Τι άποψη έχετε για την 55Β8;

shadowf

Senior Member
Έχω αρχίσει να ψήνομαι και εγώ για την 60αρα και σκέπτομαι και την 65UK6400. Η απόσταση θέασης είναι 3.5 μέτρα και το δωμάτιο πολύ φωτεινό ειδικά το καλοκαίρι μέχρι αργά το απόγευμα, στη μεν 60αρα έχουμε VA στη δε 65αρα IPS ωομίζω και οι δυο είναι direct led.Ποιά είναι η γνώμη σας; Παρακολούθηση λίγο τηλεοπτικά και περισσότερο Netflix, φωτισμός κατα την παρακολούθηση το βράδυ χαμηλός και σπάνια καθόλου.
Την 65UK6400 την είδα με τα γνωστά βιντεάκια του Κωτσόβολου και πράγματι είναι πολύ καλή χωρίς προβλήματα θέασης υπο γωνία IPS γαρ, την 6200 δεν την έχουν στο Ηράκλειο Κρήτης και δεν μπορώ να έχω μια πρώτη άποψη.

Επίσης είδα οτι και η ίδια η LG κάνει επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια οπότε δεν χρειάζεται να αγοραστεί απο τις γνωστές αλυσίδες καταστημάτων, θέλω να επικοινωνήσω σήμερα να δω διαφορές συμβολαίων απο τις αλυσίδες.Ξέρετε μήπως κάτι σχετικό;
 

shadowf

Senior Member
Ξεκίνησα να ψάχνω μια TV κάτω απο 1000 αλλά σαν κάτοχος πλάσμα δεν με ικανοποίησε καμιά στα θέματα γωνιών θέασης. Ετσι θα κάνω την υπέρβαση και θα κοιτάξω σε oled, έχω ξεχωρίσει την 55Β8 και 55AF8.
Την 55Β8 την βρίσκω στα 1250 και την 55AF8 στα 1500 σε σκρουτζομάγαζα. Απο τεστ που διάβασα η 55B8 βγαίνει πολύ καλή ειδικά για τις ταινίες που με ενδιαφέρει, η 55AF8 ανεβαίνει πολύ για τα οικονομικά μου.Τι άποψη έχετε για την Β8, επίσης δεν κάνει επέκταση και στην εγγύηση η LG.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Άλλος ενα υποψηφιος προς Αγορα 55αρας

Πρόσφατα διάβασα μια έκθεση του Consumer Reports που τη κατατάσει στις καλύτερες τηλεοράσεις για το 2018.

Though it's not inexpensive by any stretch of the imagination, the 65-inch LG OLED65B8PUA is LG's least expensive OLED model for 2018, and it provides top-notch performance as shown in our scores. You get Excellent high-definition picture, Excellent UHD performance, and very effective HDR, something not true of all HDR-compatible TVs. (LG 4K TVs support several HDR formats used by content creators: HDR10, Dolby Vision, HLG, and Advanced HDR by Technicolor.)

Like all OLED TVs, this model has an almost unlimited viewing angle, and the sound is also excellent. (As a bonus, it supports Dolby Atmos audio, which can give a soundtrack a three-dimensional effect.) LG's updated smart TV platform includes its own voice-enabled ThinQ artificial intelligence platform as well as built-in support for the Google Assistant and Amazon Alexa digital voice assistants.


Ολόκληρη η έκθεση εδώ: https://www.sony.com/campaign/SNA/pdf/A8F.pdf
 

shadowf

Senior Member
Απάντηση: Άλλος ενα υποψηφιος προς Αγορα 55αρας

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, το πλαίσιο εχει 20% επιστροφή με κάρτες Eurobank οπότε βγαίνει 1120 και δώρο ενα tablet 78 άμα προσθέσουμε 150 για επέκταση εγγύησης βγαίνει 1270 τελική.
Πιστεύω είναι καλή τιμή για oled....
 

shadowf

Senior Member
Τελικά αγοράστηκε χθές απο Πλαισιο με το πρόγραμμα επιστροφή. Τελική τιμή με 5ετη εγγύηση 1270 και παράδοση αρχές Απριλίου.Οι πωλητές στο πλαίσιο μου ανέφεραν μια λειτουργία οταν κλείνει που εχει σχέση με την οθόνη και με προέτρεψαν να πάρω UPS σε περίπτωση διακοπής να μην σταματήσει αυτή η λειτουργία.Εγω θα έβαζα μόνο ενα σταθεροποιητή της APC, έχει δίκιο ο πωλητής για το UPS;
 

rioener

New member
28 May 2008
49
Re: Απάντηση: Τι άποψη έχετε για την 55Β8;

Τελικά αγοράστηκε χθές απο Πλαισιο με το πρόγραμμα επιστροφή. Τελική τιμή με 5ετη εγγύηση 1270 και παράδοση αρχές Απριλίου.Οι πωλητές στο πλαίσιο μου ανέφεραν μια λειτουργία οταν κλείνει που εχει σχέση με την οθόνη και με προέτρεψαν να πάρω UPS σε περίπτωση διακοπής να μην σταματήσει αυτή η λειτουργία.Εγω θα έβαζα μόνο ενα σταθεροποιητή της APC, έχει δίκιο ο πωλητής για το UPS;

Ανανέωση oled κάνει αφού κλείσει μετά από μερικές ώρες λειτουργίας (3 στην 65, φαντάζομαι ίδια κι εκεί).
Δε χρειάζεσαι ups για αυτό, και να κοπεί το ρεύμα ή να την ξανανοίξεις, θα το κάνει μετά, αλλά μπορείς και χειροκίνητα να κάνεις refresh
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τι άποψη έχετε για την 55Β8;

Τελικά αγοράστηκε χθές απο Πλαισιο με το πρόγραμμα επιστροφή. Τελική τιμή με 5ετη εγγύηση 1270 και παράδοση αρχές Απριλίου.Οι πωλητές στο πλαίσιο μου ανέφεραν μια λειτουργία οταν κλείνει που εχει σχέση με την οθόνη και με προέτρεψαν να πάρω UPS σε περίπτωση διακοπής να μην σταματήσει αυτή η λειτουργία.Εγω θα έβαζα μόνο ενα σταθεροποιητή της APC, έχει δίκιο ο πωλητής για το UPS;

H τηλεοραση καθε φορα που θα συμπληρωνει 4 ωρες ανοιχτη (μονομιας ή τμηματικα) και την κλεισεις, θα εκτελεσει το compensation cycle.
Απο πλευρας σου αυτο που εχεις να κανεις για να την προσεχεις, ειναι να την κλεινεις για 8-10 λεπτα (τοσο χρειαζεται για να ολοκληρωθει το CC) σε τακτικα διαστηματα. Οσο πιο κοντα στις 4 ωρες, τοσο καλυτερα. Επισης, μην την χρησιμοποιεις οταν εχεις στατικα αντικειμενα με τερμα φωτεινοτητα (oled light + contrast)
Για να μαθεις να την φροντιζεις σωστα, διαβασε το πρωτο ποστ απο το παρακατω λινκ
https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-%CE%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B6%CF%89-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-burn-in-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B9%CF%82-OLED

Σε περιπτωση διακοπης ρευματος ή σε περιπτωση που την ξανα ανοιξεις πριν ολοκληρωθει το CC, απλα θα το ξανα ξεκινησει οταν την ξανα κλεισεις, δεν χρειαζεται UPS επ αυτου. Αγνοια του πωλητη ειναι αυτη.

Ανανέωση oled κάνει αφού κλείσει μετά από μερικές ώρες λειτουργίας (3 στην 65, φαντάζομαι ίδια κι εκεί).
Δε χρειάζεσαι ups για αυτό, και να κοπεί το ρεύμα ή να την ξανανοίξεις, θα το κάνει μετά, αλλά μπορείς και χειροκίνητα να κάνεις refresh

Διαβασε και εσυ το παραπανω λινκ για να καταλαβεις γιατι ΔΕΝ πρεπει να κανετε χειροκινητη διαδικασια οποτε θελετε (pixel refresh) παρα μονο ΑΝ παραμεινουν στατικα λογοτυπα που δεν φευγουν. Υπαρχει κινδυνος να προκαλεσετε προωρη γηρανση στο πανελ αν κανετε pixel refresh συχνα πυκνα.