Επιλογή ενισχυτή 5.2.4

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Όπως γράφει και ο τίτλος, ψάχνω για καινούριο ενισχυτή. Το σεταπ μου είναι klipsch all around και Polk audio για ατμος. Έχω πρό τελικό της sherbourn με HT pass Κατευθύνομαι στον marantz 6012 και τον onkyo 830 χωρίς να απορρίπτω κάποια άλλη πρόταση. Η αγορά θα γίνει από Γερμανία και το μπάτζετ είναι τα 800ευρω. Ευχαριστώ

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Ναι είναι σούπερ τιμή. Βέβαια με καλύπτει και ο μικρότερος (730) που παίζει γύρω στα 650 μιας και τα LR θα τα δώσω από τον τελικό. Κάποτε παρακολουθούσα την αγορά, τα τελευταία 5 χρόνια μόνο για πάνες και μπιμπερο ενημερωνομαι... Όμως η μετακόμιση- ανακαίνιση με έβαλε στη διαδικασία να ξεκινήσω σχεδόν από το μηδέν ένα καλό home theater.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
βαλε και στο παιχνιδι και τον pioneer lx503 ιδιο μηχανημα με τον onkyo rz830 πρεπει να ειναι με λιγοτερο κοστος.
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Ευχαριστω ! Φαίνεται ενδιαφέρον μηχάνημα. Δε βλέπω και ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους. Τι πρέπει να προσέξω σε επίπεδο φορμάτ; Καλύπτει τα τελευταία;

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
https://www.zkelectronics.com/compa...merica/pioneer-elite-vsx-lx503/north-america/

η ιδια εταιρεια .
το πισω μερος ειναι ακριβος το ιδιο.
ιδια Watt τροφοδοτικο
ιδιοι χωρητηκοτητα πυκνοτες
ιδιο dac chip
μεσα ειναι ακριβος οι ιδιοι απο οτι προσεξα σε φωτογραφιες
ομως λιγο ποιο ψηλο σιαση ο onkyo.
και θεωρω απο οτι διαβασα χωρις να εχω την δυνατοτητα να τους ακουσω οτι την ιδια σχεδο προσεγγυση εχουν στον cinema.
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
φυσικα ΑΝ στο κοματι προενυσχισης στον ονκυο rz 730 ειναι το ιδιο με τον rz830 / lx503 και δοδομενου την υπαρξη τελικου ενυσχιτη τοτε η ποιο συμφερουσα αγορα ειναι ο RZ730
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Αναλυτικοτατος! Thanks
Η αλήθεια είναι ότι ο προ μου έχει HT pass through οπότε αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η απόδοση σε home cinema.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Αν εχεις την δυνατοτητα να τους ακουσεις πραξε το να δεις και ποια ειναι η προσεγγυση τους στο σινεμα τοσο του pioneer οσο και του Marantz ωστε να δεις ποια προσεγγυση σου αρεσει περισσοτερο.Εγω δυστιχως δεν εχω αυτη την δυνατοτητα αρα το πιθανο θα διαλεξω με βαση την ενημερωση απο διαδικτιο αλλα και με βαση το κοστος το οποιο ο marantz 6013 που κοιταζω αλλα και 6012 ξεφευγουν πολυ σε σχεση με τους αλλους και δεν μπορω να ξερω αν αξιζει αυτη η διαφορα τιμης.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Φυσικά και αξίζει η διαφορά. Δεν έχει σχέση ο Pioneer ή ο Onkyo με τον Marantz που είναι ανώτερο μηχανάκι σε όλες τις μετρήσεις. Και όχι μόνο εκεί. Έχει σύστημα ισοστάθμισης, ενώ οι συγκεκριμένοι Pioneer και Onkyo δεν έχουν. Δεν κάνουν καμία παραμετροποίηση.

Είναι αστείο να τα συγκρίνεις. Απλά αν δεν μπορείς να πας στον Marantz, συμβιβάζεσαι με κάτι υποδεέστερο όπως ο Pioneer ή ο Onkyo. Εννοείται δεν έχουν όλοι την ίδια οικονομική δυνατότητα.
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
αν ειχα την δυνατοτητα να τους ακουσω θα ειχα αποψη.Και θα ειχα και αποψη αν αξιζει η διαφορα τιμης.Δεν ειναι μονο οι μετρισεις που παιζουν ρολο κατα την αποψη μου στο θεμα ηχο σινεμαδατικο.ειναι και η προσεγγυση /φιλοσοφια της καθε εταιρειας στο κοματι αυτο.
Δεδομενου οτι μου αρεσει η προσεγγυση του Υamaha στο σινεμα καθοτι κατοχος του rxv 650 διαπιστωσα οτι pionner kai onkyo ειναι ποιο κοντα στην φυλοσοφια του yamaha παρα ο marantz
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή 5.2.4

Δεν ειναι μονο οι μετρισεις που παιζουν ρολο κατα την αποψη μου στο θεμα ηχο σινεμαδατικο.

:flipout:


H Yamaha δεν έχει σχέση με την Pioneer ή την Onkyo στην προσέγγιση του ήχου. Οι Yamaha είναι ενισχυτές AV. Οι συγκεκριμένοι Pionkyo είναι της πυρκαγιάς.
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή 5.2.4

επισης ο lx 302 που αναφερεις ειναι ποιο κατω σειρα και περσινο μοντελο

Είναι με 106dB S/N ratio κι αυτός. Έτσι δε λέει η μπροσούρα; Ε, τόσο θα έχει... :2thumb22sup:

Για δείξε μας εσύ τι στοιχεία έχεις για τους Pioneer και τους Onkyo.
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Ξανα λεω οτι δεν εχω την δυνατοτητα να τους ακουσω αλλα απο ενημερωση απο δυαδικτιο.Δεν ειπα οτι εχουν την ιδια ακριβως προσεγγυση με τον Υιαμαχα .ειπα ειναι ποιο κοντα παρα ο marantz o οποιος ακολουθα μια πολυ διαφορετικη προσεγγυση αυτο ειπα και ολα αυτα απο ενημερωσεις διαδικτιου επαναλαμβανω.Α ρε γμτ να μπορουσα να τους ακουσω.
Παντος αν η ποιο κατω σειρα και περσινη πιανει S/N 96 η φετινη και ποιο πανω μοτελο θα ειναι κοντα στο 106.ετσι νομιζω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή 5.2.4

Ξανα λεω οτι δεν εχω την δυνατοτητα να τους ακουσω αλλα απο ενημερωση απο δυαδικτιο.Δεν ειπα οτι εχουν την ιδια ακριβως προσεγγυση με τον Υιαμαχα .ειπα ειναι ποιο κοντα παρα ο marantz o οποιος ακολουθα μια πολυ διαφορετικη προσεγγυση αυτο ειπα και ολα αυτα απο ενημερωσεις διαδικτιου επαναλαμβανω.Α ρε γμτ να μπορουσα να τους ακουσω.
Παντος αν η ποιο κατω σειρα και περσινη πιανει S/N 96 η φετινη και ποιο πανω μοτελο θα ειναι κοντα στο 106.ετσι νομιζω

H Yamaha έχει καλύτερες μετρήσεις από τους Pioneer και Onkyo. Και τέλος, υπάρχουν Pioneer πολύ καλύτεροι από αυτόν που αναφέρεις που πάλι δεν πιάνουν τον Marantz σε S/N ratio και Δυναμικά.

Μην ξεπατικώνεις μπροσούρες γιατί οδηγείσαι και οδηγείς άλλους σε λάθος συμπεράσματα.

Περιμένω να μου δείξεις τους ισχυρισμούς σου με μετρήσεις.
 
Last edited by a moderator:

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Πρωτο.Ο ανθρωπος ηταν αναμεσα στον onkyo 830 kai marantz 6012 και του επισυμανα οτι ο pioneer 503 πιθανον να ειναι ο ιδιος σχεδον με onkyo με λιγοτερα λεφτα και του παραθεσα και λινγκ για να το ψαξει και αυτος.
Δευτερο.ακουσες με να πω οτι ο pioneer 503 ειναι καλυτερος απο marantz?αντιθετα οταν ειπε οτι τινει προς pioneer του ειχα πει καλο ειναι να παει να τους ακουσει και να ακουσει και τον μαραντζ για να διαπιστωση ποιο ηχιτικο χαρακτηρα του αρεσει και αν ο μαραντζ ειναι καλυτερος αν αξιζει το επιπλεον κοστος των 300 ευρω για αυτην την επιπλεον ποιοτητα.
Τριτο .αναφερα πολλες φορες οτι δεν τους εχω ακουσει ουτε εχω αυτη την δυνατοτητα και οτι λεεω ειναι απο ερευνα στο διαδικτιο καθω και απο τεχνικα χαρακτηριστικα.
τεταρτο.συγκρινοντας τα τεχνικα χαρακηριστικα τα οποια ειναι πολυ κοντα και με 300 ευρω ποιο κατω ο πιονεερ ειναι ενδιαφερουσα ναι προταση η οποια θελει ψαξιμο.https://www.zkelectronics.com/compare/pioneer-elite-vsx-lx503/north-america/marantz-sr6013/u.s.a./
Πεμπτο .εσυ συγκρινεις δυο μηχανιματα διαφορετικης τιμολγιακης κατηγοριας .αν επρεπε να συγκριθει θα επρεπε να συγκριθει με lx701 h lx901 χωρις να υποστιριζω οτι ειναι καλυτεροι.Εγω φιλε μου δεν συγκρινα απλα προβληματιζουμαστε.και μια δικη μου αποψη ναι στα 800 ευρω ο ονκυο η pioneer ειναι ισως η καλυτερη επιλογη με βαση παλι τεχνικα χαρακτηριστικα .Αλλα και παλι θα πρεπει καποιος που ενδιαφεται να παει να τους ακουσεις πριν την αγορα.
εχτο.οσον αφορα το S/N εσυ εκρινες και υπεθεσες πρωτος και εβγαλες και συμπερασμα με βαση το S/N ενως ενυσχιτη ποιο κατω σειρας και προηγουμενο μοντελο.
και παλι θα σου πω οτι ποιο πολλες πιθανοτητες να ειναι ορθη εχει η αποψη μου οτι το νεο μοντελο και επιπλεον και ποιο πανω σειρα θα εχει μεγαλυτερο s/n απο 96 που εχει ο 302 και το ποιο πιθανον να ξεπερνα τα 102 του μαραντζ και αν δεν τα ξεπερνα θα ειναι καπου εκει.Αρα υποθεσεις να μην καμνεις ειδικα τοσο ακυρες.
τελειωνοντας να πω οτι προσπαθεια μας ειναι στα λεφτα που διαθετουμε να κανουμε την καλυτερη επιλογη.τωρα αν βρηκε τον προηγουμενο μοντελο τον 6012 κοντα στα 800 https://www.zkelectronics.com/compare/pioneer-elite-vsx-lx503/north-america/marantz-sr6012/u.s.a./ ειναι πολυ ενδιαφερουσα προταση η οποια θελει ξαξιμο αλλα ο 6013 ειναι αλλη τιμολογικη κατηγορια που θα πρεπει επαναλαμβανω να δικαιολογα το επιπλεον κοστος και αν αξιζει αυτη την αυξημενη ας πουμε ηχιτικη ποιοτητα τα 300 επιπλεον ευρω.
 
Last edited by a moderator:

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
επιπροσθετα τα τελικα σταδια των εν λογον ενισχυτων δεν θα τα χρειαστει σε πολυ μεγαλο βαθμο διοτι διαθετει τελικο ενισχυτη,.