OLED 55 ' : Sony KD55AF8 ή LG 55 C8 PLA

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
καλημέρα,

δεν έχω ασχοληθεί με τηλεοράσεις τα τελευταία πολλά χρόνια ... βασικά δεν βλέπω τηλεόραση ... ωστόσο, μπήκαν επιτέλους στην περιοχή μου καμπίνες οπτικών ινών, η ΔΕΔΔΗΕ ήδη τις ηλεκτροδότησε και AGW όπου να 'ναι θα έχω σύνδεση που θα επιτρέπει netflix και άλλες υπηρεσίες ...

Προς το παρόν έχω μια panasonic plasma 11τίας με εικόνα μια χαρά, ανώτερη από πολλές σύγχρονες LCD καθώς και μια 32 LCD Sharp 9 ετίας όπου παίζουν τα παιδιά PS4, κλπ.

Ταινιάκιας είμαι και φανατικός, πλην έχω κάνει το υπόγειο μου αποκλειστικό χώρο οικιακού κινηματογράφου, με βιντεοπροβολή στις 135 ίντσεσ (2:35/1), τον οποίο δεν θα ήθελα να απαρνηθώ μπρος τις ευκολίες μιας καλής τηλεόρασης ...

Οπότε έχω το δίλημμα αν θα πάρω μια σύγχρονη σμαρτ τηλεόραση για τα nextflix, τίποτε αθλητικά, κλπ. ίσα ίσα να κάνω την δουλειά μου, ή να πάω σε ένα κορυφαίο OLED μοντέλο και να μην ασχοληθώ άλλο με το θέμα ...

Επειδή κλίνω στο τελευταίο, είδα ότι αυτές τι μέρες παίζει προσφορά από μεγάλες αλυσίδες στις τηλεοράσεις του θέματος ... ξέρω ότι έχουν το ίδιο πάνελ που φτιάχνει η LG, αλλά θεωρούσα ότι η sony θα είναι λόγω ονόματος καλύτερη επιλογή ... μάλιστα, παρότι η sony ήταν πολύ ακριβότερη, τώρα με την προσφορά είναι φθηνότερη στα 1500 ευρώ από Κωτσο και άλλα μαγαζιά ...από την άλλη, το πάμπλικ έχει φθηνότερα την c8 στα 1600 από την B8 :bang:

Για να μην μακρηγορώ, με βλέπω για την Σόνυ, εκτός αν οι παρόντες, στο φόρουμ, επαΐοντες υποδείξουν ότι πρέπει να κάνω το αντίθετο ... παρακαλώ, διαφωτίστε με !
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: OLED 55": Sony AF8 ή LG C8

Άμα είναι να χρησιμοποιείται ελάχιστα η τηλεόραση, δεν αξίζει μια επένδυση 1500 ευρώ. Υπάρχουν αξιόλογες LCD τηλεοράσεις με λιγότερα χρήματα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Το σκαλωμα είναι μη γλυκαθεις από το 4κ, την άπειρη αντίθεση και το hdr και δε σου κάθεται καλά ο προβολέας μετά.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, άπειρη αντίθεση έχεις ήδη και 4κ σε μια φυσιολογική απόσταση σαλονατη δε θα δεις από 55 οπότε μαλλον θα έλεγα να το αφήσεις να ρολαρει.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Παίδες, ευχαριστώ ... πλην εδώ μέσα δεν είμαστε, ακριβώς, χμμ, φυσιολογικοί να το έλεγα ;

Ξέρω ότι έχετε δίκαιο, αλλά γέρνω προς oled καθώς μια τηλεόραση εγώ την κρατώ μέσο όρο 10 χρόνια... αν επιμερίσω την διαφορά των 1500 με πχ. 700 ευρώ σε ένα τέτοιο χρονικό διάστημα, τότε η oled φαντάζει καλή επιλογή, άσε που και από πλευράς αντικειμένου είναι σκέτο κόσμημα σε σχέση με τις γκουμούτσες ... αυτά με τα burn in τα ακούω βερεσέ, καθώς τέτοια έλεγαν και με τις πλάσμα και ουδέποτε είχα πρόβλημα ... βέβαια, όπως είπα, οι τηλεοράσεις στο σπίτι δεν έχουν και μεγάλη χρήση, κάποιες λίγες ώρες από σύζυγο και την κόρη μου ... τα αγόρια μόνον με τους υπολογιστές τους ασχολούνται .. ο μπαμπάς, όταν έχει χρόνο με το σινεμά του ... ΑΕΚάρα βλέπω στον γείτονα που έχει Νοβα ...

Το τελικό ερώτημα είναι sony ή lg ; σκέπτομαι πως δεν είναι λογικό οι Κορεάτες να μπορούν να φθάσουν τους Ιάπωνες σε πολλά θέματα (εμπειρία, επεξεργαστές, ήχος, κατασκευή, κλπ) ... από την άλλη οι Κορεάτες είναι που έφτιαξαν αυτά τα πάνελς ...
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
το κακο με τις Oled ειναι αυτο που ειπωθηκε και ζω κι εγω.

Εχω στον ιδιο χωρο (σαλονι) oled και προβολεα....απο τοτε που πηρα την oled, ο προβολεας πιανει σκονη!

φυσικα αν εχεις αλλο χωρο για βιντεοπροβολη δεν κινδυνευεις τοσο.... οποτε βουρ για oled :p

Aπλα δε χρειαζεσαι να πας σε κατι ακριβο σ αυτη τη περιπτωση..και με μια lg θα εισαι αρχοντας!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: OLED 55": Sony AF8 ή LG C8

Πολύ αισιόδοξο σενάριο τα δέκα χρόνια... Όλο και κάποιο πρόβλημα θα προκύψει, μικρό ή μεγάλο, σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Πάντως, ακόμα και μια LG B8 ή κάποια (φθηνότερη από τις προαναφερθείσες) Panasonic OLED θα είναι ικανοποιητική αγορά.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
το κακο με τις Oled ειναι αυτο που ειπωθηκε και ζω κι εγω.

Εχω στον ιδιο χωρο (σαλονι) oled και προβολεα....απο τοτε που πηρα την oled, ο προβολεας πιανει σκονη!

φυσικα αν εχεις αλλο χωρο για βιντεοπροβολη δεν κινδυνευεις τοσο.... οποτε βουρ για oled :p

Aπλα δε χρειαζεσαι να πας σε κατι ακριβο σ αυτη τη περιπτωση..και με μια lg θα εισαι αρχοντας!



Γιάννη, στο σινεμά έχω άτμος 5:2 συν 2 σαμπ που σύντομα θα κάνω 4 ... ελπίζω ότι δεν θα παρατήσω την κατάσταση αυτή για να ακούω από ηχομπάρα ή κάτι παρόμοιο ... εν αρχή ήτο ο ήχος ...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: OLED 55": Sony AF8 ή LG C8

Η LG Β8 είναι φθηνότερη. Επίσης, επειδή εν έτει 2019 ακόμα και τα 1500 ευρώ φαντάζουν πολλά για μια 55" OLED, ίσως πετύχεις (προσεχώς) καμιά προσφορά με πενταετή εγγύηση ή επιστροφή χρημάτων, με συνεργαζόμενες τράπεζες.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,327
Εγώ πάλι την αίσθηση του κινηματογράφου και γενικά της βιντεοπροβολής σε μεγάλες ίντσες σε πανί δεν την αφήνω ,είναι και αυτό το 3D που είναι άλλο πράγμα ...
Από την άλλη όμως η συμβίωση μου με plasma και τώρα με OLED απλά βάζω τα γέλια όταν αντικρίζω την LCD μου όσο και καλή να είναι .
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,696
ΑΘΗΝΑ
απο την στιγμη που εισαι ευχαριστημενος με το προβολι και καλυμμενος για τις ταινιες σου,
στην θεση σου θα πηγαινα σε μια καλη lcd 65αρα.
θα εισαι πολυ καλα για Netflix και αθλητικα και αμα λαχει,ριχνεις και καμια ταινιουλα ανετα,αφου η συγκεκριμενη εχει και πολυ καλο μαυρο.


και το review της.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
εγώ τη Β8 την πήρα black friday από public στα 1050? κάτι τέτοιο με τις επιστροφές και τα yellows. Και έχει παίξει εκεί και στις εκπτώσεις ξανά. Κι εμένα πολλά μου φαίνονται τα 1500.
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Γιάννη, στο σινεμά έχω άτμος 5:2 συν 2 σαμπ που σύντομα θα κάνω 4 ... ελπίζω ότι δεν θα παρατήσω την κατάσταση αυτή για να ακούω από ηχομπάρα ή κάτι παρόμοιο ... εν αρχή ήτο ο ήχος ...

μα το ειπα, εσυ εχεις ειδικο δωματιο...πολυ θα το ηθελα κι εγω!

Αλλα οσον αφορα τον ηχο, κι εγω εχω ξεχωριστο ηχοσυστημα και στην τηλεοραση (το ιδιο που εχω στον προβολεα), οποτε για μενα ειναι ακριβως το ιδιο.
Φυσικα ο προβολεας εχει αλλη χαρη, κυριως λογω μεγεθους, αλλα η εικονα της oled ειναι καθηλωτικη.
Απο τοτε που τη πηρα δεν μπορω να δω διπλα-διπλα τιποτε αλλο!

Αφου επεσε τοσο πολυ η sony , παρτην με κλειστα ματια...εχει και απιθανο σχεδιασμο !
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Το Public έχει την LG OLED55C8 1.598 ευρώ με δωρεάν 5ετή εγγύηση και 20% επιστροφή μέσω των καρτών της Eurobank μέχρι 16 Φεβρουαρίου. https://www.public.gr/product/tileorasi-lg-55-smart-oled-ultra-hd-hdr-oled55c8pla/prod9020306pp/

Επίσης το Sony Center (www.digitalpassion.gr) στα καταστήματα του κάνει καλύτερες τιμές από ότι ισχύουν στην ιστοσελίδα του ή μπορεί να δίνει δωρεάν τη 5ετή εγγύηση.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Η LG Β8 είναι φθηνότερη. Επίσης, επειδή εν έτει 2019 ακόμα και τα 1500 ευρώ φαντάζουν πολλά για μια 55" OLED, ίσως πετύχεις (προσεχώς) καμιά προσφορά με πενταετή εγγύηση ή επιστροφή χρημάτων, με συνεργαζόμενες τράπεζες.

Ευχαριστώ ... αξίζει να μην δώσω 140 ευρώ παραπάνω για την Σόνυ ; Και γενικότερα, αυτό είναι το ερώτημα μου που δεν έχει απαντηθεί ... μήπως η lg είναι καλύτερη τηλεόραση ; αν και κάπου διάβασα ότι ηχητικά και από επεξεργαστή η σόνυ είναι πολύ καλύτερη ... απλά ήθελα προσωπικές εμπειρίες εδώ, που γνωρίζω τα περισσότερα μέλη και ξέρω πως σκέπτονται ...

απο την στιγμη που εισαι ευχαριστημενος με το προβολι και καλυμμενος για τις ταινιες σου,
στην θεση σου θα πηγαινα σε μια καλη lcd 65αρα.
θα εισαι πολυ καλα για Netflix και αθλητικα και αμα λαχει,ριχνεις και καμια ταινιουλα ανετα,αφου η συγκεκριμενη εχει και πολυ καλο μαυρο.
και το review της.

Μήτσο, ευχαριστώ, αλλά νομίζω ότι προτιμώ 55 και ολεντ παρά 65 και lcd, ιδιαίτερα που η διαφορά τιμής δεν είναι και κολοσσιαία ...

Επίσης το Sony Center (www.digitalpassion.gr) στα καταστήματα του κάνει καλύτερες τιμές από ότι ισχύουν στην ιστοσελίδα του ή μπορεί να δίνει δωρεάν τη 5ετή εγγύηση.

Ωπ, αυτή είναι σημαντικά πληροφορία ... θα το τσεκάρω αν τελικά προχωρήσω ...
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
η sony εχει καλυτερο επεξεργαστη, αλλα αυτο φαινεται κυριως σε υλικο interlaced και τηλεοπτικο (αθλητικο).
Σε ταινιες και σειρες δε θα δεις διαφορες πια, η Lg εχει βελτιωθει πολυ.

Χρωματικα ερχονται και οι 2 πολυ καλα με μικρες διορθωσεις η/και calibration.

Ηχητικα δε ξερω, εγω ακουω παντα απο το συστημα που εχω στο σαλονι.

H sony εχει μεγαλυτερο input lag απο την Lg, αυτο σ ενδιαφερει κυριως αν παιζεις παιχνιδια (xbox, ps4, pc κλπ)

Εχουν ιδια συμπεριφορα σε πολυ Low light levels (vertical banding) .

Εγω θα την επαιρνα (τη Sony) κυριως λογω σχεδιασμου και οχι κατι αλλο.

ΥΓ... κατι που θα με απετρεπε (απο τη Sony) ειναι το android λειτουργικο που φοραει, ειναι σε γενικες γραμμες ασταθες και αργο.
H LG εχει δικος της λειτουργικο που ειναι σαφως πιο γρηγορο και αμμεσο.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ευχαριστώ ... αξίζει να μην δώσω 140 ευρώ παραπάνω για την Σόνυ ;

Στα 140 ευρώ διαφορά είναι δελεαστική η πρόταση της Sony. Όσον αφορά την επεξεργασία εικόνας με σήματα χαμηλής ανάλυσης, μπορεί το edge adaptive upscale της LG προσωπικά να μου αρέσει περισσότερο (εδώ μπορείς να δεις τι καταφέρνουν με το σήμα του ΑΝΤ1 π.χ.), αλλά υστερεί σε απόπλεξη, αποθορυβοποίηση και motion interpolation. Επίσης, στις πάρα πολύ σκοτεινές σκηνές, η επεξεργασία της Sony μπορεί να καταστείλει καλύτερα τα υπάρχοντα quantization errors, αποδίδοντας οριακά πιο καθαρή εικόνα σε τέτοιες περιπτώσεις.

Όπως και να έχει βέβαια, σε όποια και αν καταλήξεις, δυσαρεστημένος δεν πρόκειται να μείνεις από την ποιότητα της εικόνας...