Η Samsung σταματάει την διάθεση νέων Blu-ray players, φέρνοντας πιο κοντά το τέλος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
Η Samsung σταματάει την διάθεση νέων Blu-ray players, φέρνοντας πιο κοντά το τέλος του format
Το τέλος του Blu-ray ξεκινάει από την Samsung, με την ανακοίνωση της πως θα σταματήσει να παρουσιάζει νέες συσκευές για το format. Θυμόμαστε την διαμάχη μεταξύ Blu-ray και HD DVD για το ποιό θα κυριαρχήσει με το Blu-ray να είναι η de-facto κυρίαρχη επιλογή από το 2008 για βίντεο υψηλής ευκρίνειας.
Ωστόσο, οι δίσκοι ποτέ δεν κατάφεραν πραγματικά να πολεμήσουν το θηρίο που είναι το Netflix. Εδώ και χρόνια έχουμε δει πτώση στην αγορά των οπτικών μέσων και το Blu-ray σίγουρα δεν αποτελεί εξαίρεση. Παρόλο που τα κινηματογραφικά στούντιο άρχισαν να υποστηρίζουν Blu-ray 4K στα τέλη του 2015 και οι τεχνολογικές εταιρείες εισήγαγαν το Ultra HD κατά το πρώτο εξάμηνο του 2016, φαινόταν αναπόφευκτο ότι το Blu-ray θα πεθάνει σύντομα.
Ένα λόγος του επικείμενου τέλους του Blu-ray ήταν πως η Sony -η εταιρεία πίσω από την ανάπτυξη του- αποφάσισε να μην υποστηρίζει Ultra HD Blu-ray στην πιο πρόσφατη κονσόλα παιχνιδιών PS4 Pro. Τώρα η κατάρρευση φαίνεται να είναι πιο κοντά από ποτέ, με τη Samsung να σταματά την παραγωγή Blu-ray players 4K.

Πηγή : Afterdawn

:computer:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Κρίμα. Παρόλο που μαζεύω δισκάκια πολλά χρόνια...θα το ξεπεράσω. Όταν όντως σταματήσεις να βρίσκεις player....πχ σε 5 χρόνια...ελπίζω να υπάρξει εναλλακτική streaming για αυτούς που θέλουν dts MA, atmos και ασυμπίεστη εικόνα.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Το τελος της εποχης των σουβερ.


Ευτυχως σταματησα την συλλογη σουβερ με το τελος του dvd. Ποτε ξανα το ιδιο λαθος.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καταλαβα... μολιs τα παιξει το laser, παει και αυτο στο παταρι γιατι δεν Θα υπαρχει ανταλλακτικο..
σιχαΘηκα πια αυτη την κατασταση με τουs ασημί δισκουs..
γ@μω το κερατο μου, τα λεφτα που εχω σκορπισει για τα σκ@τ@!! koetsu Θα`χα :violent-smiley-030:
 

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
Όπως πάει μόνο streaming. Όπως με τα πικάπ. Λέω για τα υπέρ του πικάπ αλλά η αλήθεια είναι ότι το έχω εκεί και σκονίζεται.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Έτσι και αλλιώς τόσα χρόνια μόνο ένα Blu-ray δίσκο είχα αγοράσει.
Μου φτάνει μια άχρηστη συλλογή από DVD, δεν χρειαζόταν άλλη
Αυτό που έγινε με το DVD ήταν φανερό πως δεν θα γινόταν με το BD.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Όπως πάει μόνο streaming. Όπως με τα πικάπ. Λέω για τα υπέρ του πικάπ αλλά η αλήθεια είναι ότι το έχω εκεί και σκονίζεται.

καλη η ευκολια (υποθέτω) του streaming, αλλά οπως παιζει ενα καλα στημενο πικαπ δεν εχει αντιπαλο σε θεμα ηχου.
και εκει ειναι που η οποια ευκολια (για μενα) παει περιπατο...
 

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
Δίκιο έχεις αλλά....
Στο θέμα του blu-ray τώρα. Τουλάχιστον για κάποιους που έχουν συσκευές πιστεύω ότι στην αρχή θα μπορέσουν να εμπλουτίσουν τις συλλογές τους με δίσκους σε χαμηλές τιμές.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Και δηλαδή , μόνο streaming από δω και πέρα?

Χρονια τωρα..

Το bluray(και το HD-DVD) ειχαν χασει την μαχη πριν καν αρχισει (ουσιαστικα οταν επικρατησε το πρωτο του δευτερου φανηκε οτι και αυτο ειχε υποσκελιστει απο το live streaming)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το τελος της εποχης των σουβερ.


Ευτυχως σταματησα την συλλογη σουβερ με το τελος του dvd. Ποτε ξανα το ιδιο λαθος.
Ακριβως το ιδιο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,491
Αθήνα
Πόσα χρόνια μπροστά έβλεπε ο Steve Jobs. :SFGSFGSF:
Τίποτε δεν είνα τυχαίο τελικά...
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Ο jobs το έκανε για να σπρώξει το Apple Music
όχι ότι την είδε Μεσσίας ...

και η Samsung το κάνει για οικονομικούς λόγους (με το να αναπτύξει κάτι καινούριο μπαίνει μέσα γιατί δε πουλά ) , οπότε το σταματά
το έχει κάνει και με τις φωτογραφικές της μηχανές...

LG , Sony , Panasonic συνεχίζουν να παρουσιάζουν νέα μοντέλα.
και δισκάκια συνεχίζουν να τυπώνονται (εδώ ακόμα τα τυπώνουν σε DVD ..)

Το θέμα δεν είναι ότι πεθαίνει το φυσικό μέσο (μπορεί να είναι η αρχή με τη Samsung αλλά έχουμε πολύ δρόμο ακόμα ..)

το θέμα είναι ότι όσες συνδρομητικές υπηρεσίες και να υπάρξουν ποτέ δε θα φτάσουν να έχουν (ακόμα και όλες μαζί) όλες τις ταινίες που κυκλοφορούν σε φυσικό μέσο και που ο καταναλωτής έχει πρόσβαση να αποκτήσει .

και αυτό έχει ως αποτέλεσμα

πόσα συνδρομητικά κανάλια θα πρέπει να πληρώνω για να δω αυτό που θέλω να δω ?
και γιατί να αποφασίζει κάποιος τι θα δω εγώ ?
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Ιδιοκτήτες Blue Ray player της Samsung αναφέρουν πως οι συσκευές τους σταμάτησαν ξαφνικά να δουλεύουν.

Owners of Samsung Blu-ray and Home Cinema devices are reporting that their players have suddenly and mysteriously stopped working since last week. Samsung is looking into the issue.

Out of the blue
Last week, Samsung owners started reporting that Blu-ray players, for no apparent reason, started going into a reboot loop. Others are reporting that players are shutting down or have become unresponsive.

The issue appears to be widespread as evidenced by this 100-page thread on Samsung Community and elsewhere on reddit, AV forums, and social media. It appears to affect Samsung Blu-ray players and Samsung Home Cinema systems in the US and Europe, including models like BD-J5100, BD-J5500, BD-J5700, BD-J5900, HT-J4500, HT-J5500, and BD-JM57. The 'J' models were launched in 2015 before UHD Blu-ray was introduced.

Ιt is unclear what the root of the issue is. Some have speculated that it is due to a firmware update, but that is unlikely as most of these devices have been discontinued and are no longer receiving updates. It is more likely to be related to an expired security certificate.

It is a very unfortunate situation that highlights one of the pitfalls of modern disc players. Even if you own movies on discs, the player may stop working due to factors out of your control.

The company has yet to issue a formal statement on the matter but Samsung support is telling affected owners that it is looking into the issue and that it will post an update later.

- "We are aware of customers who have reported an issue with boot loops on some Blu-Ray players and we are looking into this further. We will post an update here on this thread when we have more information," said Samsung support.

https://us.community.samsung.com/t5...ower-cycling-whenever-plugged-in/td-p/1278935

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1591857596
 

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
Το σκέφτηκα. Αλλά μάλλον δεν παίζει ρόλο αυτό. Πάντως το έχω παροπλισμένο. Δηλαδή δεν το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό.
 

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
ΟΚ με το δικό μου Blu-ray Player H5500 Δεν βλέπω να έχει πρόβλημα
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Eτσι οπως παει η δουλεια σε λιγα χρονια πηγες δεν θα υπαρχουν ολα μεσω streaming θα παιζουν και να δω εγω εαν θα εχουμε και την αντιστοιχη ποιοτητα εικονα + ηχου !!!! :ears:
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Το πρόβλημα το έχει η σειρά J. Είναι άγνωστο αν θα έχουν το ίδιο πρόβλημα οι επόμενες σειρές της Samsung.