Bελόνα Goldring 1042

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

EVROF

New member
7 September 2013
5
Καλησπέρα στο forum, ήθελα να ρωτήσω γιατι oi βελόνες goldring 1042 -1006 που εχω στο πικαπ Rega planar μου, κάθονται τοσο που κοντεύει να ακουμπήσει η κεφαλή στο δισκο; τις πήρα μαζι με το πικάπ. Ευχαριστω
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Καλησπέρα στο forum, ήθελα να ρωτήσω γιατι oi βελόνες goldring 1042 -1006 που εχω στο πικαπ Rega planar μου, κάθονται τοσο που κοντεύει να ακουμπήσει η κεφαλή στο δισκο; τις πήρα μαζι με το πικάπ. Ευχαριστω

Την είχα,όπως και 2 μοντέλα απ την προηγούμενη σειρά (1010),πολλά χρόνια πριν,προσπαθώ να βρω καμιά φωτό,μήπως θυμηθώ....μ άρεσε πάρα πολύ ....
Απ τις κεφαλές που 'αναδεικνύουν την μεσαία περιοχή.
Τώρα μου συμβαίνει με μια Linn Karma,που 'σκύβει' πολύ,αλλά φαίνεται ότι παίζει νορμάλ.
Στην δική σου περίπτωση 'ακούς' κάποια μορφή παραμόρφωσης έντονα? ´
Μήπως έγινε κάποιο ατύχημα,όπως άτσαλη πτώση στο δίσκο και κανένα γκελ?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Καλησπέρα στο forum, ήθελα να ρωτήσω γιατι oi βελόνες goldring 1042 -1006 που εχω στο πικαπ Rega planar μου, κάθονται τοσο που κοντεύει να ακουμπήσει η κεφαλή στο δισκο; τις πήρα μαζι με το πικάπ. Ευχαριστω

1.Πιθανον το βαρος αναγνωσης να ειναι πολυ
2.Ισως χρειαζεται ρυθμιση του VTA
3.Πιθανον προβληματικη αναρτηση

Εφοσον συμβαινει και με την 1042 & την 1006 ισως το 1 & 2.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
και γω πιστευω το 1 & 2 του AUDIOLYTIC.
το να εχει σιδερενιο πλατω και οι κεφαλεs να ειναι αΘωρακιστεs, να το Θεωρησω τραβηγμενο.. ετσι Πανο?
(Θα φωναζεs ηδη...)
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
To rega εχει γυαλινο πλατω αλλα ακομη κι αν ηταν σιδερενιο οπως πχ thorens td124 αυτο πιθανον θα ηταν προβλημα με κεφαλες ΜC που εχουν μεγαλους και δυνατους μαγνητες.Υπαρχει και περιπτωση οι goldring να ειναι τελικα χαμηλες απο την μανα τους λογω χαμηλου vta η κοντου στελεχους.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Bελόνα Goldring 1042

To rega εχει γυαλινο πλατω αλλα ακομη κι αν ηταν σιδερενιο οπως πχ thorens td124 αυτο πιθανον θα ηταν προβλημα με κεφαλες ΜC που εχουν μεγαλους και δυνατους μαγνητες.Υπαρχει και περιπτωση οι goldring να ειναι τελικα χαμηλες απο την μανα τους λογω χαμηλου vta η κοντου στελεχους.

Αυτό μάλλον δείχνουν και οι φωτό,αλλά και οι ξεθωριασμένες μνήμες μου.. το τελευταίο ανταλλακτικό που απέμεινε θα το βρω,αλλά θυμάμαι ότι έχει κοντύτερο από άλλα στελέχη.
Θα βοηθούσε να αναρτηθεί φωτογραφία σε ...δράση.
 

EVROF

New member
7 September 2013
5
Απάντηση: Re: Bελόνα Goldring 1042

Μερικές φωτό , κατέβασα 0,5 γραμμάρια , η 1042 κάθεται περισσότερο σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις όπως και να χει
 

Attachments

  • 8BCB27B3-736C-439C-91A4-C3B980F6CD13.jpg
    8BCB27B3-736C-439C-91A4-C3B980F6CD13.jpg
    26.9 KB · Views: 114
  • C21D5A2A-8FD1-4CA5-8C1F-AEDD822CABCA.jpg
    C21D5A2A-8FD1-4CA5-8C1F-AEDD822CABCA.jpg
    35.5 KB · Views: 110

EVROF

New member
7 September 2013
5
Απάντηση: Re: Bελόνα Goldring 1042

Το VTA δεν έχω ιδέα τι είναι και πως το ρυθμίζω.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
αν βαλειs εναν ισιο δισκο στο πλατω, (να μην κανει κυματα δλδ οταν το πλατω γυριζει) και ακουμπησειs την βελονα στον δισκο, ο βραχιοναs πρεπει να ειναι εντελωs παραλληλοs με τον δισκο.
δεν χρειαζεται να μπω σε περισσοτερεs λεπτομερειεs επι του παροντοs. αν ο "σωληναs" του βραχιονα ειναι ιδιο παχοs απο τη μια ακρη ωs την αλλη, μετρα με εναν χαρακα την αποσταση που απεχει το κατω μεροs του στο μπροστα και στο πισω σημειο απο τον δισκο.πρεπει να ειναι το ιδιο. αν το παχοs του βραχιονα αλλαζει κατα το μηκοs του, τοτε Θα`χει οπωσδηποτε μια γραμμη κατα μηκοs του.
μετρα λοιπον την αρχη και το τελοs τηs γραμμηs, ποσο απεχουν απο τον δισκο. (με το πλατω ακινητο ολα αυτα).
αυτο ειναι με λιγα λογια το βητα
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Αα... αν δεν ειναι οι αποστασειs ok, Θα πρεπει να ρυΘμιζει το υψοs του βραχιονα πανω-κατω.
αν δεν εχει ρυΘμιζομενο βραχιονα, Θα πρεπει να αλλαξειs mat. ή πιο χοντρο ή πιο λεπτο. καποιεs φορεs βοηΘαει και η τοποΘετηση αποστατη (spaser) μεταξυ κεφαληs-βραχιονα.Αν δεν με ξεγελαει η φωτο σου, Θελειs πιο λεπτο ματ, ή να ανεβει ο βραχιοναs.
spaser δεν Θελειs