Παράκεντρη λήψη bulgariasat 1.9E

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

finn2k1

New member
22 May 2017
22
Καλησπέρα,
έχω ένα πίατο 1.0μ κεντραρισμένο στις 19.2 και θέλω να δοκιμάσω τη λήψη του bulgariasat στις 1.9Ε. Κάνει κάποιο multifeed γι αυτή τη δουλειά ή βρίσκονται αρκετά μακρια; Βλέπω στο satbeams ότι για τη χώρα μας ο bulgariasat θέλει πιάτο 50αρι οπότε θαρρώ παράκεντρα με το 1.0μ ίσως είναι εφικτή η λήψη μερικών συχνοτήτων.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
εαν ηταν μεγαλυτερο το πιατο σου (πχ 1,25) ισως και να μπορουσες να κανεις ληψη, παρολα αυτα δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις.

ισως να σε βοηθουσε εαν αντι για 19,2 κεντρο να εβαζες τις 13.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Με κέντρο τις 19 μοίρες ανατολικά είσαι παρά πολυ μακριά απο της 2 μοίρες ανατολικά θεωρώ οτι όπως ειναι το πιάτο δεν θα κάνεις ικανοποιητική λήψη. Θα ήταν πολυ καλύτερα το κέντρο σου να ήταν στης 13 μοίρες ανατολικά για να κανεις μια τέτοια παρακεντρη λήψη με αμφίβολα πολυ αποτελέσματα γιατί θα είσαι σχεδόν στην άκρη του πιάτου.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Με την ευκαιρία της συζήτησης να ρωτήσω το εξής: Έστω ότι θέλουμε να στοχεύσουμε έναν δορυφόρο Α με ανύψωση 43° με LNB τοποθετημένο παράκεντρα και έναν Β με ανύψωση 40° επίσης παράκεντρα, αλλά από την άλλη μεριά της μέσης γραμμής. Τι κλίση πρέπει να δώσουμε στη βάση των LNB; Θα πρέπει το LNB για τον Β να είναι πιο χαμηλά ή πιο ψηλά σε σχέση με τον Α;
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Ποιους αλλους δορυφορους θελεις να βαλεις στο ιδιο πιατο εκτως απο 19,2Ε και 1,9Ε ?
Η συγκεκριμενη μπαρα που εχεις παρα πανω ,υπαρχει σε διαφορετικα μεγεθη.
Οποτε μπορεις με την μεγαλυτερη να βαλεις κεντρο τις 13Ε η τις 9Ε και να βρεις τις 1,9Ε που σ ενδιαφερουν.
Το ακριανο που θελεις για 1,9Ε μπορει να βγει , αν δεις καλα (με το πιατο που λες ) και τις 3,1Ε.
(ετσι το εχω εγω με απλο και φθηνο πιατο 1μ.)
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Re: Απάντηση: Παράκεντρη λήψη bulgariasat 1.9E

Με την ευκαιρία της συζήτησης να ρωτήσω το εξής: Έστω ότι θέλουμε να στοχεύσουμε έναν δορυφόρο Α με ανύψωση 43° με LNB τοποθετημένο παράκεντρα και έναν Β με ανύψωση 40° επίσης παράκεντρα, αλλά από την άλλη μεριά της μέσης γραμμής. Τι κλίση πρέπει να δώσουμε στη βάση των LNB; Θα πρέπει το LNB για τον Β να είναι πιο χαμηλά ή πιο ψηλά σε σχέση με τον Α;

Διάβασε εδώ να πάρεις μια ιδέα για τις παράκεντρες λήψεις.

https://digitaltvinfo.gr/articles/installations/item/957-
 

finn2k1

New member
22 May 2017
22
Ευχαριστώ όσους απάντησαν. Θέλω να πετύχω λήψη μόνο αυτών των 2, 19.2 και 1.9Ε. Με κάτι προχειρους υπολογισμούς βρήκα ότι θέλει απόσταση μεταξύ των lnb 23cm οπότε αύριο που θα έρθει η μπάρα θα γίνει το πείραμα. Αν δεν τοτε θα δοκιμάσω με κέντρο τις 13.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Καλύτερα δοκίμασε με κέντρο τις 10° που είναι πιο κοντά στη μέση μεταξύ των δύο. Εάν μπορέσεις έτσι να πιάσεις τις 19.2°, θα μπορείς σίγουρα και τις 1.9°.

@cmoustakas Ευχαριστώ!
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Οι 10Ε , ειναι αρκετα πιο δυσκολες απο τις 9Ε (νομιζω) για την ρυθμιση !
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Σε 80άρι με κέντρο μεταξύ 9 και 13 οι 1.9 βγαίνουν με καλό καιρό αλλά έχουν προβλήματα με την πρώτη βροχή, αν αυτό βοηθάει.
 

finn2k1

New member
22 May 2017
22
Σε 80άρι με κέντρο μεταξύ 9 και 13 οι 1.9 βγαίνουν με καλό καιρό αλλά έχουν προβλήματα με την πρώτη βροχή, αν αυτό βοηθάει.

Φυσικά και βοηθάει. Μ ενδιαφέρει να έχω καλή λήψη τους μήνες Μάιο - Οκτώβριο και οι βροχές είναι περιορισμένες στο μεγαλύτερο μέρος αυτού του διαστήματος.
 

finn2k1

New member
22 May 2017
22
Εν τέλει έβαλα κέντρο τις 9 και παράκεντρα έχω 1.9 και 19. Στις 19 έχω καλή λήψη ευτυχώς οπότε δεν έχασα ότι είχα πριν. Στις 1.9Ε είχα καλή λήψη μ ένα Smart quattro lnb αλλά ήρθε σήμερα ενα Inverto black ultra και ευελπιστώ σε καλύτερα αποτελέσματα. Το Smart θα πάει στις 16Ε αν χωρέσει αλλιώς θα πάρω κι ένα σλιμ!
 

finn2k1

New member
22 May 2017
22
Μεγάλη η διαφορά τελικά με inverto black ultra. Παρακεντρα ο BulgariaSat και η συχνότητα που θέλω μου δίνει 90/100 ενώ πριν έπαιζα οριακά στα 60.
Το smart Quattro πήγε στις 16 αλλά η συχνοτητα που θέλω με ένα ρουμανικό feed δε κατεβαίνει. Ίσως είναι αρκετά στριμωχτα με το άλλο lnb στις 19.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Προσπάθησε να παίξεις και με την περιστροφή του LNB (skew) για καλύτερα αποτελέσματα. Η 16 μοίρες με της 19 ειναι τρεις μοίρες απόσταση, λογικά δεν έπρεπε να έχεις πρόβλημα με την τοποθέτηση κανονικού LNB.
 

finn2k1

New member
22 May 2017
22
Έπαιξα με το skew αλλά δεν είδα διαφορά. Υποπτεύομαι φταιει το lnb γιατι είναι Quattro και βγάζει ανεξάρτητα τα V low V High H Low και H High και ίσως να έχει θεμα η έξοδος V Low. Ίσως παρω κι ένα δεύτερο inverto ultra black!
 

finn2k1

New member
22 May 2017
22
Δοκίμασα και με το inverto αλλά τα ίδια. Απ την 11131.12V και μετά δε παίζει τίποτα. Μάλλον θα πάω για σλιμ