Ντροπή για την Imalent ....

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
364
Αθήνα
Την εταιρεία Imalent μέχρι πρόσφατα , τουλάχιστον για τα ακριβά μοντέλα την είχα σε υπόληψη την οποία
από σήμερα την χάνει τουλάχιστον στα μάτια μου ...

Ήρθε λοιπόν από 'δώ κάποιος με τον Imalent DN70 να μου δείξει τον "ισχυρώτερο φακό flood μονής μπαταρίας "
και έφυγε ηττημένος από φακό flood 10cm με 4 X XPG3 S6 από τον Astrolux S42 εμπορικό μου MOD με μονή 18650 HG2
που βγάζει πραγματικά 3500 Lumen ...
Από περιέργεια λοιπόν μέτρησα τα candelas του dedome XHP70 που δεν γνωρίζω το flux του και ήταν όντως 26.000 κοντά
στα αναγραφόμενα της εταιρείας , αλλά τελείως παράδοξα για τα Lumen που αναγράφονται καθότι σε αυτά τα Lumen με
reflector σαν του DN70 παίρνω πάντα πάνω από 38.000 Cd , οπότε είπα να εξερευνήσω το θέμα να βρώ την μαιμουδιά τους.

Χωρίς δεύτερη σκέψη υπάρχει απάτη μόνο από τα 3800 Lumen τα οποία για να βγούν από dedome XHP70 μάλιστα P2 flux
πρέπει να βγάζει με dome + 800 Lumen δηλ. 4600 Lumen άρα σε ρεύμα >8Α στα 7V από δύο μπαταρίες ήτοι 18 αμπέρ από
μία μπαταρία 3,7V σε διπλασιασμό boost ανέκδοτο για φακό ... είπα με την μία αποκλείεται οπότε τον συνέδεσα στο
εργαστηριακό μου τροφοδοτικό των 80Α στα 3,8V πούναι και η μεγαλύτερη τάση που μπορείς να πάρεις υπό φορτίο 10Α
από 26650 Li-Ion ισχύος.
Λοιπόν όπως το περίμενα ... 6Α κατανάλωση του boost driver στο turbo άρα δίνει 2,8 Α σε ιδανικές συνθήκες στο LED !!!
Φιάσκο ... το τελευταίο XHP70 P2 στα 2,8Α δίνει 2666 Lumen - 15% dedome = 2250 Lumen στην καλύτερη περίπτωση ...
Του είπα βοήθειά του και έφυγε ... απλά ντροπή στην Imalent , μετράνε πιά και αυτοί τους φακούς όπως και οι Κινέζοι ,
με τα κάτοπτρα και σε 45 μοίρες γωνία από 360 της σφαίρας μέτρησης !

Σας έχω ήδη γράψει στο topic μου (ισχυροί φακοί Led) , να αποφεύγετε φακούς μονής μπαταρίας με 6 volt Led όπου γιά
να επιτευχθούν 3000 Lumen απαιτούνται για τον άριστης σχεδίασης booster πάνω από 7,5 αμπέρ από την μπαταρία ...
Προτιμάτε πάντοτε πολλαπλά 3 V Led σε μονή μπαταρία , μεγαλύτερη ισχύς χωρίς απώλειες ενέργειας και που δεν θα τους
νικήσετε ποτέ με άχρηστα πράγματα όπως το παραπάνω ...
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,170
Θα ταίριαζε τα λουμεν που επικαλείται να είναι λουμεν στο λέντ, και όχι μετά τις απώλειες του κατόπτρου;
 

giorgos.ko

AVClub Enthusiast
1 July 2013
1,207
Χανιά
Όχι Κώστα , όπως ανέφερε ο Αντώνης , στο led , χωρίς καν την μείωση από το dedome , το μέγιστο με το ρεύμα που του δίνει είναι ~2700 lumens . Πολύ μακρυά από τα 4600 που θα έπρεπε να είναι θεωρητικά (πάλι πριν το dedome) ...

Γενικά ποτέ δεν ήμουν fan των φακών που χρησιμοποιούν boost κυκλώματα (και σαφώς led μεγαλύτερης τάση από την ταση εισόδου) , καθώς θεωρώ ότι υπάρχουν led στα 3v που μπορούν να καλύψουν όλα τα γούστα ...
Φακοί με οπτικά και 4 led που φτάνουν τα 4-5-6 χιλιάδες lumens , μέχρι φακούς C8 που φωτιζουν στο χιλιόμετρο .
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
364
Αθήνα
Πολύ σωστά Γιώργο , μην φανταστείτε ποτέ ότι οι εταιρείες βάζουν τους φακούς σε αυθεντική integrating sphere
ξέρουν από τις μετρήσεις του flux κάθε Led που χρησιμοποιούν , μετά παραμετροποιούν τις συνθήκες λειτουργίας
ρεύμα τροφοδοσίας , θερμοκρασία , οπτικά και δίνουν τα χαρακτηριστικά , όπως κάνω και 'γώ και είναι απόλυτα
συναιπές , το μόνο που μετράμε στο τέλος είναι τα Candelas (και αυτά με τον σωστό τρόπο) για να βγεί το τελικό
αποτέλεσμα της κατασκευής.

Οι boost drivers 7,4V είναι μία καλή λύση για XHP35 Hi καθότι διαφορετικά χρειάζονται θεωρητικά 5 μπαταρίες
3,7V και buck σταθεροποιητή ρεύματος για να δουλέψει το XHP35 στα 14 plus volts , αλλά πάλι είναι δεδομένη
η απώλεια πχ BLF GT , για να δώσει ο boost driver 2,8Α στο LED καταναλώνει 12Α στα 7,4V δηλ 89W για να
πάρουμε 40W ...
Από την άλλη ο άψογα σχεδιασμένος driver του Astrolux MF02 που θεωρώ τον καλύτερο thrower με τα συνοπτικά
χαρακτηριστικά βάρους , μεγέθους , απόδοσης , χρειάζεται μόνο 6,5A από τις μπαταρίες για να δώσει τα 2,8Α στο Led.
Στις δικές μου σχεδιάσεις , χρειάζονται μόνο 6Α.