65'' για Gaming & Netflix με όριο τα 900

invader7

New member
16 October 2012
56
Καλησπέρα παιδιά καλό βράδυ και καλό ξημέρωμα. Έχει μια δυο μέρες που ψάχνω χαρακτηριστικά και μοντέλα για να αγοράσω μια νεα τηλεόραση. Μόλις μετακόμισα σε νεο σπίτι και θέλω να βάλω κάτι στο σαλόνι μου :)

Δεν έχω ιδέα που έχει πάει η τηλεόραση και τι είναι ΧΟΤ και τι ξεπερασμένο. Η τηλεόραση θα είναι για να απολαμβάνω το PlayStation 4 & το Netflix, δηλαδή gaming και ταινίες, δηλαδή 4Κ :)

Η απόσταση καναπές τηλεόραση είναι περίπου 2.5 με 3 μέτρα για αυτό εξ αρχής πήγα στην λύση της 65άρας, που μπορεί να μην είναι αρκετή για 4Κ στα 3 μέτρα, αλλά είναι σαφώς καλύτερη απο την 55άρα.

Απο ότι διάβασα παίζουν 1-2 πράγματα ρόλο, πραγματικά 120 Hz, HDR+ και χαμηλό latency, δεν έχω ανάγκη για γωνίες και τέλειο ήχο, η εικόνα είναι το βασικό κρητήριο.

Ζητάω την γνώμη σας για να μου πείτε αν είναι εφικτό να βρω κάτι σε τιμή έως 900 στις 65 ίντσες το οποίο να είναι για την χρήση που θέλω.

Έχω μια προκατάληψη και θέλω να πηγαίνω με την Samsung και για αυτό είδα τις NU7100, NU7400, NU8000

Ευχαριστώ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 65" για gaming & Netflix με όριο τα 900

65" με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης, έως 900 ευρώ, δύσκολο να βρεθεί. Επίσης, για ταινίες μια χαρά μπορεί να βολέψει μια τηλεόραση με 50 Hz panel, όπως και για πολλά παιχνίδια. Για αθλητικά και racing, ίσως και να είναι χρήσιμα τα 100 Hz. Πάντως, κοντά στα 900 ευρώ, οι περσινές LG 70" είναι καλές λύσεις.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Από αυτές τις 2 που λες μόνο η nu8000 αξίζει κάπως. Οι άλλες δύο μετριοτατες. Θα σου συνιστούσα να ψάξεις εκτός Samsung.
Καλησπέρα παιδιά καλό βράδυ και καλό ξημέρωμα. Έχει μια δυο μέρες που ψάχνω χαρακτηριστικά και μοντέλα για να αγοράσω μια νεα τηλεόραση. Μόλις μετακόμισα σε νεο σπίτι και θέλω να βάλω κάτι στο σαλόνι μου :)

Δεν έχω ιδέα που έχει πάει η τηλεόραση και τι είναι ΧΟΤ και τι ξεπερασμένο. Η τηλεόραση θα είναι για να απολαμβάνω το PlayStation 4 & το Netflix, δηλαδή gaming και ταινίες, δηλαδή 4Κ :)

Η απόσταση καναπές τηλεόραση είναι περίπου 2.5 με 3 μέτρα για αυτό εξ αρχής πήγα στην λύση της 65άρας, που μπορεί να μην είναι αρκετή για 4Κ στα 3 μέτρα, αλλά είναι σαφώς καλύτερη απο την 55άρα.

Απο ότι διάβασα παίζουν 1-2 πράγματα ρόλο, πραγματικά 120 Hz, HDR+ και χαμηλό latency, δεν έχω ανάγκη για γωνίες και τέλειο ήχο, η εικόνα είναι το βασικό κρητήριο.

Ζητάω την γνώμη σας για να μου πείτε αν είναι εφικτό να βρω κάτι σε τιμή έως 900 στις 65 ίντσες το οποίο να είναι για την χρήση που θέλω.

Έχω μια προκατάληψη και θέλω να πηγαίνω με την Samsung και για αυτό είδα τις NU7100, NU7400, NU8000

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

invader7

New member
16 October 2012
56
Χμμμ.. δλδ πάνω απο 1000 ευρώ για κάτι σε αυτό που ψάχνω, θα είχε διαφορά να ψάχνω για 55'' τότε απο ότι καταλαβαίνω. Να πω εδω οτι ειμαι εξωτερικό οπότε κοιτάω σε τιμές Amazon, δεν θα έχει τεράστια διαφορά αλλά στο 100άρικο μπορεί να παίζουν.

Δεν ξέρω ποιές είναι οι περσινές LG, σκόπευα να παω σε Samsung μόνο και μόνο για την παλαιότερη εμπειρία, είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θα πήγαινα και σε άλλη εταιρεία. Με την Philips που πήρα για τους γονείς μου έχω αγανακτήσει !!!

Ποιά θα ήταν μια mid-range τηλεόραση ας πούμε με τα χαρακτηρηστικά που ψάχνω γύρω στα 900-1200 ευρώ, ίσως να εξέταζα την 55'' αν αξίζει τόσο βάση χαρακτηριστικών.

Ευχαριστώ παιδιά!
 

invader7

New member
16 October 2012
56
Ποιός είναι ο κωδικός της πως την ψάχνω; Δεν ξέρω να ξεχωρίζω περσινές απο φετινές σειρές :nounder: . Ευχαριστώ
 

invader7

New member
16 October 2012
56
Απο ότι διαβάζω τώρα, δεν έχει νόημα να πάω στα 120Hz, δεν έχει διαφορά για το PlayStation δεν το υποστηρίζουν τα παιχνίδια, μόνο για τον υπολογιστή έχει νόημα, οπότε δεν το χρειάζομαι. Άρα είμαι μέσα και για 50Hz πλέον. Αλλάζει τα δεδομένα μου αυτό;

Μόνο χαμηλό input lag χρειάζομαι και πάνελ VA απο ότι καταλαβαίνω.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Απο ότι διαβάζω τώρα, δεν έχει νόημα να πάω στα 120Hz, δεν έχει διαφορά για το PlayStation δεν το υποστηρίζουν τα παιχνίδια, μόνο για τον υπολογιστή έχει νόημα, οπότε δεν το χρειάζομαι. Άρα είμαι μέσα και για 50Hz πλέον. Αλλάζει τα δεδομένα μου αυτό;

Μόνο χαμηλό input lag χρειάζομαι και πάνελ VA απο ότι καταλαβαίνω.
Αν βλέπεις αθλητικά θα χρειαστείς τα 120hz.60ρα ή 70αρα LG με va panel κοίτα.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 65" για gaming & Netflix με όριο τα 900

Αν ασχολείσαι (συχνά) με αθλητικά ή racing παιχνίδια, ενδέχεται να σε ενοχλήσει η "θολούρα" που προκύπτει στη γρήγορη κίνηση του πλάνου, ειδικά σε ένα μεγάλο panel και σε σχετικά μικρή απόσταση. Από την άλλη, μπορεί να μη σε ενοχλεί καθόλου. Οι ταινίες, ούτως ή άλλως, είναι γυρισμένες σε 24 fps και είναι προτιμότερο να προβάλλονται χωρίς motion interpolation, αν επιθυμείς ρεαλιστική κίνηση. Εκτός από τις 70" LG UK6xxx, κοίτα για τις 65" Samsung NU8000 και Sony XF85xx, μήπως τις πετύχεις σε προσιτές τιμές.
 

invader7

New member
16 October 2012
56
Οχι δεν θα χρειαστώ αθλητικές εκπομπές/αγώνες, μόνο παιχνίδια απο κονσόλα και netflix, οπότε ψάχνω 50Hz πλεόν. Ευχαριστώ Michalis3 και γω την 8000 σκεφτόμουν.. θα δω και τις LG, οι 70'' είναι πολλές για μένα.
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Invader, μιας που σε ενδιαφέρει περισσότερο η χρήση για κονσόλα, η samsung NU8002 εχει πάνελ στα 100HZ (απο τις 55 ιντσες και πάνω) και υποστηρίζει και Freesync/variable refresh rate (VRR) πλέον το οποίο είναι πολύ θετικό και ειναι κατι το οποίο καθιστά την TV ως πιο future-proof επιλογή (το PS5 θα κάνει χρήση αυτού ενώ το Xbox one X υποστηρίζει ήδη )

 

invader7

New member
16 October 2012
56
Καλησπέρα και πάλι ευχαριστώ για τα μηνύματα σας, την NU8002 δεν την βρήκα κάπου. Απο τις επιλογές που φαίνεται να έχω βάση διαθεσιμότητας καταλλήγω στις παρακάτω:

LG 65UK6300PLB
LG 65UK6400PLF (IPS Panel)
LG 65UK6500PLA
LG 65UK6750PLD (IPS Panel)
LG 65SK8100PLAç

Samsung UE65NU7100
Samsung UE65NU7400
Samsung UE65NU7500
Samsung UE65NU8000 στα 1.000Ε
Samsung MU6400

Όλες είναι στις 65 ίντσες, τις 2 με το IPS Panel απο ότι κατάλαβα τις αποφεύγω.
Μου άρεσε και η 70UK6570 στις 70 ίντσες που είπε ο φίλος papasouzakias.

Υπάρχει κάποια που να ξεχωρίζει απο αυτές που βλέπετε εδώ;
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Η NU8000 ειναι ιδια με την NU8002 που σου ειχαν πει νωριτερα.
Αν σε ενδιαφερει το DTS εχε υποψην οτι οι Samsung NU δεν το υποστηριζουν.
Αν εβρισκες την 65MU700X που ειναι αντιστοιχη της NU800X αλλα παιζει και DTS θα ελεγα οτι θα ηταν καλυτερη επιλογη.
LG δεν εχω ιδεα.
Εγω παντως εχω παρει στα 900 την 65MU6122 (VA, 50Hz) που ειναι αντιστοιχη της 65NU700X και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
 

invader7

New member
16 October 2012
56
Αξίζει να κοιτάξω 55'' για να πάω σε QLED/OLED; εννοώ σαν τεχνολογία θα έχει καλύτερη εικόνα σε σχέση με την κλασική LED/LCD ή δεν έχει διαφορά σε αυτό το χρηματικό εύρος;
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Αξίζει να κοιτάξω 55'' για να πάω σε QLED/OLED; εννοώ σαν τεχνολογία θα έχει καλύτερη εικόνα σε σχέση με την κλασική LED/LCD ή δεν έχει διαφορά σε αυτό το χρηματικό εύρος;
Qled είναι μια απλή led. Καμία σχέση με oled.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 65" για gaming & Netflix με όριο τα 900

Καλύτερα 65", είναι σημαντική η διαφορά με τις 55". Επίσης, οι QLED είναι LCD.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Για να μπερδεύεται ο καταναλωτής η Samsung μετονόμασε τις SUHD τηλεοράσεις της σε QLED ώστε να νομίζει ο αγοραστής ότι αγοράζει OLED ενώ ουσιαστικά αγοράζει LCD με βελτιωμένα φίλτρα σε τιμές OLED.