Βοήθεια για 55άρα

Andreastoyo

New member
1 September 2015
20
Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την αγορά 55αρας τηλεόρασης.Μεχρι πριν 10 μερες ημουν κατοχος μιας Lg 55lb731v αλλα καηκε η μητρικη και μου ειπαν οτι δεν επισκευαζεται και καινουρια κανει 250 ευρω συν εργασια.Οποτε ψαχνομαι αμεσα για τηλεοραση.
Η κυρια χρηση ειναι αθλητικα απο nova και οτε tv και λιγοτερο ταινιες και σειρες.Επισης για τις ταινιες κλπ εχω pc συνδεδεμενο με την τηλεοραση οποτε δε με πολυ απασχολει για τις samsung που δεν παιζουν πλεον dts.Εχω διαβασει αρκετα στο φορουμ και εχω καταληξει σε va panel με 100hz.Η αποσταση θεασης ειναι 2.7-2.8 μετρα αλλα δηστηχως δεν με παιρνει να παω στην 60αρα lguk6200 που προτεινετε αρκετοι.Εχτες πηγα και ειδα την samsung nu8002 και με εβαλαν στο τρυπακι να παρω την q6 μιας και η διαφορα ειναι περιπου 70-100 ευρω.Το πλαισιο μαλιστα μου την δινει στα 899 με δωρο την επεκταση εγγυησης.Θεωρειτε οτι ειναι vfm στα λεφτα αυτα;Το budget μου ηταν 600-700 ευρω αλλα πλεον εχω αναιβει ταβανι στα 900.
Σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη για το κατεβατο!
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Samsung δε θα σου πρότεινα καθώς τα πάνελ τους στα 3 περίπου χρόνια βγάζουν θέματα και δεν στα αλλάζουν ούτε με εγγύηση. Λένε ότι είναι εντός προδιαγραφών. Την έχω πατήσει και εγώ και πολύς κόσμος για αυτό στο λέω. Σύμφωνα με αυτά που λες θα σου πρότεινα τον lg sk8100 που την έχει στα 769 στα public.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
NU8000 και Q6FN είναι ισοδύναμες. Προτίμησε την NU8000 αφού είναι 100 ευρώ φτηνότερη. Όποια τηλεόραση και να πάρεις αγόρασε οπωσδήποτε την 5τή εγγύηση.
 

Andreastoyo

New member
1 September 2015
20
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια!!Αν κανω υπερβαση και βαλω αλλα 100 ευρω αξιζει να παω στην SONY KD-55XF8505;;Ειναι στα 999 ευρω.
 

Andreastoyo

New member
1 September 2015
20
Δηστηχως δε με παιρνει για πανω απο 55αρα η θεση που θα μπει η τηλεοραση.Αξιζει και σε 55αρα η hisense?Μολις τωρα ειδα οτι η sony που κοιτουσα εχει ips πανελ οποτε μαλλον αποριπτεται...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Άμα πετύχεις την 55" Sony XF9005 κοντά στα χίλια ευρώ, αξίζει για αγορά. Από την άλλη, αν σε ικανοποιεί η Samsung NU8000 - εφόσον την έχεις δει από κοντά - επέλεξε αυτήν.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Αξιζουν τα 300 ευρω παραπανω για την sony xf9005 αντι την samsung q6;;;
Εννοείται. Είναι το καλύτερο va panel σε αυτά τα λεφτά.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Andreastoyo

New member
1 September 2015
20
Άμα πετύχεις την 55" Sony XF9005 κοντά στα χίλια ευρώ, αξίζει για αγορά. Από την άλλη, αν σε ικανοποιεί η Samsung NU8000 - εφόσον την έχεις δει από κοντά - επέλεξε αυτήν.
Περιμενω πως και πως την τελευταια βδομαδα των εκπτωσεων μηπως βαλουν καμια προσφορα -20% με καρτα(yellows, go4more κλπ).Αν μου βγει στο χιλιαρικο θα την χτυπησω!
Οσον αφορα την NU8000, δε με συμφερει σε σχεση με την q6 γιατι τα μεγαλα καταστηματα προμοταρουν την q6 και μου δινουν δωρο την 5ετη εγγυηση στα 899 ευρω.Εχω ενδιασμους ομως για την q6 γιατι εχω διαβασει αρκετους με προβληματα γενικα με τη samsung.
 

Andreastoyo

New member
1 September 2015
20
Εννοείται. Είναι το καλύτερο va panel σε αυτά τα λεφτά.

Αυτο πιστευω και γω με αυτα που εχω διαβασει και τις ειδα και απο κοντα.Μακαρι να πεσει κοντα στο χιλιαρικο!!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Περιμενω πως και πως την τελευταια βδομαδα των εκπτωσεων μηπως βαλουν καμια προσφορα -20% με καρτα(yellows, go4more κλπ).Αν μου βγει στο χιλιαρικο θα την χτυπησω!
Οσον αφορα την NU8000, δε με συμφερει σε σχεση με την q6 γιατι τα μεγαλα καταστηματα προμοταρουν την q6 και μου δινουν δωρο την 5ετη εγγυηση στα 899 ευρω.Εχω ενδιασμους ομως για την q6 γιατι εχω διαβασει αρκετους με προβληματα γενικα με τη samsung.


Αν παίξουν προωθητικές μέσω κάρτας και 20% πίσω, τότε 1040 θα βγαίνει η oled LG B8. μακράν η καλύτερη τηλεόραση από όσες ανέφερες ...
 

Andreastoyo

New member
1 September 2015
20
Αν παίξουν προωθητικές μέσω κάρτας και 20% πίσω, τότε 1040 θα βγαίνει η oled LG B8. μακράν η καλύτερη τηλεόραση από όσες ανέφερες ...
Δε διαφωνω αλλα δε σκεφτομαι να παω σε oled γιατι δε θελω να μπω στην διαδικασια αγχους για burn in.επειδη βλεπω αρκετα ote tv και nova αλλα και digea εχω διαβασει οτι μπορει να αφησει αποτυπωμα ακομα και το λογοτυπο του καναλιου!!Ειμαι ηδη καμενος 3 φορες απο burn in σε κινητα.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Δε διαφωνω αλλα δε σκεφτομαι να παω σε oled γιατι δε θελω να μπω στην διαδικασια αγχους για burn in.επειδη βλεπω αρκετα ote tv και nova αλλα και digea εχω διαβασει οτι μπορει να αφησει αποτυπωμα ακομα και το λογοτυπο του καναλιου!!Ειμαι ηδη καμενος 3 φορες απο burn in σε κινητα.

Με λογική χρήση δεν υπάρχει burn in ...

Θέλει λίγη προσοχή, πλην αυτός ο κόπος ανταμείβεται με εικόνα κλάσεις ανώτερη ...
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Αν παίξουν προωθητικές μέσω κάρτας και 20% πίσω, τότε 1040 θα βγαίνει η oled LG B8. μακράν η καλύτερη τηλεόραση από όσες ανέφερες ...

Πολύ σωστά, μόλις επεσημανα και στο νήμα των προσφορών ότι η LG Oled 55B8 στο black Friday στα public είχε παίξει στα 1040 περίπου ευρώ με έμμεσο τρόπο βέβαια, μέσω επιστροφής 20% του ποσού σε yellows με κάρτες Πειραιώς.
Ας μου θυμίσει κάποιος αλλά σαν να θυμάμαι χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι στο black Friday η Sony 55XF9005 πρέπει πάλι με έμμεσο τρόπο να είχε παίξει κάτω από χιλιάρικο αλλά επειδή γι αυτήν δεν θυμάμαι απόλυτα σίγουρα ας βοηθήσει να μας πει κάποιος φίλος που τυγχάνει να θυμάται!
Αν είναι έτσι ήθελα να πω ότι για να συμφέρει η Sony 55XF9005 θα πρέπει να πέσει κάτω από το χιλιάρικο.
 

Andreastoyo

New member
1 September 2015
20
Τελικα αγορασα σημερα απο πλαισιο την xf9005.μετα απο πολυ παζαρι μου την αφησαν στα 1100 με δωρο την 5ετη εγγυηση.
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Απάντηση: Re: Βοήθεια για 55άρα

Φίλε μου,καλορίζικη και να την ευχαριστηθείς.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Καλή θέαση! Με δόσεις ή εφάπαξ σου έκαναν αυτήν την τιμή;
Τελικα αγορασα σημερα απο πλαισιο την xf9005.μετα απο πολυ παζαρι μου την αφησαν στα 1100 με δωρο την 5ετη εγγυηση.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Andreastoyo

New member
1 September 2015
20
Ευχαριστω πολυ παιδια!!Ελπιζω να με αποζημιωσει για την υπερβαση που εκανα γιατι η αληθεια ειναι οτι ειχα ξεκινησει με πολυ μικροτερο budget.Εφαπαξ μου την εκαναν αυτη την προσφορα και ηρθαν 2 διευθυντες για το παζαρι.Τους ειπα εξ αρχης οτι αν την αφηναν στα 1000 θα την επαιρνα εκεινη τη στιγμη αλλα ο τελευταιος διευθυντης δεν επεσε κατω απο 1100.Εφυγα και ξαναγυρισα μετα απο καμια ωρα γιατι η αληθεια ειναι οτι ειχα φαει κολλημα με την συγκεκριμενη και δεν νομιζω να βγει κατι καλυτερο στην τελευταια εβδομαδα των εκπτωσεων.Παντως μου εκανε εντυπωση οτι στον κοτσωβολο, σε 2 διαφορετικα καταστηματα κιολας, εβγαλαν αχρηστη τη sony και προσπαθουσαν να με πεισουν οτι ηsamsung q6 ειναι καλυτερη.Μαλλον υπαρχει μεγαλυτερο περιθωριο κερδους στις samsung δεν εξηγειται αλλιως!