The Favourite

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
The-Favourite.jpg



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Η Ευνοούμενη

Πρωταγωνιστούν: Ρέιτσελ Βάις, Ολίβια Κόλμαν, Έμμα Στόουν, Νίκολας Χουλτ, Τζο Άλγουιν, Μαρκ Γκάτις, Τζέιμς Σμιθ

Σκηνοθεσία: Γιώργος Λάνθιμος

Διάρκεια ταινίας: 120' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2019

Οdeon | Village | Imdb




Υπόθεση:
Αρχές του 18ου αιώνα. Η Αγγλία βρίσκεται σε πόλεμο με τους Γάλλους. Παρόλα αυτά, οι αγώνες πάπιας και η κατανάλωση
ανανά βρίσκονται στο απόγειο τους. Η φιλάσθενη Βασίλισσα Άννα βρίσκεται στο θρόνο και η στενή της φίλη Λαίδη Σάρα
κυβερνά τη χώρα στη θέση της, ενώ ταυτόχρονα φροντίζει για την υγεία της Άννας και το απρόβλεπτο ταπεραμέντο της.
Όταν μια νέα υπηρέτρια, η Άμπιγκεϊλ φτάνει, η γοητεία της την κάνει αμέσως αγαπητή στη Σάρα. Η Σάρα την παίρνει υπό
την προστασία της και η Άμπιγκεϊλ βρίσκει μια ευκαιρία να επιστρέψει στις αριστοκρατικές της ρίζες. Καθώς οι τακτικές του
πολέμου καταναλώνουν όλο το χρόνο της Σάρα, η Άμπιγκεϊλ παίρνει τη θέση της Σάρα ως η συντροφιά της Βασίλισσας.
Η φιλία τους της δίνει την ευκαιρία να κάνει πραγματικότητα τις φιλοδοξίες της και δεν θα αφήσει καμία γυναίκα, καμία
πολιτική και κανένα κουνέλι να σταθούν εμπόδιο στο δρόμο της…








 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
Re: The Favourite (2018)

H χρηση παν με υπερευρυγωνιο με ξεπερνα. Εντελως κακη επιλογη .

Η Κολμαν ειναι το διαμαντι της ταινιας βεβαια.
 

P.Bateman

Senior Member
22 March 2012
506
Οκτάνα
Re: The Favourite (2018)

Νομίζω ότι ο Λάνθιμος έχει γυρίσει πολύ καλύτερες ταινίες από αυτή.
Εξαιρετικές οι ερμηνείες.

Καλή ταινία, μεγάλος ντόρος όμως.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: The Favourite (2018)

H χρηση παν με υπερευρυγωνιο με ξεπερνα. Εντελως κακη επιλογη .

Η Κολμαν ειναι το διαμαντι της ταινιας βεβαια.

Επιτηδευμένη χρήση για το ιδιαίτερο τελικό αποτέλεσμα το οποίο ομολογώ ότι έδινε πόντους στην ταινία.
Σκηνοθετικά πολύ καλή και με φοβερές ερμηνείες, ειδικά από την Κόλμαν.
Λογικά θα σηκώσει κάμποσα αγαλματίδια...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
Re: The Favourite (2018)

Πολλα δεν νομιζω.

Τα μισα απο τις υποψηφιοτητες και αν .

Και η εικονα ομως δεν ηταν η αναμενομενη παρα την χρηση 35αριου φιλμ.


Τεχνικα γενικα ηταν πολυ πολυ μετρια, οπως οι περισσοτερες ταινιες του Λανθιμου που λογικα ριχνει βαρος σε αλλα πραγματα.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: The Favourite (2018)

Σαν ταινία δεν μου είπε πολλά,μάλλον με αιφνιδίασε περισσότερο.Σαν εικόνα βέβαια ο Λάνθιμος ζωγράφισε και ας έκλεισε το μάτι στον Κιούμπρικ:) και τα κατάφερε σε μια ταινία που δεν είχε γράψει ο ίδιος το σενάριο (με ότι συνεπάγεται αυτό..)

Βέβαια ,τα μπινελίκια δίνουν και παίρνουν σε όλη την ταινία,δεν ξέρω πώς θα το εκλάβει αυτό η Ακαδημία.

Εξαιρετικές ΟΛΕΣ οι ερμηνείες,δικαίως ο ντόρος και αξίζουν τα αγαλματάκια στις γυναίκες της παρέας.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Απάντηση: The Favourite (2018)

Πολύ καλή αλλά "ακούστηκε" παραπάνω απ' όσο έπρεπε, ενώ είναι "εσωτερική" ταινία με μάστορες (μαστόρισες για την ακρίβεια) που δώσαν βάθος στις ερμηνείες τους.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: The Favourite (2018)

Kαλη ταινια, με μαεστρια, και αναφορες, αλλα...δεν ηταν στο υψος των δυο προηγουμενων που ειχαν ενα ιδιαιτερο μεταφυσικο μηνυμα και βαθος και που για μενα ειναι απο τα τα σπουδαιοτερα εργα των τελευταιων ετων.

Αυτο ηταν απλα καλο, καλογυρισμενο, με δυνατες ερμηνιες και απολυτη κυριαρχια στην τεχνη του ντεκορ φωτισμου. Ενα επιπλεον συν της ταινιας... η διηγηση της ιστοριας που μοιαζει "παραμυθι" αλλα ηταν αληθηνη....Οταν η βασιλισσα λεει οτι εχασε 17 παιδια, ολοι σκεφτονται 17 κουνελια... αλλα οχι...συν ολα τα αλλα.
Οι αναφορες σε Κιουμπρικ και Γκηνγουεη γινονται με σεβασμο. Οπως πρεπει για εναν νεο σκηνοθετη.

Οι Fish Eyε Lens δημιουργουν λιγο περιεργη τη ληψη εικονας σε κινηση, καπου καπως ψιλοζαλιζει, αλλα επιλογη του σκηνοθετη για την περιβολη του επιβλητικου μεγεθους και πολυτελειας χωρου.

Οποτε ψηφηζω πολυ καλη, και αυτο δυστυχως, γιατι μπαινει σε συγκριση με τις δυο προηγουμενες ( που θα παιρναν 10 αν επαιρνα κοκκινο στυλο σε σχεση με αυτη που της βαζω 8,5 :beatnik2: ) .
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: The Favourite (2018)

Μέτρια.

Ωραία εικόνα, ενδιαφέρουσες (μερικές φορές) σκηνοθετικές επιλογές αλλά ως εκεί.

Το έσωζε η γνωστή μουριτσα.

Κατά τα αλλά, η αίσθηση δηθενιας που είχα εκλάβει στο Ελάφι, παραμένει.

Δεν θα κάνω πλέον τον κόπο να δω τις παλιότερες του γιατί νομίζω ότι τελικά ανήκει στην κατηγορία μούφα κουλτούρας.
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,432
Απάντηση: Re: The Favourite (2018)

Μέτρια.

Ωραία εικόνα, ενδιαφέρουσες (μερικές φορές) σκηνοθετικές επιλογές αλλά ως εκεί.

Το έσωζε η γνωστή μουριτσα.

Κατά τα αλλά, η αίσθηση δηθενιας που είχα εκλάβει στο Ελάφι, παραμένει.

Δεν θα κάνω πλέον τον κόπο να δω τις παλιότερες του γιατί νομίζω ότι τελικά ανήκει στην κατηγορία μούφα κουλτούρας.


Συμφωνω και γω! Το ειδα χθες και ενω -περιεργως- μου φανηκε καλο στην αρχη τελικα μου αφησε την ιδια γευση... Καποιες καλες τεχνικες που δεν αρκουν για να κανουν καλη την ταινια...
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: The Favourite (2018)

Μετριοτατο και με κουρασε πολυ η υπερβολικη χρηση υπερευρυγωνιου φακου.
Μου αρεσε το παιξημο των Ρέιτσελ Βάις & Έμμα Στόουν
Το θορυβο για την ταινια εν'τελη τον κρινω υπερβολικο και το ενα οσκαρ που πηρε και αυτο της ηταν αρκετο...
Sorry Yorgos αλλα...:nounder:
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: The Favourite (2018)

Δεν θα κάνω πλέον τον κόπο να δω τις παλιότερες του γιατί νομίζω ότι τελικά ανήκει στην κατηγορία μούφα κουλτούρας.
Χαχαχαχα...
Μετριοτατο και με κουρασε πολυ η υπερβολικη χρηση υπερευρυγωνιου φακου.
Αυτό πια...
Καθρεφτακια για ιθαγενείς