Αμιγώς ψηφιακοί ενισχυτές

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,829
Είμαι παντού
Μεχρι πριν 2-3 χρονια,αν θυμαμαι καλα,υπηρχε ενας ψιλοοργασμος οσων αφορα τους αμιγως ψηφιακους ενισχυτες(TACT AUDIO,SHARP,SONY....),εικονα που σου εδινε την εντυπωση,οτι ξεκινα η εποχη πλεον με αυτου του τυπου ενισχυτων.Τωρα μετα απο 2-3 χρονια αντι να εχει κατακλυστει η αγορα με αυτους τους ενισχυτες,μαλλον συμβαινει το αντιθετο και εχουν εξαφανιστει και αυτοι που ειχαν κυκλοφορησει(τουλαχιστον απ οσο γνωριζω,εκτος κι αν κανω λαθος).Τελικα τι συμβαινει?
Υπαρχει καποιο προβλημα? ειναι θεμα κοστους? υπαρχει κατι αλλο?
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Δεν είναι μια αλλαγή που μπορεί να γίνει γρήγορα...

Πρώτα πρέπει η αγορά να ανοίξει το "μυαλό" της και μετά τα "αυτιά" της...
 

KostasF

AVClub Enthusiast
28 April 2007
853
Αυτοί όμως δεν είναι ακριβώς ψηφιακοί (σε αντίθεση με τους ΤACT πχ που αναφέρει ο φίλος Λάκης). Νομίζω γι'αυτό μιλάει για αμιγώς ψηφιακούς.
 

KostasF

AVClub Enthusiast
28 April 2007
853
Παιδιά εγώ μαζί σας για τους ICEpower, Hypex, Coldamps, Tripath κλπ (ντιτζιταλοφρίκουλας με τη βούλα), αλλά δεν είναι αμιγώς ψηφιακοί. Μια χαρά αναλογικά το δουλεύουν το σηματάκι...
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,829
Είμαι παντού
Μπορει οντως αρκετοι κατασκευαστες να εχουν κυκλοφορισει(οπως ανεφερα και γω)αλλα ειναι τοσα λιγα τα μοντελα σε σχεση με τους υβριδικους που μοιαζει με σταγονα στον ωκεανο!Αυτο που διερωτομαι ειναι,σε μια εποχη που ολα τηνουν να γινουν ψηφιακα(αν δεν εχουν γινει ηδη),πως ειναι δυνατον,ενω υπαρχει η τεχνογνωσια,αποδεδειγμενα εχουμε ελαχιστη καταναλωση(οικολογικες ευαισθησιες),κανει οτι ξεκιναει μια νεα αρχη και ξαφνικα τρεναρει.Αυτη ειναι η δικια μου απορια,δε ξερω αν με αντιλαμβανεστε?
 

KostasF

AVClub Enthusiast
28 April 2007
853
Re: Απάντηση: Αμιγώς ψηφιακοί ενισχυτές

Μπορει οντως αρκετοι κατασκευαστες να εχουν κυκλοφορισει(οπως ανεφερα και γω)αλλα ειναι τοσα λιγα τα μοντελα σε σχεση με τους υβριδικους που μοιαζει με σταγονα στον ωκεανο!Αυτο που διερωτομαι ειναι,σε μια εποχη που ολα τηνουν να γινουν ψηφιακα(αν δεν εχουν γινει ηδη),πως ειναι δυνατον,ενω υπαρχει η τεχνογνωσια,αποδεδειγμενα εχουμε ελαχιστη καταναλωση(οικολογικες ευαισθησιες),κανει οτι ξεκιναει μια νεα αρχη και ξαφνικα τρεναρει.Αυτη ειναι η δικια μου απορια,δε ξερω αν με αντιλαμβανεστε?

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες... Αν δεν μιλάς για αμιγώς ψηφιακούς, αλλά για Class D/T γενικώς, τότε δεν έχεις δίκιο...

Για του λόγου το αληθές (αντιγράφω από εδώ):

Λίστα κατασκευαστών που διαθέτουν (και) "ψηφιακούς" ενισχυτές καθώς και κάποια ενδεικτικά μοντέλα.




Πηγή (με κάποιες δικές μου προσθήκες): avsforum.com
 

Aprile

Senior Member
9 March 2007
656
Marketing και οι επενδύσεις των "μεγάλων" σε βιομηχανικό εξοπλισμό σαμποτάρουν τους ψηφιακούς στη αγορά.
Ειδικά στους AV πολυκάναλους πωλούν κάτι ενεργοβόρα τέρατα των 7Χ200Watt ενώ με τους αντίστοιχους ψηφιακούς θα είχαν 90% κέρδος μόνο στη κατανάλωση ρευματος πέρα απο τη διαφορά στο ήχο.
Βέβαια σου λέει κάτσε τώρα να τους φορτώσουμε με συμβατικούς ενισχυτές και να τους ξαναπουλήσουμε αργότερα τους ψηφιακούς.
Το ίδιο έκαναν με τα καταλυτικά αυτοκίνητα και τώρα που φόρτωσαν με αυτά όλα τα κοροίδα τώρα θα τούς πουλήσουν πάλι το καινούργιο φρούτο τα υβριδικά [/URL
 

KostasF

AVClub Enthusiast
28 April 2007
853
Ειδικά στους AV πολυκάναλους πωλούν κάτι ενεργοβόρα τέρατα των 7Χ200Watt ...

Τα οποία σπανίως βγάζουν τα ονομαστικά τους watt με όλα τα ηχεία φορτωμένα. "Σπανίως" όπως: υπάρχουν εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. :rifle:

Πάντως, "τυχαία", στις ναυαρχίδες τους τώρα έχουν αρχίσει και βάζουν class D. Βγάζει τώρα ένα τέρας η Pioneer με ICEpower.
Η πλάκα είναι πως θα παίζει καλύτερα από τις προηγούμενες ναυαρχίδα της και θα της αφήνει και πολύ μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.
 

Aprile

Senior Member
9 March 2007
656
Re: Απάντηση: Αμιγώς ψηφιακοί ενισχυτές

μα νομιζω ημουν σαφης,μιλαω για αμιγως ψηφιακους ενισχυτες και οχι για υβριδικους με αναλογικα σταδια

H αναφορά ήταν σαν τεχνολογία στα υβριδικά αυτοκίνητα δεν έχει σχέση με τους υβριδικούς ενισχυτές που και εγώ τους θεωρώ μπασταρδεμένους.
¨Οσοι ακούσαμε ήχο από τον Tripath δεν ξαναγυρνάμε στη αναλογική θολούρα -bye-
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους, έχουν μεγαλύτερη απόδοση (efficiency). Νομίζω κοντά στο 85% για το tripath που φοράει ο t-amp μου. Σύγκρινέ αυτό το νούμερο με τα ισχύοντα για τρανσίστορ, να μην πω για λυχνίες.
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αμιγώς ψηφιακοί ενισχυτές

H αναφορά ήταν σαν τεχνολογία στα υβριδικά αυτοκίνητα δεν έχει σχέση με τους υβριδικούς ενισχυτές που και εγώ τους θεωρώ μπασταρδεμένους.
¨Οσοι ακούσαμε ήχο από τον Tripath δεν ξαναγυρνάμε στη αναλογική θολούρα -bye-

E, μην ορκίζεσαι κιόλας. Μερικοί απο εμάς προτιμούμε την αναλογική θολούρα... :grinning-smiley-043
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αμιγώς ψηφιακοί ενισχυτές

E, μην ορκίζεσαι κιόλας. Μερικοί απο εμάς προτιμούμε την αναλογική θολούρα... :grinning-smiley-043

Πολλοί-μάλλον οι περισότεροι απο εμάς κι όχι τυχαία...

Και ποιός είπε ότι το αναλογικό πρέπει να είναι "θολό";
Υπάρχουν π.χ "αρχαία" λαμπάτα με τέτοια καθαρότητα και διαφάνεια(σύν όλα τα υπόλοιπα),που δεν τα πλησιάζει κανένας ψηφιακός.
Ακου ένα μεγάλο GRAAF,JADIS....συγκριτικά με New Force(κορυφαίο για ψηφιακό) και μετά έλα να μας πείς τι άκουσες και τι προτιμάς.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,829
Είμαι παντού
Ειλικρινα δε ξερω πως παιζουν οι ψηφιακοι,δεν εχω ακουσει ποτε παρα μονο υβριδικους,οπως ο av που εχω,αλλα ανοιξα το θεμα κυριως οσων αφορα την καταναλωση που εχουν οι ψηφιακοι,γιατι απο ποιοτητα ηχου, ειμαι σιγουρος οτι με τον καιρο ακομα κι αν δεν παιζουν τοσο καλα οσο οι αναλογικοι(τρανζιστορατοι-λαμπατοι),θα τους ξεπερασουν.Μη ξεχναμε αλλωστε την περιπτωση των cd
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Οι ψηφιακοί έχουν σαρώσει άλλες αγορές, πολύ μεγαλύτερες απ το domestic audio.

Πχ power management, portable/low power audio.

Θα έρθει και η σειρά του σαλονιού μας. Λίγη υπομονή. Δεν υπάρχει άλλωστε και τόσο μεγάλη ανάγκη.