Σύνδεση 2 ενισχυτών (Pioneer VSX-922 και Rotel RA980BX)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Elias 464646

New member
3 September 2013
68
Καλή μέρα σε όλη την παρέα.

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας παιδιά, καθώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Λοιπόν έχω εναν Pioneer VSX-922 K με τον οποίο έχω συνδεδεμένο ένα 5.1 σύστημα με τα KEF (2 KEF C7, 1 κεντρικό C6 και 2 δορυφόρους C1).
Ταινίες βλέπω μέσω ενος Mede8er 600X3D και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επίσης ακούω βινύλια (με ένα πικάπ MK2) και cd (από ένα mini hi-fi), που όμως δεν ημουν ευχαριστημένος από τον ήχο που έβγαζε ο ραδιοενισχυτής (λογικό αυτό).
Έτσι λοιπόν βρήκα σε super τιμή εναν ενισχυτή Rotel RA980BX και συνέδεσα τα 2 KEF C7 σε αυτόν καθώς επίσης και το MK2 και το mini fi-fi. Ο ήχος είναι ασύγκριτα καλύτερος, μιας και ο Rotel έχει αρκετή δυναμη (2Χ100RMS) και επιτέλους τα C7 άρχισαν να δείχνουν τις δυνατότητές τους.

Η ερώτηση μου έιναι η εξής:
Επειδή σαφώς και με ενδιαφέρει να εξακολουθώ να έχω τον καλό ήχο 5.1 στις ταινίες μέσω του Mede8er, έχω συνδέσει τον Pioneer από την Pre-Out (zone 2 μιας και δεν έχει άλλη παρόμοια έξοδο) με την Aux στο Rotel.
Όμως παρά το γεγονός ότι ενεργοποιώ την zone 2 και επιλέγω tv, είτε όταν βλέπω τηλεόραση, είτε όταν βλέπω ταινία από το mede8er δεν μπορώ να έχω ήχο από τις 2 κολώνες παρα μόνο από το 1 κεντρικό και τους 2 δορυφόρους (δηλαδή τον ήχο που αναπαράγει ο Pioneer).
Το περίεργο είναι ότι όταν επιλέγω στην zone 2 το tuner του ραδιοενισχυτή οι κολώνες παίζουν κανονικα με ρυθμιζόμενο ήχο από τον Rotel ενω ταυτόχρονα (αν θέλω) ακούγονται και τα υπόλοιπα 2 ηχεία με την ένταση βέβαια ρυθμιζόμενη από τον Pioneer.
Με άλλα λόγια, δεν μπορώ να έχω ήχο από τις 2 κολώνες όταν βλέπω τηλεόραση ή ταινίες. Εχω κάνει κάποιο λάθος στην συνδεσμολογία ή μήπως δεν υπάρχει η δυνατότητα να έχω ήχο 5.1 με τις 2 κολώνες να παίρνουν ήχο από τον Rotel και τα υπόλοιπα 3 ηχεία να έχουν ήχο από τον Pioneer?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας και καλοδεχούμενη κάθε ιδέα που θα μπορούσε να με οδηγήσει σε μία λύση.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
μάλλον δεν γίνεται αυτό που ζητας.Θα έπρεπε να έχει εξόδους προενισχυσης για τα κυρίως ηχεία. Απ' ότι βλέπω στο μανιουαλ λόγω ισοσταθμισης του σήματος atmos δεν μπορεί να δώσει το ίδιο σήμα σε zone b gia ta front.
 

Elias 464646

New member
3 September 2013
68
fotis1976 σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου, αν και είναι αρκετά απογοητευτικές δυστυχως!!!
Είναι απορίας άξιο όμως γιατί όταν ρώτησα 2 εξειδικευμένα καταστήματα, πριν ακόμα αγοράσω τον Rotel, μου είπαν πως γίνεται να έχω ήχο συνδέοντας με RCA την Pre-Out του Pioneer με το In του Rotel. Επίσης μου είπαν πως απλά πρέπει να "ταυτίσω" την zone 2 με την zone 1 προκειμένου να έχει ήχο και να λειτουργήσει.
Αν πάλι όντως τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες fotis1976, έχουμε κάποια εναλλακτική λύση, προκειμένου να μην πάει στράφι η αγορά του Rotel (μιας και τώρα επιτέλους ακούω σωστά τα βινύλια μου) και ταυροχρονα να έχω τον 5.1 για ταινίες?
 

johnnyR

Established Member
27 February 2010
277
ΑΘΗΝΑ - ΩΡΩΠΟΣ
Στον δικο μου denon 1910 γραφει στο manual οτι η εξοδος zone2 λειτουργει μονο με αναλογικα σηματα και οχι με σηματα που προερχονται απο πηγες συνδεδεμενες ψηφιακα (οπτικη, hdmi κτλ) θελει δηλαδι σημα απο rca , δεν κανει μετατροπη απο ψηφιακο σε αναλογικο.
Η μονη περιπτωση να συνδεσεις τον rotel με home cinema ενισχυτη ειναι να παρεις ενισχυτη που να εχει κανονικες pre-out εξοδους και οχι σε καποια αλλη ζωνη.
Και παλι δεν ξερω αν θα πρεπει ο 2καναλος να εχει main in και οχι να συνδεθει σε καποια aux.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Υπάρχουν ενισχυτές AV που να μπορούν να παίζουν ταυτόχρονα το ίδιο περιεχόμενο και στις δυο ζώνες πάντως και χωρίς περιορισμό στον τύπο της πηγής. Όλως τυχαίως το κοιτούσα το πρωί στο manual του SR7013 αυτό.
 

Elias 464646

New member
3 September 2013
68
Καλημέρα.
Ευχαριστώ πολύ και σένα Pleo για τη βοήθειά σου. Το εκτιμώ.
Με τα νέα δεδομένα λοιπόν, ότι δηλαδή δεν είναι εφικτή η έξοδος ψηφιακού ήχου από την zone2, προσανατολίζομαι τάχιστα προς αγορά νέου ραδιονενισχυτή που να έχει κανονικές pre-out εξόδους? Δηλαδή πάλι σε έξοδα θα μπούμε??? Δεν υπάρχει σωτηρία δηλαδή???
Σε αυτήν την περίπτωση τί επιλογές υπάρχουν, έτσι ώστε να καλύψω τις ανάγκες μου για την επομένη δεκαετία χωρίς να αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα στο μέλλον?
Με άλλα λόγια ποιές αξιόλογες προτάσεις έχετε για ένα καλό ραδιοενισχυτή, που θα μου δώσει τη δυνατότητα να εξακολουθώ να απολαμβάνω με έναν πολύ αξιόλογο ήχο τις ταινίες μου στο υπάρχον 5.1?
Μιλάμε πάλι για Pioneer ή ήρθε η ώρα να αλλάξουμε και μάρκα ραδιοενισχυτη?
Και φυσικά μιλάμε για πώληση του υπάρχοντος Pioneer VSX-922-K...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εχμ... κοίταξε, επειδή καλό είναι να μην πέσεις σε ισχύ και να έχεις τέλος πάντων κάτι καλύτερο σε ενισχυτή AV από αυτόν που έχεις, η πρότασή μου είναι να δεις τον Marantz SR5013, ο οποίος λέει αυτό εδώ στο manual

You can simultaneously play back the same source in both the MAIN ZONE and ZONE2. You can also play back separate sources in the MAIN ZONE and ZONE2.
http://manuals.marantz.com/SR5013/NA/EN/GFNFSYvffiuorq.php

Και όπως βλέπεις εδώ, η αναπαραγωγή στη δεύτερη ζώνη αφορά όλες τις εισόδους/πηγές.
http://manuals.marantz.com/SR5013/NA/EN/GFNFSYhffhzhhp.php
 

Elias 464646

New member
3 September 2013
68
Καλησπέρα.
Pleo μάλλον πρέπει να λάβω πολύ σοβαρά την δική σου εμπεριστατωμένη γνώμη περί του Marantz SR5013 και απο ότι φαίνεται να αλλάξω κατηγορία και μάρκα ραδιοενισχυτή, προκειμένου να καλύψω τις παρούσες ανάγκες μου.
Το δίλημμα που τίθεται βέβαια είναι αν αξίζει τον κόπο αφού μπήκα σε αυτήν τη διαδικασία να κάνω υπομονή και να πάρω κάτι ακόμα καλύτερο (πχ κάτι σε 9.2). Βέβαια ξεφεύγουμε λίγο σε τιμή, αλλά πρέπει να τα λάβω όλα υπόιψν μου, για να μην έχω παρόμοια προβλήματα στο μέλλον (αν και δεν προβλεπεται να προβώ σε ριζικές αλλαγές τουλάχιστον προς το παρόν, καθώς ο χώρος ειναι περιορισμένος και το budget λιγοστό).
Οσον αφορά σε αυτόν που μου προτείνεις Pleo (τον Marantz SR-5013), θεωρείς πως είναι ένα αξιοπρεπές μηχάνημα (ίσως και λίγο καλύτερο από τον υπάρχοντα Pioneer Vsx-922)?
Δεν είχα ξανά Marantz και δεν έχω άποψη σχετικά, τόσο με τις δυνατότητες του, όσο και με την ακουστική του απόδοσή.
Να υποθέσω πως σε αυτήν την κατηγορία, δεν έχουμε κάτι άλλο να προτείνουμε ως ανταγωνιστικό μηχάνημα σε άλλη μάρκα?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τι ακριβώς είναι αυτό που ψάχνεις θα πρέπει να μου πεις.

Δεν τίθεται θέμα ποιότητας πάντως. Δεν υπάρχει τίποτε πιο ποιοτικό από τις γνωστές τουλάχιστον μάρκες. Εγώ σου πρότεινα κάτι, μετά λες να δεις 9.2 ενισχυτή. Βασικά θα πρέπει να δεις τι θέλεις πρώτα.

Η συζήτηση ξεκίνησε με τη διαχείριση της δεύτερης ζώνης, αν όλο αυτό μετουσιωθεί σε πλήρες σύστημα 5.1.4, τότε πρέπει να πας ψηλότερα.
 

Elias 464646

New member
3 September 2013
68
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
Pleo σαφώς η αρχική μου απορία για την αναπαραγωγή ψηφιακού ήχου, μέσω της zone 2, λύθηκε, αν και δυστυχώς, με άσχημο τελικό συμπέρασμα (ότι δηλαδή ο Pioneer δεν μας καλύπτει!).
Η αλήθεια είναι, όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post, ότι πλέον ακούω πολύ ποιοτικά τα βινύλια μου και τα cd μέσω του Rotel 980 και τα Kef C7.
Οπότε η αρχική πρόθεση να τον κρατήσω και να τον συνδιάσω με έναν καλό AV που θα έχει Pre-Out εξόδους εξακολουθεί να υφίσταται (εκτός αν η αγορά του νέου AV θα μπορεί να παίζει το ίδιο ποιοτικά με το Mk2).
Οπότε πηγαίνοντας στο δια ταύτα, αυτό που πλέον ψάχνω είναι να καλύψω μια πολυ καλή ηχητική κάλυψη για ταινίες (πλέον και 4Κ), σε ένα σύστημα που, τουλάχιστον στον υπάρχοντα χώρο του σαλονιού (περίπου 25 τετραγωνικά μέτρα) δεν μπορεί να υποστηρίξει ηχεία σε ταβάνι. Όμως ποιός ξέρει αν σε ένα χρόνο βρίσκομαι κάπου αλλού που μπορεί να υποστηρίξει και επιπλέον ηχεία κι ένα πιο ολοκληρωμένο σύστημα. Υπενθυμίζω, πληροφοριακά, πως τη δεδομένη στιγμή δεν έχω ακόμα sub (είτε Kef ή κάποιο άλλο).
Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν ορμόμενος, επειδή δεν είμαι καθόλου της φιλοσοφίας να αλλάζω κάθε χρόνο ενισχυτή, αναρρωτιέμαι αν είναι συνετό να αγοράσω κάποιον σαν τον Marantz SR5013 ή να ανέβω μια κατηγορία τουλάχιστον, ώστε να καλύψω και κάποιες μελλοντικές ανάγκες. Βέβαια δεν συζητώ για ενισχυτή αξίας 2.000 ευρώ!! Μιλάμε σε λογικά πλαίσια τιμής (πχ αντί για 800 ευρώ κάνα 300άρι παραπάνω, ώστε να πουλήσω, ούτως ή αλλιώς, τον Pioneer και να καταβάλλω στη συνέχεια τη διαφορά).
Τέλος επειδή κοιτάζω επισταμένως τις τιμές, μήπως θα ήταν φρόνιμο να κοιτάξω και για κάποιον μεταχειρισμένο (σε καλή κατάσταση βέβαια), εξοικονομώντας έτσι, έστω κάποια λιγοστά χρήματα από την αγορά ενός ίδιου νέου? Μιας και έχει πάρει το μάτι μου μερικές αγγελίες σε πιο μεγάλα μοντέλα (της Pioneer βέβαια, όπως LX503, SC LX78K κτλ).
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο Pleo ρώτησα αν θα έπρεπε να στρέψω την προσοχή μου και σε άλλα μοντέλα είτε της Marantz, είτε της Pioneer, είτε της Denon...
Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός με την μακροσκελή απάντησή μου...
Προσπαθώ απλά να αποτυπώσω την κατάσταση και να με κατατοπίσετε, μιας και η εμπειρία πολλών μελών εδώ μέσα, είναι παρα πολυ χρησιμη σε ανθρώπους που θέλουν να στήσουν ενα αξιοπρεπές, λαμβάνωντας υπόψιν όλα τα οικονομικά δεδομένα, σύστημα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν είναι και ό,τι ιδανικότερο να θες να είσαι future proof σε features και σε μελλοντικό χώρο. Δυσκολεύει έτσι το άθλημα. Είναι σαν να ζητάς ένα μεγάλο SUV που να είναι και αυτοκίνητο πόλης... .

Θα σου πρότεινα να ξεχάσεις κατ' ευθείαν τους Pioneer καθώς οι πιο εξελιγμένοι που ακολουθούν κάποια features που έχουν παρουσιαστεί πρόσφατα, είναι ταυτόχρονα και τα πιο... τσίπικα μοντέλα της γκάμας της. Είτε δεν θα έχεις σοβαρό σύστημα ισοστάθμισης για τα 9 κανάλια (πίστεψέ με θα σου χρειαστεί να μπορείς να επέμβεις παραμετρικά) είτε το περίεργο bass management θα σου σταθούν εμπόδιο στη δημιουργία ενός συστήματος 5.1.4 αξιώσεων.

Κατά τη γνώμη μου στα 9 κανάλια οφείλεις να εξετάσεις σοβαρά την περίπτωση του Marantz SR6013. Στα 7 κανάλια στα σοβαρά την περίπτωση του Denon AVR-X3500H ή εναλλακτικά του RX-A1080 που είναι πραγματικός Aventage και όχι μεταμφιεσμένος RX-V.

Δυστυχώς οι καλοί Pioneer LX-701/801/901 έχουν κάμποσα χρόνια στην πλάτη τους και δεν είναι βέβαιο το τι υποστηρίζουν από κάποια νέα features. Ας πούμε eARC έχουν; Με το Dolby Vision πως τα πάνε; Η παραμετροποίηση στην ισοστάθμιση κατόπιν είναι σπαζοκεφαλιά και λειψή σε σχέση π.χ. με το Audyssey;

Για μένα τουλάχιστον, όπως το βλέπω, για ένα καλό 5.1.4 το σημείο εκκίνησης είναι ο Marantz SR6013 από τα διαθέσιμα μοντέλα της αγοράς. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν κάποιοι Pioneer, ίσως και Onkyo στα 9 κανάλια πιο οικονομικοί, ωστόσο αυτή η οικονομία δεν έρχεται χωρίς θυσίες δυστυχώς στη συνολική διαχείριση του ήχου τους αλλά και στη βάση των εξαρτημάτων από τα οποία εκκινούν ως ενισχυτές.

Υ.Γ. θύμισέ μου να σου πω ένα μυστικό για τα sub της KEF αργότερα... .
 

Elias 464646

New member
3 September 2013
68
Pleo τι να πω? Προφανώς δεν παίζεσαι!
Οι τοποθετήσεις σου είναι πάντα τόσο εμπεριστατωμένες, ακριβείς, έως και παραστατικές!
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν μπορώ να βασίσω την τωρινή αγορά σε μελλοντικές πιθανές ανάγκες, καθώς δεν θα ήταν συνετό, όμως η βάση της σκέψης μου (την οποία και προφανώς έχεις αντιληφθεί με βάση το παραπάνω σου post) είναι κατα κύριο λόγο η αγορά ενός ενισχυτή που κυρίως θα με καλύπτει επι του παρόντος και ταυτόχρονα δεν θα με βάζει σε σκέψεις για πιθανές αλλαγές (μιας και είναι δύσκολο) στο άμεσο μέλλον.
Με βάση λοιπόν τα λεγόμενά σου, θεωρώ πως με σειρά προτεραιότητας, θα έπρεπε να οδηγηθώ :
1) στον Yamaha RX-A1080 και
2) στον Marantz SR-6013.
Αλλωστε δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στα δύο αυτά μοντέλα στην ήδη αυξημένη τιμή από ότι μπορω να δω στα βιαστικά εδώ στη δουλειά. Γιατί όπως καταλαβαίνετε πρέπει να προηγηθεί και η εκταμίευση (άρα και η αναγκαία αποταμίευση) του εν λογω ποσού... με βλέπω να κάνω υπομονή λίγο καιρό και να συνδέω-ξεσυνδέω τις δύο κολώνες στον Pioneer για να παρακολουθώ τις ταινιούλες μου και αντιστοίχως στον Rotel για ακρόαση μουσικής.
Να υποθέσω επίσης ότι και στις δύο περιπτώσεις είμαστε καλυμένοι σε ό,τι αφορά στις Pre-Out?
Τέλος Pleo, είμαι "όλος αυτιά" σχετικά με τα sub της Kef... Ανυπομονώ να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου...
Προφανώς μου λες διακριτικά-διακριτικά να καταλήξω σε κάποιο άλλο Subάκι..... ή κάνω λάθος?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
ο Pleo ειναι γνωστο οτι ειναι "απαιχτοs"..
αλλα εγω μαλλον Θα σε στεναχωρησω λιιιγο περισσοτερο. ο rotel ra980bx απο οσο μπορεσα να δω, εχει preout και mainin αλλα οχι bypass. δλδ ναι μεν Θα συνδεΘει το τελικο του σταδιο με το preout του av που Θα παρειs, αλλα Θα μεινει εκτοs το δικο του. Θα χρησιμοποιησειs δλδ τον rotel σαν τελικο μονο. αλλιωs, παλι Θα συνδεειs και ξεσυνδεειs rca
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Pleo τι να πω? Προφανώς δεν παίζεσαι!
Οι τοποθετήσεις σου είναι πάντα τόσο εμπεριστατωμένες, ακριβείς, έως και παραστατικές!
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν μπορώ να βασίσω την τωρινή αγορά σε μελλοντικές πιθανές ανάγκες, καθώς δεν θα ήταν συνετό, όμως η βάση της σκέψης μου (την οποία και προφανώς έχεις αντιληφθεί με βάση το παραπάνω σου post) είναι κατα κύριο λόγο η αγορά ενός ενισχυτή που κυρίως θα με καλύπτει επι του παρόντος και ταυτόχρονα δεν θα με βάζει σε σκέψεις για πιθανές αλλαγές (μιας και είναι δύσκολο) στο άμεσο μέλλον.
Με βάση λοιπόν τα λεγόμενά σου, θεωρώ πως με σειρά προτεραιότητας, θα έπρεπε να οδηγηθώ :
1) στον Yamaha RX-A1080 και
2) στον Marantz SR-6013.
Αλλωστε δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στα δύο αυτά μοντέλα στην ήδη αυξημένη τιμή από ότι μπορω να δω στα βιαστικά εδώ στη δουλειά. Γιατί όπως καταλαβαίνετε πρέπει να προηγηθεί και η εκταμίευση (άρα και η αναγκαία αποταμίευση) του εν λογω ποσού... με βλέπω να κάνω υπομονή λίγο καιρό και να συνδέω-ξεσυνδέω τις δύο κολώνες στον Pioneer για να παρακολουθώ τις ταινιούλες μου και αντιστοίχως στον Rotel για ακρόαση μουσικής.
Να υποθέσω επίσης ότι και στις δύο περιπτώσεις είμαστε καλυμένοι σε ό,τι αφορά στις Pre-Out?
Τέλος Pleo, είμαι "όλος αυτιά" σχετικά με τα sub της Kef... Ανυπομονώ να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου...
Προφανώς μου λες διακριτικά-διακριτικά να καταλήξω σε κάποιο άλλο Subάκι..... ή κάνω λάθος?

Πως δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ Marantz SR6013 και RX-A1080? Ο πρώτος είναι εννιακάναλος και ο δεύτερος επτακάναλος. Με τους επτακάναλους το σύστημα που μπορείς να στήσεις δεν θα είναι 5.1.4 αλλά 5.1.2.
Στην περίπτωση που θα δεις επτακάναλο λοιπόν, υπάρχει ο RX-A1080 και εναλλακτικά ο AVR-X3500H.
Ωστόσο και πάλι, αρχίζει να καλοφαίνεται η περίπτωση σε επτακάναλο του SR5013 και πάλι εφ' όσον θέλεις να κινηθείς σε όσο το δυνατό πιο οικονομικά επίπεδα.

Για τα sub και ειδικά για εκείνα της KEF, υπάρχει ένα δίκοπο μαχαίρι. Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν subwoofer της SVS. Οπότε όπως καταλαβαίνεις hands down δεν τίθεται θέμα τι θα διαλέξεις. Δίπλα δίπλα το Kube 12 σε ένα SVS και ειδικά επειδή σε αυτό έχει γίνει σύγκριση στο event της Ultimate Audio που είχαμε διοργανώσει, προφανώς δεν υπήρχε περίπτωση το KEF να μπορέσει να παίξει καλύτερα από ένα ας πούμε PB-2000.

Ωστόσο έχει ένα ενδιαφέρον χαρακτηριστικό, το οποίο μάλιστα ανακάλυψα τυχαία όταν το έστηνα για το event. Φτιάχνοντας τα levels των ηχείων, παρατήρησα ότι η στάθμη του ντεσιμπελόμετρου δεν ακολουθούσε ακριβώς γραμμικά την αύξηση ή μείωση, ανεβάζοντας ή κατεβάζοντας τη συνολική στάθμη από τον ενισχυτή.
Έχει ενσωματωμένο αυτόματο loudness compensation! H KEF το ονομάζει iBX technology. Βασικά εάν κάποιος δεν ασχοληθεί με το Audyssey όπου του δίνεται η δυνατότητα να ανοίξει την επιλογή Dynamic EQ και έτσι να έχει αυτόματο loudness compensation, τότε και μόνο τότε πρέπει να δει τα sub της KEF της σειράς Kube.
Εάν δηλαδή θέλει κάτι που να είναι πάρε-βάλε. Μη φανταστείς ότι το λέω για κακό. Για καλό το λέω γιατί σε πάμπολες περιπτώσεις αυτό είναι και πλεονέκτημα. Αφού όμως σκεφτεί τι μπορεί να πάρει με τα ίδια χρήματα.

Επίσης πρέπει να μου πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με τον Rotel. Όπως έγραψε και ο vlad66, δεν έχει δυνατότητα Home Cinema Pass through. Νομίζω ότι στην αρχή αυτό που ήθελες είναι να τον χρησιμοποιήσεις ως ενισχυτή δεύτερης ζώνης, σωστά;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Λεωνιδα, αν εχει το πικαπ στο phono του rotel (αφου εχει συνδεσει το main in του σε preout του av) δεν μπορει να "ριξει" το rec out του rotel σε αναλογικη εισοδο του av? η rec out δεν ελεγχεται απο το volume του rotel, ειναι line και ο av Θα δινει το προενισχυτικο του σταδιο (ενα volume δλδ) στο τελικο σταδιο του rotel. για να μην εχει βγαλε-βαλε καλωδια.
γινεται ή Θα`χει βομβο σαν να συνδεειs rec out σε line εισοδο στον ιδιο ενισχυτη?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ας μας πει τι θέλει να κάνει ακριβώς. Θέλει Home Cinema pass through ή δεύτερη ζώνη; Ή να στριμάρει ασύρματα τον ήχο από το πικάπ;
 

Elias 464646

New member
3 September 2013
68
Καλημέρα σε όλους.
Vlad 66 σε ευχαριστώ και για την δική σου συνεισφορά, αν και μου έκανες την καρδιά περιβόλι....με μπόλικα ζαρζαβατικά !!!! χεχεχεχεχεχεχε!!!
Σαφώς το να συνδέω και να ξεσυνδέω καλώδια, δεν είναι η επιθυμητή λύση, καθώς καταρχήν δεν είναι καθόλου χρηστική και κατα δευτερόν, αρκετά χρονοβόρα, οπότε και θα ήθελα να την αποφύφγω.
Οσον αφορά στο τελευταίο σου μήνυμα Vlad 66, δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που λες, οπότε αν ο Pleo γνωρίζει, μας απαντά και μας διαφωτίζει όλους.
Επίσης Pleo σε ό,τι αφορά στη σύγκριση του Yamaha RX-A1080 και του Marantz SR6013 όταν έγραψα πως δεν έχουν κάποια ουσιαστική διαφορα, αναφερόμουν απλά στην τιμή και όχι στα επιμέρους χαρακτηριστικά των καναλιών.
Οπως και να έχει, θέλει σκέψη το όλο ζήτημα για ένα σωστό στήσιμο, οπότε κάθε δυνατή βοήθεια, δεκτή παιδιά....