Ενα μικρό τέστ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
5 στα 6 αλλά με ακουστικά του 50άρικου από την έξοδο του PC μάλλον κατά τύχη το έκανα. :D
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
3/6 - Τα κλασσικά τεστ με κομμάτια με μικρό όγκο πληροφορίας και σε
συχνότητες που δεν επηρεάζονται πολύ από τους αλγόριθμους.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
2/6 :bigcry: αλλά η ερώτηση στριφογυρίζει στο κεφάλι μου ,καλά όλα αυτά, όμως αν έχω μπροστά μου και ξέρω όλες τις ποιότητες -εγγραφές..... ε δεν θα προτιμήσω να ακούσω την καλύτερη:cool:;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
3/6

Με συγχωρείτε μισό λεπτό. Πάω να κόψω το tidal.

τι 3 στα 6.. μονο οταν μπηκε το πιανο καταλαβα διαφορά χωρις να ακουσω και πολυ απο αυτο. ολα τα άλλα ιδια γευση. δεν εκανα καν τον κοπο να επιλεξω στην τυχη.
λετε επειδη δεν ακουω ποτέ απο το λαπτοπ; και το εβαλα με sennheiser HD450
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
εχω 4 κεφαλες οπλισμενες η καθε μια στο δικο της headshell. (αυτες τις μερες και μια 5η)
τις ξεχωριζω οχι μονο με κλειστα ματια, αλλα και αυτια! χωρις καλαμπουρι.. και την επισκεπτρια. αλλά, απο τα ηχεια! απο τα ακουστικα δεν δοκιμασα ποτέ. ουτε που μου περασε απο το μυαλο.
δηλαδη οπως μάθει κανείς;
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
τι 3 στα 6.. μονο οταν μπηκε το πιανο καταλαβα διαφορά χωρις να ακουσω και πολυ απο αυτο. ολα τα άλλα ιδια γευση. δεν εκανα καν τον κοπο να επιλεξω στην τυχη.
λετε επειδη δεν ακουω ποτέ απο το λαπτοπ; και το εβαλα με sennheiser HD450

Καλά μην νομίζεις ότι και εγώ άκουσα χτυπητές διαφορές...
Μάλλον το αντίθετο
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Βλαδίμηρε έχεις βιονικά αυτιά :ears: δυστυχώς τα δικά μου αρχίζουν να με εγκαταλείπουνε :furious3:
που τα ειδεs βρε Θεοφιλε? λεω δεν καταλαβαινα καμια διαφορα.! ιδια ολα και μονο σε ενα κομματι που ειχε πιανο μεσα και διεκρινα αμεσωs την "αναλογικη υφη" του ηχου του.
στιs κεφαλεs των πικαπ οι διαφορεs "φωναζουν" απο μακρια.. ":heeeelllllooooo: εγω ειμαι αυτη"
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Ο υπαινιγμός που πηγαίνει δεν κατάλαβα ότι όλοι είμαστε κουφοί και δεν αντιλαμβανόμαστε της διαφορές στην ποιότητα, ότι δεν υπάρχει διαφορά στην συμπίεση, η ότι Tidal κλέβει τους συνδρομητές της?

Εκ πρώτης όψεως δίχως να ασχοληθώ ιδιαίτερα δεν κατάλαβα καμία απολύτως διαφορά. Σε κανένα κομμάτι.

Ούτε κατάλαβα το ηθικό δίδαγμα που θέλει να περάσει αυτή η δημοσίευση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
κανεναs υπαινιγμοs απο μενα Αντωνη.
προσωπικα, δεν ξερω τι ειναι τα tidal, spotify κλπ. να υποΘεσω μονο μπορω. η σχεση μου με τα ψηφιακα φορματ ειναι μονο οι ασημι δισκοι. και το καλο μου cdp εδω και 1 χρονο περιπου, δεν αναβει.
οταν επαιζε ακομα, εναs φιλοs μου εδωσε σιντακι mp3 με πολλα κομματια μεσα. εκει καταλαβα αμεσωs την διαφορά στον ηχο. απαραδεκτη δεν ηταν, αλλα δεν μου αρεσε καΘολου.
για μενα καλοs ψηφιακοs ηχοs ειναι αυτοs που μοιαζει με τον ηχο του πικαπ. οχι σε Θεμα αναλυσηs, αλλα στιs χροιεs. (γι`αυτο μου αρεσε το audiolab και καποια στιγμη πρεπει να ασχοληΘω με την επισκευη του)
ξαναλεω οτι το τεστ το εκανα με λαπτοπ και HD 450 (30+ ετων) και δεν μπορεσα να καταλαβω καμια διαφορά, παρα μονο οταν ακουσα πιανο
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
που τα ειδεs βρε Θεοφιλε? λεω δεν καταλαβαινα καμια διαφορα.! ιδια ολα και μονο σε ενα κομματι που ειχε πιανο μεσα και διεκρινα αμεσωs την "αναλογικη υφη" του ηχου του.
στιs κεφαλεs των πικαπ οι διαφορεs "φωναζουν" απο μακρια.. ":heeeelllllooooo: εγω ειμαι αυτη"

Ααααα με μπέρδεψες,γι αυτό γράφουμε το σκόρ π.χ 3/6 :flipout: χαχαχα σε καλό μας!
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Βρήκα 6/6 με τα ταπεινά SteelSeries των 50€ καρφωμένα στη μητρική. Να τονίσω όμως πως 6/6 εννοώ πως πάντα ξεχώρισα το χειρότερο, αυτό των 128kbps. Η διαφορά ανάμεσα στο wav και το 320kbps είναι διακριτή μόνο από "χρυσά αυτιά" και δεν μπήκα καν στο κόπο να το προσπαθήσω, εντόπιζα το sample που άκουγα κατώτερο και επέλεγα ένα από τα άλλα δύο. Βέβαια βρήκα το wav σε 5/6 αλλά αυτό ήταν περισσότερο θέμα τύχης, μία πιθανότητα στις δύο.

Το τεστ σίγουρα είναι άκυρο καθώς μεγαλύτερο ρόλο παίζει πάντα η ποιότητα και το ύφος της ηχογράφησης κι όχι η δειγματοληψία ή η συμπίεση.