ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΣΕ ΠΟΛΥΔΙΑΚΟΠΤΗ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

wind

AVClub Enthusiast
14 November 2006
988
GLYFADA
Το συστημα βασιζεται στον πολυδιακοπτη της Triax TMP 9X8 ο οποιος ειναι τοποθετημενος επιτοιχια μεσα στο δωμα της σκαλας.
Απο το 2006 που στηθηκε, καθε 3-4 χρονια ο πολυδιακοπτης σκουριαζει εσωτερικα λογω υγρασιας.
Συνολικά 3 φορες.
Τα καλωδια κατεβαινουν μεσα σε καναλι κλεισμενα αεροστεγως με ταινια της 3Μ.
Απο το σερβις μου συνεστησαν να αλλαξω τα βυσματα με οριζοντια πρεσσαριστα διοτι πιθανον να κατεβαινει νερο εσωτερικα του καλωδιου.
Υπαρχει καποια προταση για τετοιου ειδους βυσματα?
Ευχαριστω.
 

sat3x1

Established Member
2 October 2009
120
Χρησιμοποιώ πρεσαριστά και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το καλώδιο δεν βγαίνει με τίποτα. Είναι όμως ακριβά, θέλουν ειδικό εργαλείο και αν γίνει λάθος το βύσμα αχρηστεύεται και δεν μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί (όπως συμβαίνει με τα κλιπς των τηλεφώνων ή αυτά που φτιάχνουμε τα καλώδια δικτύου). Το θέμα της υγρασίας όμως θέλει ψάξιμο γιατί αν περάσει μέσα στα κυκλώματα του πολυδιακόπτη μπορεί να τον καταστρέψει.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Πρωτα θα κοιταξεις τη σωστη στεγανοποιηση απο το πιατο και και προς τα κατω.
Αν αυτη ειναι σωστη δεν χρειαζεται να κανεις τπτ αλλο.
Παρε τη μαυρη ελαστικη ταινια που πολυμεριζεται σφιξτη καλα γυρω γυρω απο τον f connector στα lnb σου.
Αν η εισοδος των καλωδιων στον τοιχο ειναι σωστα μονομενη δεν θα εχεις προβλημα

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk