Αγορά ακουστικών Over Ear για Sports

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Καλη σαρακοστη.

Ψαχνω για φθηνα ακουστικα Over Ear για τρεξιμο, ποδηλατο, περπατημα και γενικα για δραστηριοτητες..

εχει κανεις εικονα για ποιοτικα ακουστικα που δεν φευγουν απο τα αυτια, και σχετικα οικονομικα..? μεχρι 50 ευρω μπορω να δωσω..
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Σε αυτά τα χρήματα θα πρότεινα τα Audio Technica AX1iS τα οποία όσοι έχουν δοκιμάσει έχουν πει ότι είναι αξιοπρεπή για τα χρήματα τους.
Είναι ελαφριά και από το ελάχιστο που θυμάμαι όταν τα είχα δοκιμάσει δεν είχαν θέματα εφαρμογής στο κεφάλι οπότε φαντάζομαι θα μπορούσες να γυμναστείς φορώντας τα.

Το βασικό θέμα που θα πρέπει να συζητηθεί είναι αν θέλεις ανοικτού ή κλειστού τύπου ακουστικά.
Τυπικά για χρήση σε εξωτερικούς χώρους χρησιμοποιούμε ακουστικά κλειστού τύπου για απομόνωση από εξωτερικούς θορύβους αλλά στην δικιά σου περίπτωση επειδή θα τα χρησιμοποιείς σε δραστηριότητες όπως το ποδήλατο αυτό ίσως να μην είναι καλή ιδέα(καλό είναι να μπορείς να ακούς τι συμβαίνει τριγύρω σου για προφανείς λόγους..)

Τώρα για ακουστικά ανοικτού τύπου που να είναι και μαζεμένα σε μέγεθος για γυμναστική και over ear δεν μου έρχεται κάτι άμεσα στο μυαλό.
Αυτά που μου έρχονται άμεσα στο μυαλό είναι είναι τα Κοss Porta Pro τα οποία είναι on ear αλλά χρησιμοποιούνται ακριβώς για αυτή την χρήση για πολλαααα χρόνια.
Και ηχητικά είναι αξιοπρεπέστατα και πανάλαφρα και πολύ σταθερά στο κεφάλι και έχουν εγγύηση εφ' όρου ζωής και είναι ημι-ανοικτού τύπου.
Ριξε σε και σε αυτά μια ματιά
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Καλημερα φιλε Μανο και σε αυχαριστω για την απαντηση ! δεν με πειραζει να ειναι ανοιχτου τυπου αρκει η ενταση της μουσικης (Ραδιο) να ακουγεται παραπανω απο το γυρω θορυβο.. γιατι αυτα που εχω τωρα απλα δεν ακουω τιποτα πανω στο ποδηλατο η στο τρεξιμο..

Πολυ καλες προτασεις μου εκανες ! νασαι καλα ! :ernaehrung004:
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Προσωπικά δεν τα έχω ακούσει οπότε δεν μπορώ να πω πολλά. Ακουστικά monitoring είναι οπότε λογικά θα έχουν σχετικά flat ήχο.
Εργονομικά είναι λίγο πιο βαριά από τα ΑΧ1iS αν τα νούμερα που διαβάζω είναι σωστά (190γρ έναντι 138γρ) και πιο bulky.
Σιγουρα θα τα βρεις σε κάποιο από τα καταστήματα που αναφέρει το skroutz για δοκιμή.
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Καλημερα, ευχαριστω φιλε Μανο. Μαλλον τα AX1iS θα παρω αφου τεχνικα και εμφανισιακά φαινονται αρκετα καλυτερα απο αλλα.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Τα AX1iS τα είχα για αρκετό καιρό και τα χρησιμοποίησα σε καθημερινή μετακίνηση (τρένα και περπάτημα-οχι τρέξιμο)

Σίγουρα για τα χρήματά τους είναι σούπερ, κάποιες παρατηρήσεις:

-ειναι αρκετά μικρά, αν έχεις λίγο μεγαλύτερα αυτιά όπως εγώ θα σου είναι on-ear και όχι over-ear. Τα έχω δώσει στη γυναίκα μου τώρα της οποίας είναι μια χαρά

-το καλώδιο στο σημείο στο μικρόφωνο κάποια στιγμή παρέδωσε πνεύμα, με αποτέλεσμα να ακούγεται από το ένα ακουστικό, τοχω ανοίξει του έκανα μια μικρή επέμβαση, είναι σχετικά καλά τώρα αλλά κάποιες στιγμές δεν κάνει ακόμη επαφή, δεν το λέω ως λόγο να μην τα πάρεις, κι εγώ μάλλον θα πάρω 2ο ζευγάρι

-δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τα over ear πάνε με το τρέξιμο. Από άνοιξη και μετά με οver ear που χρησιμοποιώ καθημερινά, ιδρώνω με λίγο περπάτημα, φαντάζομαι σε τρέξιμο θα είναι πολύ-πολύ χειρότερα. Νομίζω υπάρχουν ειδικά ακουστικά για σπορ, χωρίς να έχω δοκιμάσει βέβαια
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορά ακουστικών Over Ear για Sports

-δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τα over ear πάνε με το τρέξιμο. Από άνοιξη και μετά με οver ear που χρησιμοποιώ καθημερινά, ιδρώνω με λίγο περπάτημα, φαντάζομαι σε τρέξιμο θα είναι πολύ-πολύ χειρότερα. Νομίζω υπάρχουν ειδικά ακουστικά για σπορ, χωρίς να έχω δοκιμάσει βέβαια

Οn ear και over ear για μετακινήσεις στην Ελλάδα δεν ενδείκνυνται έτσι κι αλλιώς κατά τους θερινούς μήνες. Έχω sennheiser momentum over ear (on ear είναι αλλά τέλος πάντων) σαν φορητά αλλά όταν η θερμοκρασία ανέβει πάνω από 25 °C αλλάζω σε in ear. Ακόμα και σε απλή μετακίνηση ένα κλειστό ακουστικό βάζει φωτιά στα αυτιά σου. Για άθληση θα έπαιρνα ear buds από αυτά που έχουν και "πιαστράκι" μαζί και στηρίζονται στο αυτί, κατά προτίμηση μάλιστα bt αν το player επιτρέπει τη σύνδεση.
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα παιδιά μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε. Παρήγγειλα τα Jbl c45bt σε φλας σειλ από το πλαίσιο γιατί μου φάνηκε καλή προσφορά. Τώρα με πήραν τηλ και μου λένε ότι τελείωσαν τα κομμάτια κι αν θέλω να πάρω στην ίδια τιμή τα jbl t600btnc.Ειμαι άσχετος με το θέμα και θέλω να μάθω αν με συμφέρει η αλλαγή που προτείνουν.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Τα c45bt ήταν όντως καλή περίπτωση.

Αυτά που σου προτείνουν έχουν noise canceling οπότε εξαρτάται απο τη χρήση που θα τους κάνεις το αν σε συμφέρει
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Σε ευχαριστώ φίλε μου την απάντηση αλλά δυστυχώς έπρεπε να απαντήσω μέσα στην μέρα .Τα πρώτα έπρεπε να τα περιμένω κάνα μήνα για την επόμενη παραλαβή τους ενώ τα δεύτερα θα τα πάρω μέσα στην βδομάδα .Δεν έχω αγοράσει ξανά ακουστικά οπότε μάλλον θα μου φανούν καλά. Ξέρεις να μου πεις διαφορές γιατί όσο κοίταξα δεν κατάλαβα και πολλά .

Same Sh1t...Different Day