Week offer 49αρας SOS

ΑΚΙΛΕ

New member
19 January 2019
14
43'' ή 50''???

Καλημέρα σε όλους σας.
Θα ήθελα την βοηθειά σας σχετικά με την αγορά μιας τηλεόρασης.
Το προβλημά μου είναι η απόσταση θέασης καθώς το σαλόνι είναι πολύ μικρο.
Η τηλεόραση θα βρίσκεται λοξώς αριστερά απο τον καναπέ με αποτέλεσμα ο πρώτος που θα κάθεται στον καναπέ θα έχει
απόσταση θέασης 1,7 μ και ο τελευταιος γύρω στα 2,80 μ.
Η χρήση της θα είναι επι των πλείστων καθημερινή θέαση καναλιών,ταινιών άντε και κανα netflix/youtube ίσως αργότερα κανα συνδρομητικό.
Ειμαι ανάμεσα σε 43'' και 50'' ιντσων αλλά ανησυχώ μήπως η 50'' κουράζει σε απόσταση 1,7 μετρων.
Απ'οτι δίαβασα στο φορουμ θα προτιμούσα μια με va panel και 4Κ αν και ξερω οτι 4κ προς το παρον δεν μου χρειαζεται.
Τα χρηματα που διαθετω είναι μεχρι 550 ευρω για 43'' και 650 ευρω για 50''.
Συγκεκριμένα εχω ξεχωρισει την Samsung UE43NU7402 που ομως μετα από επικοινωνία με την samsung δεν μπορουν να ξέρουν ??? αν έχει va panel,
της samsung UE50NU7402 και της samsung UE49NU7302.
Επαναλαμβάνω την ανησυχία μου μήπως η 50'' κουράζει στα 1,7 μ για χρήση καναλιών και άρα μια 43''ειναι πιο ενδεδειγμένη λύση.
Τι μου προτείνετε?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,958
Re: 43'' ή 50''???

Καλωσήρθες ,

Στα 1,7 μ η 50'' για χρήση καναλιών θα φαίνεται μέτρια σαν ευκρίνεια λόγω μέτριου σήματος digea ,ανάλογα με το περιεχόμενο.

Θα κουράσει αν είναι κακορυθμισμένη στην εικόνα( πχ στο δυναμική ή αν ο οπίσθιος φωτισμός της tv είναι ψηλά).

Την κυρτή απέφυγε την καλύτερα λόγω γεωμετρικών παραμορφώσεων.

Η 43" στα 2,8m θα σου φαίνεται λίγο μικρή για ταινίες.

Επίσης αυτός που κάθεται λοξά θα βλέπει λίγο αλλοιωμένα χρώματα και αντίθεση,ανάλογα τη γωνία του, μέχρι 20 μοίρες θα είναι ok, ανάλογα τις απαιτήσεις βέβαια.

Αν έχεις δυνατότητα να τις δεις σε σήμα digea από κοντά ζωντανά για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.
 

ΑΚΙΛΕ

New member
19 January 2019
14
Απάντηση: Re: 43'' ή 50''???

Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου!
Πήγα και τις είδα στον Κωτσόβολο και τις δυο.
Δυστυχώς δεν μπορώ να τις δω σε σήμα digea στα καταστήματα.
Η 50''οντως στα 1,7 μέτρα με κούρασε ενώ η 43'' στα 2,8 μου φάνηκε λίγο μικρή για ταινίες.
Είμαι πιο κοντα στην UE43NU7402 μιας και 46'' που ισως θα μου ταίριαζαν δεν υπάρχουν.
Όσον αφορά την UE43NU7402 φοβάμαι μην έχει ips panel.
Ποια είναι η γνώμη σας για την συγκεκριμένη και ποιές άλλες ίσως με va panel και μεχρι 550 ευρώ σε 43'' θα μου προτείνατε?
Ευχαριστώ!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 43" ή 50";

Υπάρχουν και μοντέλα στις 48"-49". Όμως, αν η απόσταση θέασης μεταβάλλεται από τα 1.7 στα 2.8 μέτρα, τότε μάλλον προκύπτουν μεγάλες γωνίες θέασης, για τουλάχιστον ένα άτομο. Συνεπώς, αν επιλέξεις τηλεόραση με VA panel, μάλλον θα είναι καλύτερα να δεις επιλογές στις 50"-55".
 

ΑΚΙΛΕ

New member
19 January 2019
14
Απάντηση: 43'' ή 50''???

Η τηλεοραση θα ειναι ακριβως σε γωνια τοιχου με προσωπο στον καναπε.οποτε δεν θα υπαρχουν μεγαλες γωνιες θεασης.το μονο που θα αλλαζει ειναι η αποσταση θεασης απο 1.7 εως 2.8 μετρα.Δεν επιμενω στο va panel.στο φορουμ διαβασα οτι δινει καλυτερο μαυρο γι'αυτο το αναφερω.
Ευχαριστως να διαβασω οτι μου προτεινετε.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 43" ή 50";

Είναι αδύνατο να αλλάζει η απόσταση θέασης, χωρίς να μεταβάλλεται η γωνίας θέασης, παρά μόνο όταν αυξομειώνεται (η απόσταση) κάθετα στην επιφάνεια της τηλεόρασης. Όπως περιγράφεται πιο πάνω ο χώρος, με έναν καναπέ, παράλληλα ("πρόσωπο") με την τηλεόραση, υποθέτω ότι έχει τόσο μεγάλο μήκος, που η μέση του απέχει 1.7 μέτρα και οι άκρες 2.8 μέτρα, από το κέντρο της τηλεόρασης... Σε κάθε περίπτωση, για 50" με VA panel, οι περσινές LG UK6xxx είναι αξιόλογες και προσιτές λύσεις.
 

ΑΚΙΛΕ

New member
19 January 2019
14
Απάντηση: 43'' ή 50''???

Η πρωτος που καθεται στον καναπε βλεπει απο 1.7 μ..ο τριτος απο 2.8 μ..κ η tv θα ειναι στην απεναντι αριστερη γωνια γυρισμενη προς καναπε.
θα παω να τις δω απο κοντα.σε ευχαριστω!
 

ΑΚΙΛΕ

New member
19 January 2019
14
Παρακαλώ θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την προσφορά της sony KD 49XG 7077 με 5 χρόνια εγγύησης από γνωστό πολυκατάστημα η οποία λήγει σήμερα σε τιμη 549 ευρω.
Μου άρεσε η εικόνα της αρκετα.
Με δεσμεύει το συγκεκριμένο πολυκατάστημα (ΜΜ) λόγω υπάρχουσας δωροεπιταγής.
Απόσταση θέασης με μικρή γωνία θέασης από 2,4 έως 3μ απόσταση (σαλόνι).
Αποκλειστικά για χρήση καναλιων 50% (θα ήθελα καλή εικόνα στα κανάλια) και Neftlix 50%
Ηθελα να παω σε samsung συγκεκριμενα την 49'' 7402 αλλα με όσα εχω διαβάσει για την samsung δεν θελω να παω εκεί,ούτε θέλω να δώσω παραπάνω χρήματα για εγγύηση.
Επίσης μου άρεσαν στο πολυκαταστημα σαν εικόνα η LG UK 6400,η 50uk6950, η 50uk 6300 plb καθως και η sony kd49xf7005.
Αξίζει η συγκεκριμένη sony KD 49XG 7077μια και εχει προσφορά αφου το μπατζετ μου είναι μέχρι 650 ευρώ?
Αν οχι ποια άλλη θα μου προτείνατε?
ευχαριστω
 

ΑΚΙΛΕ

New member
19 January 2019
14
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Εχω λιγο μπερδευτει.
Η samsung διαβαζω εχει προβληματα και φρονιμο ειναι να την αγορασει κανεις με εγγυηση 5 ετων καλυτερα.
Η LG εχει ψευτικο 4Κ μετριο μαυρο λογω ips pannel,η Sony ειναι αργη κ μετρια smart tv.
Ειλικρινα δεν ξερω τι να αποφασισω.
Οσον αφορα τις ιντσες δυστυχως οι 49-50 ιντσες ειναι οριακες για τον χωρο.Δεν μπορω για μεγαλυτερες.
Παιδια να την παρω την sony KD 49XG 7077 την προτείνετε ή να αδιαφορησω για την προσφορα και να παω σε καποια άλλη στις 49 ή 50'' κ ποια (κ αν εχει και va ακομα καλυτερα)?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 43" ή 50";

Παιδια να την παρω την sony KD 49XG 7077 την προτείνετε ή να αδιαφορησω για την προσφορα και να παω σε καποια άλλη στις 49 ή 50'' κ ποια (κ αν εχει και va ακομα καλυτερα)?

Εξακολουθούν να ισχύουν τα ίδια δεδομένα...

Σε κάθε περίπτωση, για 50" με VA panel, οι περσινές LG UK6xxx είναι αξιόλογες και προσιτές λύσεις.

Καλύτερα αγορά από άλλα καταστήματα, λόγω διαφοράς τιμής στη συγκεκριμένη σειρά.
 

ΑΚΙΛΕ

New member
19 January 2019
14
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Michalis3 δυστυχως τα ΜΜ είναι μονόδρομος λόγω ύπαρξης δωροεπιταγής.
Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει 49'' με VA panel στα χρήματα που ζητάω (650 ευρω max) και αν όχι ποιά 49' εστω με ips panel θα επιλέγατε για καλό 4κ, Neftlix και καλό σήμα καναλιών ?
επιμένω στις 49' γιατί η TV θα μπει σε γωνια και είναι μπροστά απο το θυροτηλέφωνο που ήδη η 49'' μου το κρύβει (όσο παράξενο και να ακούγεται..)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 43" ή 50";

Είναι στα 100 και πλέον ευρώ, η διαφορά στην τιμή με τα άλλα καταστήματα...
 

ΑΚΙΛΕ

New member
19 January 2019
14
Απάντηση: 43" ή 50";

Michalis3 με εχεις λιγο μπερδεψει...
Προφανως προτείνεις μια LGUK6XX...σε ποια αναφερεσαι συγκεκριμενα?
Να το τσεκάρω αν αξιζει μα οπως σου είπα υπαρχει δωροεπιταγη 100 ευρω απο το συγκεκριμενο καταστημα.
εχεις να μου προτείνεις ή εσυ ή κάποιος απο το φορουμ 49' με va panel με καλο 4κ για neftlix και καλο σημα καναλιων?
Αν δεν υπαρχει ποια 49' θα προτεινατε με ips panel για την παραπανω χρηση.
Οπως σας ειχα αναφερει ειχα δει και μου άρεσαν οι
-SONY KD49XF7077SAEP με δωρο 5 χρονια εγγυηση.
-LG 49UK6400PLF
-SONY KD49XF7005BAEP.
Αν πάλι δεν προτείνετε καμία 49' ποιο συγκεκριμένο μοντέλο 50´προτεινετε?
Ευχαριστω.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020

ΑΚΙΛΕ

New member
19 January 2019
14
Michalis3 κατανοητό και ευχαριστώ για την απαντησή σου.
Απλά δεν περίμενα να ειναι μονόδρομος η LG....
Είναι στα διαδυκτιακά καταστήματα οι ίδιες TV με τις ίδιες προδιαγραφές?Καλύπτονται κ αυτές απο την εγγύηση?
Για να κλείσω το θέμα μιας και αύριο πάω για την αγορά θεωρείτε κάποιο μοντέλο της LG UK6xx καλύτερο από κάποιο άλλο για την χρήση που θέλω?
Επίσης στις 49 εστω με ips panel καποιο γνωμη για την ιδια χρηση?
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Η διετής εγγύηση της LG καλύπτει όλες τις τηλεοράσεις που έχουν αγοραστει στην Ευρωπαική Ένωση. Αφού θα πας απο κατάστημα πάρε μαζί σου και ένα στικάκι με ταινίες ώστε να δοκιμάσεις με αυτό τις τηλεοράσεις. Επίσης κάποιες τηλεοράσεις μπορεί να σου φανουν σκοτεινές. Μέσα απο τις ρυθμίσεις απενεργοποίησε το eco mode ή την εξοικονόμηση ενέργειας και βάλε ένα preset κανονικό ή standard όχι κινηματογραφικό αφού αυτό σκοτεινιάζει την εικόνα.