SOS - D610 - Ποιότητα webcam! Τι συμβαίνει;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Καλησπέρα στο φορουμ,

έκανα ενα γύρισμα για ένα φίλο εχθές που κάνει youtube, ενα unboxing video και είπα να ξεκινήσω μοντάζ. Πριν φορτώσω τα βίντεο, λεω ας τα δω λιγο στο vlc να δω τι εχω τραβήξει. Και παθαίνω σοκ. Ποιότητα webcam.

Βλέπω τις ρυθμίσεις της μηχανής 1080p 30fps. Βλέπω video quality high. Τραβάω δοκιμαστικά τώρα στο σπίτι, τα ίδια, τραβάω ξανα, ξανά τα ίδια. Βλέπω εγώ λάθος ή η εικόνα είναι κάπως σπασμένη να πω; λες και εχει συμπίεση να πω; τι γίνεται ακριβώς τωρα; το θέμα ειναι οτι αυριο έχω γύρισμα κανονικό, σε πελάτη οχι φίλο, πάλι για youtube και θα γίνω ρεζίλι, πέρα του οτι δε μπορώ να το ακυρώσω γιατι είναι εδω και 1 μήνα η δουλειά σε συμφωνία.

Δίνω 2 καρέ, το δευτερο είναι απο το Export του premiere με ενα τυπικο color correction αν και στο γύρισμα υποτίθεται εβαλα wb το color temp που ειχαν τα φώτα.

EDIT: Κάμερα η D610 και φακός ο 18-105 της Nikon. Απο τη ένταση ξέχασα να τα γράψω.



 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
δηλαδη στα Properties του βιντεο σου λεει οτι η αναλυση εινα 1080p?
γιατι εαν το βιντεο λεει οτι ειναι 1080p σιγουρα κατι δεν παει καλα.
αισθητηρας,επεξεργαστης,λογισμικο?δοκιμασες αλλο φακο?
μηπως ενα ρισετ την φερει στα ισα της?
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
δηλαδη στα Properties του βιντεο σου λεει οτι η αναλυση εινα 1080p?
γιατι εαν το βιντεο λεει οτι ειναι 1080p σιγουρα κατι δεν παει καλα.
αισθητηρας,επεξεργαστης,λογισμικο?δοκιμασες αλλο φακο?
μηπως ενα ρισετ την φερει στα ισα της?

Σωστά, μου λέει 1080p 30fps. Αισθητήρας πεντακάθαρος, μηχανή 4μηνου, ελάχιστα βγαίνει ο φακός απο επάνω, λογισμικό δε το πείραξα ποτέ, αν λες για το firmware, φακό δοκίμασα τον 50mm 1.8 πριν λίγο στο σπίτι μου ομως, οχι στον ίδιο χώρο. Πάλι μου βγάζει ποιότητα σαν και τα παραπάνω. Δε ξέρω τι να κανω ειμαι σε απόγνωση.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Σωστά, μου λέει 1080p 30fps. Αισθητήρας πεντακάθαρος, μηχανή 4μηνου, ελάχιστα βγαίνει ο φακός απο επάνω, λογισμικό δε το πείραξα ποτέ, αν λες για το firmware, φακό δοκίμασα τον 50mm 1.8 πριν λίγο στο σπίτι μου ομως, οχι στον ίδιο χώρο. Πάλι μου βγάζει ποιότητα σαν και τα παραπάνω. Δε ξέρω τι να κανω ειμαι σε απόγνωση.

βαση των σκρινσοτς που εχεις ανεβασει,αυτο σιγουρα δεν ειναι 1080..ουτε καν i.
το θεμα ειναι οτι αυριο εχεις δουλεια να κανεις και για service το ξεχνας.
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ενα ρισετ.δεν βλεπω κατι αλλο αυτην την στιγμη.
περιμενε ομως πρωτου προχωρησεις σε ρισετ,να παρεις και απαντησεις απο παιδια που ειναι xpert στις φωτογραφικες μηχανες.

firmware update εχει διαθεσιμο η μηχανη?
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
βαση των σκρινσοτς που εχεις ανεβασει,αυτο σιγουρα δεν ειναι 1080..ουτε καν i.
το θεμα ειναι οτι αυριο εχεις δουλεια να κανεις και για service το ξεχνας.
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ενα ρισετ.δεν βλεπω κατι αλλο αυτην την στιγμη.
περιμενε ομως πρωτου προχωρησεις σε ρισετ,να παρεις και απαντησεις απο παιδια που ειναι xpert στις φωτογραφικες μηχανες.

firmware update εχει διαθεσιμο η μηχανη?

Πρέπει να ψάξω στο site της Nikon για firmware. Εχω την εντύπωση πως εχει. Για να καταλάβεις, αυτο που δίνω κάτω, είναι απο την D5100 και τον 18-55 απο προηγούμενο βίντεο που εχω γυρίσει. Η μέρα με τη νύχτα διαφορά.

vlcsnap-2019-03-01-21h27m09s214.png
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
μαλιστα..
δες εαν εχει Update,καντο και μας λες..

Πέρασα και το firmware update και το Distortion Control Data. Δε βλέπω κάποια διαφορά. Αύριο πρι πρέπει να τρέξω κάποια τεστ σε εξωτερικό χώρο.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Πέρασα και το firmware update και το Distortion Control Data. Δε βλέπω κάποια διαφορά. Αύριο πρι πρέπει να τρέξω κάποια τεστ σε εξωτερικό χώρο.

επομενο βημα πριν το service ειναι το ρισετ.
εννοειται οτι περιμενεις τα παιδια μηπως και σου βρουν καποια μη-επωδυνη λυση οπως αυτη του ρισετ.
καλη επιτυχια.
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
επομενο βημα πριν το service ειναι το ρισετ.
εννοειται οτι περιμενεις τα παιδια μηπως και σου βρουν καποια μη-επωδυνη λυση οπως αυτη του ρισετ.
καλη επιτυχια.


Το reset ήταν 1η λύση. Το έκανα. (Αν μιλάμε για ιδιο reset. Τα 2 πράσινα κουμπιά.) Ναι, θα περιμένω μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι. Σε ευχαριστώ.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Το reset ήταν 1η λύση. Το έκανα. (Αν μιλάμε για ιδιο reset. Τα 2 πράσινα κουμπιά.) Ναι, θα περιμένω μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι. Σε ευχαριστώ.

δεν ξερω τι αλλο ρισετ μπορει να εχει.αντε να δουμε..
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Nα πω μια μπούρδα που παίζει να είναι εντελώς άκυρο αλλά δεν θα χάσεις κάτι να το δοκιμάσεις. Μηπως ή καρτα μνήμης είναι πολύ αργή ή χαλασμένη και το αντιλαμβάνεται η μηχανή σου και ρίχνει το bitrate για να προλαβαίνει να γίνεται η εγγραφή και να μην χάνονται σκηνές απο το βίντεο; Έχεις καμιά άλλη κάρτα να το δοκιμάσεις;
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Nα πω μια μπούρδα που παίζει να είναι εντελώς άκυρο αλλά δεν θα χάσεις κάτι να το δοκιμάσεις. Μηπως ή καρτα μνήμης είναι πολύ αργή ή χαλασμένη και το αντιλαμβάνεται η μηχανή σου και ρίχνει το bitrate για να προλαβαίνει να γίνεται η εγγραφή και να μην χάνονται σκηνές απο το βίντεο; Έχεις καμιά άλλη κάρτα να το δοκιμάσεις;

Δεν ειναι μπούρδα καλά κάνεις και το λες. Η κάρτα μου όμως ειναι αυτή που δίνω κάτω και νομιζω πως υπερκαλύπτει τις ανάγκες του HD 1080/30

https://www.skroutz.gr/s/9566650/Sandisk-Extreme-Pro-SDXC-64GB-U3-V30.html
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Πρώτη φορά τραβάς βίντεο με τη συγκεκριμένη μηχανή;

Με τι ρυθμίσεις τράβηξες το βίντεο; Διάφραγμα, ταχύτητα κλείστρου, ISO?
Σε manual τραβάς ή auto?

Λίγο που το έψαξα, δεν το λες και καλό το βίντεο της συγκεκριμένης.

https://www.eoshd.com/2014/02/video-quality-charts-february-2014/
https://www.eoshd.com/2014/09/nikon-d750-video-quality-step-forward-much-one/

Στο δεύτερο λινκ χαρακτηρίζει το βίντεο της d610 φρικτό.
Τώρα, δεν ξέρω αν υπερβάλλει ή απλά θέλει να τονίσει τη διαφορά που έχει σε σχέση με την D750.

Δεν την έχω δοκιμάσει τη συγκεκριμένη οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία με τη μηχανή.
Μήπως το είχες στο auto ή ανέβασες πολύ το iso και σε συνδυασμό με τα παραπάνω πήρες αυτό το αποτέλεσμα;
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Re: Απάντηση: SOS - D610 - Ποιότητα webcam! Τι συμβαίνει;

Πρώτη φορά τραβάς βίντεο με τη συγκεκριμένη μηχανή;

Με τι ρυθμίσεις τράβηξες το βίντεο; Διάφραγμα, ταχύτητα κλείστρου, ISO?
Σε manual τραβάς ή auto?

Λίγο που το έψαξα, δεν το λες και καλό το βίντεο της συγκεκριμένης.

https://www.eoshd.com/2014/02/video-quality-charts-february-2014/
https://www.eoshd.com/2014/09/nikon-d750-video-quality-step-forward-much-one/

Στο δεύτερο λινκ χαρακτηρίζει το βίντεο της d610 φρικτό.
Τώρα, δεν ξέρω αν υπερβάλλει ή απλά θέλει να τονίσει τη διαφορά που έχει σε σχέση με την D750.

Δεν την έχω δοκιμάσει τη συγκεκριμένη οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία με τη μηχανή.
Μήπως το είχες στο auto ή ανέβασες πολύ το iso και σε συνδυασμό με τα παραπάνω πήρες αυτό το αποτέλεσμα;

Για "επαγγελματικούς" σκοπούς πρώτη. Είχα τραβήξει κάτι βιντεάκια τα Χριστούγεννα οικογενειακά, εξ άλλου τον Άυγουστο του 2018 την αγόρασα τη μηχανή. Αλλά δεν έδωσα σημασία τότε που τράβηξα τα βίντεο. Όπως τα τράβηξα έτσι τα πέταξα στο δίσκο. Τώρα που τα βλέπω, βλέπονται, δεν τα βλέπω τόσο τραγικά. Δε ξέρω κι ολας.
Manual πάντα. Διάφραγμα μεταβλητό αναγκαστικά λόγω φακού. ISO 1600 αν θυμάμαι καλά, 30fps 1080p 60 shutter.

Τόσο χαλια λες ε; θα κάνω σε λίγο μερικά τεστ. Αν δεν... ακυρώνω τη δουλειά.
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
evanfotis, σωστά. Κι εγώ έχω τραβήξει βίντεο με τη μηχανή και μέχρι σήμερα όλα ήταν τέλεια, κανένα πρόβλημα. Δε ξέρω τι δε πάει καλά. Δε θέλω να μπλέκω και με το service επειδή είναι από adorama οπότε καταλαβαίνεις...
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Αυτό που έχεις ανεβάσει είναι 720p..

Γενικά, δώσε φως περισσότερο να κατεβάσεις ISO. Δυνατά φώτα με διάχυση και κοντά. Φρόντισε το backround να είναι λίγο πιο μακριά ώστε ο codec να μην γεμίζει με άχρηστη πληροφορία.

Φώτα τι έχεις;
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Αυτό που έχεις ανεβάσει είναι 720p..

Γενικά, δώσε φως περισσότερο να κατεβάσεις ISO. Δυνατά φώτα με διάχυση και κοντά. Φρόντισε το backround να είναι λίγο πιο μακριά ώστε ο codec να μην γεμίζει με άχρηστη πληροφορία.

Φώτα τι έχεις;

Στη μηχανή είναι επιλεγμένο 1080p 30 καρέ. Το φως που έχουμε στο βίντεο είναι υπερ-αρκετό. Και πέρα απο αυτό, σήμερα το πρωι έκανα μερικά δοκιμαστικά και είχα ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα. Έξω, στο φως.. πρωι... πάλι παραμόρφωση στο ίδιο στυλ. Δε ξέρω τι γίνεται. :(
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Re: Απάντηση: SOS - D610 - Ποιότητα webcam! Τι συμβαίνει;

Μπορείς να ανεβάσεις κάποιο αρχείο χωρίς επεξεργασία να το τσεκάρουμε;

Είναι 2GB το αρχείο. Ιδανικά να το περάσω από το premiere να το κόψω λίγο χωρίς να αλλάξω κάτι. Θα δω μήπως προλάβω να ανεβάσω ένα sample το βράδυ.