Fake Beamshots

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Μία σημαντική παρατήρηση για όσους αποφασίζουν την αγορά ενός φακού βάσει των Beamshots.
Το πρώτο πράγμα που θα παρατηρείτε σε δείγματα video ή photos beamshots είναι ο ουρανός ο οποίος όπου
φαίνεται πρέπει νάναι απόλυτα μαύρος και όχι γκρί , γιατί δεν είναι σούρουπο αλλά απλά έχουν σηκώσει αρκετά
τα ISO της κάμερας ώστε να δείχνουν πολύ φωτεινότερα της πραγματικότητας τα fake beamshots ...
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι με την έκθεση, το ISO, και τον τρόπο λειτουργίας του φώτομέτρου.
Αλλαγή του ISO θα φέρει και αντίστοιχη αλλαγή στον χρόνο έκθεσης ή στο διάφραγμα. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.
Γκρίζο ουρανό θα έχουμε αν πειράχτει η φωτο μετα την ληψη με φτωχό τρόπο (αλλαγή φωτεινότητας μονο) ή αν μπερδευτεί το φώτομετρο. Είτε από την κατανομή φωτεινου/σκοτεινου στο καρέ, είτε από μπέρδεμα στο πρόγραμμα φωτομετρησης.

Στις δύο τελευταίες περιπτώσεις είναι απλό σφάλμα και δεν μπορεί να διαγνωστρι από ανθρώπους που δεν έχουν γνώση των τεχνικών τις φωτογραφίας.

Υπάρχει και άλλη ειδική περίπτωση., οι φώτο νσ τραβιουνται με ίδια έκθεση γυρίσω όλους τους, φακούς και να υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Τότε κάποιοι θα είναι υποφωτισμεμοι ή υποφωτισμεμοι.
 
Last edited by a moderator:

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Fake Beamshots

Αρχικά να διευκρινήσω ότι δεν αναφέρομαι σε wall patterns , εκεί τα πράγματα είναι αυτονόητα , απευθύνομαι
σε επίσημα διαφημιστικά εταιρειών !
Τώρα όσο αφορά για το τι μπορούν να κάνουν τα ISO σε σκοτεινό περιβάλλον και σου δώσουν την ψευδαίσθηση
ενός φακού 1000Lm σαν 8000Lm , δείχνεις να γνωρίζεις αλλά άμα αμφιβάλλεις να σου στείλω shots που έχω
τραβήξει εξ' επι τούτου για διαπίστωση το καλοκαίρι σε σκοτεινό ύπαιθρο με την Sony A7 M3 , που μετατρέπει το
απόλυτο σκοτάδι των ματιών μας σε ηλιόλουστη μέρα , οπότε ένας τρόπος διαπίστωσης από μη ειδικούς είναι το
γυροσκοπικό περιβάλλον και ο ουρανός ιδίως στα άκρα του κάδρου.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Τίποτα από αυτά δεν μπορεί να αντισταθείτε στην λαθροχειρια με απλό πείραγμα των levels ακόμα και σε απλούς browsers φωτογραφιών. Πειράζεις Hotspot, spill και φόντο ξεχωριστά. Θέλω να πω ότι αν έχεις πιάσει περιπτώσεις σε φώτο εταιριών, τότε αυτό έγινε γιατί έκαναν τσαπατσουλια. Είτε απλό λάθος στο τραβηγμα, είτε στο να καλύψουν τα ίχνη τους στο πείραγμα.

Σκέψου, σκεφτείτε λοιπόν τι μπορεί ήθεληνα να να έχει περάσει ανεξιχνιαστο
 
Last edited by a moderator:

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Fake Beamshots

Εδώ δεν κάνουμε σεμινάρια φωτό , ότι ήταν να επισημάνω το έκανα οι υπόλοιποι άς έχουν το νού τους σε αυτά που έγραψα
και άς μην γίνετε γιά άλλους , εγώ μόνο με τον hardware εξοπλισμό σας εξαπατώ όλους με τρίκ σε οποιοδήποτε επίπεδο και
θα μου επιτρέψεις σαν από hobby & κατ' ανάγκην λόγω της επιχείρησης software συνθετητών (demonstrations) να είμαι 15
χρόνια μοντέρ και να ξέρω εκ των προτέρων που και πώς "προδίδεται" το πείραγμα , πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια στην
ενημέρωση των μελών , αλλά άν και 'σύ γνωρίζεις την τέχνη της απάτης ενημέρωσε τα παιδιά επί του θέματος ...
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Fake Beamshots

Και γιά του λόγου το αληθές , πώς ένα φακουδάκι 300 Lumen μπορεί να παρουσιαστεί σαν υπερ-φακός άν δεν
προσέχουμε λεπτομέρειες φωτισμού περιβάλλοντος σε ένα πολύ πρόχειρο video.

 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Όσο έγραφα σκέφτηκα πως θα μπορούσα να κάνω κάτι ανάλογο με φώτο. Να πάρω beamshot από ένα throw φακό, και να την κάνω ενός flood.
Δυστυχώς δουλεύω 300 χιλιόμετρα μακριά από τον ΗΥ μου, οπότε θα μείνει ως πιθανότητα προς το παρόν.
Το νόημα πάντως το έχουν πιάσει όλοι.
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Χρήσιμος τρόπος να δούμε τον στόχο super thrower το βράδυ , άν την ημέρα μπορεί να γίνει μέχρι και αυτό !
Ο λόγος για το γνωστό ραντάρ της Πάρνηθας , που τουλάχιστον με lazer led Nichia 5,6W (blue) έχει "φωτιστεί"
εμφανώς από 17 Km απόσταση.