Αλλαγη IR sensor σε τηλεοραση Samsung;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Ξαφνικα δεν λειτουργει το λαμπακι και επισης δεν αναγνωριζει και το κοντρολ (ουτε το smart ), ενω σε αλλη τηλεοραση παιζει κανονικα.. Τα υπολοιπα κουμπια λειτουργουν κανονικα. Ειναι ευκολη η αλλαγη ή πρεπει να φωναξω τεχνικο; Προς το παρον την κλεινω απο το κουμπι που υπαρχει στο πισω μερος της.

Απορω γιατι για να κλεινει η τηλεοραση πρεπει να γινεται με τις υπερυθρες, ενω για να ανοιγει ή να αλλαζει καναλια δεν απαιτειται κατι τετοιο.. Οριστε τωρα που υπαρχει θεμα.. Και ειμαι εκτος εγγυησης.

Η τηλεοραση ειναι η Samsung H7000 46".
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Μπορω να επικοινωνησω με καποιο τροπο με την Samsung; Θα βρω ακρη; 1200 ευρω τηλεοραση, ειναι κριμα να εχει τετοιο προβλημα!
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Κανονικα ολα τα κουμπια δεν λειτουργουν με τον ir sensor; Ή το κουμπι που κλεινει η τηλεοραση ειναι διαφορετικο; Λειτουργουν τα παντα εκτος απο το συγκεκριμενο κουμπι. Εχω 2 χειριστηρια και 1 smart control, σε κανενα δεν λειτουργει το κοκκινο κουμπι για να κλεισει η τηλεοραση.
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Εχεις δοκιμασει ολα τα παρακατω?
https://www.samsung.com/uk/support/tv-audio-video/my-tv-remote-isnt-working/
Δοκιμασες το android app της Samsung να δεις αν σβηνει μεσω αυτου?
To remote λειτουργει κανονικα, εκτος απο το κουμπι για να κλεισει η τηλεοραση! Τα εχω δοκιμασει ολα, χωρις αποτελεσμα! Ακομα και η εφαρμογη στο κινητο, λειτουργουν ολα τα κουμπια, εκτος απο αυτο για να κλεισει η τηλεοραση. 100% εχει χαλασει ο ir sensor! Το θεμα ειναι πως και γιατι!

Και για ποιο λογο να χρειαζεται ο ir sensor για να κλεισει η τηλεοραση; Μπορει να μου εξηγησει καποιος;
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Ρε φιλε πηγα να κανω Pair το remote control, ενω λειτουργουσε μια χαρα, και τωρα σταματησε να λειτουργει και αυτο τελειως! Δεν λειτουργει τιποτα! Τι μου εκανες ρε φιλαρακι τωρα;
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Ρε φιλαρακι βοηθεια ζητησες κι εψαξα για σενα και βρηκα στο google καποια πραγματα και στα εστειλα. Τι ακριβως σου εκανα εγω δλδ? Μηπως δεν εκανες σωστα το Pair κι αν το κανεις σωστα θα λειτουργησει?
Ξαναλεω το app της Samsung μεσω android κινητου το εχεις δοκιμασει να δεις αν λειτουργει?
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Ναι το δοκιμασα και λειτουργει. Κλεινει και την τηλεοραση το συγκεκριμενο app, ενω τα περισσοτερα δεν την κλεινουν. Αλλα αυτο λειτουργει μεσω wifi, δεν εχει να κανει με τον σενσορα, σωστα; Οποτε εχει χαλασει και πρεπει να τον αλλαξω;
 

g10rg0s

Established Member
15 February 2010
122
Ας απαντησει καποιος ... το ιδιο προβλημα εχει και η δικη μου τηλεοραση.
 

magos21

Established Member
19 December 2010
228
Xioς
Γιατι ομως βα φταει ο δεκτης υπερυθρων απο την στιγμη που ολες τις αλλες εντολες τις δέχεται;
Δοκιμασες μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων;
 

g10rg0s

Established Member
15 February 2010
122
Θα το δοκιμασω και αυτο και θα απαντησω γιατι προφανως υπαρχουν πολλοι με το ιδιο προβλημα.