Επιλογή 4K projector

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Γεια σας από τον Ιούνιο του 2014 μπηκα στο χώρο της βιντεοπροβολης με έναν Benq w1070.Ο συγκεκριμένος προβολέας αν και δεν έχω γράψει πάνω από 1.000ωρες έχω μεινει απόλυτα ικανοποιημένος και θα έλεγα ότι ήταν ίσως το καλύτερο vfm που έχω κάνει ποτέ .Το τελευταίο διάστημα έχω μπει στο πειρασμό να πάρω ένα 4K projector .Ξερω πολύ καλα ότι οι φτηνοι δεν είναι καθαρά 4K αλλά κυριως για θέμα marketing τους έχουν δώσει αυτό το όνομα .Απαιτησεις πόλλες δεν έχω ούτε είμαι γνωστης της βιντεοπροβολης αλλά εκεί που θα έπαιρνα μια 4K τηλεοραση θα ήθελα έναν ψεύτο 4κ projector .Βλεπω ότι υπάρχουν optoma -benq-viewsonic κτλ .Φυσικα θα ήθελα να υπάρχει μια κατακόρυφη μετατόπιση φακού και zoom σαν του Benq για να κάτσει καλα στο χώρο μου .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: ΕΠΙΛΟΓΗ 4K projector

Γεια σας από τον Ιούνιο του 2014 μπηκα στο χώρο της βιντεοπροβολης με έναν Benq w1070.Ο συγκεκριμένος προβολέας αν και δεν έχω γράψει πάνω από 1.000ωρες έχω μεινει απόλυτα ικανοποιημένος και θα έλεγα ότι ήταν ίσως το καλύτερο vfm που έχω κάνει ποτέ .Το τελευταίο διάστημα έχω μπει στο πειρασμό να πάρω ένα 4K projector .Ξερω πολύ καλα ότι οι φτηνοι δεν είναι καθαρά 4K αλλά κυριως για θέμα marketing τους έχουν δώσει αυτό το όνομα .Απαιτησεις πόλλες δεν έχω ούτε είμαι γνωστης της βιντεοπροβολης αλλά εκεί που θα έπαιρνα μια 4K τηλεοραση θα ήθελα έναν ψεύτο 4κ projector .Βλεπω ότι υπάρχουν optoma -benq-viewsonic κτλ .Φυσικα θα ήθελα να υπάρχει μια κατακόρυφη μετατόπιση φακού και zoom σαν του Benq για να κάτσει καλα στο χώρο μου .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με εξαιρεση την αναλυση, θα εχεις χειροτερο μαύρο απο τον 1070 που έχεις τώρα.
Περιμενε λίγο ακομα να βγει ο W2700 που θα εχει και ιριδα και το ξαναβλέπεις. Η έστω τον "διορθωμένο" W1720 (αν και δεν εχει μετακίνηση φακού αυτός θαρρώ)

Δες επίσης τους epson tw7300 και tw7400 απο Ελλάδα η Γερμανία.
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΗ 4K projector

Εαν μπορεις να πάρεις τον 9400 Epson δεν εχει αντίπαλο
Άλλιως κοιτα για 9300 δεύτερο χέρι

Δεν θέλω να δώσω τόσα πολλά και για δεύτερο χέρι δεν το σκέφτομαι Θελω να βλέπω 4κ από Netflix και Apple TV με τον benq δεν μπορώ να το κάνω .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΗ 4K projector

Δεν θέλω να δώσω τόσα πολλά και για δεύτερο χέρι δεν το σκέφτομαι Θελω να βλέπω 4κ από Netflix και Apple TV με τον benq δεν μπορώ να το κάνω .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το θεμα είναι να μπορείς να παρεις μια συνολικά καλύτερη εικόνα απο αυτη που ηδη έχεις.
Δεν θα το πετυχεις με τους 4Κ του χιλιάρικου.
Ο μονος που ψιλοξεχωρίζει (και εχει και κατακορυφη μετακινηση φακού) ειναι ο Optoma UHD51. Αλλα θα ειναι κριμα να δωσεις 1500+ για αυτον οταν τωρα ερχεται η νέα φουρνιά (που διορθώνει και το φωτοστέφανο σε τεράστιο βαθμό).
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Απάντηση: Re: ΕΠΙΛΟΓΗ 4K projector

Με εξαιρεση την αναλυση, θα εχεις χειροτερο μαύρο απο τον 1070 που έχεις τώρα.
Περιμενε λίγο ακομα να βγει ο W2700 που θα εχει και ιριδα και το ξαναβλέπεις. Η έστω τον "διορθωμένο" W1720 (αν και δεν εχει μετακίνηση φακού αυτός θαρρώ)

Δες επίσης τους epson tw7300 και tw7400 απο Ελλάδα η Γερμανία.

Δηλαδή ο viewsonic και ο optoma uhd 40 έχουν χειρότερο μαύρο από τον 1070;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΗ 4K projector

Το θεμα είναι να μπορείς να παρεις μια συνολικά καλύτερη εικόνα απο αυτη που ηδη έχεις.
Δεν θα το πετυχεις με τους 4Κ του χιλιάρικου.
Ο μονος που ψιλοξεχωρίζει (και εχει και κατακορυφη μετακινηση φακού) ειναι ο Optoma UHD51. Αλλα θα ειναι κριμα να δωσεις 1500+ για αυτον οταν τωρα ερχεται η νέα φουρνιά (που διορθώνει και το φωτοστέφανο σε τεράστιο βαθμό).
Αν είναι να πάρω χειρότερη εικόνα με του 4K του χιλιάρικου δεν τι σκέφτομαι καν .Εγω αναβάθμιση θέλω να κάνω και όχι υποβάθμιση .Φυσικα κάτι vfm σαν τον benq που άξιζε η αγορά του .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΕΠΙΛΟΓΗ 4K projector

Μάλιστα.
2-3 φορές χειρότερο κιόλας :p

Τόσο πολύ ;Τους έχεις δει σε σχέση νε τον 1070;έτσι οπως τα λες θα κλαίω τα λεφτά μου


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Απάντηση: Re: Επιλογή 4K projector

Δες τον παρακατω.

Ειναι με τον 2.5Κ αισθητηρα και με πολυ καλυτερο μαυρο (+ιριδα!)
Αν και δεν νομιζω να αγοραζα Acer προβολεα ποτε μου, αυτος δειχνει να εχει τα χαρακτηριστικα του Optoma UHD60/65 !

http://www.passionhomecinema.fr/blog/index.php/03/01/2019/test-acer-m550-lavis-de-gregory/

.Διαβαζω καλες κριτικές για τον Benq w2700 που έχει zoom και κάθετη μετατόπιση φακού οπως ο 1070.Αυτος σε τι τιμή θα ερθει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Επιλογή 4K projector

.Διαβαζω καλες κριτικές για τον Benq w2700 που έχει zoom και κάθετη μετατόπιση φακού οπως ο 1070.Αυτος σε τι τιμή θα ερθει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κονστά στα 1600 νομίζω. Επισημη λιανική.
Λογικά μετα απο λίγο θα πεσει...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Αυτή την στιγμή που μιλάμε, οποιονδήποτε 4κ DLP προβολέα αγοράσεις θα πάρεις εικόνα συνολικά χειρότερη από τον 1070 που έχεις. Από την άλλη θα μπορείς να κλειδώνεις σε 4κ σήμα και να παίζεις 4κ υλικό. Η απόφαση είναι καθαρά δική σου.
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Απάντηση: Re: Επιλογή 4K projector

Αυτή την στιγμή που μιλάμε, οποιονδήποτε 4κ DLP προβολέα αγοράσεις θα πάρεις εικόνα συνολικά χειρότερη από τον 1070 που έχεις. Από την άλλη θα μπορείς να κλειδώνεις σε 4κ σήμα και να παίζεις 4κ υλικό. Η απόφαση είναι καθαρά δική σου.

Αν είσαι σίγουρος για αυτά που λες δεν κάνω βήμα .Νομιζω ότι σε Sony παίρνεις καθαρό 4k αλλά πολλά τα λεφτά


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Απάντηση: Re: Επιλογή 4K projector

Αν είσαι σίγουρος για αυτά που λες δεν κάνω βήμα .Νομιζω ότι σε Sony παίρνεις καθαρό 4k αλλά πολλά τα λεφτά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όταν λες χειρότερη εικόνα υποθέτω και χειρότερο μαύρο από τον 1070;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Επιλογή 4K projector

Οταν λέω χειρότερη εννοώ χειρότερη συνολική εμπειρία θέασης. Εκεί μέσα περιλαμβάνεται σαφώς και Η ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ της εικόνας, το contrast.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Η καλύτερη αναβάθμιση που θα μπορούσες να κάνεις (αν μιλάμε για συνολική αναβάθμιση εικόνας) είναι να πας σε 1080 προβολέα με καλύτερο contrast. Κάποιον μεταχειρισμένο TW9000-9200 ίσως ή οποιονδήποτε JVC, εκεί κοντά στο χιλιάρικο μιλάμε πάντα. Στα 1500+ σε καινούργιο αυτούς που σου πρότεινε ο vadergr.