Αγορά Ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι ηχεία δαπέδου που θα χρησιμοποιηθούν τόσο για μουσική όσο και για home theater 5.1
Το budget θα είναι κοντά στα 2000 ευρώ. Η ευαισθησία στα 90 db για να ταιριάξουν και με τα Monitor Audio που θα έχω για surround.
Ο ενισχυτής που θα τα οδηγήσει θα είναι ο Yamaha RX2067, χωρίς να αποκλείω μελλοντική αναβάθμιση.
Είδος μουσικής θα είναι rock ως επί το πλείστον (εννοείται Pink Floyd στυλ).
Αν έχω αφήσει κάτι απ' έξω μου το λέτε.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Η ευαισθησία δεν αποτελεί παράγοντα ''ταιριάσματος'' ηχείων. Εξάλλου ο ενισχυτής σου θα τα ταιριάξει μια χαρά, ειδικά τα surround. Οπότε μην το σκέφτεσαι αυτό.
 

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Έχω κεντρικό ηχείο αλλά κι αυτό μάλλον θα αλλαχθεί.
Κάποιες καλές ιδέες κύριοι;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τριάδα θα χρειαστείς οπωσδήποτε. KEF Q750 και KEF Q650c. Είναι στο budget σου η τριάδα αυτή. Αναπτύσσεται δε μελλοντικώς σε atmos με τα Q50a (όταν θα το χρειαστείς).
 

Αντώνης

Established Member
3 July 2007
227
Αθήνα
Re: Απάντηση: Αγορά Ηχείων

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Έχω κεντρικό ηχείο αλλά κι αυτό μάλλον θα αλλαχθεί.
Κάποιες καλές ιδέες κύριοι;
Μέσα στις προδιαγραφές που έχεις θέσει (τιμή & ευαισθησία), υπάρχει ζευγάρι υβριδικών ηλεκτροστατικών Martin Logan Electromotion ESL σε άριστη κατάσταση με ελάχιστη χρήση. Όποτε θέλεις μπορείς να έρθεις να τ' ακούσεις (αν μένεις Αθήνα) χωρίς καμία υποχρέωση από μέρους σου.

ΥΓ. Προσπάθησα να σου στείλω π.μ. για να μην κάνουμε διάλογο δημόσια αλλά έχεις απενεργοποιημένη αυτή τη δυνατότητα...
 

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά Ηχείων

Μέσα στις προδιαγραφές που έχεις θέσει (τιμή & ευαισθησία), υπάρχει ζευγάρι υβριδικών ηλεκτροστατικών Martin Logan Electromotion ESL σε άριστη κατάσταση με ελάχιστη χρήση. Όποτε θέλεις μπορείς να έρθεις να τ' ακούσεις (αν μένεις Αθήνα) χωρίς καμία υποχρέωση από μέρους σου.

ΥΓ. Προσπάθησα να σου στείλω π.μ. για να μην κάνουμε διάλογο δημόσια αλλά έχεις απενεργοποιημένη αυτή τη δυνατότητα...

Σ' ευχαριστώ για την πρόταση.
Ψάχνω όμως κάτι "solid" γιατί στο σπίτι γίνεται ψιλοπανικός.
 

Αντώνης

Established Member
3 July 2007
227
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά Ηχείων

Σ' ευχαριστώ για την πρόταση.
Ψάχνω όμως κάτι "solid" γιατί στο σπίτι γίνεται ψιλοπανικός.
:rofl::rofl::rofl: κατάλαβα...μάχη...
Πάντως αν σε απασχολεί το γεγονός της μεμβράνης, απλά να σε πληροφορήσω ότι η περφορέ μεταλική πλέξη που την περιβάλλει είναι τόσο πυκνή και γερή που δεν είναι καθόλου εύκολο να πάθει ζημιά (ίσα-ίσα που είναι πολύ πιο ανθεκτική στις ζημιές από τους κώνους), εκτός αν πάρει κάποιος καρφίτσα και αρχίσει να τρυπάει...:nounder:
Καλή συνέχεια !!
 

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Έχω καταλήξει μεταξύ KEF Q750 και Monitor Audio Silver 300.
Προτού αποφασίσω να πάω να τα ακούσω θα ήθελα μερικές γνώμες.
Έχω διαβάσει ένα κάρο reviews, θα ήθελα όμως και "Ελληνικές" απόψεις.
Επίσης πληροφορήστε με για μαγαζιά που διαθέτουν ηχεία για ακρόαση.
Ευχαριστώ!
 

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Έχω καταλήξει μεταξύ KEF Q750 και Monitor Audio Silver 300.
Προτού αποφασίσω να πάω να τα ακούσω θα ήθελα μερικές γνώμες.
Έχω διαβάσει ένα κάρο reviews, θα ήθελα όμως και "Ελληνικές" απόψεις.
Επίσης πληροφορήστε με για μαγαζιά που διαθέτουν ηχεία για ακρόαση.
Ευχαριστώ!

Κανείς;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Και τα δύο φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις. Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανένα :)
Αλλά μου φαίνεται ότι θα χρειαστείς και τελικό σε κάποια φάση. Ή ακόμα καλύτερα ολοκληρωμένο με htpassthrough. Από πλευράς χαρακτήρα έχω την εντύπωση ότι τα kef θα συμπαθησουν περισσότερο το Yamaha.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Αγορά Ηχείων

Κανείς;

Τα KEF. Για πολλούς λόγους. Έχει ηχείο ειδικό για atmos αν θέλεις μελλοντικά να απλωθείς με ίδιας τονικότητας ηχείο, είναι ομοκεντρικά άρα πιο ευρύ sweet-spot, σχεδίαση που είναι χρονικά ευθυγραμμισμένη σε όλες τις περιπτώσεις από τη φύση της.
Και το έχω ακούσει με Marantz SR7013 :eek:
 

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Τελικά πήρα KEF Q950 και Q650c για κεντρικό.
Οι πρώτες δοκιμές με lossless audio είναι ενθαρρυντικές.
Μόλις συνδέσω και το subwoofer θα έχω καλύτερη (πιστεύω) εικόνα.