Πιθανό θέμα AV με έξοδο Front ηχείου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
Σε έναν Denon πολυκάναλο που έχω, όταν είναι κρύος και τον ανοίγω, το δεξί μπροστινό ηχείο παίζει αμέσως, το αριστερό μπροστινό θέλει 5-6 sec να πάρει μπρος, και συνήθως όταν τσιμπάω λίγο την ένταση. Μετά παίζει κανονικά. Όταν είναι ζεστός και τον ξαναανοίγω παίζουν και τα 2 αμέσως, άντε με 0,5 sec καθυστέρηση το αριστερό (δεν φαίνεται δηλαδή).

Έκανα τράμπα τα ηχεία, το ίδιο συμβαίνει, οπότε δεν είναι θέμα ηχείων. Έβγαλα τα καλώδια, και τα επανασύνδεσα, το ίδιο.
Επίσης μετά από προσεκτική ακουστική, (ίσως να είναι και ιδέα μου βέβαια), παρατήρησα πως το αριστερό ηχείο παίζει αναπαίσθητα πιο θολά από το δεξί. Το ίδιο συμβαίνει και όταν κάνω τράμπα τα ηχεία. Μπορεί να φταίει και ο χώρος βέβαια καθώς το ένα ηχείο είναι πιο ελεύθερο.

Αυτό που δεν έχω κάνει ειναι να δοκιμάσω να κάνω τράμπα τα καλώδια, μήπως φταίει το συγκεκριμένο καλώδιο.
Από την άλλη αν είναι θέμα AV, πως θα μπορούσα να τον επαναφέρω στις αρχικές ρυθμίσεις, να χαθούν όλα από την μνήμη δηλαδή, εφόσον μπορεί να φταίει αυτό; Κάπου διάβασα πως όταν είναι τελείως κλειστός (από το μικρό κουμπάκι), κρατάμε πατημένα τα Night και Pure Direct και με το άλλο χέρι τον ανοίγουμε και τα αφήνουμε μόλις δούμε την οθόνη να αναβοσβήνει, κάτι τέτοιο, δεν έχω δοκιμάσει όμως μην κάνω καμιά πατάτα και γιατί βαριέμαι να φτιάχνω και τους σταθμούς πάλι (πιθανόν να βοηθούσε στο Audyssey αυτό - μέτρηση από την αρχή με καθαρό σύστημα, γιατί έχω την εντύπωση πως δεν παίρνω το μέγιστο που μπορώ από το 5.1 - θα γράψω σε άλλο νήμα για αυτό)
 

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
Παρατηρώ από την συμμετοχή πως ή έβαλα δύσκολα ή δεν έχει ξανασυμβεί σε κανέναν. :FSGSFGS4:

Για την θολούρα: Μετακινώντας λίγο το ένα ηχείο προς τα εμπρός εξαφανίστηκε η θολούρα που άκουγα, προφανώς έφταιγε που το είχα ψιλοκολλητά στον τοίχο, ήθελε τον αέρα του.
Για τον AV: Ανοίγοντάς τον πλέον φαίνεται πως ανοίγουν μαζί τα ηχεία (L-R), δεν έκανα τίποτα, λίγο ανακάτεψα τα καλώδια με τα μάτια, ίσως έφταιγε κάποιο καλώδιο. Βασικά πρέπει να βγάλω ξανά τα καλώδια του L να γυαλίσω τις επαφές για 100% σιγουριά αλλά γίνεται της πόπης πίσω από το έπιπλο με λίγο χώρο και μόνο στην ιδέα δεν τα πείραξα ακόμα.

Την ερώτηση για Reset και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ξέρει κανείς, το έχει κάνει κανείς σε Denon; :afro:
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: Απάντηση: Πιθανό θέμα AV με έξοδο Front ηχείου

Παρατηρώ από την συμμετοχή πως ή έβαλα δύσκολα ή δεν έχει ξανασυμβεί σε κανέναν. :FSGSFGS4:

Για την θολούρα: Μετακινώντας λίγο το ένα ηχείο προς τα εμπρός εξαφανίστηκε η θολούρα που άκουγα, προφανώς έφταιγε που το είχα ψιλοκολλητά στον τοίχο, ήθελε τον αέρα του.
Για τον AV: Ανοίγοντάς τον πλέον φαίνεται πως ανοίγουν μαζί τα ηχεία (L-R), δεν έκανα τίποτα, λίγο ανακάτεψα τα καλώδια με τα μάτια, ίσως έφταιγε κάποιο καλώδιο. Βασικά πρέπει να βγάλω ξανά τα καλώδια του L να γυαλίσω τις επαφές για 100% σιγουριά αλλά γίνεται της πόπης πίσω από το έπιπλο με λίγο χώρο και μόνο στην ιδέα δεν τα πείραξα ακόμα.

Την ερώτηση για Reset και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ξέρει κανείς, το έχει κάνει κανείς σε Denon; :afro:

Δεν είναι θέμα reset ούτε τις σκόνης που κάθισε στα καλώδια. Είναι το πιο κοινό θέμα με τους ενισχυτές όταν γεράσουν και έχουν ήδη πει το ποίημα. Όσο παίζει και το ανέχεσαι άστον. Αλλιώς επιδιόρθωση η πέταμα. Για ψάξε και λίγο τα περιφερικά γιατί και εκεί μπορεί να έχει πρόβλημα και δεν το εντόπισες ακόμα.
 

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
Γυμνά τα έχω ακόμα ναι. Είναι ο Denon 2807. Πολύ καλός γλυκός μουσικός, το μόνο θέμα που βρίσκω είναι πως πρέπει να είσαι σχεδόν πάντα με το manual παραμάσχαλα...