Αποριας αξιον!! (για μας τους αδαεις)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αγαπητοι φιλοι,
Θα ηθελα ,σας παρακαλω ,να ριξετε μια ματια εδω:
https://avclub.gr/forum/showthread.php/144028-Ηχεια-Νομαδικά-Bluetooth/page36
(για να μην φορτωνω χωρις λογο τον σερβερ μας) και (αν θελετε και μπορειτε) να μας δωσετε μια απαντηση !
Ειναι δυνατον αυτο το κυκλωμα να αποδιδει 3,5 ,και βαλε, ΚΙΛΟΒΑΤ???-bye-
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Tο εχω δει !!!
Οποτε η ερωτηση παραμενει η ιδια.
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???????????????:grinning-smiley-043
 
Κοιτώντας εδώ: https://www.devialet.com/en-eu/buy-gold-phantom/ φαίνεται να μιλάμε για ένα ηχείο που για να βγάλει 108db στο 1 μέτρο χρειάζεται να αναλώσει 4,5KW ισχύος (ίσως και αρκετά παραπάνω - δεν έχουμε αρκετά στοιχεία).

Αυτό το κάνει ίσως το πιο τραγικά σπάταλο ηχείο όλων των εποχών, ασχέτως τιμής.

Απλά, τραγικό.

Και, ναι, μπορεί όντως να τραβάει 4,5KW. Δεν είναι δύσκολο κάτι τέτοιο για τους ψηφιακούς ενισχυτές.

Αλλά δεν έχει και κανένα απολύτως νόημα.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Κλέβοντας από τον τίτλο του θέματος, είναι απορίας άξιον πως η διαχείριση διάγραψε το μήνυμά μου (φυσικά χωρίς ενημέρωση και χωρίς να παραβαίνει κανένα κανονισμό). Δεν πηγαίνει που δεν πηγαίνει καλά η κατηγορία, αυτά της λείπανε.
Όπως προτιμάτε πάντως και αφήνω αυτό το θέμα να δούμε πόσο χρήσιμο θα αποδειχθεί.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Κλέβοντας από τον τίτλο του θέματος, είναι απορίας άξιον πως η διαχείριση διάγραψε το μήνυμά μου (φυσικά χωρίς ενημέρωση και χωρίς να παραβαίνει κανένα κανονισμό). Δεν πηγαίνει που δεν πηγαίνει καλά η κατηγορία, αυτά της λείπανε.
Όπως προτιμάτε πάντως και αφήνω αυτό το θέμα να δούμε πόσο χρήσιμο θα αποδειχθεί.

Η Διαχείριση δεν υποχρεούται σε καμία ενημέρωση.
Ο Κανονισμός δεν προβλέπει τα πάντα. Κάποιες περιπτώσεις εκτιμώνται από τους Διαχειριστές.
Παρακαλείσθε να είστε περισσότερο ευγενικός και λιγότερο απαξιωτικός.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Το θέμα αυτό δεν διεκδικεί βραβείο χρησιμότητας και βαθυστόχαστης γνώσης.
Το θέμα αυτο ζητά τα φώτα αυτών που γνωρίζουν , να βοηθήσουν να καταλάβουν δυο πράγματα οι αδαείς.
Αν δεν ρωτησουμε εδω πως είναι δυνατόν 5 εξαρτήματα να παράγουν έργο που (με τις ελάχιστες γνώσεις που κατέχουμε) νομίζαμε ότι χρειάζεται ένας ενισχυτής ισα με ένα δωμάτιο,τότε που να την κάνουμε αυτήν την ερώτηση???
Στην κατηγορία της μουσικής ή στην επί παντός??
Αν μου απαντήσει κανένας στο στυλ του **γκουκλαρισετο ρε μεγάλε** λυπάμαι, αλλα σε λάθος φόρουμ γράφει!
Εμείς εδώ μέσα,επί σειρά ετών , ο καθένας στον τομέα που σκαμπαζει πέντε πράγματα, μεταδίδει την γνώση του για την βοήθεια του συνόλου.
Δεν θα το αλλάξουμε τώρα!
(Υποψην ότι έχω διαβάσει τα μηνύματα που είναι ποσταρισμενα και οχι τα σβησμένα)
 
Πάντως τώρα που το ξανα-σκέφτομαι, 4,5KW είναι κυριολεκτικά η κατανάλωση ενός κανονικού θερμοσίφωνα.

Παρότι σε τέτοιο όγκο συσκευής μπορεί όντως να έχει ενσωματωθεί τέτοιος ενισχυτής, όλη αυτή η θερμότητα που θα πηγαίνει; Προφανώς όχι σε SPL... 108db είπαμε... :flipout:

Οπότε οι Γάλλοι μάλλον μετράνε τα watt "περίεργα"..

Απορώ αν έχει βάλει ποτέ κανείς κάποιον μετρητή κατανάλωσης στην τροφοδοσία του να δει τι τραβάει, έστω peak..
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Δημήτριε 4,5 κιλοβατ τρομάζουν να βγάλουν,που λέει ο λόγος, οι επαγγελματικοι PA ενισχυτές.
Πχ:

https://www.artsound.gr/catalog/cro...-11794.html?osCsid=muq9k8p909iod5q86rpsc2sl94
Ποιο ηχείο μπορεί να αντέξει τέτοια ισχύ??
Εξ'ου και η ερώτηση μου.
Ειναι δυνατον 5 εξαρτήματα να βγάλουν τέτοια ισχύ και αν ναι ,πως την αντέχει αυτό το δολιο το ηχειο??
Βέβαια απότην άλλη ,η devialet είναι σοβαρή εταιρεία ,είναι δυνατόν να λέει τετοιες παπατζες?
Και δεν βρέθηκε ένας να τους κράξει??
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κοιτώντας εδώ: https://www.devialet.com/en-eu/buy-gold-phantom/ φαίνεται να μιλάμε για ένα ηχείο που για να βγάλει 108db στο 1 μέτρο χρειάζεται να αναλώσει 4,5KW ισχύος (ίσως και αρκετά παραπάνω - δεν έχουμε αρκετά στοιχεία).

Αυτό το κάνει ίσως το πιο τραγικά σπάταλο ηχείο όλων των εποχών, ασχέτως τιμής.

Απλά, τραγικό.

Και, ναι, μπορεί όντως να τραβάει 4,5KW. Δεν είναι δύσκολο κάτι τέτοιο για τους ψηφιακούς ενισχυτές.

Αλλά δεν έχει και κανένα απολύτως νόημα.
Περισσοτερο κι απο θερμοσιφωνα δλδ. Να χεις ηλιακο και να χεις γλιτωσει τα 4kw του θερμοσιφωνα και να στα τρωει το ηχειο, δεν υπαρχει.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Δημήτριε 4,5 κιλοβατ τρομάζουν να βγάλουν,που λέει ο λόγος, οι επαγγελματικοι PA ενισχυτές.
Πχ:

https://www.artsound.gr/catalog/cro...-11794.html?osCsid=muq9k8p909iod5q86rpsc2sl94
Ποιο ηχείο μπορεί να αντέξει τέτοια ισχύ??
Εξ'ου και η ερώτηση μου.
Ειναι δυνατον 5 εξαρτήματα να βγάλουν τέτοια ισχύ και αν ναι ,πως την αντέχει αυτό το δολιο το ηχειο??
Βέβαια απότην άλλη ,η devialet είναι σοβαρή εταιρεία ,είναι δυνατόν να λέει τετοιες παπατζες?
Και δεν βρέθηκε ένας να τους κράξει??

Hint: Το ότι γράφουν στα specs 4.5KW δεν σημαίνει ότι αυτή η ισχύς φτάνει στα μεγάφωνα.. ούτε ότι τα μετράνε "σωστά".. θυμάσαι τον τρόπο μέτρησης "PMPO"; ;)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μηπως χρησιμοποιει καποιο DSP για τις χαμηλες και καταναλωνει τοσο πολυ για αυτο. ? (ουτε svs να ηταν βεβαια)



Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Τίγκα στο DSP θα είναι (στο κάτω-κάτω έχει τέτοια modules η Devialet στους ενισχυτές της για να ταιριάζουν με συγκεκριμένα ηχεία). Τώρα το 3,5kW μάλλον θα είναι κάτι σε PMPO γιατί και στα άλλα ηχεία bluetooth που πάει να ανταγωνιστεί βλέπετε αντίστοιχα νούμερα (300W και χωράνε στην τσέπη, οπότε αυτό γιατί να μην έχει τα δεκαπλάσια).

Πάντως όλοι λένε ότι είναι πολύ καλό, ακόμα κι αυτοί που το έσπασαν!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
μπορει να ειναι σε τονο 1khz, στα 2 ωμ, με αρμονικη παραμορφωση 10% μπα μπλα...:p

Αλλα και αυτος που το εσπασε στο βιντεο επειδη του γρατζουνιστηκε καπου ή επειδη ειχε βουλιαξει ο θολος απο το τουιτερ (αν καταλαβα καλα) τι στο καλο...λεφτοδεντρο ειχε. ? 3 χιλιαρικα και το εσπασε. ? Δεν το επισκευαζε. ? (που δηλωσε οτι επαιζε κι ολας, απλα τον χαλουσε αισθητικα) Κι ας μην μιλησω για τα μηνυματα που περνουσε στο παιδι, με το να σπασει και να πεταξει κατι αξιας 3000 επειδη γρατζουνιστηκε και να αγορασει αλλο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Επισκευη γιοκο τσοκο!
Πρέπει να σταλει πίσω στην εταιρεία και αυτοί μάλλον στέλνουν άλλο!

Αυτός ο τύπος έχει κανάλι στο YouTube και κανει αυτή την δουλειά ....σπάει πράγματα για να δει τι έχουν μεσα!!!
Τώρα δικά του είναι, του τα δίνουμε ,είναι λωλος..who knows!!!!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Πάντως όλοι λένε ότι είναι πολύ καλό, ακόμα κι αυτοί που το έσπασαν!
Το άκουσα σε πολυκατάστημα σε πολύ χαμηλές εντάσεις ,οπότε δεν έχω γνώμη.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι έχει μπάσο σε τοσο χαμηλη ένταση.
Υποψιάζομαι ότι σε μικρό χώρο και δυνατά θα μπουμπουνιζει το σύμπαν.
Ομως αν,λέω αν,είχα το ρευστό,θα τα έπαιρνα .....χθες!!!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Πάντως και το Harman kardon που έχω δίνει συνολικά 90 βατ.
Σιγά μην σκίσουν κάνα καλτσον!!!!
Τι σκατα πετσινα βατ είναι αυτα, δεν μπορώ να το καταλάβω!