Σταθερότητα πιάτου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Realakias

New member
10 March 2019
4
Καλησπέρα στην παρέα.. Φίλοι μου
Ζω Γερμανία. Έχω οτε TV. Με 90αρι πιάτο. Μόλις μετακόμισα.. Είμαι πλέον στον δεύτερο όροφο.. Και όταν φυσάει πολύ έχω πρόβλημα με την λήψη σήματος. Έχω την εντύπωση πως το μεταλλικό που κρατάει το μάτι κουνιέται πολύ και χάνει το σήμα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω γι αυτό? Κάπωσ να το κάνω πιο σταθερό?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Όσο αφορά το πρόβλημα σου δυο είναι οι πιθανές αίτιες, η μετακινείται το πιάτο λόγο αέρα από την βάση στήριξης στην πλάτη του αρά θέλει κάλο σφίξιμο στα παξιμάδια που σφίγγουν την βάση η το Lnb (μάτι) δεν είναι καλά σφιγμένο στον πλαστικό λαιμό. Το να κουνιέται το μεταλλικό που κρατάει το Lnb (μάτι) είναι λίγο δύσκολο έως απίθανο
 

Realakias

New member
10 March 2019
4
Ευχαριστώ φιλε μου για την απάντηση. Το πιάτο φαίνεται πολύ σταθερό. Αντιθέτως το μάτι "παίζει" πολύ. Και το πλαστικο που το κρατάει.. Είδα κάτι γείτονες. Έχουν πιάτο στο οποίο αντί για το πλαστικό που κρατάει το μάτι. Έχουν ένα μονοκόμματο σίδερο (?) που κρατάει το μάτι το οποίο σιδερο είναι ενσωματωμένο με το πιάτο. Και όχι βιδωτο όπως το δικό μου.. Σκέφτηκα ίσως βοηθούσαν ένα τέτοιους και σε μένα.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Στην βάση του το σίδερο με το πιάτο κουμπώνει με κάποιο τρόπο η έχει βίδα πια στηρίζεται στο πιάτο ; Αν έχει βίδα μήπως μπορείς να την σφίξεις λίγο παραπάνω ; Το πιάτο είναι παλιό ;; Αντί να ταλαιπώρησε αν είναι παλιό μπορείς από 40 μέχρι 60 ευρώ να πάρεις κάτι καινούργιο και πιο αξιόπιστο στα δεσίματα του έτσι ώστε να μην ταλαιπώρησε.
 

Realakias

New member
10 March 2019
4
Δε ξέρω πότε παλιώνει ένα πιάτο🙄. Είναι 5 χρόνων το συγκεκριμένο που εχω.. Το δικό κράτημα του ματιού. Είναι πλαστικό και είναι βιδωμένο.. Το έσφιξα λίγο ακόμα..κάτι γίνεται.. Παίζει τβραθ. Ηρέμησε κ ο αέρας βεβαια
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Όχι πενταετία σίγουρα δεν ειναι παλιό. Δες με το σφίξιμο να σταθεροποιηθεί λίγο παραπάνω επίσης το LNB ίσως θέλει μια μικρή στροφή στον λαιμό να μην ειναι εντελώς κάθετο προς την γη για την καλύτερη λήψη σήματος γιατί μπορεί να εχει κουνηθεί.

Διάβασε λίγο εδώ.

https://avclub.gr/forum/showthread....-κατοπτρου-Nova-Cosmote-και-χρηση-πεδιόμετρου
 

Realakias

New member
10 March 2019
4
Ευχαριστώ γθα τις πληροφορίες φίλε μου. Αύριο θα ξανά ασχοληθώ που θα έχω χρόνο. Καλό σου βράδυ
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Μπορει απλως να θελει ρυθμιση και γι αυτο με ελαχιστη ταλαντευση απο τον αερα
δημιουργει προβλημα στο σημα.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Το πιθανότερο ειναι αυτό και ο φίλος Realakias δεν γνωρίζει τι ακριβώς πρέπει να κανει και που ειναι το πρόβλημα για αυτό το λόγο του επισύναψα τον σύνδεσμο που εξηγεί ο φίλος kostikos τα βήματα που πρέπει να γίνουν για τη σωστή εγκατάσταση ενός πιάτου για τα συγκεκριμένα πακέτα.