Φωτο - μαστορέματα, add - ons και... pimp your camera!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Τι είδους κόλλα είναι κατάλληλη για να κολλήσω στη φωτογραφική ένα σημείο δέρματος στο γκριπ που έχει ξεκολλήσει;

Ήμουν έτοιμος για super glue κλπ αλλά λένε ότι δε κανει για τέτοιου είδους μαλακά πλαστικά.
Όλες λένε... εκτός PE, PP, Teflon

Καμία ιδέα, από Ελλάδα;

Κάτι απ αυτές που έχει το πλαίσιο κάνουν


https://www.plaisio.gr/search.aspx?query=Super glue&catalogue=all&mode=searchlist


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Εξοπλισμός - Προσφορές & χαμηλότερες τιμές - Διαβάστε το 1ο Post!

Ok... Θα τη παραγγείλω από εκεί.
Την έχεις δοκιμάσει;


Οι super glue λες να διαβρωσουν τη μηχανή;



Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,496
Εκεί ψηλά.....
Re: Εξοπλισμός - Προσφορές & χαμηλότερες τιμές - Διαβάστε το 1ο Post!

Ok... Θα τη παραγγείλω από εκεί.
Την έχεις δοκιμάσει;


Οι super glue λες να διαβρωσουν τη μηχανή;



Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Μην βαλεις χημικη κολλα ( 2 στοιχειων κλπ) Θα εβαζα βενζινοκολλα

Sent from my ZTE A2017G using Tapatalk
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,943
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Εξοπλισμός - Προσφορές & χαμηλότερες τιμές

την έχουν προτείνει μέλη στο εξωτερικό που το έχουν ψαξει αρκετά και που έχουν κάνει χρήση της γιαυτο ακριβώς τον σκοπό, την χρησιμοιποιουν και στα σέρβις αν δεν υπάρχει το κατάλληλο ανταλλακτικό (λαστιχένιο γκριπ με τη διπλής οψης ταινία).

Δυστυχως είναι πανάκριβη (αν δείς τις μεγάλες συσκευασίες) και δεν εχω εικόνα πόσο κρατάει, αν κάνεις την αγορά ίσως συμφέρει να παραγγείλεις 2 λόγω μεταφορικών

Οι χημικές με τον καιρό κορακιαζουν και σπάνε και μετα δυσκολα ξανακολλάς, αλιωνουν το δερμα , διαβρώνουν κλπ.
 

Giorgios

Senior Member
18 March 2017
387
Re: Εξοπλισμός - Προσφορές & χαμηλότερες τιμές - Διαβάστε το 1ο Post!

Δεν μπορεί να τοποθετηθεί ποιοτική ταινια/κολλα διπλής οψεως;
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Re: Εξοπλισμός - Προσφορές & χαμηλότερες τιμές - Διαβάστε το 1ο Post!

Δεν μπορεί να τοποθετηθεί ποιοτική ταινια/κολλα διπλής οψεως;

Ναι αυτό είχα κάνει και εγώ παλιότερα, είχα πάρει από μαγαζί με χρώματα μια καλή ταινία διπλής όψεως που κόλλαγε πολύ καλά και είχα κολλήσει grip χωρίς κανένα θέμα.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Εξοπλισμός - Προσφορές & χαμηλότερες τιμές - Διαβάστε το 1ο Post!

οκ, τη παρηγγειλα...ετσι κι αλλιως προκειται για ενα πολυ μικρο κομματι του γκριπ που εχει ξεκολλησει,. διπλα στο πορτακι της SD card.


20190301_122829.jpg
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: Εξοπλισμός - Προσφορές & χαμηλότερες τιμές - Διαβάστε το 1ο Post!

το διπλανό πορτάκι της κάρτας θέλει προσοχή... είναι αρκετά ευπαθές και αν το πάρεις στο χέρι είναι δύσκολο να φτιαχτεί
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,496
Εκεί ψηλά.....
Re: Εξοπλισμός - Προσφορές & χαμηλότερες τιμές - Διαβάστε το 1ο Post!

Παντως παλια αν θυμαμαι καλ απο τα ξεκολλημενα τμηματα των παλιων μηχανων ολες κατι σαν βενζινοκολλα ειχανε.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Εξοπλισμός - Προσφορές & χαμηλότερες τιμές - Διαβάστε το 1ο Post!

διαφανη ειναι αυτη απ οτι ειδα στη περιγραφη...


ΥΓ... καλο ειναι (αν μπορει και ο διαχειριστης) να μετραφερθουν αυτα σε νεο νημα ειδικα για το θεμα αυτο.
Το εκανα (λανθασμενα) για να μην ανοιγω νεο νημα, αλλα καλο ειναι να υπαρχουν καπου αυτες οι πληροφοριες .
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Ξεκινώντας από τα... κολλήματα του Γιάννη, ανοίγω αυτό το νήμα με κάπως ελεύθερο θέμα. Επισκευές, μετατροπές και ότι άλλο προκύψει στην πορεία.

edit: μια και το πιάσαμε, αν χαλάσει η επένδυση της μηχανής σας ή αν απλά... δεν σας αρέσει (ή δεν υπάρχει), μπορείτε να βρείτε πολλές λύσεις εδώ: http://www.aki-asahi.com/store/

Έχω ψωνίσει κατ' επανάληψη και είναι εξαιρετικά ποιοτικά τα υλικά του (σε επόμενο post θα ανεβάσω φωτογραφίες).
 

vamvakoulas

Senior Member
30 April 2011
528
Είχα πάρει κι εγω από αυτόν παλιά ένα skin για την rx100. Πολύ καλή ποιότητα και πολύ καλή υποστήριξη μου είχε στείλει και δευτερο επειδή το πρώτο δεν είχε κολλήσει καλα, και μάλιστα όλα ήρθαν σε μια βδομάδα περίπου!

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Είχα υποσχεθεί κάτι φωτογραφίες, εδώ η Olympus e-pm2 με ένα σετ leatherette από τον Ιάπωνα:


_1003806 - Copy.jpg

_1003796 - Copy.jpg

_1003802 - Copy.jpg


Το βασικό, πέραν της αισθητικής που σε κάποιους μπορεί να αρέσει - σε άλλους όχι, είναι το πολύ καλύτερο "πιάσιμο" της μηχανής...

...που σε κάποιες περιπτώσεις αποκαθιστά την ανεπάρκεια των εταιρειών:


_1003814 - Copy.jpg

_1003820 - Copy.jpg
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,943
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ομορφιές βλέπω ! :a0210: αλλά και ουσία , πράγματι το σαγρε στη δερματίνη βοηθά πολύ στο να μην γλιστρούν τα σώματα απο το χέρι
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Είναι χρήσιμες και σε περιπτώσεις φθοράς ή ανάγκης αντικατάστασης της υπάρχουσας: είχα πάρει μια GM1 μεταχειρισμένη με ελάχιστη χρήση αλλά ήταν λευκή, με αποτέλεσμα να έχει κιτρινίσει ελαφρά η δερματίνη που έδειχνε άσχημη σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα που διατηρούσε το αρχικό λευκό. Αποκόλλησα την παλιά λοιπόν και τοποθέτησα καινούρια, μάλιστα με πιο άγρια επιφάνεια για καλύτερο πιάσιμο.

Αν ενδιαφέρει, υπάρχει πολύ μεγάλη γκάμα και για φιλμάτες μηχανές, οπότε γίνεται αντικατάσταση της υπάρχουσας επένδυσης με καινούρια.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Αποφάσισα να κρατήσω τελικά την LX10 (τι χούι κι αυτό με τις μικρές... ), οπότε επειδή δεν βρήκα κάποιο έτοιμο grip που να ανταποκρίνεται στα υψηλά standard μου, έφτιαξα ένα μόνος μου:


IMG_20190522_105307 - Copy.jpg


IMG_20190522_105345 - Copy.jpg
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,943
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Για αυτοσχέδια grip παιζει και αυτό το υλικό : https://sugru.com/ , βγαίνει και σε χρωματάκια, είναι ευπλαστο σαν πλαστελίνη πριν κρυώσει και του δίνεις το σχήμα που θέλεις και αν θές και καλιτεχνία με ενα μυτερό αντικείμενο κάνεις και βουλίτσες ή σχεδιακια πάνω του οπως της δερματίνης σου.

https://www.amazon.co.uk/dp/B079YWV...olid=2HMRJYNP8GSXO&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it , π.χ. η προεξοχή στην φωτό έχει γίνει με αυτό το υλικό.

fc288ac9d30d429cba753881c59e2dbb


Αλλά και η δική σου λύση Δημήτρη δείχνει πολύ καλή.