[Επίσημο] Samsung Galaxy Fold

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Samsung Galaxy Fold

Μερικές πρώτες σκέψεις μετά την παρουσίαση του

περιμέναμε χρόνια να δούμε αντίστοιχο καταναλωτικό προϊόν, αν και στην πρώτη του γενιά
είδαμε ένα form factor, θα δούμε κι άλλα σίγουρα

Το συγκεκριμένο, Το βλέπω πρωτίστως σαν την εξέλιξη των tablets και όχι του τηλεφώνου. Και ποιος δε θα ήθελε να διπλώνει το 10 ιντσο ταμπλετ του ?

Ίσως κάτι σαν τα παλιά razor σε form factor, να έχει πάλι νόημα, μινιμαλ εξωτερική οθόνη και εσωτερική ~16:9 σαν τα σημερινά 5-6 ιντζών.

Γενικά φαίνεται να έκαναν καλή δουλειά με το android στην συγκεκριμένη υλοποίηση – και πάλι θα ήταν αχρείαστο αν απλά ήταν ένα ταμπλετ που απλά δίπλωνε στην μέση χωρίς εξωτερική οθόνη.

Παχιά είναι τα δύο ’φύλλα’. Πιθανά να προτιμούσα ένα παχύ φύλλο και ένα λεπτό. Σαν τις θήκες που κυκλοφορούν. Ας μην είχε μπαταρία το ένα φύλλο.
Γενικά ένα λεπτό φύλλο, που να διπλώνει στα 4, σαν εφημερίδα, είναι μακριά από τη σημερινή επίδειξη από όσο καταλαβαίνω

Μα πόσες κάμερες θα έχουμε πια σε τέτοιες συσκευές ? Μπροστά / πίσω / μέσα χαχα

Είμαι περίεργος πόσο γρήγορα μπορούν να αυξήσουν την παραγωγή σε αντίστοιχες οθόνες.
Θα έχουμε foldable affordable, στα 300 ευρώ σε 3 χρόνια ?

Κάτι πρότυπα που έχουμε δει που γίνονται βραχιόλια είναι άραγε κοντά ? Αν και δε νομίζω να με βόλευε το βραχιόλι. Δηλαδή να κυρτώνει όλη η επιφάνεια όχι μόνο στο μεντεσέ.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Samsung Galaxy Fold

Παντως δειχνει να ειναι εξαιρετική υλοποίηση.

Απο τις λίγες φορες που κάποιος αλλος εκτός της apple δείχνει κατι τοσο πρωτοποριακό και σωστά εκτελεσμένο με τη πρώτη προσπάθεια.
Το κόστος βέβαια ειναι ...αλλού, αλλα έτσι συμβαίνει συνήθως στις πρώτες γενιές.

Στη πράξη είναι ενα φορητό πολυεργαλείο και επιδειξη τεχνολογικής δυναμης.

Βασικά οτι παρουσίασε η Samsung χθες, ηταν εξαιρετικό. Δεν μπορώ να ισχυριστώ οτι αυτό συνέβαινε καθε χρόνο...
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: Samsung Galaxy Fold

το πρώτο πραγματικά καινοτόμο προϊόν του χώρου εδώ και αρκετά χρόνια

προφανώς απευθύνεται σε εύπορους gadget-freaks και early adopters

προσωπικά είμαι σίγουρος ότι θα πιάσει σαν trend - όχι το συγκεκριμένο, αλλά μερικές γενιές παρακάτω, όταν θα έχουν μικρότερο πάχος και χαμηλότερη τιμή - και θα γίνει της κακομοίρας όπως οι borderless screens και ο λόγος είναι απλός - τα μάτια μας πλέον δεν χορταίνουν μεγάλες οθόνες

το γεγονός ότι παρουσιάστηκε από τη samsung είναι άλλη μια απόδειξη ότι η τεχνολογική εξέλιξη πλέον έρχεται από την Ασία και όχι την Αμερική.... η Ευρώπη έχει τελειώσει από τις ένδοξες ημέρες της Nokia
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Samsung Galaxy Fold

Έχουμε δρομο αρκετό να διανυσουμε να ωριμάσει το πράγμα και τεχνολογικά και σε τιμολόγηση.

Να μπουν και περισσότεροι OEM να γίνει παιχνίδι κανονικό με όφελος τους καταναλωτές.

Καλούτσικη η πρώτη προσπάθεια αλλά ημιτελές, κινητό 4 ίντσες και μετατροπή σε 7ιντσο tablet μόνο ως μπιχλιμπιδι για μικρά παιδιά μπορώ να το εκλαβω.

Minimum προϋπόθεση 6 ίντσες σε κινητό και 9-10 σε tablet να έχει πραγματικό νόημα η έννοια του foldable και υποκατασταση smartphone και tablet.

Έως τότε μακριά και αγαπημένοι.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Samsung Galaxy Fold

Εμενα μου άρεσε μονο ως proof of concept, γιατί σαν υλοποίηση την βρήκα πολύ ανώριμη και με μπόλικα θεματάκια πχ διπλωμένο ειναι ογκώδες με κενό στο "δίπλωμα" και τεραστια bezels, ανοικτό είναι απλα ένα μικρο tablet.
Σε αυτά τα λεφτά δε, αγοράζεις top of the line smartphone + tablet.
Ευελπιστώ σε καλύτερες υλοποιήσεις από όλες τις μεγάλες εταιρίες του χώρου.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
the Galaxy did not Fold :D

Άμα ζεσταίνεται αρκετά μπορώ να να σιδερώσω ένα γιακα βρε παιδί μου ? Σαν πρέσα ? :D

Takisot, ξερω τι περιμένεις, εν όψη τσικνοπέμπτης
να διπλώνεις γύρο με τζατζίκι και να τον ζεσταίνει. :award:

τοστίερα κανείς δεν το είπε ακομα ? :Banane0:
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Απάντηση: Samsung Galaxy Fold

Εμενα μου άρεσε μονο ως proof of concept, γιατί σαν υλοποίηση την βρήκα πολύ ανώριμη και με μπόλικα θεματάκια πχ διπλωμένο ειναι ογκώδες με κενό στο "δίπλωμα" και τεραστια bezels, ανοικτό είναι απλα ένα μικρο tablet.
Σε αυτά τα λεφτά δε, αγοράζεις top of the line smartphone + tablet.
Ευελπιστώ σε καλύτερες υλοποιήσεις από όλες τις μεγάλες εταιρίες του χώρου.

Αυτό που δείχνει προβληματικό είναι η εξωτερική οθόνη, εκτός και εάν το concept είναι κάθε φορά να το ανοίγεις. Όσον αφορά το κενό, μεγάλο επίγευγμα είναι που κατάφεραν σε τόσο μικρό τόξο να τη λυγίσουν 180 μοίρες. Δεν νομίζω να δούμε κάτι καλύτερο, τουλάχιστον όχι σε αυτές τις γενιές οθονών.

Ο μόνος τρόπος να μην φαίνεται κενό είναι με ανάποδη αναδίπλωση όπως αυτή του Huawei που ενώ δείχνει κατ εμέ πιο όμορφη και χρηστική, θα είναι συνεχώς εκτεθειμένη.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsung Galaxy Fold

Αυτό που δείχνει προβληματικό είναι η εξωτερική οθόνη, εκτός και εάν το concept είναι κάθε φορά να το ανοίγεις. Όσον αφορά το κενό, μεγάλο επίγευγμα είναι που κατάφεραν σε τόσο μικρό τόξο να τη λυγίσουν 180 μοίρες. Δεν νομίζω να δούμε κάτι καλύτερο, τουλάχιστον όχι σε αυτές τις γενιές οθονών.

Ο μόνος τρόπος να μην φαίνεται κενό είναι με ανάποδη αναδίπλωση όπως αυτή του Huawei που ενώ δείχνει κατ εμέ πιο όμορφη και χρηστική, θα είναι συνεχώς εκτεθειμένη.

Όντως του Huawei είναι πιο κομψή υλοποίηση αλλα με αλλου είδους προβλήματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι βιάστηκαν να βγάλουν το "one more thing"για τα bragging rights χωρίς να πολυσκεφτούν τι προβλήματα μπορούν να ανακύψουν με ένα τέτοιο form factor.
Όπως είπα, proof of concept devices, εξ ου και η αστρονομική τους τιμή.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsung Galaxy Fold

Όντως του Huawei είναι πιο κομψή υλοποίηση αλλα με αλλου είδους προβλήματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι βιάστηκαν να βγάλουν το "one more thing"για τα bragging rights χωρίς να πολυσκεφτούν τι προβλήματα μπορούν να ανακύψουν με ένα τέτοιο form factor.
Όπως είπα, proof of concept devices, εξ ου και η αστρονομική τους τιμή.

To ξερεις οτι ετοιμαζει και η Apple παρεμφερή λύση ετσι? :p
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsung Galaxy Fold

To ξερεις οτι ετοιμαζει και η Apple παρεμφερή λύση ετσι? :p

Δεν το ξέρω, υποθέτω.
Ξέρω όμως σίγουρα πως όταν το βγάλει, θα έχει λύσει τα εργονομικά και αλλα προβλήματα των παραπάνω συσκευών.
Άλλωστε, η apple δεν βιάζεται να βγάλει half-baked προιοντα, μονο και μονο για να πει ότι τα έβαλε πρωτη. Όταν το κάνει, το κάνει σωστά (πχ touch id, face id).
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsung Galaxy Fold

Δεν το ξέρω, υποθέτω.
Ξέρω όμως σίγουρα πως όταν το βγάλει, θα έχει λύσει τα εργονομικά και αλλα προβλήματα των παραπάνω συσκευών.
Άλλωστε, η apple δεν βιάζεται να βγάλει half-baked προιοντα, μονο και μονο για να πει ότι τα έβαλε πρωτη. Όταν το κάνει, το κάνει σωστά (πχ touch id, face id).

Μέχρι τοτε θα έχουν και αλλες φουρνιές απο δαύτα.
Ολα θα γίνονται καλύτερα με τον χρόνο, είναι φυσιολογικό.
Δεν περίμενα πάντως κάποιος να προλάβαινε την Apple σε "νέου τύπου προϊόν"
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsung Galaxy Fold

Μέχρι τοτε θα έχουν και αλλες φουρνιές απο δαύτα.
Ολα θα γίνονται καλύτερα με τον χρόνο, είναι φυσιολογικό.
Δεν περίμενα πάντως κάποιος να προλάβαινε την Apple σε "νέου τύπου προϊόν"

Μα η apple όταν βγάζει κάτι, χρειάζεται βιομηχανική παραγωγη εκατομμύριων κομματιών, κάτι που δεν είναι εφικτό ακόμα για την τεχνολογία αυτής της οθόνης.
Και όπως έγραψα, δεν βγάζει half-baked προιοντα, δλδ προιοντα που δεν έχουν λύσει τις παιδικές τους ασθένειες.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsung Galaxy Fold

Μα η apple όταν βγάζει κάτι, χρειάζεται βιομηχανική παραγωγη εκατομμύριων κομματιών, κάτι που δεν είναι εφικτό ακόμα για την τεχνολογία αυτής της οθόνης.
Και όπως έγραψα, δεν βγάζει half-baked προιοντα, δλδ προιοντα που δεν έχουν λύσει τις παιδικές τους ασθένειες.

Δεν ίσχυε πάντα για την Apple αυτο (βλέπε oled οθονες)

Σε ποιες παιδικές ασθένειες ομως αναφέρεσαι?
Ακομα δεν το πιάσαμε στα χερια μας :p

Δεν λέω, το Fold αλλα και το X μπορεί να ειναι epic fails. Αλλα είναι πολύ νωρίς ακόμα για ασφαλή συμπεράσματα.
Η τεχνολογική πρόοδος όμως παραδοσιακά δείχνει, οτι με τη πάροδο του χρόνου, κάθε νέα τεχνολογία είναι πιο πλήρης από τις (όχι αντίστοιχες προφανώς) παλαιότερες.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsung Galaxy Fold

Σε ποιες παιδικές ασθένειες αναφέρεσαι?
Ακομα δεν το πιάσαμε στα χερια μας :p

Δεν λέω, το Fold αλλα και το X μπορεί να ειναι epic fails. Αλλα είναι πολύ νωρίς ακόμα για ασφαλή συμπεράσματα.
Η τεχνολογική πρόοδος όμως παραδοσιακά δείχνει, οτι με τη πάροδο του χρόνου, κάθε νέα τεχνολογία είναι πιο πλήρης από τις (όχι αντίστοιχες προφανώς) παλαιότερες.

Χρειάζεται να τα πιάσεις στα χερια σου για να διακρίνεις τα προβλήματα των παραπάνω υλοποιήσεων; ;)
Σίγουρα θα βελτιωθούν με τον καιρο, αλλα προς το παρόν μου μοιάζουν σαν μια "λύση που αναζητα πρόβλημα".
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsung Galaxy

Χρειάζεται να τα πιάσεις στα χερια σου για να διακρίνεις τα προβλήματα των παραπάνω υλοποιήσεων; ;)
Σίγουρα θα βελτιωθούν με τον καιρο, αλλα προς το παρόν μου μοιάζουν σαν μια "λύση που αναζητα πρόβλημα".

Προβλήματα (deal breakers) στο Samsung δεν βρηκα (εκτός της τιμής :p )
Σημεία μελλοντικών βελτιώσεων, προφανώς ναι. Αν είναι όπως το παρουσίασαν, μπορεί κανονικά είναι daily driver.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsu

Προβλήματα (deal breakers) στο Samsung δεν βρηκα (εκτός της τιμής :p )
Σημεία μελλοντικών βελτιώσεων, προφανώς ναι. Αν είναι όπως το παρουσίασαν, μπορεί κανονικά είναι daily driver.

Σώπα ρε συ! Το ότι ως τηλέφωνο είναι τούβλο με τεραστια bezels, δεν είναι deal breaker? Και αυτό γιατί, για να ανοίξει και να γινει ένα μικροσκοπικό tablet?
Άσκηση τεχνολογίας είναι απλα. Η πρακτική του χρησιμότητα σε αυτή τη μορφη είναι τρομερά περιορισμένη.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: S

Σώπα ρε συ! Το ότι ως τηλέφωνο είναι τούβλο με τεραστια bezels, δεν είναι deal breaker? Και αυτό γιατί, για να ανοίξει και να γινει ένα μικροσκοπικό tablet?
Άσκηση τεχνολογίας είναι απλα. Η πρακτική του χρησιμότητα σε αυτή τη μορφη είναι τρομερά περιορισμένη.

Αυτη δεν ειναι η γενικότερη φιλοσοφία των folded smartphones? Η Apple θαρρείς οτι θα βγαλει folded κινητο , που δεν θα ειναι folded και δεν θα ειναι σαν μικρο ταμπλετ σε πλήρη χρήση ? :p
Τεραστια bezels ειχε και μεχρι πριν 1.5 χρονο το 8 Plus. Δεν εμποδισε κανεναν.

Μια χαρα μου φαινεται εμενα να χρησιμοποιώ για τα βασικα την εξωτερική οθονη (κλησεις, sms, email, widgets) και να το ξεδιπλώνω οταν εχω πραγματικά ανάγκη.
Προφανώς το θέμα του μεγέθους θα βελτιωθεί με τον καιρό, δεν διαφωνώ σε αυτό.
Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν ειναι daily driver η οτι ειναι "προβληματικό".
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Α

Αυτη δεν ειναι η γενικότερη φιλοσοφία των folded smartphones? Η Apple θαρρείς οτι θα βγαλει folded κινητο , που δεν θα ειναι folded και δεν θα ειναι σαν μικρο ταμπλετ σε πλήρη χρήση ? :p
Τεραστια bezels ειχε και μεχρι πριν 1.5 χρονο το 8 Plus. Δεν εμποδισε κανεναν.

Μια χαρα μου φαινεται εμενα να χρησιμοποιώ για τα βασικα την εξωτερική οθονη (κλησεις, sms, email, widgets) και να το ξεδιπλώνω οταν εχω πραγματικά ανάγκη.
Προφανώς το θέμα του μεγέθους θα βελτιωθεί με τον καιρό, δεν διαφωνώ σε αυτό.
Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν ειναι daily driver η οτι ειναι "προβληματικό".

Δεν διαφωνώ στο ξεδίπλωμα βρε, αυτό είναι αυτονόητο! Διαφωνώ στην συγκεκριμένη υλοποίηση που είτε είναι άσχημη (χοντρό, με μεγάλα bezels και κενό το samsung) είτε τρομερά επίφοβη σε ατύχημα (εξωτερική πλαστική οθόνη το κινεζικο) ενώ βεβαια η εργονομία και στα δυο ως τηλέφωνο τσέπης πάει περίπατο.