Επιλογή 5.1 για Denon AVR-X1500H

Sinan

New member
10 February 2019
7
Καλησπέρα στην παρέα.
Θα ήθελα την άποψή σας για το home cinema που θέλω να στήσω. Έχω μια τηλεόραση LG OLED55B7V. Εδώ και αρκετό καιρό διαβάζω το φόρουμ και έχω παραγγείλει τον ενισχυτή Denon AVR-X1500H. Εξάλλου έχω ένα πικάπ Pro-Ject Audio Essential ΙΙ και χρειαζόμουν έναν ενισχυτή που έχει είσοδο phono. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να καταλήξω σε ηχεία καθώς έχω πολύ περιορισμένο budget και η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί με τόσο διάβασμα και τόσο ψάξιμο. Θα ήθελα τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας. Έχω κοιτάξει κάποια ηχεία χωρίς να έχω γνώσεις σχετικά με το αντικείμενο βέβαια.

Budget 300 ευρώ max.

Onkyo SKS-HT588 ====== 320 ευρώ
HARMAN KARDON HKTS 5BK/230 ======250 ευρώ
Harman-Kardon HKTS 16 === 320 eυρώ

Θα ήθελα μια γνώμη για τα παραπάνω (και αν έχετε κάτι να μου προτείνετε σ’ αυτό το στηλ) και μια γνώμη για τα παρακάτω (το θέμα είναι ότι δεν έχω χώρο να τοποθετήσω τις δύο κολόνες που έχουν τα σετ που παρατίθενται παρακάτω λόγω του επίπλου της τηλεόρασης).

Pioneer S-ESR2TB Black ==== 230 ευρώ
M-AUDIO HCS 9950 SE ===== 250ευρώ
Taga Harmony TAV-506 V.2 ==== 290 ευρώ
(προς το παρόν έχω ένα sub και μπορώ να τη βγάλω πέρα για κάποιο διάστημα.


Η χρήση θα είναι 60% netflix 20-25% πικάπ και 15-20% μουσική από youtube είτε μέσω κινητού είτε μέσω υπολογιστή. Υπόψιν ότι είμαι σε πολυκατοικία και η ένταση θα είναι σε αρκετά λογικά επίπεδα.

home.jpg
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας. Φιλικά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Το διαθέσιμο πλάτος δηλαδή δεξιά και αριστερά του επίπλου δεν χωράει τα συγκεκριμένα ηχεία δαπέδου που λες, ή δεν υπάρχει καθόλου χώρος δεξιά και αριστερά του επίπλου;
 

Sinan

New member
10 February 2019
7
Δεξιά δεν χωράει καθόλου και αριστερά υπάρχει το καθιτικό που θα το εμποδίσει. Σκέφτομαι να μετακινήσω το καθιστικό αλλά μετά δεν θα έχω ανετη πρόσβαση στη μπαλκονόπορτα. Μια άλλη λύση είναι να κόψει ο μαραγκός το ξύλο που εξέχει από το έπιπλο της TV αλλα αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό γιατί δεν θέλω να χωρίσω με τη σύζυγο για ενα home cinema.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
OK, τα πρώτα Pioneer που κοιτούσες πάντως είναι απαράδεκτα για πολλούς λόγους. Δεν έχουν καν tweeter στα surround και σε ότι αφορά τις ευαισθησίες βλέπω μεγάλες διαφορές μεταξύ των κομματιών και επιπλέον με το 6άρι γούφερ στο πλάι απλά δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν καθόλου χαμηλό σε τόσο μικρή καμπίνα.

Για την ακρίβεια έχω ακούσει τέτοιο σετ παρόμοιο αλλά χωρίς τις ανισορροπίες στην ευαισθησία μεταξύ των επιμέρους κομματιών, tweeter και στα surround και οκτάιντσο μεγάφωνο στο πλάι. Και πάλι θα χρειαζόσουν sub βέβαια και εκεί αλλά πιο καλό γενικότερα το αποτέλεσμα με το ίδιο form factor. Όμως φτιαγμένο από εταιρία που φτιάχνει ηχεία και όχι από εταιρία που φτιάχνει και ηχεία μεταξύ άλλων, όπως η Pioneer.
Τεσπά...

Οπότε πάμε σε εκείνα που ανταποκρίνονται στις χωροταξικές σου ανάγκες. Στα γρήγορα-γρήγορα αφήνεις απ' έξω το σετ της Onkyo. Είπαμε, χωρίς tweeter δεν παίρνουμε ηχεία, παρά μόνο αν μιλάμε για πολύ-πολύ μικρά κουτάκια σχεδόν αόρατα και πάλι με φειδώ.
Ούτε τα surround έχουν τέτοιο, ούτε τα... Atmos! Μιλάμε για τραγωδία δηλαδή.

Οπότε μένουν τα υπόλοιπα. Μεταξύ τους τα 16άρια φαίνονται να έχουν αρκετά πιο δυνατό sub, αν και με ίδιας διάστασης οδηγό και στα ηχεία υπάρχει ένα επιπλέον driver. Οπότε μεταξύ τους, αυτά είναι καλύτερα.

Πάντως αν έχεις sub ήδη και με δεδομένο ότι δεν είναι κανένα χρέπι και όπως είπες βολεύεσαι για την ώρα, αξίζει να ψάξεις για τίποτε ηχεία ραφιού γενικότερα. Και ας μην τα πάρεις όλα μαζί.
 

Sinan

New member
10 February 2019
7
Σ' ευχαριστώ παρα πολύ για το χρόνο σου. Από την κατηγορία με τα ηχεία του δαπέδου, έχεις κάτι να μ προτείνεις με περίπου 300 ευρώ χωρίς sub ή το budget είναι ανεπαρκής. Επίσης, πιστευεις οτι θα αξίζει την ταλαιπωρία (όσον αφορά την ποιότητα ήχου), γιατί θα κοπεί το έπιπλο θα μετακινηθεί λίγο το καθιστικό κλπ. Sorry που κάνω τόσες ερωτήσεις αλλα δεν έχω ούτε εμπειρία ουτε γνώση πάνω στο αντικείμενο και προσπαθώ να συμβουλευτώ άτομα που γνωρίζουν για να μην πετάξω τα λεφτά μου στα σκουπίδια (έστω αυτά τα λίγα τεσπα). Ευχαριστώ ξανά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Εννοείς να μπορέσεις να εκμεταλευτείς καλύτερα τα 120W που φτάνει ο ενισχυτής σου με δύο κανάλια οδηγούμενα σε πλήρες φορτίο στα 8Ω; Όταν θελήσεις να ακούσεις pure direct ας πούμε μουσική στα δυο κανάλια ας πούμε;

Κοίταξε, θα πρέπει να ορίσουμε κατ´αρχήν κάποιες βασικές παραδοχές που ισχύουν ως συμπαντικοί νόμοι. Ηχεία δεν αγοράζουμε ποτέ γνωρίζοντας την πρόθεσή μας στο έτερον ήμισυ. Πάντα τα φέρνουμε έτσι ώστε να βρεθεί προ τετελεσμένων γεγονότων. Κατόπιν έχουμε κατά πάσα πιθανότητα τη δυνατότητα να κρατήσουμε την επιλογή μας. Είναι εξαιρετικά σπάνιο να μην πετύχει αυτό το κόλπο. :p

Τώρα από κει και πέρα, όπως θα έχεις καταλάβει, σε κάθε περίπτωση που μπορούμε να αποφύγουμε τα μικρά δορυφοράκια-ηχεία σε σετ με sub, το κάνουμε με κλειστά μάτια.

Τι προσπαθούμε να συγκεράσουμε εδώ; Τις συνθήκες με τις ανάγκες μας. Έτσι καταλήγουμε στα ηχεία ραφιού/βάσης. Βέβαια με 300 ευρώ σοβαρή πεντάδα ηχείων δεν θα βρεις. Έτσι η γνώμη μου είναι να πας σε κάτι ποιοτικότερο, που όμως θα πρέπει να λάβουμε υπ' όψη ότι μπορεί να έχει ικανή πρόσληψη ισχύος. Συνεπώς μιλάμε τουλάχιστον για κάτι που να έχει 6,5άρι γούφερ και 100 ή 120W τουλάχιστον δυνατότητα πρόσληψης ισχύος αλλά θα είναι μεγαλούτσικα σε μέγεθος.
Χμμμμ.... δύσκολα τα πράματα. Και ακόμα πιο δύσκολα γιατί τέτοια ηχεία κάνουν από μόνα τους το ζεύγος 400 ευρώ. Κάτι σαν τα Polk Audio Signature S20e. Τα οποία βέβαια και πάλι επάνω σε έπιπλο δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά και πάλι γλυτώνεις τον μαραγκό.

Κατά πως φαίνεται θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να το πας σταδιακά το πράγμα. Τώρα αν δεν γίνεται αλλιώς και πάλι μπορείς να δεις ηχεία ραφιού με 5-5,5 ίντσες μεγάφωνο. Αυτά συνήθως έχουν πρόσληψη ισχύος περίπου 100W. Ε, ΟΚ δεν είναι και τίποτε mismatch με τον ενισχυτή σου. απλά και πάλι με 300 ευρώ δεν παίρνεις πεντάδα. Θες κάτι παραπάνω για μια τριάδα ας πούμε.
 

Sinan

New member
10 February 2019
7
Κατάλαβα φίλε. Οπότε υπαρχουν δύο επιλογές να συζητηθεί το θέμα με το έπιπλο να δουμε τι μπορεί να γίνει και αναλόγως να ξεκινήσω το στήσιμο με ενα σετ μποριστινής τριάδας και να ανέβει το budget σταδιακά αλλιώς η αγορά των Harman Kardon. Βέβαια το πρώτο θέλει λίγο σκέψη γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτο που έχω ανάγκη, η όλη διαδικασία είχε ξεκινήσει με μία σκέψη να αναβαθμιστούν τα ηχεία της ΤV με ένα σετ κοντά στα 300 ευρώ, αλλά εχω καταλήξει ήδη να υπερδιπλασιασω το budget και να μην φτάνει. Επομένως θα αναθεωρήσω λίγο ξανα την υπάρχουσα κατάσταση έχοντας υπόψιν και τις ανάγκες μας και θα δούμε. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και να πω οτι διαβάζοντας όλο αυτό το καιρό διάφορα post διαπιστωσα οτι ειστε μια πολύ ωραία παρέα και χαίρομαι που ανήκω στη παρέα αυτη. Ευχαριστώ ξανά, φιλικά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Δεν πειράζει που ανέβασες το budget. Έτσι θα έχεις καλό ήχο σε ταινίες και σε μουσική δεν είναι άσχημος ο Denon. Βάλε κι όλας ότι θα πάρεις Hi-Fi ηχεία και γενικώς βρίσκεσαι σε διαφορετικό.... αστερισμό από οποιαδήποτε ηχομπάρα θα διάλεγες με 300 ευρώ, για να μην πω με οποιαδήποτε ηχομπάρα.
Γενικώς αξίζει καλύτερα έτσι γιατί θα το ευχαριστηθείς περισσότερο. Και μη νομίζεις δηλαδή ότι σε νορμάλ εντάσεις θα θελήσεις κάτι περισσότερο. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο πάντα, όμως σε ένα σαλόνι αν μπορεί κάποιος να πάει σε ενισχυτή AV και 5.1 ηχεία, αξίζει σε όλες τις περιπτώσεις.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Να επισημάνω ότι τα σετάκια της Taga Harmony είναι εξαιρετικά και παίζουν πολύ πάνω από την τιμή τους.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Με δεδομένο ότι τα κύρια ηχεία τους είναι σούπερ, μπορεί κάποιος να ζήσει αξιοπρεπέστατα για κάποιο αρχικό καιρό με το σετ ως έχει, και αργότερα μπορεί να πάρει δύο ανώτερα ηχεία μόνον για σαραουντ, και τα υπάρχοντα να τα στείλει ταβάνι για ατμος, κλπ.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Να επισημάνω ότι τα σετάκια της Taga Harmony είναι εξαιρετικά και παίζουν πολύ πάνω από την τιμή τους.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ θα έλεγα ότι παίζουν ακριβώς αυτό που δηλώνει η τιμή τους... . :rolleyes:
 

Sinan

New member
10 February 2019
7
Αν δηλαδή στις με τα κόκκινα βελάκια τοποθετήσω τα δύο επιδαπέδια ηχεία από το σετ Taga Harmony TAV-506 V.2 θα είναι καλύτερο το αποτέλεσμα από τα Harman Kardon 9; Η απόσταση μεταξύ τους θα είναι 3.2 μέτρα. Δυστυχώς το Budget είναι μέχρι 350 ευρώ με την προϋπόθεση ότι αργότερα θα πραγματοποιηθεί αγορά sub αργότερα.

home2.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Αν όπως είναι η τάβλα του ξύλου επάνω στο οποίο πατάει η TV πήγαινε αριστερά και κάλυπτε την αχρείαστη έτσι κι αλλιώς θέση που βλέπω επάνω της ένα ηχειάκι, τότε (αναλόγως προοπτικής της φωτό που μπορεί να με μπερδεύει βέβαια) βλέπω ότι θα αποκτούσες και τη συμμετρία που χρειάζεται ως προς τη θέση ακρόασης, δεδομένου ότι θα μετακινούσες προς το κέντρο το έπιπλο ολόκληρο κατόπιν.
Μπορείς να δοκιμάσεις ηχεία δαπέδου σε αυτές τις θέσεις. Γενικώς θέλεις συμμετρία.

Δεν βλέπω χώρο για το κεντρικό όμως.
 

Sinan

New member
10 February 2019
7
Το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς το ξύλο που εξέχει φίλε μου. Δυστυχώς η σύζυγος δεν συμφωνεί με τίποτα με οποιαδήποτε παρέμβασή σ’αυτό. Δυστυχώς το έχουμε συζητήσει πολλές φορές και για άλλους λόγους :D . Όσον αφορά το κεντρικό ηχείο μπορώ να το τοποθετήσω είτε ανάμεσα στο έπιπλο και το ξύλο που πατάει η TV (το κενό εκεί πέρα είναι 12 εκ. αλλά δεν είναι δύσκολο να γίνει μια μικρή μετατροπή και να μεγαλώσει κι άλλο το κενό), είτε να το βιδώσω επάνω στη τηλεόραση με μια κλίση προς τα κάτω αν χρειαστεί.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
ΟΚ, πάντως ό,τι και να αποφασίσεις πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτό:

p5s5s2pop01[1].gif
 

Sinan

New member
10 February 2019
7
Ωραία, νομίζω ότι αυτές τις μετρήσεις μπορώ να τις πετύχω, εξάλλου το είχε και στο manual του ενισχυτή αυτό το σχέδιο, αλλά να πω την αλήθεια σαν άσχετος ίσως επειδή ειμαι ασχετως με το αθλημα, δεν το είχα δώσει τόση σημασία.
Τώρα, σαν τελευταία απορία, όσον αφορά τα ηχεία, Taga Harmony TAV-506 V.2 θα είναι καλύτερα από τα Harman Kardon HKTS 9;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Προσπάθησε να πας σε ένα καλύτερο ζεύγος ηχείων δαπέδου στο budget που έχεις διαθέσιμο και προσθέτεις ηχεία σιγά σιγά κατόπιν. Όπως μπορείς να καταλάβεις και από την τιμή του εν λόγω σετ, δεν πρόκειται να έχεις κάτι φοβερό σε ήχο.

Είναι απείρως προτιμότερο να δώσεις τα ίδια χρήματα για ένα ζευγάρι ηχείων δαπέδου όπως τα Polk Audio T50 και κατόπιν να προσθέσεις το κεντρικό και τα surround, παρά να πάρεις ένα σετ 5.0 από την αρχή στα ίδια χρήματα.

Επίσης, εφ' όσον πας σε σετ που έχει ηχεία δαπέδου, θα πρέπει και το subwoofer να ακολουθεί αναλόγως. Πρέπει το σύστημα να έχει μια ισορροπία.
 

cpgr

New member
13 July 2013
15
Προσπάθησε να πας σε ένα καλύτερο ζεύγος ηχείων δαπέδου στο budget που έχεις διαθέσιμο και προσθέτεις ηχεία σιγά σιγά κατόπιν. Όπως μπορείς να καταλάβεις και από την τιμή του εν λόγω σετ, δεν πρόκειται να έχεις κάτι φοβερό σε ήχο.

Είναι απείρως προτιμότερο να δώσεις τα ίδια χρήματα για ένα ζευγάρι ηχείων δαπέδου όπως τα Polk Audio T50 και κατόπιν να προσθέσεις το κεντρικό και τα surround, παρά να πάρεις ένα σετ 5.0 από την αρχή στα ίδια χρήματα.

Επίσης, εφ' όσον πας σε σετ που έχει ηχεία δαπέδου, θα πρέπει και το subwoofer να ακολουθεί αναλόγως. Πρέπει το σύστημα να έχει μια ισορροπία.



Καλησπέρα σας, επειδήκαι εγώ ψάχνομαι για αντιστοιχο σεταπ, αν παρω τα Τ50 ως 2.0 και προσθέσω αργότερα άλλο ενα ζευγος και ενα κεντρικό (5.0) θα ειναι πετυχημένο το πειραμα? ή είναι υπερβολη τα Τ50 ως πίσω ηχεια ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Καλησπέρα σας, επειδήκαι εγώ ψάχνομαι για αντιστοιχο σεταπ, αν παρω τα Τ50 ως 2.0 και προσθέσω αργότερα άλλο ενα ζευγος και ενα κεντρικό (5.0) θα ειναι πετυχημένο το πειραμα? ή είναι υπερβολη τα Τ50 ως πίσω ηχεια ?

Γιατί να ξοδευτείς για ηχεία δαπέδου πίσω και να μην πάρεις ένα sub και ένα ζεύγος ραφιού; Υπάρχει κάποιος περιοριστικός λόγος που χρειάζεται ένα ζευγάρι Τ50 αντί για ένα ζευγάρι Τ15; Το σετάκι της Polk με τα Τ50, Τ30 και Τ15 (και ένα subwoofer) είναι από τα καλύτερα VFM που μπορεί να έχει κάποιος.
Ταιριάζει εύκολα με μικρούς ενισχυτές, δεν ξύνει δεν παίζει τσιριχτά και υπό συνθήκες το λες και audiophile, σε σχέση δηλαδή με πολλά άκυρα που κυκλοφορούν εκεί έξω και προσπαθούν με λίγα χρήματα να πείσουν ότι είναι ηχεία.
 

cpgr

New member
13 July 2013
15
Nαι σιγουρα ποιο αποδοτικο ακουγεται το σεταπ που προτεινεις...Απλα υπεθεσα οτι ισως 4 full range ηχεια εχουν ποιο ρεαλιστικο surround απο το να εχεις 2 μικρα...