Πάσχουν τα πρίμα.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

marinico

New member
14 January 2019
99
Ενώ έχω πολύ καλά και γλυκά μπάσα από πολύ χαμηλά, δεν με ικανοποιούν τα πρίμα. Δηλ. το στακάτο ταμπούρο έρχεται λίγο μπασαρισμένο και το sss στη φωνή λίγο θολό. Πιστεύετε ότι μπορεί να είναι θέμα κεφαλής ή θέμα ενισχυτή? (τα ηχεία είναι καρατσεκαρισμένα οκ). Μιλάμε για πικάπ και ενισχυτή δεκαετίας του 70 (ο σύγχρονος ενισχυτής έχει γίνει φύλλο - φτερό για επισκευή).
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πάσχουν τα πρίμα.

Δεν μπορώ να τσεκάρω προς το παρόν. Αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένα μόνο το πκάπ με τον συγκεκριμένο ενισχυτή. Ποιό από τα δύο πιστεύεις οτι έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να φταίει? Υπάρχει περίπτωση μια κεφαλή να δημιουργεί τέτοιου είδους πρόβλημα στον ήχο?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
μεχρι και βρωμια στην ακιδα που δεν φαινεται με το ματι μπορει να ειναι η αιτια. και αφου ο ενισχυτηs εχει γινει φυλλο και φτερο, οι υποψιεs πεφτουν στην κεφαλη.
απο πότε την εχειs? (πεs μου οτι ειναι καινουργια να παΘω σοκ)..
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Ποιο ειναι το πικαπ/κεφαλη?
Αυτο που λεει ο vlad ειναι μια πιθανοτητα.Αλλη πιθανοτητα ειναι φθαρμενη αναρτηση βελονας η φθαρμενη βελονα μια και μιλαμε για τοσο παλια μηχανηματα.
Πολυ βαρος αναγνωσης ισως ?
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πάσχουν τα πρίμα.

Οχι. Το έχουμε ξανασυζητήσει και μάλιστα μου έχεις προτείνει την 95Ε την οποία θα αγοράσω σύντομα. Η αλήθεια είναι οτι μετά από τόσα χρόνια αχρησίας, δεν μπήκα καν στον κόπο να καθαρίσω την βελόνα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να επιβεβαιώσω οτι το συγκεκριμένο πρόβλημα μπορεί να προέρχεται και από την κεφαλή, πράγμα που μου το επιβεβαιώνεις, οπότε για αρχή καθάρισμα και αν δεν δω προκοπή, αγορά καινούργιας. Tnks vlad66.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Ποιο ειναι το πικαπ/κεφαλη?
Αυτο που λεει ο vlad ειναι μια πιθανοτητα.Αλλη πιθανοτητα ειναι φθαρμενη αναρτηση βελονας η φθαρμενη βελονα μια και μιλαμε για τοσο παλια μηχανηματα.
Πολυ βαρος αναγνωσης ισως ?

Η ανάρτηση πάει πακέτο με τη βελόνα ή με την κεφαλή? Δηλ. αν αλλάξω μόνο βελόνα, αλλάζω και την ανάρτηση ή χρειάζεται αλλαγή η κεφαλή?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Nαι η αναρτηση ειναι μερος της βελονας.Δεν χρειαζεται αλλαγη της κεφαλης
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
αν ειναι πολυ παλια η κεφαλη εγω Θα φοβομουν να αλλαξω μονο την βελονα. ειδικα αν εχει χρονια να δουλεψει.
δοκιμασε να καΘαρισειs ακιδα, να τσεκαρειs βαροs αναγνωσηs που ειπε ο AUDIOLYTIC και βλεπουμε. με τι Θα καΘαρισειs την ακιδα?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Πάσχουν τα πρίμα.

αν ειναι πολυ παλια η κεφαλη εγω Θα φοβομουν να αλλαξω μονο την βελονα. ειδικα αν εχει χρονια να δουλεψει.
δοκιμασε να καΘαρισειs ακιδα, να τσεκαρειs βαροs αναγνωσηs που ειπε ο AUDIOLYTIC και βλεπουμε. με τι Θα καΘαρισειs την ακιδα?

Δεν νομιζω να επαθε κατι.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πάσχουν τα πρίμα.

αν ειναι πολυ παλια η κεφαλη εγω Θα φοβομουν να αλλαξω μονο την βελονα. ειδικα αν εχει χρονια να δουλεψει.
δοκιμασε να καΘαρισειs ακιδα, να τσεκαρειs βαροs αναγνωσηs που ειπε ο AUDIOLYTIC και βλεπουμε. με τι Θα καΘαρισειs την ακιδα?

Eλα μου ντε? Βλέπω διάφορους τρόπους, από χλαπάτσα μέχρι σφουγγάρι. Εσείς με τί καθαρίζετε?
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πάσχουν τα πρίμα.

Ωχ.....Οι δίσκοι έχουν να παίξουν από τη δεκαετία του 80. Είναι όλοι near mint, αλλά από σκόνη δεν ξέρω τι γίνεται. Απλά όταν τους βάζω να παίξουν τους περνάω με το τσόχινο βουρτσάκι. Μάλλον δεν αρκεί τώρα που το σκέφτομαι.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
μηχανήματα προηγουμένων δεκαετιών θα παίζουν αλλά είναι αναμενόμενο ένα καλό roll off στα δυό άκρα.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πάσχουν τα πρίμα.

Μία επεξήγηση παρακαλώ. Τι ακριβώς σημαίνει roll off στα δύο άκρα?