Roma

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Roma-2018.jpg



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Ρόμα

Πρωταγωνιστούν: Γιαλίτζα Απαρίτσιο, Μαρίνα ντε Ταβίρα, Ντιέγκο Κορτίνα Ότρι, Κάρλος Περάλτα

Σκηνοθεσία: Αλφόνσο Κουαρόν

Διάρκεια ταινίας: 130' λεπτά

Γλώσσα: Ισπανικά

13 Δεκεμβρίου 2018

Netflix | Imdb




Υπόθεση:
Η ταινία τοποθετείται στο Μεξικό το 1970 και το 1971 και αναφέρεται στη ζωή
μιας υπηρέτριας σε ένα σπίτι μιας μεσοαστικής οικογένειας.








 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Δεν ξέρω,μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα.

Μάλιστα έλλειψα από την ταινία για λίγο και δεν είχα χάσει και τίποτα.

Η ζωή μιας τίμιας πλην φτωχής και άτυχης δούλας με αρχή-μέση και τέλος χωρίς ιδιαίτερη κορύφωση.

Μου θύμισε δακρύβρεχτη ελληνική ταινία από αυτές που έβλεπε η κ.Μπέκα (καλη της ώρα).

Στο πιό αποστασιοποιημένο βέβαια.

Στα συν της ταινίας φυσικά η οπτική του Κουαρόν,μια δυό δυνατές σκηνές,οι ερμηνείες ,η ατμόσφαιρα και η φωτογραφία.

Πάντως αδιάφορη δεν είναι.

Αξίζει σίγουρα μια θέαση!

Για την δεύτερη έχω μια αμφιβολία.:)

(Ισως τα καταφέρω και την επαναξιολογήσω)
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Για μένα από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει. Κάθε πενταετία βγαίνει μια τέτοια ταινία.
Η ανάπλαση της εποχής είναι επική. Όχι μόνο στο περιβάλλον, αλλά και στους ηθοποιούς (ψυχολογία, ματιά, κινήσεις). Όλα στη σωστή ποσότητα. Ανθρωπισμός, ρατσισμός, ελιτισμός. Τί άλλο να πω. Η καλύτερη της χρονιάς σίγουρα. Το oscar καλύτερης ταινίας και πρώτου ρόλου για την μεξικάνα (που είναι η πρώτη της ταινία) της αξίζουν.
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Όσο περισσότερο προστίθενται χρόνια στη ζωή μου τόσο περισσότερο μου αρέσουν οι ταινίες – «κάδρα» , και λιγότερο (πολύ λιγότερο) οι ταινίες «πλοκής».

Δεν με ενδιαφέρουν ταινίες που ξετυλίγεται κάποια περίτεχνη πλοκή και αποκαλύπτονται μυστικά – ένοχοι – Γκραν φινάλε – δράση – ανατροπές κλπ . κλπ.
Δεν είναι ανάγκη να συμβαίνουν "πολλά" .

Μία από τις ταινίες «κάδρα» λοιπόν είναι και το Ρομα. Δεν έχει σημασία τόσο το τι συμβαίνει .. σημασία έχει ότι ρολάρει από πίσω.Ομορφιά έχει το φόντο των όσων συμβαίνουν και αυτό μεταδίδεται με τρομερή μαεστρία.
Η ανάπλαση της αστικής (όχι μεγάλο-αστικής) ατμόσφαιρας του 1970 είναι εξαιρετική. Ακόμα και η σκέτη κίνηση της κάμερας στου χώρους του αστικού σπιτιού έχει ομορφιά.

Όπως και εξαιρετική είναι και η ηθοποιία της Native ινδιάνας υπηρέτριας κυρίως λόγω της στωικότητας(στο όριο της απάθειας) που αντιμετωπίζει την ζωή της .
Αυτή η άνευρη βίωση της ζωής είναι το αποτέλεσμα της αποικιοκρατίας – ρατσισμού – κοινωνικής καταπίεσης που έχει φάει η γυναίκα αυτή και η φατρία της επί αιώνες.

Καλή ταινία , αλλά για περιορισμένο κοινό.