CD player Marantz CD5003 πρόβλημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Έχω ένα CD player Marantz CD 5003 για τα χρήματά του και την ηλικία του έχει αξιοπρεπή ήχο.Το προβλημα ειναι ότι πλέον κολλάει σε κομμάτια ,έχει γενικώς δυσκολία με την ανάγνωση .Με όλα τα είδη cd αντιγραμμένα ,αυθεντικά κλπ.Το έχω ανοίξει δυο-τρεις φορές έχω καθαρίσει τον φακό του laser με μπατονέτα κλπ .Το το πρόβλημα διορθώνεται αλλά έπειτα από κάποιο διάστημα ξανά τα ίδια.Αν τα είχε "φτύσει" το laser γιατί φτιάχνει με το καθάρισμα?Δεν θα έπρεπε το πρόβλημα να παραμένει το ίδιο και να μην διορθώνεται καθόλου/Μήπως φταίει κάτι άλλο? Για δώστε τα φώτα σας....
ΥΓ.το αστείο ει ναι ότι ένα επίσης Μαραντζ cd 52 που έχω επίσης με ηλικία κοντά στα 30 έτη παίζει μια χαρά.Αλλος μηχανισμός ανάγνωσης βέβαια..
 

spmk

Established Member
25 October 2009
281
Λιγο ασχετο με το προβλημα του φιλου αλλα νομιζω φορανε τον ιδιο μηχανισμο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
ΥΓ.το αστείο ει ναι ότι ένα επίσης Μαραντζ cd 52 που έχω επίσης με ηλικία κοντά στα 30 έτη παίζει μια χαρά.Αλλος μηχανισμός ανάγνωσης βέβαια..

Ωρα. ...λες να παιζει και το δικό μου ακόμα!
Το έχω βάλει στο παταρι, να το δώσω στην κόρη μου σαν vintage, όταν (και αν )παντρευτεί! !!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
η γενια αυτη τουλαχιστον,φοραγε λειζερ Philips και κοστιζε κοντα στα 60-70 ευρω η αλλαγη του.
εαν εχεις κανα καλο μαστορακο ρωτησε τον.
διαφορετικα αντιπροσωπεια και ο Θεος Βοηθος..
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
η γενια αυτη τουλαχιστον,φοραγε λειζερ Philips και κοστιζε κοντα στα 60-70 ευρω η αλλαγη του.
εαν εχεις κανα καλο μαστορακο ρωτησε τον.
διαφορετικα αντιπροσωπεια και ο Θεος Βοηθος..

Philips to 5003? Μήπως φοράει τον Sanyo SF-P101N ?
Για αντιπροσωπεία ανάλογα με το τι ζητάν...για μηχάνημα 10ετιας...
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Tελικά πρέπει να ναι το laser, σήμερα παρά το καθάρισμα τα ξαναφτυσε...και τώρα η ερώτηση είναι αντιπροσωπεία ή κάποιος μαστορας της προκοπής ή πέταμα μια και καλή? Ξερει κανείς να προτείνει κάποιον καλό και φθηνό αν είναι δυνατόν τεχνικό ει δυνατόν στα βόρεια προάστια.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Καλός φίλος τεχνικός μου έχει πει ότι σχεδόν όλοι οι μηχανισμοί πλέον ,είναι από κινεζικο φασονατζιδικο.
Οπότε έχε υποψην σου ότι πολύ πιθανόν να μην ξαναλαλησει το εργαλειο όπως παλιά.
Εγώ στο 63 Kiss που έχω του είχα πάρει, έτσι από τρελα, δυο μηχανισμους .
Το έναν ήδη τον χρησιμοποίησα και μου μένει ένας ακόμη, για το μέλλον!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Καλός φίλος τεχνικός μου έχει πει ότι σχεδόν όλοι οι μηχανισμοί πλέον ,είναι από κινεζικο φασονατζιδικο.
Οπότε έχε υποψην σου ότι πολύ πιθανόν να μην ξαναλαλησει το εργαλειο όπως παλιά.
Εγώ στο 63 Kiss που έχω του είχα πάρει, έτσι από τρελα, δυο μηχανισμους .
Το έναν ήδη τον χρησιμοποίησα και μου μένει ένας ακόμη, για το μέλλον!
του (και μου) εκανεs την καρδια περιβολι..
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Η μία λύση...

https://www.ebay.co.uk/itm/Marantz-...c:g:9icAAOSwnipWXTZK:rk:3:pf:1&frcectupt=true

Η δεύτερη:

https://www.ebay.co.uk/itm/NEW-OPTI...h=item54627b42eb:g:Cl0AAOxyXWdQ6t-Z:rk:8:pf:0

H τρίτη αντιπροσωπεία,αλλά επειδή τα stock έχουν τελειώσει,ή έχουν βολέψει ´γνωστούς' γνωστών μαγαζιών,πάλι Κινέζικο θα πάρεις,που είναι ρίσκο.Κάποιες παρτίδες βγαίνουν.
Τα πρώτα δύο τα δοκίμασα φέτος,αλλά τίποτα...
Το Liberty δεν έχει ιδέα και σε στέλνει σε φόρουμ για απορείες..αλλά δεν είχα τελωνεία και παρεμφερή,επειδή του είπα να δηλώσει τα μισά.
Για το 6000 βρήκα στην τρίτη προσπάθεια,μέσω μαγαζιού ,που έκανε πωλήσεις και του φύλαξε ένα.

Κοίτα και αυτό για spares,ή μπορεί να παίζει κιόλας αν ήταν στη σόφα όπως λέει.

Κατα τ άλλα ζούμε στην ψηφιακή εποχή.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Η μία λύση...

https://www.ebay.co.uk/itm/Marantz-...c:g:9icAAOSwnipWXTZK:rk:3:pf:1&frcectupt=true

Η δεύτερη:

https://www.ebay.co.uk/itm/NEW-OPTI...h=item54627b42eb:g:Cl0AAOxyXWdQ6t-Z:rk:8:pf:0

H τρίτη αντιπροσωπεία,αλλά επειδή τα stock έχουν τελειώσει,ή έχουν βολέψει ´γνωστούς' γνωστών μαγαζιών,πάλι Κινέζικο θα πάρεις,που είναι ρίσκο.Κάποιες παρτίδες βγαίνουν.
Τα πρώτα δύο τα δοκίμασα φέτος,αλλά τίποτα...
Το Liberty δεν έχει ιδέα και σε στέλνει σε φόρουμ για απορείες..αλλά δεν είχα τελωνεία και παρεμφερή,επειδή του είπα να δηλώσει τα μισά.
Για το 6000 βρήκα στην τρίτη προσπάθεια,μέσω μαγαζιού ,που έκανε πωλήσεις και του φύλαξε ένα.

Κοίτα και αυτό για spares,ή μπορεί να παίζει κιόλας αν ήταν στη σόφα όπως λέει.

Κατα τ άλλα ζούμε στην ψηφιακή εποχή.

https://www.ebay.co.uk/itm/Marantz-...h=item340329f0fb:g:8iUAAOSwGDNcZYyr:rk:2:pf:1
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Οπως είπατε μου έγινε η καρδιά λαχανόκηπος...ας όψεται η οικονομικη δυσπραγία. ...θα ενημερωσω εν καιρω.Εν τω μεταξυ αν κάποιος γνωρίζει έχει καμμια ιδεα κλπ ας ενημερωσει .Καλο βραδυ.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Σε λίγο θα κυκλοφορούμε όλοι με dack και pickup...αφού ένα καλό cdp θέλει.. 1500+ που σημαίνει αγορά cd player και 5-6 ανταλλακτικές λέιζερ για να μην ξεμείνεις,αφού ποτέ δεν θα μάθουμε τον λόγο που σταματάει η παραγωγή των εκάστοτε κυκλοφορούντων.. player.
Εγώ επιμένω στο used,κάνε μια offer στις 45 Pounds..και άκου μ αυτό.
Ειδάλλως έχει και στην xe,κάποια παλιά.
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Mε όλα ακούω , απλά έχω κάποιες χιλιάδες cd ,δεν μπορώ να τα ριπαρω όλα ουτε και εχω την ορεξη...Μεταχειρισμενο cdplayer δεν παίρνω. Θα κάνω το σκ@το μου παξιμάδι και θα αγοράσω ένα μεγάλο yamaha κάποια στιγμή.

Ο λόγος είναι ότι προφανώς μας δουλεύουν...