Εσωτερική κεραία τηλεόρασης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

antonish

New member
23 April 2009
96
Υπάρχει κάποιο thread για Εσωτερικές Κεραίες TV? Μένω Βούλα και σκέφτομαι να αγοράσω το μοντέλο DVB-TW30.

Έχει κάποιος άποψη?
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Αν δεν υπαρχει thread, ευκαιρια που ανοιξες θεμα για εμπειριες απο χρηστες ... καλη φαινεται απο κριτικες που ειδα σε Ασιατικο site, αλλα ολες αυτες εξαρταται σε ποιο σημειο θα μπουν (πχ κοντα παραθυρο) και ποιο σημειο θα φερνει καλυτερο σημα (δεξια, αριστερα, πανω, κατω)...

Απο δικη μου εμπειρια στο Λονδινο, με 2 εσωτερικες που ειχα δοκιμασει (δεν τις θυμαμαι) και σε ισογειο ... επρεπε να μετακινω την εσωτερικη κεραια για να δω καποια καναλια ... δηλαδη και οι 2 επιαναν, αλλα επρεπε να τις μετακινω συνεχεια για να πιασει τα μισα και αλλη θεση για τα αλλα μισα (περιπου 30 freeview καναλια τοτε) ... καποιες φορες λιγα εκατοστα εκανε διαφορα στη περιοχη μου ... αλλα αλλος τα επιανε ολα χωρις να αλλαζει θεσεις που ηταν πιο ψηλα σε οροφο

Οι εσωτερικες παντα εξαρταται
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Ειναι λιγο "hit and miss" η φαση με τις εσωτερικες κεραιες.

Αυτη που σκεφτεσαι μαλλον δεν θα εχει καλο αποτελεσμα. Εχω μια παρομοια για το laptop και δεν πιανει τιποτα...

Στην κρεβατοκαμαρα εχω την Telco DVB-T829 και εχει πολυ ικανοποιητικη ληψη, αφου ομως πρωτα παιδεύτηκα για να της βρω καλη θεση μεσα στο δωματιο, ωστε να μην εχω σπασιματα.
Τελικα δουλεψε αξιοπρεπως οταν την τοποθετησα ακριβως απεναντι απο την μπαλκονοπορτα, η οποια βλεπει (χοντρικα) προς τους πομπους εκπομπης.