Atoll in100

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Alexandros123

New member
4 March 2019
5
Καλησπέρα παιδιά
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν ενισχυτή atoll in100 και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τον έχει να μου πει την γνώμη του η γενικά αν γνωρίζετε αν είναι καλό μηχάνημα και πρώτα από όλα αξιόπιστο
Ευχαριστώ
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Καλώς τον, σιδεροκέφαλος :cool:

Είχα δοκιμάσει έναν 80W intergrated, πριν καμιά 10ετία (ίσως και παραπάνω), και μου είχε φανεί κάπως "σκληρόηχος"... Όλα όμως είναι θέμα γούστου και ματσαρίσματος. Επίσης κάποιες εταιρείες αλλάζουν το ηχόχρωμά τους στο πέρασμα των χρόνων. Σε κάθε περίπτωση, αν βρίσκεσαι ή βρεθείς Αθήνα, καλύτερα θα ήταν να επιδιώξεις να δοκιμάσεις πριν ψωνίσεις...
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Αγόρασα τον ενισχυτή πρόσφατα, ειδικός δεν είμαι αλλά θα σου πω την εμπειρία μου.

Το μόνο σίγουρο είναι πως οπωσδήποτε πρέπει να πας να τον ακούσεις και συγκρίνεις με άλλους ενισχυτές.

Όσο και να διαβάζεις στο internet κτλπ αν δεν ακούσεις τον συνδυασμό ηχείων ενισχυτή που θέλεις αλλά και να τον συγκρίνεις με άλλους συνδυασμους σωστή επιλογή δεν θα μπορέσεις να κανείς στο 100%

Σαν ενισχυτής στα λεφτά του θεωρώ ότι είναι κορυφή έχει αρκετή δύναμη και σηκώνει παρά πολλά ηχεία, ότι άλλο ενισχυτή άκουσα έως αυτά τα λεφτά ο atoll είχε διαφορά μεγάλη και αντιληπτή από την αρχή.

Σαν ποιότητα είναι γαλλικός χειροποίητος αλλά μόλις τον αγόρασα και δεν μπορώ να σου πω κάτι περισσότερο πέραν του οπτικού που φαίνεται πολύ ποιοτικός.

Αυτό που λέω είναι με βάση τα δικά μου ακούσματα αλλά και με τα ηχεία που άκουσα.

Πιθανόν στα δικά σου αυτιά η με τον δικό σου συνδυασμό ηχείων να μην είναι ο ιδανικός.
 

Alexandros123

New member
4 March 2019
5
Τον έχω ακούσει τον συγκεκριμένο ενισχυτή με τα Klipsch rp8000f το ηχητικό αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό
Ο μόνος μου φόβος για τον ατολλ είναι η υπερθέρμανση γιατί διάβασα σε κάτι φόρουμ ότι καίει ασφάλειες και η αλήθεια είναι ότι θορυβήθηκα εσένα alexmpach σου δημιούργησε θέμα με θερμοκρασία ;
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Όχι δεν έχω πρόβλημα, βέβαια την ένταση την έχω από 1,5 έως 3,5 και δεν παίζει όλη μέρα + ότι μόλις τον πήρα δεν έχει κλείσει μήνας.
 

Alexandros123

New member
4 March 2019
5
Εγώ είπα στην ήχο έκφραση το πρόβλημα με την υπερθέρμανση και μου είπαν ότι το γνωρίζουν και ότι από τον Σεπτέμβρη του 2018 έχουν αλλαχτεί τα προβληματικά parts του ενισχυτή και δεν έχει θέμα πια
Τώρα αν λένε αλήθεια η όχι δεν ξέρω
Πάντως άμα έχεις κάποιο θέμα με θερμοκρασία και παρατηρήσεις ότι θερμαίνεται υπερβολικά η δεις ότι πάθει κάποια ζημιά με ασφάλειες στείλε μήνυμα εδώ στο ποστ.