CosmoteTV από άλλον δέκτη?

statik

Senior Member
22 May 2008
456
Ειμαι συνδρομητης εδω και χρονια στην Cosmote TV και παρόλο τις αναβαθμίσεις του δέκτη τον θεωρώ πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων,
Παλια είχα Dreambox, Octagon που με αυτους εκανες ότι ήθελες. Μόνο και μόνο οι λίστες καναλιων που μπορούσες να φτιάξεις έφτανε.
Επειδη τον δεκτη της cosmote τον έχω μπουχτίσει, μπορώ να δω κανονικά τα κανάλια της με άλλον δεκτη με καμιά πατεντα?
Το θεωρώ γενικά απαράδεκτο να έχουν μην μπορεί ο κόσμος με νόμιμη συνδρομή να επιλέξει τον δέκτη της αρεσκείας του, αφού στο εμπόριο υπάρχουν τόσοι για όλα τα γούστα και κόστη.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα καθώς η συνδρομητική κάρτα ειναι παντρεμένη με τον εργοστασιακό δέκτη της COSMOTE πράγμα που σημαίνει οτι όχι σε δέκτη του εμπορίου δεν μπορεί να παιξει αλλά ούτε σε αλλο δέκτη της COSMOTE πέρα απο αυτόν που ανοίχτηκε την πρώτη φορά.

Πάντως δεν ειναι κάτι που εχει μόνο η COSMOTE αλλά και η Nova ακολουθεί το ίδιο σύστημα. Και όλο αυτό έγινε για να καταπολεμηθεί το cardsharing που είχε ρημάξει την Nova κυρίως και απο το αποτέλεσμα βλέπουμε οτι σαν επιλογή ήταν επιτυχείς για τον σκοπό που επιλέχτηκε.
 

psybill

Established Member
28 June 2007
227
Ρέθυμνο
Εγώ αυτό που θα ήθελα να δω κάποια στιγμή από τα συνδρομητικά πακέτα είναι μια λύση όπως το HD Homerun στην Αμερική. Δικτυακό tuner που να λαμβάνει το σήμα και να κάνει την αποκωδικοποίηση, και από εκεί και πέρα να συνδέονται πάνω του μέσω δικτύου τηλεοράσεις ή tv boxes από όλο το σπίτι. Όσο βέβαια υπάρχουν αναχρονιστικες υπηρεσίες όπως το multi room ή το pvr με extra χρέωση το βλέπω εντελώς απίθανο να συμβεί
 

statik

Senior Member
22 May 2008
456
Nαι καλά, καταπολεμησανε 100% το cardsharing για να δημιουργηθεί η πειρατεία μέσω IPTV, οποτε δώρον άδωρων για τις εταιρείες.
Το μονο που καταφέρανε είναι να καταστρέψουν το εμπόριο τον δεκτών! αλλά και δορ.πιατών Οποιος θελει IPTV δεν χρειάζεται καν ! δέκτη ούτε και πιάτο!.
Ασε τον κοσμάκι να πάρει οποιον δέκτη θέλει, οποιος θέλει να βλέπει με πλαϊνό τρόπο πάντα θα βρεί λύση.