Philips 55pus7303 ?

Red1

New member
23 January 2019
55
Καλησπέρα κύριοι και πάλι.

Η συγκεκριμένη TV στα 639 , το θέμα είναι πως...δεν υπάρχουν review για κάποιον λόγο παρα μόνο καποια στο Amazon.
Απο τα λίγα που διάβασα, το panel είναι λοταρία καθώς στις ίδιες ίντσες, ενδέχεται να είναι ειτε ips είτε va (?).
Ρ5 επεξεργαστή εικόνας απο τα μεγαλύτερα αδερφάκια του ο οποιος λένε οτι κάνει καλή δουλεία (αλλα δεν εχω δει απο κοντά για να κρίνω ο ίδιος), 60Ηz panel και φωτεινότητα HDR καπου κοντά στα 350nits.Android λειτουργικό.
Ποσες εισοδους hdmi εχει όμως και πόσες υποστηρίζουν 4Κ@60Hz ?

Άλλες πληροφορίες έχουμε για την συγκεκριμένη ? τα panel της λένε ? απο κατασκευή ? Υποστήριξη ?
Τrue 4K ή μουφο-4Κ (rgbw) σαν καποιες φτηνότερες LG ?

θα είμαι ειλικρινής, μου αρέσει το Ambilight καθώς και το γεγονός (απ'οτι διαβάζω) οτι ειναι direct-lit και οτι τρέχει Android.

θα αξιζε η αγορά της σε αυτά τα χρήματα γι'αυτά που προσφέρει για μοντέλο 2018 ή να περιμένω τα μονΔέλα του 2019 ? (ποτε βγαίνουν αυτά παρεμπιπτόντως?)

Ευχαριστώ
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Αν θέλεις VA πανελ τότε μόνο η 55pus7503 έχει σίγουρα VA panel αν και Edge LED.

H 7303 όπως σωστά λες μπορεί να είναι IPS ή VA.

Στις παρακάτω φωτογραφίες του χρήστη Bio από το Amazon μπορείς να δεις τη διαφορά μεταξύ ενός VA panel και του αντίστοιχου IPS της 7303. Όπως μπορείς να διαβάσεις ενώ είχε αγοράσει την 7303 με VA Panel επειδή δεν ήταν ευχαριστημένος με την ομοιομορφία την άλλαξε με άλλη και αυτή που του δώσανε είχε IPS πανελ με χειρότερη ανομοιομορφία.

Η φωτογραφία στα αριστερά είναι με VA panel και στα δεξιά με IPS

https://www.amazon.co.uk/gp/customer-reviews/R3GJRCMTRM8328
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Ευχαριστώ παπασουζάκια.

Τις εικονες τις ειχα δει ήδη απο ενα αλλο θέμα στο οποίο τις ειχες παραθέσει.Λοταρία λοιπόν, χμμμμ...
Βγαίνει και η 7304 για το 2019 αλλά δεν βρηκα πουθενά τίποτα για την ημερομηνία κυκλοφορίας της νεας σειράς.Οχι πως περιμένω τεράστιες βελτιώσεις αλλά ναι...

Οι Philips τι λένε πάντως σε γενικές γραμμές ? Το σερβις τους (μακρυά απο εμάς) πως είναι ? Χειρότερο απο αυτο της Samsung δεν γίνεται πάντως , γίνεται ? :cool4:

ΥΓ: oι απόκλιση στην τιμή μεταξύ νεων μοντέλων και αυτών της προηγούμενης χρονιάς στα πόσα κυμαίνεται συνήθως ?