Beelink GT1 ATV Edition Netflix 4K

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Βγαζει νεο μοντέλο η Beelink βασισμένο στον S912 το οποίο υποτίθεται οτι εχει license για Netflix 4K και φοράει Android TV (με βάση τη περιγραφή)
Σε κάνα μήνα διαθέσιμο μάλλον...
Αν ισχύει, θα είναι πολύ καλή εναλλακτική για κάποιον που τον περιορίζουν οι ελλείψεις του Mi Box.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Πολυ καλή τελικά η πρώτη προσπάθεια της Beelink με το Android tV στο GT1-A.
Μάλλον έμεινε στη Nougat έκδοση του για να μην μπλέκει πολύ με τους πιο μοντέρνους περιορισμούς των νέων εκδόσεων.

Περνάει Netflix 4K, και για πρώτη φορά σε "Κινεζικο" μηχανάκι, το κάνει με υποστήριξη Dolby Digital+ !
Σε αντίθεση με τα νεα μηχανάκια, περνάει επίσης και HD Audio.

Πιο αναλυτικά στο review εδω :afro:
 

vitocorl

Established Member
21 June 2006
102
Πολύ καλή προσπάθεια, ΑΛΛΑ: Το ESN του Netflix που έχει μέσα το μηχάνημα είναι της μορφής NFANDROID2-PRV-XIAOMIM12TRIAL-AZW==BEELINK==GT1, που εμένα τουλάχιστον μου κάνει για απάτη. Το μηχάνημα αυτή τη στιγμή παίζει Netflix HD, αλλά το θέμα είναι μέχρι πότε θα το πάρουν χαμπάρι από την Xiaomi και το Netflix και θα τους κόψουν, όπως έγινε και με την Meecool...

Επίσης, η Android TV που έχει μέσα δεν είμαι σίγουρος αν είναι 100% certified & official, αφού έχει root και ως γνωστόν η Google δεν επιτρέπει root στο Android TV...

Παραθέτω όλα τα παραπάνω, έχοντας 2 ημέρες το μηχάνημα στα χέρια μου (το πήρε γνωστός) και θέλοντας να προστατέψω τα μέλη του forum από τυχόν απάτες σαν και αυτή

Σημειώνω επίσης ότι είχα κάνει ερώτημα στο forum στη σελίδα της Beelink και μία εβδομάδα μετά, όχι μόνο δεν απάντησαν καν, αλλά τώρα βλέπω ότι έσβησαν και το post μου για να μην το βλέπει ο κόσμος....
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Πολύ καλή προσπάθεια, ΑΛΛΑ: Το ESN του Netflix που έχει μέσα το μηχάνημα είναι της μορφής NFANDROID2-PRV-XIAOMIM12TRIAL-AZW==BEELINK==GT1, που εμένα τουλάχιστον μου κάνει για απάτη. Το μηχάνημα αυτή τη στιγμή παίζει Netflix HD, αλλά το θέμα είναι μέχρι πότε θα το πάρουν χαμπάρι από την Xiaomi και το Netflix και θα τους κόψουν, όπως έγινε και με την Meecool...

Επίσης, η Android TV που έχει μέσα δεν είμαι σίγουρος αν είναι 100% certified & official, αφού έχει root και ως γνωστόν η Google δεν επιτρέπει root στο Android TV...

Παραθέτω όλα τα παραπάνω, έχοντας 2 ημέρες το μηχάνημα στα χέρια μου (το πήρε γνωστός) και θέλοντας να προστατέψω τα μέλη του forum από τυχόν απάτες σαν και αυτή

Σημειώνω επίσης ότι είχα κάνει ερώτημα στο forum στη σελίδα της Beelink και μία εβδομάδα μετά, όχι μόνο δεν απάντησαν καν, αλλά τώρα βλέπω ότι έσβησαν και το post μου για να μην το βλέπει ο κόσμος....

Δεν εχεις άδικο και τα αναφέρω στο review.
Τα ενθαρρυντικά ειναι οτι η Beelink ηταν πάντα πιο σοβαρή απο τη Mecool, οτι αναφέρεται το Beeling GT1 στην άδεια του NEtflix και πως το hardware αυτό ως έχει, υποστηρίζεται θερμά από την custom rom κοινότητα.
Το μηχανακι πάντως ειναι καλό και γρηγορο σε ολα τα βασικα ασχέτως Netflix.
 

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
Επιβεβαιώνω ότι έχουν σβήσει και τα δικά μου posts παλαιότερα που ρώταγα για τον launcher.
 

vitocorl

Established Member
21 June 2006
102
Απλά πρέπει να προσέχουμε τι αγοράζουμε, γι' αυτό έγραψα την προειδοποίηση...
Α, επιπλέον, από ότι δοκίμασα το μηχάνημα ΔΕΝ μπορεί να παίξει chromecast, κάτι που επιβεβαιώνουν και οι ίδιοι από την Beelink στο forum τους, πράγμα που επιβεβαιώνει τις υποψίες για μη-επίσημο και παραποιημένο Android TV.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Απλά πρέπει να προσέχουμε τι αγοράζουμε, γι' αυτό έγραψα την προειδοποίηση...
Α, επιπλέον, από ότι δοκίμασα το μηχάνημα ΔΕΝ μπορεί να παίξει chromecast, κάτι που επιβεβαιώνουν και οι ίδιοι από την Beelink στο forum τους, πράγμα που επιβεβαιώνει τις υποψίες για μη-επίσημο και παραποιημένο Android TV.

Βασικα και η Google φταιει σε αυτο.
Ειναι ξεχωριστή η αδειοδότηση του Chromecast.
 

vitocorl

Established Member
21 June 2006
102
Βασικα και η Google φταιει σε αυτο.
Ειναι ξεχωριστή η αδειοδότηση του Chromecast.

Βασικά, είναι μια ακόμη απατεωνιά των Κινέζων, ρίχνουνε τυράκι και όσα πουλήσουνε, μέχρι να τους καταλάβουνε και να τους κόψουνε... Η εταιρεία αυτή έχει ανύπαρκτο support, είναι κλασσική κινέζικη εταιρεία, ότι φάμε-ότι πιούμε κι ότι αρπάξει ο... Ότι έκανε και η Meecool, μέχρι να τους κόψει το Netflix τελείως!
Τα ίδια κάνει και η Zidoo, έχω το H6 Pro και από την αρχή που το πήρα σκάνε τα Google Services (σε όλους, όχι μόνο σε εμένα) και δεν μπορούν να το φτιάξουν γιατί έχουν ένα proprietary firmware, τροποποιημένη έκδοση του Android TV και σκάει συνέχεια. Τα πουλάνε όλα διαφημίζοντας ότι κάνουν τα πάντα και μόλις τα πάρεις, είτε σκάνε, κολλάνε, δεν παίζουν όυτε τα μισά από ότι διαφημίζουν, είτε τους κόβουν για απατεωνιά... Η Zidoo σε mail που έστειλα στο service τους, απάντησε ότι έχουμε τα μεγάλα μοντέλα και ασχολούμαστε, δεν μπορούμε να παρέχουμε support σε αυτό (το οποίο έχει πρόβλημα στο firmware από την αρχή). Αν μπείτε στα fora των εταιρειών αυτών θα δείτε το τι καντήλια και βρίσιμο πέφτει και θα καταλάβετε...
 

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
Συμφωνώ απολύτως. Συνέχεια να παλεύεις με ρυθμίσεις και ξανά μανά.
Όταν τα έλεγα εγώ. με έλεγαν υπερβολικό.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Βασικά, είναι μια ακόμη απατεωνιά των Κινέζων, ρίχνουνε τυράκι και όσα πουλήσουνε, μέχρι να τους καταλάβουνε και να τους κόψουνε... Η εταιρεία αυτή έχει ανύπαρκτο support, είναι κλασσική κινέζικη εταιρεία, ότι φάμε-ότι πιούμε κι ότι αρπάξει ο... Ότι έκανε και η Meecool, μέχρι να τους κόψει το Netflix τελείως!
Τα ίδια κάνει και η Zidoo, έχω το H6 Pro και από την αρχή που το πήρα σκάνε τα Google Services (σε όλους, όχι μόνο σε εμένα) και δεν μπορούν να το φτιάξουν γιατί έχουν ένα proprietary firmware, τροποποιημένη έκδοση του Android TV και σκάει συνέχεια. Τα πουλάνε όλα διαφημίζοντας ότι κάνουν τα πάντα και μόλις τα πάρεις, είτε σκάνε, κολλάνε, δεν παίζουν όυτε τα μισά από ότι διαφημίζουν, είτε τους κόβουν για απατεωνιά... Η Zidoo σε mail που έστειλα στο service τους, απάντησε ότι έχουμε τα μεγάλα μοντέλα και ασχολούμαστε, δεν μπορούμε να παρέχουμε support σε αυτό (το οποίο έχει πρόβλημα στο firmware από την αρχή). Αν μπείτε στα fora των εταιρειών αυτών θα δείτε το τι καντήλια και βρίσιμο πέφτει και θα καταλάβετε...

Μπορώ να συμφωνήσω σε ολα σχεδόν.

Μη τσουβαλιάζεις ομως την Zidoo.

Οχι οτι το H6 Pro δεν ειχε τα θέματα του, αλλά ουτε Android TV φοράει ούτε licensing chromecast και netflix διαφήμισε ποτέ.
Απο την άλλη, εχεις δει κανένα allwinner μηχανάκι να παίζει σωστά? Τουλάχιστον σαν οικονομικό video player (που ετσι το προωθούσαν τότε) έκανε παπαδες με HD Audio και auto frame rate switching.
Δεν ξέρω φυσικά αν τα χάλασαν και αυτα στη συνέχεια μιας και εχω χάσει επαφή.

Στα realtek μηχανάκια της (πλέον δεν βγάζει κάτι άλλο) εχει πολύ καλή υποστήριξη και στοχεύει πλεον τις Δυτικές αγορές.
Εδω στην Αμερική εχουν πλέον παρατήσει τα Dune για τα νεα Zidoo...
 

vitocorl

Established Member
21 June 2006
102
Μπορώ να συμφωνήσω σε ολα σχεδόν.

Μη τσουβαλιάζεις ομως την Zidoo.

Οχι οτι το H6 Pro δεν ειχε τα θέματα του, αλλά ουτε Android TV φοράει ούτε licensing chromecast και netflix διαφήμισε ποτέ.
Απο την άλλη, εχεις δει κανένα allwinner μηχανάκι να παίζει σωστά? Τουλάχιστον σαν οικονομικό video player (που ετσι το προωθούσαν τότε) έκανε παπαδες με HD Audio και auto frame rate switching.
Δεν ξέρω φυσικά αν τα χάλασαν και αυτα στη συνέχεια μιας και εχω χάσει επαφή.

Στα realtek μηχανάκια της (πλέον δεν βγάζει κάτι άλλο) εχει πολύ καλή υποστήριξη και στοχεύει πλεον τις Δυτικές αγορές.


Θέλεις να μπείς στο forum του H6 Pro, να διαβάσεις, για να μη λέμε αερολογίες; Εκεί, έχω βγάλει και μια προσωρινή λύση που βρήκα για τα Google Services, ή οποία όμως θα πρέπει να γίνεται κάθε φορά που αρχίζουν και σκάνε. Η Zidoo, αν και καλή εταιρεία, νομίζω η μόνη που πειράζει firmware και κάνει τόσα updates, αυτό το μηχάνημα το παράτησε μόλις το έβγαλε και είδε ότι δεν έπαιζε σωστά. Φέρθηκε δε, πολύ άσχημα σε όσους το έχουν αγοράσει, μην απαντώντας καθόλου στα εκατοντάδες αιτήματα στο forum και μην προσπαθώντας καν για τα προσχήματα να διορθώσει το firmware της. Το ότι κανένα allwinner δεν έπαιξε ποτέ, πως με αποζημιώνει εμένα και τους εκατοντάδες άλλους που το πήραν; Ας μην το έβγαζαν αφού δεν έπαιζε. Αυτά που λές για το ότι έπαιζε το auto frame rate switching στο H6 Pro ανοίκουν στη σφαίρα της φαντασίας, ποτέ δεν δούλεψε σωστά, σε κανέναν μέχρι που και οι ίδιοι πρότειναν να μην το ενεργοποιούμε. Ξαναλέω, χωρίς να θέλω να είμαι εμπαθής, αν μπείς στο forum και διαβάσεις γι' αυτό το μηχανάκι θα καταλάβεις πολλά.

Στη διάθεσή σου και τα mail που αντάλλαξα με το service τους, οι οποίοι μου έστειλαν firmware να δοκιμάσω!!!! που δεν δούλευε εξαρχής και αφού τους έβρισα, κάκιωσαν και μου είπαν ότι δεν θα μου απαντάνε πια, χαχαχαχαχαχαχαχαχα, κι εγώ δε σ' έχω φίλο αφού μου βρίζεις το firmware...

Επειδή έχουμε βγάλει το νήμα offtopic, σταματάω εδώ, απλά να σου πώ, ότι ώς ηλεκτρονικός μηχανικός έχω συνεργαστεί πολλές φορές με κινέζικα εργοστάσια και για νέες κατασκευές και για OEM, έχω δεί, ότι στην πλειοψηφία τους, δεν ενδιαφέρονται καθόλου για αυτόν που θα αγοράσει, θέλουν να πουλήσουν με κάθε τρόπο, πολλά κομμάτια και ας μην παίζει τίποτα μετά. Δεν έχουν καμία αγοραστική ηθική, σου κλέβουν μέχρι και cm από τα καλώδια τροφοδοσίας για να βγάλουν λεφτά! (προσωπική εμπειρία). Ο μόνος τρόπος να κάνεις δουλειά μαζί τους είναι να έχεις σκευτεί από πρίν τι θα προσπαθήσουν και να βάλεις περιοριστικούς όρους στα συμβόλαια μαζί τους.

Και πάλι λέω ότι μιλάω από προσωπική εμπειρία και για την πλειοψηφία των Κινέζων κατασκευαστών, υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις, με εξαίρετους μηχανικούς, σχεδιασμό και ειλικρίνεια στις συναλλαγές.

Off topic mode over.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Θέλεις να μπείς στο forum του H6 Pro, να διαβάσεις, για να μη λέμε αερολογίες; Εκεί, έχω βγάλει και μια προσωρινή λύση που βρήκα για τα Google Services, ή οποία όμως θα πρέπει να γίνεται κάθε φορά που αρχίζουν και σκάνε. Η Zidoo, αν και καλή εταιρεία, νομίζω η μόνη που πειράζει firmware και κάνει τόσα updates, αυτό το μηχάνημα το παράτησε μόλις το έβγαλε και είδε ότι δεν έπαιζε σωστά. Φέρθηκε δε, πολύ άσχημα σε όσους το έχουν αγοράσει, μην απαντώντας καθόλου στα εκατοντάδες αιτήματα στο forum και μην προσπαθώντας καν για τα προσχήματα να διορθώσει το firmware της. Το ότι κανένα allwinner δεν έπαιξε ποτέ, πως με αποζημιώνει εμένα και τους εκατοντάδες άλλους που το πήραν; Ας μην το έβγαζαν αφού δεν έπαιζε. Αυτά που λές για το ότι έπαιζε το auto frame rate switching στο H6 Pro ανοίκουν στη σφαίρα της φαντασίας, ποτέ δεν δούλεψε σωστά, σε κανέναν μέχρι που και οι ίδιοι πρότειναν να μην το ενεργοποιούμε. Ξαναλέω, χωρίς να θέλω να είμαι εμπαθής, αν μπείς στο forum και διαβάσεις γι' αυτό το μηχανάκι θα καταλάβεις πολλά.

Στη διάθεσή σου και τα mail που αντάλλαξα με το service τους, οι οποίοι μου έστειλαν firmware να δοκιμάσω!!!! που δεν δούλευε εξαρχής και αφού τους έβρισα, κάκιωσαν και μου είπαν ότι δεν θα μου απαντάνε πια, χαχαχαχαχαχαχαχαχα, κι εγώ δε σ' έχω φίλο αφού μου βρίζεις το firmware...

Επειδή έχουμε βγάλει το νήμα offtopic, σταματάω εδώ, απλά να σου πώ, ότι ώς ηλεκτρονικός μηχανικός έχω συνεργαστεί πολλές φορές με κινέζικα εργοστάσια και για νέες κατασκευές και για OEM, έχω δεί, ότι στην πλειοψηφία τους, δεν ενδιαφέρονται καθόλου για αυτόν που θα αγοράσει, θέλουν να πουλήσουν με κάθε τρόπο, πολλά κομμάτια και ας μην παίζει τίποτα μετά. Δεν έχουν καμία αγοραστική ηθική, σου κλέβουν μέχρι και cm από τα καλώδια τροφοδοσίας για να βγάλουν λεφτά! (προσωπική εμπειρία). Ο μόνος τρόπος να κάνεις δουλειά μαζί τους είναι να έχεις σκευτεί από πρίν τι θα προσπαθήσουν και να βάλεις περιοριστικούς όρους στα συμβόλαια μαζί τους.

Και πάλι λέω ότι μιλάω από προσωπική εμπειρία και για την πλειοψηφία των Κινέζων κατασκευαστών, υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις, με εξαίρετους μηχανικούς, σχεδιασμό και ειλικρίνεια στις συναλλαγές.

Off topic mode over.

Δεν διαφωνούμε πουθενά στα βασικά. -bye-
Απλά έπεσες και στην περίπτωση.
 

vitocorl

Established Member
21 June 2006
102
Πίστεψέ με, έχω φάει τη ζωή μου να κυνηγάω Κινέζους να μην μας κάνουν απατεωνιά, δεν είναι περίπτωση, είναι ο κανόνας, απλά έγραψα όλα αυτά για να έχει το νού του ο κόσμος και να μην την πατάει. Τη Zidoo, την είχα ανακαλύψει χρόνια πρίν, είχα πάρει μάλιστα το Χ6 Προ, από τα πρώτα που έβγαλαν, για δοκιμή. Έκανα προσπάθεια να τους φέρω Ευρώπη (για λογαριασμό της εταιρείας που δούλευα τότα), αλλά η επικοινωνία και η συνεννόηση μαζί τους είναι πολύ δύσκολη λόγω γλώσσας (δεν πολυκαταλαβαίνουν Αγγλικά, όχι μόνο αυτοί, όλοι οι Κινέζοι). Τελικά, αφού πήγαν να μας κάνουν και μια απατεωνιά με τις τιμές και το ebay, δεν προχωρήσαμε.
Τεχνικά, ξαναλέω, είναι καλή εταιρεία, έχει μεγάλο τμήμα ανάπτυξης software και ασχολείται, αλλά στο H6 Pro έκαναν μεγάλη πατάτα και δεν το παραδέχονται κιόλας...

Τέλος η συζήτηση για Zidoo, θα μας σιχτιρίσουν όλοι οι άνθρωποι που μπαίνουν να διαβάσουν για το Beelink...
 

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
Πάπαλα το netflix 4Κ στο Beelink GT1-A.
Άρχιζε να εμφανίζει NW-6-404 error εδώ και μερικές ημέρες.
Το επιβεβαιώνει το ίδιο το Forum τους. Τουλάχιστον μέχρι τώρα αφού δεν έχουν διαγράψει τα σχόλια.
Ένα box που διαφήμιζε το Netflix 4K και κάποιοι το αγόρασαν για αυτόν τον λόγο.
Ας αρκεστούμε τώρα στην κάτω από 720p ανάλυση


:violent-smiley-030:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Ολα αυτα αναμενόμενα είναι.
Και δυστυχώς δεν εχει να κανει με το να βάλουν αυτοί μυαλό.
Η ιδια η Netflix δινει πολύ δύσκολα άδειες. Και απαιτεί πωλήσεις εκατομμυρίων κομματιών.
 

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
Αν δεν υπάρχει παραπληροφόρηση και δεν "τσιμπάν" οι καταναλωτές θα βάλουν και θα παραβάλουν μυαλό τα λαμόγια.
 

vitocorl

Established Member
21 June 2006
102
Το ότι το Netflix δίνει δύσκολα άδειες, δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να κάνει απατεωνιά, να βάζει στη συσκευή του κλεμμένο ESN και να παραπλανεί τους αγοραστές. Είναι σα να λέμε ότι το τάδε προιόν είναι ακριβο, οπότε είναι ΟΚ να το κλέψουμε. Οι πιο πολλές Κινέζικες εταιρείες που βγάζουν τα TV Box θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και συνέχεια καταφεύγουν σε παραπλανητική διαφήμιση, ακόμα και σε απατεωνιές για να πουλήσουν όσο πιο δυνατόν περισσότερα κομμάτια, ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο ....
Το θέμα είναι ο καταναλωτής να τους πάρει χαμπάρι και μόλις δούν ότι οι πωλήσεις τους καταποντίζονται θα αναγκαστούν να βγάζουν προσεγμένα προιόντα και δε μιλάμε μόνο για το Netflix, μιλάμε για boxakia που σκάνε τα Google Services (π.χ. Zidoo H6 Pro), σκάνε οι launchers κ.λ.π και που δεν έχουν καμία υποστήριξη...
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Όπως τα λέγατε πριν μήνς, έτσι και έγινε. Πουλούσαν μηχάνημα με δήθεν επίσημη υποστήριξη NETFLIX 4K, και τώρα ο κόσμος έφαγε το... αγγούρι.

Στα σχόλια απάντησαν από την τεχνική υποστήριξη πως "όντως υπάρχει το πρόβλημα, ψάχνουμε για λύση, κάντε υπομονή".
Τους απάντησαν "πως θα το λύσετε, με κάποια αναβάθμιση?" και δεν έχουν απαντήσει εδώ και 3 ημέρες.
Και επίσης πως "το αγοράσαμε να το δουλέψουμε με το NETFLIX και δεν δουλεύει καν η συνδρομή μας".

We have found this problem in our tests and are working hard to solve this problem. Please be patien ...

How are you going to solve it? Will there be an update to the box?
Just remember that we all pay for our Netflix subscrition and can´t really use it hile this issue is on.