Πεντακάναλος Προ ?

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Καλημέρα.

Το setup μου είναι ένα κλασικό 5.1 με ηχεία B&W (διαφορετικών σειρών) και sub ένα ενεργό 15ιντσο (Supernova MKV-15).

Τα ηχεία τα οδηγεί τελικός πεντακάναλος Rotel 1075 (5x 120).
Σε ρόλο προ έχω τον παλιό μου ολοκληρωμένο Onkyo 906.

Θέλω εν καιρώ να αναβαθμιστώ σε TV, HTPC για να παίζω 4Κ κλπ. Και λογικά πρέπει να ξεκινήσω από τον (προ)ενισχυτή...

Η διάταξη θα παραμείνει 5.1, δεν μπορώ να βάλω άλλα ηχεία στον χώρο.

Τι προτείνετε;
Υπάρχει καταρχήν σύγχρονος 5-7κάναλος προενισχυτής (μόνο προ) ή πρέπει να πάω σε ολοκληρωμένο με pre-outs (πχ Marantz 5013) ;;

Επίσης χρειάζομαι να έχει οπωσδήποτε δύο HDMI Out (ένα για TV και ένα για προτζέκτορα), γι' αυτό αναφέρω τον 5013.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Να υποθέσω ότι σκοπευεις να κινηθείς στην "οικονομική" κατηγορια; Εξ ου και ο 5013;

Θέλω μόνο τη συνδεσιμότητα, τη νέα εκδοση του HDMI, το 4Κ, κλπ.
Και καλή προενίσχυση φυσικά, απο τις unbalanced...

Δεν με ενδιαφέρουν τα τελικα στάδια καθώς υπάρχει τελικός.

Γι' αυτο κοιτάζω για καθαρό προ αλλά δεν βλέπω να υπάρχει στο 5.1
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Ο πιο φτηνος προ ειναι ο μικρός της emotiva. Νομίζω γύρω στα 800 έχει Ευρώπη. Προφανώς παραγγελία από εξωτερικό.
Αλλά το συστημα ισοσταθμισης του είναι ένα custom της emotiva. Και δεν έχει balanced αν αυτό σε ενδιαφέρει.
Ειλικρινά όμως, στα λεφτά αυτά δεν ξέρω αν δίνει καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με έναν 5013 ή 3500h ας πούμε ως προ.
 
Last edited:

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Όχι δεν με νοιάζει το balanced, μόνο rca έχει ο τελικος μου...

Ο πιο φτηνος προ ειναι ο μικρός της emotiva. Νομίζω γύρω στα 800 έχει Ευρώπη. Προφανώς παραγγελία από εξωτερικό.
Αλλά το συστημα ισοσταθμισης του είναι ένα custom της emotiva. Και δεν έχει balanced αν αυτό σε ενδιαφέρει.
Ειλικρινά όμως, στα λεφτά αυτά δεν ξέρω αν δίνει καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με έναν 5013 ή 3500h ας πούμε ως προ.

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,582
Όσον αφορά την ποιότητα προενισχυσης ο 5013, με τον μουσικό χαρακτήρα της Marantz, είναι μια καλή λύση.

Άπο τη στιγμή μάλιστα που, αν κατάλαβα καλά, θες να κινηθείς σε χαμηλή κατηγορία τιμής, δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη λύση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Αδιάφορο μιας και έτσι κι αλλιώς, όλα τα Audyssey είναι γτπ...

Υπερβολή.
Σαφώς ανώτερο από τις προτάσεις των υπολοίπων ανταγωνιστών.
(ARC και Dirac δεν υπάρχουν σε ανταγωνιστικές μπράντες ακόμα. Μόνο σε ειδικού σκοπού. Και αναμένονται νέες εκδόσεις σύντομα και για τα δυο αυτά).
Απλώς συμβαίνει ό,τι συμβαίνει συνήθως με την ηλεκτρονική διόρθωση. Δεν κάνει δουλειά χωρίς χέριασμα κατόπιν (εκεί έχει το πλεονέκτημα βασικά σε σχέση με αυτά που προσφέρει ο ανταγωνισμός, ο πραγματικός όχι ο niche) αλλά και δεν γίνεται επίσης χωρίς ορθή τοποθέτηση ηχείων και μικροφώνου.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Όσον αφορά την ποιότητα προενισχυσης ο 5013, με τον μουσικό χαρακτήρα της Marantz, είναι μια καλή λύση.

Άπο τη στιγμή μάλιστα που, αν κατάλαβα καλά, θες να κινηθείς σε χαμηλή κατηγορία τιμής, δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη λύση.
Δεν είναι θέμα τιμής, απλά κοιτάζω το θέμα της προενίσχυσης (γιατι εχω τελικο) και της συνδεσιμότητας, όχι τα τελικα σταδια αφού θα χρησιμοποιησω μονο τα pre-outs.
Και δεν θέλω να πληρώσω για πράγματα που δεν θα τα χρειαστώ ποτέ...
Αλλιώς θα κοίταζα τον 7704 που όμως έχει 11.2 κανάλια. Τι να τα κάνω; Εγώ απλό 5.1 έχω...

Ειπα για τον 5013 γιατί έχει τα απαραίτητα pre-outs, τα δύο hdmi out (που χρειάζομαι) + την υποστήριξη για το Audyssey MultEQ Editor App αν θελήσω να κάνω κάποιες παραπάνω διορθώσεις στον χώρο...

Όλα τα παραπάνω υπό την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει πια καθαρός προ σε 5.1 ή 7.1
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Καταλαβαίνω πως το θέτεις, αλλά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Δεν έχει σχέση ο ήχος που θα πάρεις από τα προενισχυτικά στάδια του 5013 (ο οποίος είναι εξαιρετική περίπτωση κατά τα άλλα) σε σχέση με εκείνον που θα έπαιρνες από τον 7705 (εγώ πάντα αναφέρομαι σε τρέχοντα μοντέλα) ακόμα και όταν μιλάμε για 5.1 και στις δυο περιπτώσεις.
Όταν ανεβαίνεις κατηγορία, δεν αλλάζει μόνο ο αριθμός των καναλιών αλλά και η επεξεργασία και τα επιμέρους εξαρτήματα που αποκωδικοποιούν ακόμα και το απλό 5.1.
Απλά το θέτω υπ' όψη στη ροή της κουβέντας.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,582
Μιας και τεθηκε (για μια ακόμη φορά :p) το θεμα της ισοστάθμισης, θα επαναλαβω την αποψη μου:

Της Pioneer (το καλό, όχι το πετσοκομένο στα μικρά μοντέλα) είναι μακράν το καλύτερο.

Ακολουθει (με διαφορά) η Yamaha.

Και τελος το Audyssey που απλώς πετσοκόβει τα πάντα στα χαμηλά, τσιρίζει το σύμπαν και εν τέλει απλώς δεν ακούγεται (χωρίς καμία υπερβολή).

Τα ARC και Dirac είναι ξεχωριστές περιπτώσεις, όχι τόσο διαδεδομένες, οι οποίες επίσης προσωπικά δεν με έχουν πείσει απόλυτα (χωρίς όμως να μπορω να πω ότι τις έχω δοκιμάσει τόσες πολλές φορές όσο τα παραπάνω συστήματα).


Κατά τα αλλα, ισχύει φυσικά ότι ένα μηχανημα όπως ο 7705 θα δωσει πολύ καλύτερο ήχο. Αν μπορείς να δώσεις αυτά που ζητάει και σου αρέσει και ο μουσικός ήχος της Marantz, πήγαινε με κλειστά μάτια.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Πως γίνεται να είναι το καλύτερο μακράν κι όλας όταν δίνει μόλις τρία φίλτρα παραμετροποίησης και μάλιστα αφορούν το κεντρικό και τα surround μόνο;

Νομίζω ότι δεν τα έχεις χρησιμοποιήσει εκτενώς. Είναι αρκετά καλύτερο το Audyssey, όχι μόνο σε σχέση με το MCACC αλλά και σε σχέση με το YPAO. To οποίο YPAO δίνει 7 φίλτρα, ούτε κι αυτό τα δίνει για όλα τα ηχεία και επιπλέον κανένα από τα δυο δεν σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις μέτρηση στο εύρος συχνοτήτων που σε ενδιαφέρει.
Για παράδειγμα εκεί που έχει νόημα. Μέχρι τα 300Hz ας πούμε.
Για τις άπειρες κυριολεκτικά συχνότητες που μπορείς να επέμβεις και την παραμετροποίηση που είναι παιχνιδάκι και κυρίως γρήγορη δεν το λέμε σε Pioneer και Yamaha ακόμα γιατί θα βάλουν.... τα κλάματα... . :bigcry:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,436
Μεταμορφωση
Ειμαι και εγω υπερ του MACC. Καλύτερη ισοστάθμιση έκανε ο LX83 παρα ο τωρινός μου SR7011.
Και πριν που ειχα τον Yamaha A2020 το YPAO έδειχνε να κάνει παλι καλύτερη δουλειά.

Μάλλον συμφωνώ με τον spcav...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Για να καταλάβω, όταν λέτε σύστημα ισοστάθμισης, εννοείτε το αποτέλεσμα μόνο της αυτόματης μέτρησης και από αυτό το όποιο αποτέλεσμα προκύπτει;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Τα ARC και Dirac είναι ξεχωριστές περιπτώσεις, όχι τόσο διαδεδομένες, οι οποίες επίσης προσωπικά δεν με έχουν πείσει απόλυτα (χωρίς όμως να μπορω να πω ότι τις έχω δοκιμάσει τόσες πολλές φορές όσο τα παραπάνω συστήματα).

Πολύ καλά και τα δύο, το Dirac καλύτερο ακόμα κι από το Audyssey, αν και το έχω χρησιμοποιήσει σε δικάναλο μόνο.
Το ARC εντυπωσιακά καλό επίσης αν και η παραμετροποίηση είναι περίεργη.
Αν μου έλεγαν ποιο απ' όλα να διάλεγα με κριτήριο την αυτόματη ισοστάθμιση και μόνο αυτή, το ARC θα διάλεγα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,582
Για να καταλάβω, όταν λέτε σύστημα ισοστάθμισης, εννοείτε το αποτέλεσμα μόνο της αυτόματης μέτρησης και από αυτό το όποιο αποτέλεσμα προκύπτει;

Κατά βάση, ναι.

Και αυτό για 2 λόγους.

1. Γιατί το 99% των χρηστών θα μείνει εκεί.

2. Γιατί όσες απόπειρες περαιτέρω χειροκίνητης παραμετροποίησης έχω κάνει / δει (να γίνονται), πολύ μικρή επίδραση είχαν στο τελικό αποτέλεσμα.

Φυσικα περι ορεξεως….

Εχω ακουσει δλδ συστηματα που μετά την (οποια) ισοστάθμιση τσίριζαν μέχρι αίματος στα αυτιά και ο χρήστης ήταν ευτυχής με τα ''πιου πιου'' που ακουγε από παντού
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Κατά βάση, ναι.

Και αυτό για 2 λόγους.

1. Γιατί το 99% των χρηστών θα μείνει εκεί.

2. Γιατί όσες απόπειρες περαιτέρω χειροκίνητης παραμετροποίησης έχω κάνει / δει (να γίνονται), πολύ μικρή επίδραση είχαν στο τελικό αποτέλεσμα.

Φυσικα περι ορεξεως….

Εχω ακουσει δλδ συστηματα που μετά την (οποια) ισοστάθμιση τσίριζαν μέχρι αίματος στα αυτιά και ο χρήστης ήταν ευτυχής με τα ''πιου πιου'' που ακουγε από παντού

Άμα το 99% των χρηστών μείνει εκεί και δεν μπορεί να κάνει δυο τρία κλικ κατόπιν (τόσα θέλει, άντε 5) σε χρόνο dt για να φέρει τον ήχο με εκπληκτική ακρίβεια εκεί που θέλει, τότε δεν έχει νόημα να ασχοληθεί ευθύς εξ αρχής με το σύστημα ακουστικής διόρθωσης.

Για να πάμε παρακάτω που ενδιαφέρει τον djx33 σχετικά με την αγορά που προτίθεται να κάνει. Το XT32 κάνει εκκίνηση με τη ρύθμιση της στάθμης του sub σε πραγματικό χρόνο. Αυτό καλό βεβαίως γιατί δεν ψάχνεσαι κατόπιν.
Επίσης, όσα μηχανάκια έχουν XT32 στη γκάμα της Marantz/Denon έχουν και ξεχωριστή διαχείριση στις εξόδους sub. Είναι ανεξάρτητες και όχι παράλληλες οι δυο έξοδοι.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,436
Μεταμορφωση
Άμα το 99% των χρηστών μείνει εκεί και δεν μπορεί να κάνει δυο τρία κλικ κατόπιν (τόσα θέλει, άντε 5) σε χρόνο dt για να φέρει τον ήχο με εκπληκτική ακρίβεια εκεί που θέλει, τότε δεν έχει νόημα να ασχοληθεί ευθύς εξ αρχής με το σύστημα ακουστικής διόρθωσης.

Για να πάμε παρακάτω που ενδιαφέρει τον djx33 σχετικά με την αγορά που προτίθεται να κάνει. Το XT32 κάνει εκκίνηση με τη ρύθμιση της στάθμης του sub σε πραγματικό χρόνο. Αυτό καλό βεβαίως γιατί δεν ψάχνεσαι κατόπιν.
Επίσης, όσα μηχανάκια έχουν XT32 στη γκάμα της Marantz/Denon έχουν και ξεχωριστή διαχείριση στις εξόδους sub. Είναι ανεξάρτητες και όχι παράλληλες οι δυο έξοδοι.

Νομιζω οτι ειναι προφανές οτι αναφερόμαστε στην αυτοματη ρυθμιση.

Οποιαδηποτε αλλη χειροκινητη επέμβαση θεωρείται "υποκειμενική" και θαρρώ πως είναι εκτός συζήτησης.
Εκτος αν μιλάμε για fine tuning με ειδικο εξοπλισμο, που και πάλι ειναι εκτός συζήτησης.

Σε οτι με αφορά, σαν το MACC, κανένα.