iCloud και επιλεκτικό sync

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Γεια σας παίδες...

δώστε μου λίγο τα φώτα σας γιατί παραλίγο να πετάξω το MBP απ'το παράθυρο.

Μου'ρχεται email από την Apple ότι το iCloud μου έχει σχεδόν γεμίσει (200GB που έχω με το αζημίωτο φυσικά), με από κάτω βέβαια λινκάκι για να πάω να αναβαθμίσω το πακέτο και να σκάω 9$ το μήνα (πριτς). Απορημένος, κοιτάω να δω πως γίνεται ξαφνικά να γέμισε, και βλέπω ότι κάνει sync όλα μου τα Documents και το Desktop folders, κάτι που ποτέ δε ζήτησα, ποτέ δε χρειάστηκα, και γενικότερα, δε θέλω.

Τι πιο απλό λοιπόν, πατάω στο τικάκι δίπλα στο Desktop and Documents Folders για να σταματήσει να τα ανεβάζει στο Cloud. Και μου'ρχεται μήνυμα ότι "If you continue, items will be removed from the Desktop and the Documents folder on this Mac and will remain available in iCloud Drive." :grinning-smiley-043

Δηλαδή έχω μόνο την επιλογή να ΠΕΤΑΞΩ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΜΟΥ, αλλά όχι να σταματήσω να τρώω χώρο στο Cloud για δάυτα.

Χάνω κάτι ή βάζω αγγελία τον Μακ αύριο; Αν είναι να αρχίσουμε τα παλαβά του iTunes και στο MacOS, θα κουνήσω μαντηλάκι.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: iCloud και επιλεκτικό sync

Εδώ σου λέει πως να κρατήσεις τα αρχεία τοπικά και να τα σβησεις από το icloud.

https://www.howtogeek.com/273629/ho...-after-disabling-icloud-sync-in-macos-sierra/

Μα δε λύνει το πρόβλημα. Απλά σου λέει να τα κανεις copy από το iCloud (που παράλογα έμειναν) τοπικά (απ όπου παράλογα σβήστηκαν).

Το προφανές δλδ από τη στιγμή που ήδη το os σε ειδοποίησε για το τι (παράλογο) θα γίνει.

Γενικά η έννοια του συγχρονισμού στη Apple είναι παραδοσιακά (βλ. iTunes) για πολλά ναρκωτικά.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Απάντηση: Re: Απάντηση: iCloud και επιλεκτικό sync

Μα δε λύνει το πρόβλημα. Απλά σου λέει να τα κανεις copy από το iCloud (που παράλογα έμειναν) τοπικά (απ όπου παράλογα σβήστηκαν).

Το προφανές δλδ από τη στιγμή που ήδη το os σε ειδοποίησε για το τι (παράλογο) θα γίνει.

Γενικά η έννοια του συγχρονισμού στη Apple είναι παραδοσιακά (βλ. iTunes) για πολλά ναρκωτικά.

Αυτός είναι ο τρόπος για να απενεργοποιηθεί το icloud και να κρατήσεις τα αρχεία σου τοπικά, πιο είναι το πρόβλημα που αναφέρεστε?
 
Το πρόβλημα είναι ότι είναι τελείως παράλογο. Το όλο νόημα του cloud είναι να επιλέγεις τι θα ανεβάζεις εκεί, είτε για πρόσβαση από διαφορετικά μηχανήματα είτε για ασφάλεια. Αυτό λοιπόν που πρέπει να επιλέγεις είναι το τι δε θα έχεις στο cloud, και όχι το τι δε θα έχεις στον υπολογιστή σου.

Το λινκ τουλάχιστον με βοήθησε να συνειδητοποιήσω ότι τα έγγραφα παραμένουν στον υπολογιστή στο folder του cloud, οπότε δε χρειάζονται κατέβασμα μετά τη διαγραφή, οπότε κλάιν, απλά τα μετέφερα και ξέχασα τι σημαίνει sync για Documents. Κανονικά φυσικά θα'πρεπε να μπορείς να κάνεις sync folder by folder, όπως γίνεται στα Dropbox, Box, OneDrive κλπ.