Τερματισμός καλωδίων ηχείων

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
Καλησπέρα σας,

Σε ένα σύστημα 5.1, σκεφτόμουν να τερματίσω τα καλώδια ηχείων που έχω με δίχαλα ή μπανάνες. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει καμιά διαφορά.
Δεξί, αριστερό και κεντρικό, 3 ηχεία δηλαδή, τα 2 πίσω μάλλον όχι.

Τα καλώδια που χρησιμοποιώ για τα 3 μπροστά είναι Chord Carnival Silver Plus (παραθέτω μια εικόνα, προφανώς δεν είναι τα δικά μου, τα βρήκα στο internet: http://www.hifi4sale.net/t15425-chord-carnival-silver-plus-speaker-cable-sold ). Για τα 2 πίσω χρησιμοποιώ λίγο πιο φτηνά καλώδια αλλά καλής ποιότητας πάλι. Τη μάρκα την αναφέρω καθώς είναι αρκετά χοντρά, έχουν στη μέση άλλο ένα μικρό πλαστικό σωλήνα και γύρω γύρω περιστρέφεται το σύρμα μαζί με μια λεπτότερη σειρά πλαστικού, αν δείτε στη φωτογραφία θα καταλάβετε.. Πρέπει δηλαδή να κοπεί στις άκρες ο μικρός πλαστικός σωλήνας στη μέση και η λεπτότερη σειρά πλαστικού για να μείνει το γυμνό καλώδιο...

Σε κάθε περίπτωση η σύνδεση με τα ηχεία (και τον AV) είναι γυμνό καλώδιο (εκτός του sub που είναι απ' τη μάνα του τερματισμένο).
Τα ηχεία μου είναι η σειρά Audiovector K3 Super.

Σκέφτομαι να πάρω τίποτα φτηνές διχάλες ή μπανάνες για τα 3 μπροστά και να τα τερματίσω μόνος μου. Κάπου διάβασα πως τα δίχαλα ίσως να είναι καλύτερα διότι έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής - δεν γνωρίζω ίδια μου ακούγονται. Αυτό από την πλευρά των ηχείων. Από την πλευρά του AV όμως, δίχαλα προφανώς δεν μπαίνουν, μόνο μπανάνες ή γυμνό καλώδιο όπως τα έχω τώρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε για τερματισμό και ποια; Ίσως με 1-2 παραδείγματα.
Επίσης πέρα από την μεγαλύτερη ασφάλεια, θα υπάρχει θεωρητικά άλλη διαφορά με το γυμνό που έχω τώρα;
Μήπως να τα αφήσω ως έχουν;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Εγώ προτιμώ τις μπανάνες γιατί είναι πιο εύκολες στο βάλε-βγάλε. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς ιδιαίτερα, και το γυμνό καλώδιο κάνει τη δουλειά μια χαρά.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,045
Αγιοι Αναργυροι
δεν διαφωνω καπου με τον In(), αλλα το γυμνο καλωδιο με τα χρονια οξειδωνεται επιφανειακα και Θα πρεπει να το "κουρευειs". αρα οι μπανανεs και για λογουs ευκολιαs ειναι must.
αν δεν σου αρεσει το "πιασιμο" που εχουν οι κλασικεs,(αν σου φαινονται χαλαρεs δλδ) και οι airloc τηs QED πεφτουν ακριβεs, ριξε μια ματια στιs λεγομενεs Z type.
 

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
Απάντηση: Re: Τερματισμός καλωδίων ηχείων

Βασικά έκανα ένα καθαρισμό σε όλα τα components και μου πήρε μισή μέρα και βάλε, τα καλώδια ήταν χρονοβόρα, μέχρι να καθαρίσω τις επαφές, σφίξιμο κτλ, είναι μανούρα.
Βεβαίως δεν γίνεται κάθε μέρα, αλλά και μόνο που το σκέφτομαι για την επόμενη φορά λέω άσε καλά είναι. Ενώ με μπανάνες ή δίχαλα, αλλάζει.

Οι μπανάνες ένα μέγεθος είναι; Ίδιο μέγεθος και στα ηχεία και στην πλευρά του AV;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,045
Αγιοι Αναργυροι
υποτιϴεται ιδιο αλλα καποιεs κουμπωνουν πιο σφιχτα απο αλλεs. γι`αυτο σου λεω κοιτα για τυπο Ζ. ειναι οι καλυτερεs μετα τιs airloc