Σύνδεση TV και PC σε ενεργά ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

agelosskouras

New member
4 March 2019
13
Λαμία
Καλημέρα σας,

Έχω ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία JBL LSR305 και αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένα με την έξοδο ακουστικών της τηλεόρασης.

Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν είχα κάποιο θέμα, μέχρι που παρατήρησα ότι χάνω κάποια "κανάλια" του ήχου π.χ. μια από τις δύο κιθάρες σε ένα τραγούδι.

Επικοινώνησα με ένα γνωστό κατάστημα και μου πρότειναν να αγοράσω ένα dac για να συνδέσω την ψηφιακή έξοδο της τηλεόρασης όπως επίσης και τον υπολογιστή μέσω usb.

Μετά από 2 μήνες της παραγγελίας του dacmagic 100 με ενημέρωσαν ότι θα αργήσει κι άλλο οπότε μου πρότειναν ένα πιο ακριβό της Pro-ject , το usb box S+.

Τους τόνισα στο τηλέφωνο ότι δεν έχει ψηφιακή είσοδο αλλά με ενημέρωσαν ότι έχει. Τελικά ήρθε και όπως το περίμενα είχε μονο μια usb είσοδο.

Επικοινώνησα και μου είπαν να το στείλω πίσω και προς έκπληξη μου τωρα μου είπαν ότι δεν κάνει το συγκεκριμένο dac γιατί χρειάζομαι ένα με προενίσχυση το οποίο όμως κοστίζει γύρω στα 440 ευρώ.

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια λύση καθώς αυτοί μου τονίζουν ότι δεν υπάρχει άλλη. Μου φαίνονται πολλά τα λεφτά για να δώσω για ένα dac.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Η πιο φτηνή λύση είναι να αγοράσεις ένα digital to analog DAC converter με ρυθμιστικό έντασης του ήχου όπως αυτό https://olla.gr/192khz-dac-converte...l-digital-audio-converter-with-volume-control και να συνδέσεις τη ψηφιακή έξοδο της τηλεόρασης με τη ψηφιακή είσοδο του converter και μετά μέσω rca ή 3,5 jack στα ηχεία σου. Κόστος περίπου 30 ευρώ.
 

agelosskouras

New member
4 March 2019
13
Λαμία
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δύο ερωτήσεις:

Θα μπορώ να ρυθμίζω την ένταση από το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης;

Χάνω κάτι που στέλνω από το pc τον ήχο με hdmi; Λογικά όχι αφού είναι ψηφιακό σήμα.

Επίσης θα προτείνατε κάτι πιο ποιοτικό στα 150-200 ευρώ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Πας καρφί για το Audioengine D1.

Την ένταση από τ/χ της TV δεν θα έχεις μόνο. Την ελέγχεις από το ρυθμιστικό επάνω στο DAC.
 

agelosskouras

New member
4 March 2019
13
Λαμία
Απάντηση: Re: Σύνδεση TV και PC σε ενεργά ηχεία

Πας καρφί για το Audioengine D1.

Την ένταση από τ/χ της TV δεν θα έχεις μόνο. Την ελέγχεις από το ρυθμιστικό επάνω στο DAC.

Ούτε απο το pc δεν θα μπορώ να ελέγχω την ένταση; θα πρέπει να σηκώνομαι κάθε φορά; Αυτό γιατί ειμαι στον καναπέ με ασύρματα πληκτρολόγιο ποντίκι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Σύνδεση TV και PC σε ενεργά ηχεία

Ούτε απο το pc δεν θα μπορώ να ελέγχω την ένταση; θα πρέπει να σηκώνομαι κάθε φορά; Αυτό γιατί ειμαι στον καναπέ με ασύρματα πληκτρολόγιο ποντίκι.

Θα μπορείς από το PC όταν θα είναι συνδεμένο με USB. Σαν εξωτερική συσκευή ήχου τη βλέπει - και μάλιστα plug 'n' play δεν θέλει drivers - απ' όπου θα μπορείς να ελέγχεις την ένταση. Όταν θα παίρνει ήχο από την TV δεν θα μπορείς.
Εκείνο που δεν είναι βέβαιο, είναι εάν θα υπάρχει συγχρονισμός ήχου και εικόνας επειδή θα χρησιμοποιείς το HDMI για την εικόνα στην TV και το USB σαν έξοδο ήχου. Δυστυχώς. Εκεί υποχρεωτικά ήχο και εικόνα μέσω HDMI στην TV και από εκεί στο DAC για να πάει στα ηχεία. Σε αυτή την περίπτωση ο έλεγχος της έντασης και πάλι θα πρέπει να γίνεται από το PC.
Εάν χρησιμοποιήσεις ως πηγή την TV (από το ενσωματωμένο της player π.χ. ή από κάποιο ενσωματωμένο app) τότε δεν θα μπορείς να έχεις έλεγχο της έντασης.

Επίσης, γενική πληροφορία, εάν στο συγκεκριμένο δεν χρησιμοποιείς το USB του, μπορείς να το συνδέσεις σε μια USB της TV και έτσι να μην χρειάζεται καν να μπει στο ρεύμα το ίδιο.
 

agelosskouras

New member
4 March 2019
13
Λαμία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σύνδεση TV και PC σε ενεργά ηχεία

Θα μπορείς από το PC όταν θα είναι συνδεμένο με USB. Σαν εξωτερική συσκευή ήχου τη βλέπει - και μάλιστα plug 'n' play δεν θέλει drivers - απ' όπου θα μπορείς να ελέγχεις την ένταση. Όταν θα παίρνει ήχο από την TV δεν θα μπορείς.
Εκείνο που δεν είναι βέβαιο, είναι εάν θα υπάρχει συγχρονισμός ήχου και εικόνας επειδή θα χρησιμοποιείς το HDMI για την εικόνα στην TV και το USB σαν έξοδο ήχου. Δυστυχώς. Εκεί υποχρεωτικά ήχο και εικόνα μέσω HDMI στην TV και από εκεί στο DAC για να πάει στα ηχεία. Σε αυτή την περίπτωση ο έλεγχος της έντασης και πάλι θα πρέπει να γίνεται από το PC.
Εάν χρησιμοποιήσεις ως πηγή την TV (από το ενσωματωμένο της player π.χ. ή από κάποιο ενσωματωμένο app) τότε δεν θα μπορείς να έχεις έλεγχο της έντασης.

Επίσης, γενική πληροφορία, εάν στο συγκεκριμένο δεν χρησιμοποιείς το USB του, μπορείς να το συνδέσεις σε μια USB της TV και έτσι να μην χρειάζεται καν να μπει στο ρεύμα το ίδιο.

Νομίζω και η εντάση της τηλεόρασης δεν είναι θέμα γιατί τα κανάλια τα βλέπω μέσω ΟΤΕ TV οπότε μπορώ να ρυθμίζω την ένταση από εκείνο το τηλεχειριστήριο.

Επίσης δεν βρίσκω το συγκεκριμένο dac σε πολλούς πωλητές στο skroutz , ξέρεις κάποιον άλλον;

Σε αυτή την περίπτωση ο έλεγχος της έντασης και πάλι θα πρέπει να γίνεται από το PC. - Μήπως εννοούσες από το dac;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να δώσεις τόσα πολλά χρήματα; Με λίγα χρήματα παραπάνω μπορείς να στήσεις Home Theater με περισσότερες δυνατότητες ελέγχου και μελλοντικής αναβάθμισης.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σύνδεση TV και PC σε ενεργά ηχεία

Νομίζω και η εντάση της τηλεόρασης δεν είναι θέμα γιατί τα κανάλια τα βλέπω μέσω ΟΤΕ TV οπότε μπορώ να ρυθμίζω την ένταση από εκείνο το τηλεχειριστήριο.

Επίσης δεν βρίσκω το συγκεκριμένο dac σε πολλούς πωλητές στο skroutz , ξέρεις κάποιον άλλον;

Σε αυτή την περίπτωση ο έλεγχος της έντασης και πάλι θα πρέπει να γίνεται από το PC. - Μήπως εννοούσες από το dac;

To skroutz δεν μπορεί να είναι κριτήριο για οτιδήποτε πλέον. Δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό το κομμάτι, είναι τίγκα στο ό,τι νά 'ναι και στα ξεχασμένα και στα μη διαθέσιμα, αλλά και στους κράχτες (διαθέσιμα και καλά, αλλά μη διαθέσιμα).

Από το DAC ο έλεγχος της έντασης γίνεται μόνο από το Volume του και αφορά τις δυο αναλογικές εξόδους του.
 

agelosskouras

New member
4 March 2019
13
Λαμία
Απάντηση: Re: Σύνδεση TV και PC σε ενεργά ηχεία

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να δώσεις τόσα πολλά χρήματα; Με λίγα χρήματα παραπάνω μπορείς να στήσεις Home Theater με περισσότερες δυνατότητες ελέγχου και μελλοντικής αναβάθμισης.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτό το κομμάτι. Εκτός από ταινίες με ενδιαφέρει πολύ να ακούω και μουσική από τα ηχεία και τα studio monitors είναι κάτι που μ' αρέσει σαν ήχος.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Η τηλεοραση απο την εξοδο ακουστικων δηλαδη, δεν κανει downmix τον 5.1 ηχο. ?
Κι αν καταλαβα καλα, μιλαμε για υλικο μουσικων βιντεο με ηχο 5.1. ?
Αλλιως τι υλικο ειναι αυτο που καθως ακουγεται, "χανονται" καποιες κιθαρες. ?

Κιθαρες ή αλλα οργανα σε ηχο 5.1 συνηθως θα ακουστουν απο τα L/R καναλια γιατι η μουσικη σκηνη πρεπει να ακουγεται απο μπροστα οποτε εκει θα εχουν μιξαριστει.
Απο τα surround προστιθενται συνηθως οι ιδιοι ηχοι με καποια καθυστερηση echo κλπ.
Οποτε και να μην γινεται downmix απο την εξοδο ακουστικων, μου ακουγεται παραξενο να υπαρχουν οργανα που παιζουν απο τα περιφεριακα καναλια. (εκτος κι αν μιλαμε για επιτηδευμενες καταστασεις 5.1 ηχου)

Εχω επι της ουσιας δεν εχω καταλαβει ποιο ακριβως ειναι το προβλημα απο την εξοδο ακουστικων και σε τι υλικο.
 

agelosskouras

New member
4 March 2019
13
Λαμία
Η τηλεοραση απο την εξοδο ακουστικων δηλαδη, δεν κανει downmix τον 5.1 ηχο. ?
Κι αν καταλαβα καλα, μιλαμε για υλικο μουσικων βιντεο με ηχο 5.1. ?
Αλλιως τι υλικο ειναι αυτο που καθως ακουγεται, "χανονται" καποιες κιθαρες. ?

Κιθαρες ή αλλα οργανα σε ηχο 5.1 συνηθως θα ακουστουν απο τα L/R καναλια γιατι η μουσικη σκηνη πρεπει να ακουγεται απο μπροστα οποτε εκει θα εχουν μιξαριστει.
Απο τα surround προστιθενται συνηθως οι ιδιοι ηχοι με καποια καθυστερηση echo κλπ.
Οποτε και να μην γινεται downmix απο την εξοδο ακουστικων, μου ακουγεται παραξενο να υπαρχουν οργανα που παιζουν απο τα περιφεριακα καναλια. (εκτος κι αν μιλαμε για επιτηδευμενες καταστασεις 5.1 ηχου)

Εχω επι της ουσιας δεν εχω καταλαβει ποιο ακριβως ειναι το προβλημα απο την εξοδο ακουστικων και σε τι υλικο.

Δεν εχω καταλαβει ούτε εγώ πως γίνεται ακριβώς αλλά πχ βάζω το Alive in Athens από τους Iced Earth και η μία κιθάρα είναι τελείως off.

Να ξανατονίσω ότι αυτό δε γινόταν εξαρχής που τα σύνδεσα με την έξοδο των ακουστικών.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
1) ως player χρησιμοποιεις τον ενσωματωμενο της Tv ή καποια εξωτερικη συσκευη. ?
2) το βιντεο με τους iced earth απο τι υλικο το ακους. ? Απο youtube, απο καποιο αρχειο mkv, τι ηχο περιεχει το βιντεο, δικαναλο. 5.1, DD, DTS. ?

Μιας και οι τηλεορασεις απο τα ηχεια τους κανουν συνηθως downmix τον ηχο, προφανως το ιδιο γινεται και απο την εξοδο ακουστικων.
Εαν δεν υπαρχει καποιος εξωτερικος Player οπου υπαρχει λαθος ρυθμιση εξοδου ηχου, στη θεση σου ΠΡΙΝ αγορασω το οτιδηποτε, θα εβαζα στην τηλεοραση καποιο βιντεο με τεστ ηχου 5.1. Απο αυτα που τσεκαρεις αν ακουγονται σωστα τα καναλια.
Αν στην εξοδο ηχου ακουστικων γινεται downmix< θα μπορεσεις να ακουσεις ΟΛΟΥΣ τους ηχους του τεστ, ακομα και τους περιφερειακους.
Αρα αυτο θα σημαινει οτι δεν χανεται κανενας ηχος.
Μην πεταξεις τα χρηματα σου αδικα.

Ας δουμε πρωτα τι χρησιμοποιεις ως player, τι φορμα ηχου περιεχει αυτο το βιντεο που ανεφερες και συνεχιζουμε απο εκει.

edit:

στο παρακατω λινκ υπαρχει ενα ντεμο τεστ για 5.1 ηχο. ΜΗΝ το τρεξεις κατευθειαν απο την ιστοσελιδα. ΠΡΕΠΕΙ να το κατεβασεις. Επανω δεξια υπαρχει κουμπι download.

Υστερα βαλε αυτο το αρχειο να παιξει στην Tv ή σε οποιον Player χρησιμοποιεις. Θα πρεπει απο τα δυο σου ηχεια, να ακουσεις ΟΛΟΥΣ τους ηχους, ακομα και απο το κεντρικο και περιφερειακα του τεστ. (θα γινει downmix και θα ακουστουν απο τα δυο σου ηχεια)
Αν δεν ακουσεις τους ηχους των πισω surround, τοτε μονο εχεις θεμα. Φυσικα ολους τους ηχων των ηχειων, θα τους ακουσεις και απο τα ηχεια της Tv, αυτη ΣΙΓΟΥΡΑ θα κανει downmix. Το θεμα ειναι αν κανει downmix ΚΑΙ στην εξοδο ακουστικων, οπου θεωρω οτι κανει.

https://drive.google.com/file/d/0B4MOBiR_n5KRVFdzZ1d1ZG9GVHM/edit
 

agelosskouras

New member
4 March 2019
13
Λαμία
Τελικά για δική μου ευκολία (μιας και έχει τηλεχειριστήριο) κατέληξα να πάρω το M2Tech Evo DAC Two, σε περίπτωση επίσης που θέλω να πάω σε πιο ποιοτικά ενεργά ηχεία θα είμαι καλυμμένος από θέμα dac.

Σίγουρα τα λεφτά είναι πολλά αλλά ελπίζω να είναι κάτι που θα μου μείνει.