Πρόβλημα συνεργασίας Lightroom + Photoshop σε Mac λογω Adobe Camera Raw

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,625
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας.
Εδώ και μια βδομάδα περίπου αδυνατώ να χρησιμοποιήσω σωστά τα 2 προγράμματα.
Επεξεργάζομαι τις φωτογραφίες μου στο Lightroom. Mέχρι τώρα πατούσα δεξί κλικ και επέλεγα edit in Photoshop για επιπλέον επεξεργασία στο Photoshop.
Πλέον πατώντας αυτή την επιλογή, μεταφέρομαι στο Photoshop αλλά η φωτογραφία μου δεν ανοίγει.
Επιπλέον, πηγαίνοντας στο folder που έχω τα αρχεία raw, αν επιλέξω κάποιο dng αρχείο για να το επεξεργαστώ στο Photoshop μου βγάζει το μήνυμα: Could not complete your request because the file was not found.
Το ίδιο μήνυμα παίρνω κι όταν δοκιμάσω να ανοίξω το αρχείο μέσω Adobe Bridge. Αν όμως επιλέξω να ανοίξει με Camera Raw τότε ανοίγει.
Δεν άλλαξα κάτι στις ρυθμίσεις ώστε να δικαιολογεί κάποια αλλαγή.
Όλα τα προγράμματα είναι αυθεντικά και χρησιμοποιώ υπολογιστή mac. Όλα είναι αναβαθμισμένα στην τελευταία έκδοση.
Χθες απεγκατάστησα και ξαναεγκατάστησα το Photoshop αλλά τίποτα δε λύθηκε.
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,625
Απεγκατάσταση όλα; Πρέπει δηλαδή να αντιγράψω το library του Lightroom για να το επαναφέρω. Σωστά;
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,625
Αν δεν κάνω λάθος έχω σε όλα τις τελευταίες εκδόσεις. Το έλεγξα πριν 2-3 μέρες.
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,625
Apεγκατάσταση όλων των προγραμμάτων κι επαναφορά.
Αποτέλεσμα... μηδέν!!!
Καμιά άλλη εισήγηση?
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,625
Ναι. Από το λινκ έβαλα το camera raw. Θα δοκιμάσω και το clean install και ενημερώνω.
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Όταν κάνεις απεγκατάσταση ρίξε μια μάτια c: users/xxxx/Appdata/ και σβήσε τα πάντα της adobe
Επίσης μες στο host

C:\Windows\System32\drivers\etc
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Μάλλον πρέπει να απευθυνθείς στο support της adobe, συνήθως απαντάνε εντός 24 ωρών. Δώσε όσο πιο πολλά στοιχεία μπορείς, υπολογιστή, λειτουργικό κ.λ.π. τα πάντα όλα, κάνε κι ένα search με λέξεις κλειδιά στο forum τους.
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,625
Δημήτρη, στο forum τους το έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.
Το chat όποτε δοκίμασα είναι κλειστό και τέλος υπάρχει ένα τηλέφωνο το οποίο μάλλον είναι λάθος ή δεν ισχύει για την Κύπρο.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Αυτή την στιγμή είναι ανοιχτό το chat, έχω κάποιον και περιμένει να του πω τι θέλω. Χρειάζεται λίγη υπομονή...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Τι να πω? Το chat πάντως χθες ήταν ανοιχτό μου απάντησαν μετά από αναμονή ~5 λεπτά. Το κακό είναι ότι πρέπει να "στηθείς" και να περιμένεις γιατί αν δεν απαντήσεις σε πετάει και πάνε στον επόμενο...