Τελικός με "εισόδους";

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΕΥΜΑΙΟΣ

Established Member
4 March 2011
118
Δεν γνωρίζω αν είναι το καταλληλο σημείο του φόρουμ για να διατυπώσω το ερώτημά μου,οπότε προκαταβολικά συγγνώμη.
Από πολλά διαβάσματα εδώ στο φόρουμ, έχω καταλάβει ότι η χρήση ενός τελικού ενισχυτή βελτιώνει δραματικά την απόδοση των ηχείων, εφόσον σχεδόν πάντα διαβάζω ότι αυτά δεν οδηγούνται επαρκώς. Το πρόβλημα το δικό μου όμως είναι ότι ένας τελικός δεν διαθέτει εισόδους για να συνδέσεις τις πηγές σου και επιπλέον δεν έχεις τηλεχειρισμό, πράγμα σημαντικό για μένα προσωπικά.
Ένας κανονικός προενισχυτής δεν με βολεύει, επειδή αφ' ενός αυξάνονται οι συσκευές με αποτέλεσμα να μη χωράνε στο ράφι, αφήστε που οι τηλεχειριζόμενοι είναι εξαιρετικά σπάνιοι και ακριβοί.
Ενισχυτή av με εξόδους προενίσχυσης δεν θέλω να χρησιμοποιήσω (έχω εναν παλιό), γιατί και σαν μουσικό άκουσμα δεν ''λεει κάτι'' και γιατί όπως πριν ανέφερα , δεν χωράει.
Από την άλλη πλευρά, το λάπτοπ που χρησιμοποιώ ή το dvd player(αντι για cd) μπορούν να συνδεθούν και απευθείας στον τελικό απ'οσο γνωρίζω. Τι γίνεται όμως με την τηλεόραση και το media player;
Mε βάση τις παραπάνω προϋποθέσεις/μειονεκτήματα, ποια θα ήταν η πιο ενδεδειγμένη λύση, εκτός του απλοΪκού ''βάλε-βγάλε'' τις πηγές στον ενισχυτή;
(Τώρα το σκέφτηκα)...Μηπως θα με εξυπηρετούσε ένας επιλογέας εισόδων;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αφού όλες σου οι πηγές έχουν ψηφιακή έξοδο είναι σαφώς προτιμότερο, και οικονομικά και ποιοτικά να αγοράσεις ένα dac προενισχυτή.
Δες για Pioneer u05. Για μένα πολύ καλό, πολύ όμορφο και βλέπω ότι έχει πέραν της usb που είναι για σύνδεση με λάπτοπ και άλλες τέσσερεις οπτικές και coaxial για να φορτώσεις τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν γνωρίζω αν είναι το καταλληλο σημείο του φόρουμ για να διατυπώσω το ερώτημά μου,οπότε προκαταβολικά συγγνώμη.
Από πολλά διαβάσματα εδώ στο φόρουμ, έχω καταλάβει ότι η χρήση ενός τελικού ενισχυτή βελτιώνει δραματικά την απόδοση των ηχείων, εφόσον σχεδόν πάντα διαβάζω ότι αυτά δεν οδηγούνται επαρκώς. Το πρόβλημα το δικό μου όμως είναι ότι ένας τελικός δεν διαθέτει εισόδους για να συνδέσεις τις πηγές σου και επιπλέον δεν έχεις τηλεχειρισμό, πράγμα σημαντικό για μένα προσωπικά.
Ένας κανονικός προενισχυτής δεν με βολεύει, επειδή αφ' ενός αυξάνονται οι συσκευές με αποτέλεσμα να μη χωράνε στο ράφι, αφήστε που οι τηλεχειριζόμενοι είναι εξαιρετικά σπάνιοι και ακριβοί.
Ενισχυτή av με εξόδους προενίσχυσης δεν θέλω να χρησιμοποιήσω (έχω εναν παλιό), γιατί και σαν μουσικό άκουσμα δεν ''λεει κάτι'' και γιατί όπως πριν ανέφερα , δεν χωράει.
Από την άλλη πλευρά, το λάπτοπ που χρησιμοποιώ ή το dvd player(αντι για cd) μπορούν να συνδεθούν και απευθείας στον τελικό απ'οσο γνωρίζω. Τι γίνεται όμως με την τηλεόραση και το media player;
Mε βάση τις παραπάνω προϋποθέσεις/μειονεκτήματα, ποια θα ήταν η πιο ενδεδειγμένη λύση, εκτός του απλοΪκού ''βάλε-βγάλε'' τις πηγές στον ενισχυτή;
(Τώρα το σκέφτηκα)...Μηπως θα με εξυπηρετούσε ένας επιλογέας εισόδων;

Αυτές οι συσκευές δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να οδηγήσουν ένα τελικό.
Χρειάζεσαι ή προενισχυτή για αναλογικά σήματα ή κάτι σαν αυτό που πρότεινε ο Θανάσης που να είναι πηγή και προενισχυτής μαζί.
Π.χ marantz HD DAC 1
 

ΕΥΜΑΙΟΣ

Established Member
4 March 2011
118
Με έναν τελικό από 120 εως 150 βατ ανά κανάλι, σκεφτόμουν να αντικαταστήσω τον ενισχυτή μου SONY TA-FB 940 QS .
Τα ηχεία είναι τα heco victa-200. Τις πηγές τις έχω αναφέρει στην αρχή.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τον τελικό τον έχεις βρει κάπου προσφορά , ή τον έχεις ήδη?
Το λέω γιατί το ηχείο μπορείς να το καταφέρεις και με ένα δυνατό ολοκληρωμένο
ο οποίος θα έχει πάνω και dac ώστε να είσαι καλυμμένος.
Με περίπου 100w/8ohm θα είσαι καλά.
 

ΕΥΜΑΙΟΣ

Established Member
4 March 2011
118
Σκεφτόμουν να τον αγοράσω, επειδή οι επαγγελματικοί τελικοί είναι αρκετά πιο φθηνοί, ενώ οι ολοκληρωμένοι πολύ πιο ακριβοί.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Α εντάξει.
Από εκεί και πέρα όπως είπαμε θα χρειαστείς και ένα προ μάλιστα αν πάρεις επαγγελματικό τελικό
π.χ Crown προσοχή στο ματσάρισμα να ταιριάζει αντίσταση εξόδου - εισόδου.
Μια καλή και οικονομική και καλή λύση είναι προ - dac επαγγελματικό.
π.χ Behringer , Steinberg , Focusrute κλπ