Στροφή προς την ποιότητα :) ( Κλασική μουσική σε βινύλιο )

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Καλησπέρα σε όλους,

Με την γυναίκα μου επιθυμούμε να ξεκινήσουμε μια συλλογή με κλασική μουσική σε βινύλιο και θα ήθελα την βοήθεια σας - συμβουλή σας.

Υπάρχουν κάπου καταγεγραμμένα τα πιο γνωστά έργα του κάθε συνθέτη αυτά που οι περισσότεροι έχουμε ακούσει κάποια στιγμή?

Η αν θα μπορούσε κάποιος σε λίγες γραμμές να αναφέρει κάποια για τους πιο γνωστούς συνθέτες π.χ Mozart, Vivaldi, Beethoven, Tchaikovsky κτλπ.

Προς το παρόν κάνω αναζήτηση μέσω google και μετά στο youtube ώστε να τα ακούσω αλλά πολύ φοβάμαι ότι έτσι ίσως να χαθούν κάποια κομμάτια.

Αγορά απο που? Ηλεκτρονικά στην Ελλάδα τουλάχιστον πέραν του Public δεν βρήκα κάποιο online κατάστημα με ποικιλία σε κλασική.

Θα προτιμούσα το Online καθώς κατοικώ στην Αλεξανδρούπολη και μου είναι δύσκολο να έχω πρόσβαση σε δισκοπωλεία.

Στην Αθήνα βέβαια κατεβαίνω τακτικά οπότε θα μπορούσα να κάνω κάποιες βόλτες.

Τέλος τι δισκογραφικές να κοιτάω για καλές ηχογραφήσεις και καλές εκτελέσεις όσο το δυνατόν?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 
Last edited by a moderator:

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
.

συγνωμη φιλε μου αλλα ασε τις στροφες στη υψηλή ποιοτητα τι να τους κανεις τους δαντελωτους
συνεχισε ευθεια ειναι ο καλυτερος δρομος
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Στο σύστημα μου έχω μόνο πικάπ και δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν να ασχοληθώ με CD. Ίσως αργότερα προσθέσω DAC + PC αλλά και πάλι δεν έχω ιδεά που θα βρω τις μουσικές που θέλω σε flac κτλπ.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Μην τον ακούς τον Παπαστελιο, είσαι στο κατάλληλο μέρος αν θες να ασχοληθείς με κλασσική μουσική. Εδώ είναι μαζεμένες οι παρουσιάσεις κάποιων έργων:

https://avclub.gr/forum/showthread.php/56851-ΚΛΑΣΣΙΚΗ-ΜΟΥΣΙΚΗ-ευρετήριο-παρουσιάσεων

Κι εδώ συζήτηση για βινύλια

https://avclub.gr/forum/showthread....ές-ηχογραφήσεις-κλασσικής-μουσικής-σε-βινύλιο
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Καλώς ήρθες στα μέρη μας!
Ο μουσικός κόσμος που θέλεις να εξερευνήσεις (ως υποείδη και ως συνθέτες) είναι ατελείωτος. Συμφωνίες, μουσική δωματίου, κοντσέρτα, έργα για πιάνο, θρησκευτική μουσική, όπερα...
Ενδεικτικά μπορείς να αρχίσεις με τους τρεις μεγάλους, Bach, Beethoven, Mozart), και τα πιο προσιτά έργα τους.
Αν μας έδινες ένα στίγμα, τι περίπου σου αρέσει, θα μπορούσαμε να σου προτείνουμε κάποια πράγματα.
Για αρχή ρίξε μια ματιά στις Παρουσιάσεις Κλασικής μουσικής που έχουμε κάνει εδώ, στο AvClub. Είμαστε εδώ για οποιαδήποτε διευκρίνιση.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Κοίταζε στο ebay, συχνά πυκνά πωλούνται ολόκληρες συλλογές σε πολύ χαμηλές τιμές ...

Στην Αθήνα έχει αρκετά καταστήματα με βινύλια, όμως δύσκολα θα βρεις ότι κατά καιρόν θα ψάχνεις ... τα ονλάιν καταστήματα του εξωτερικού είναι μια καλή λύση ...
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Απάντηση: Re: Στροφή προς την ποιότητα :) ( Κλασική μουσική σε βινύλιο )

Καλώς ήρθες στα μέρη μας!
Ο μουσικός κόσμος που θέλεις να εξερευνήσεις (ως υποείδη και ως συνθέτες) είναι ατελείωτος. Συμφωνίες, μουσική δωματίου, κοντσέρτα, έργα για πιάνο, θρησκευτική μουσική, όπερα...
Ενδεικτικά μπορείς να αρχίσεις με τους τρεις μεγάλους, Bach, Beethoven, Mozart), και τα πιο προσιτά έργα τους.
Αν μας έδινες ένα στίγμα, τι περίπου σου αρέσει, θα μπορούσαμε να σου προτείνουμε κάποια πράγματα.
Για αρχή ρίξε μια ματιά στις Παρουσιάσεις Κλασικής μουσικής που έχουμε κάνει εδώ, στο AvClub. Είμαστε εδώ για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Tchaikovsky είναι ο αγαπημένος της γυναίκας μου όποτε θα ξεκινήσω από εκεί, στο λινκ που αναφέρατε λείπουν αρκετά έργα του Tchaikovsky πχ swan lake, nutcracker κτλπ.

Θα μελετήσω και το άλλο λινκ για τις καλές ηχογραφήσεις.

Υπάρχει κάποιο site με ποικιλία σε κλασική που να προτείνετε? Κάποιο μαγαζί στην Αθήνα?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Στο ίντερνετ η καλύτερη διεύθυνση για μεταχειρισμένο βινύλιο ήταν κάποτε το ebay, τώρα νομίζω ότι είναι το discogs. Για μαγαζιά στην Αθήνα ας πουν οι φίλοι Αθηναίοι, παλιά είχε καλά μαγαζιά στο Μοναστηράκι, αλλά έχω χρόνια να πάω και δεν ξέρω πλέον.

Πολύ καλές ηχογραφήσεις των μπαλέτων του Τσαϊκόφσκυ ήταν αυτές των Anatole Fistoulari (μονοφωνική αν θυμάμαι καλά) και του Ernest Ansermet στην εταιρεία Decca. Ο φίλος Κώστας Γκαβάκος μου εφέστησε επίσης την προσοχή εδώ στην πολύ καλη ηχογράφηση του Witold Rowicki στη Deutsche Grammophon.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Re: Απάντηση: Στροφή προς την ποιότητα :) ( Κλασική μουσική σε βινύλιο )

.

συγνωμη φιλε μου αλλα ασε τις στροφες στη υψηλή ποιοτητα τι να τους κανεις τους δαντελωτους
συνεχισε ευθεια ειναι ο καλυτερος δρομος

Για κάποιον που ξεκινά μάλλον συμφωνώ με τον Στέλλιο παρά με τον <ομοιδεάτη> Ζαγγογιάννη.
Η υψηλή ποιότητα είναι καλή αλλά κοστίζει πολύ ακριβά. Αν θέλεις την top ηχογράφηση με τον μεγλύτερο βιολιστή σε ένα αριστούργημα όπως είναι η concertante πρέπει να πληρώσεις 100 ευρώ.

mozart.jpeg.

Εμεις είμαστε παροχημένοι μην μας ακούς και πολύ. Γράφουμε αν μας αρέσει στο τριπλό του Beethoven o Κarajan (μέτρια εγγραφή) ή ο Fricsay όταν το 2018 κυκλοφορεί αυτό που είναι θαύμα σε εγγραφή και εκτέλεση.

beethoven.jpg

Για τον καρυοθραύστη σε βινύλιο ο Previn-London EMI είναι μια εξαιρετική επιλογή.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Στροφή προς την ποιότητα :) ( Κλασική μουσική σε βινύλιο )

Για κάποιον που ξεκινά μάλλον συμφωνώ με τον Στέλλιο παρά με τον <ομοιδεάτη> Ζαγγογιάννη.
Η υψηλή ποιότητα είναι καλή αλλά κοστίζει πολύ ακριβά. Αν θέλεις την top ηχογράφηση με τον μεγλύτερο βιολιστή σε ένα αριστούργημα όπως είναι η concertante πρέπει να πληρώσεις 100 ευρώ.

View attachment 159778.

Εμεις είμαστε παροχημένοι μην μας ακούς και πολύ. Γράφουμε αν μας αρέσει στο τριπλό του Beethoven o Κarajan (μέτρια εγγραφή) ή ο Fricsay όταν το 2018 κυκλοφορεί αυτό που είναι θαύμα σε εγγραφή και εκτέλεση.

View attachment 159779

Για τον καρυοθραύστη σε βινύλιο ο Previn-London EMI είναι μια εξαιρετική επιλογή.

Μα ο άνθρωπος δεν είπε ότι θέλει σώνει και καλά το μέγιστο βιολιστή στην τοπ ηχογράφηση. Να ακούσει μουσική θέλει. Εκτός απο τον Όιστραχ υπάρχει και αυτό ας πούμε

R-12314369-1532753279-2158.jpeg.jpg


Ακόμα και η ηχογράφηση του Όιστραχ που ανέβασες κάνει 100 ευρώ μόνο στην πρώτη έκδοση. Μια εξαιρετική επανέκδοση είναι η γερμανική που περιέχει τουλάχιστον 90% του ήχου και το 100% της ερμηνείας. Εδώ προς 11 ευρώ, μαζί με τα μεταφορικά απο Γερμανία:
https://www.discogs.com/sell/item/280049948
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εισαι σιγουρος οτι θελεις να παρεις επαφη με την τεχνη αυτη μονο απο βινυλιο ;
Γιατι για να ανακτησεις επαφη και εμπειρια εγω θα προτεινα με την ταπεινη μου γνωμη να "αρχισεις" τουλαχιστον, με CD.

Για τον λογο οτι θα βρεις πολυ περισσοτερες επιλογες, που θα τις βατηξει πολυ καλυτερα η τσεπη σου (ακομα και απο θεμα βαρους-αποστολης) και θα αποκτησεις ενα πολυ πιο πληρες οπλοστασιο. Και θα κερδισεις και χρονο...

Να σου προτεινουμε βινυλια μπορει να ειναι ευκολο για αυτον πυ προτεινει αλλα πιο δυσκολο για τον παραληπτη.

Αυτα στα λεω ενω ειμαι του βινυλιου, αλλα αν σου προτεινα ενα καταλογο CD θα σου προτεινα μονο.

Τα βινυλια μονο μετα αφου θα εχεις σχηματισει καποια αποψη καποιο γουστο οποτε θα επιλεγεις ευκαριακα.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Προσωπικά μιλώντας, ως πιο ορθόδοξη προσέγγιση θεωρώ το να καταλήξει κάποιος σε συνθέτες και έργα που σίγουρα του αρέσουν και μετά να επενδύσει σε μέσον (βινύλιο) και ερμηνείες. Η διαδικασία όμως της διερεύνησης απαιτεί τριβή, ακούσματα (ακόμη και από το youtube). Επίσης, δεν έχω καταλάβει ακόμη τον βαθμό της ως τώρα ενασχόλησης του φίλου (και της συζύγου), με την λεγόμενη κλασική μουσική.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Υπαρχουν καποια κλασσικα "κλασσικα" που οπωσδηποτε θα αρεσουν.
Μια βαση... με καμμια εικοσαρια δισκους για αρχη. Σε Σι Ντι δεν θα στοιχησει ακριβα και η περιπετεια σιγουρα θα αξιζει τον κοπο. ΙΜΟ

Τωρα για ΥΤ... πολλες φορες με ΥΤ δεν συγκεντρωνεσαι στη μουσικη. Χωρις εικονες, πλανα, και ακομα χειροτερα βιντεοκλιπ...Και θελει μια σχετικη συγκεντρωση (ξαναΙΜΟ) η ακροαση κλασσικης.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Αν μιλήσουμε για CD, τότε στα ευρωπαϊκά αμαζον έχει άπειρα μεταχειρισμένα με μισό ή ένα ευρώ το ένα.....



Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Alexmpach

New member
16 December 2018
37
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,

Όπως προανέφερα το σύστημα μου αποτελείτε μόνο απο πικάπ, ένα Thorens TD 320 MKII και ο ενισχυτής μου είναι αναλογικός Atoll IN 100se και δεν ψήνομαι για CD η DAC + pc.

Αυτό που θέλω με την γυναίκα μου είναι να ξεκινήσουμε σιγά σιγά μια συλλογή αρχίζοντας απο τον Tchaikovsky όπου είναι και αγαπημένος με τα κλασικά swan lake, nutcraker, piano concerto 1 κτλπ και μετά όπως σωστά ανέφερε ο Cicadelic Ranger "Υπαρχουν καποια κλασσικα "κλασσικα" που οπωσδηποτε θα αρεσουν.
Μια βαση... με καμμια εικοσαρια δισκους για αρχη "

Απο άποψη ποιότητας δεν ψάνχω τις ηχογραφήσεις με τα 100 ευρώ απλά ψάχνω να αποφύγω άσκοπες αγορές πχ απο Public όπου χωρίς να γνωρίζω θα παραγγείλω όποιο swan lake βρω.

Θα πάω στα δισκάδικα που μου αναφέρατε μήπως βρω κάτι, απο ότι κατάλαβα deutsche grammophon + decca έχουν καλές ηχογραφήσεις.

Στην συνέχεια θα δω και τα site που αναφέρατε μήπως μπορέσω και πάρω 2-3 μαζί πχ και γλιτώσω μεταφορικά.

Οι τελευταίοι δίσκοι που αγόρασα απο discogs τα μεταφορικά ήταν περισσότερα απο τους δίσκους και αυτό πονάει κάθε φορά :( για μεμονομένες αγορές.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μακάρι να ήταν εύκολο να αποκτήσεις κορυφαία δισκάκια σε καλές τιμές … δεν είναι

απόλαυση είναι και το να ψάχνεις ;-)

Εντελώς αντισυμβατική πρόταση από έμενα,
Κάνε μια εκδρομή, πάρε το αεροπλάνο και πήγαινε ένα σαββατοκύριακο Άμστερνταμ
Θα βρεις απίθανα μεταχειρισμένα δισκάκια σε τιμές που δεν θα πιστεύεις
Κάνε το ίδιο , και πήγαινε Λονδίνο, έλα και Αθήνα μοναστηράκι

Αντί να πληρώνεις μεταφορικά για τους δίσκους
Πλήρωσε ‛μεταφορά’ για εσένα

Αντί να ακούσεις τον ένα δισκό με την ‛ευλογημένη’ εκτέλεση και ηχογράφηση, άκου 10 εκτελέσεις άκου πως το οραματίστηκαν και το εκτέλεσαν διαφορετικά μυαλά και χεριά και βρες τι σε συναρπάζει περισσότερο σε κάθε έργο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βρεις και συλλογές με απίθανα βιβλία, λιμπρέτα, φωτογραφίες και υλικό για να διαβάζεις ταυτόχρονα με την ακρόαση του κάθε δίσκου.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Στροφή προς την ποιότητα :) ( Κλασική μουσική σε βινύλιο )

Εμεις είμαστε παροχημένοι μην μας ακούς και πολύ. Γράφουμε αν μας αρέσει στο τριπλό του Beethoven o Κarajan (μέτρια εγγραφή) ή ο Fricsay όταν το 2018 κυκλοφορεί αυτό που είναι θαύμα σε εγγραφή και εκτέλεση.

View attachment 159779

Γιατρέ μου το άκουσα, είναι πολυ όμορφη ηχογράφηση και ερμηνεία, αλλά άκουσα στο καπάκι αυτό:

91yRPerUhQL._SX466_.jpg


Ο ήχος δεν είναι σπουδαίος, αλλά η ερμηνεία...πίστεψέ με, το χρωστάς στον εαυτό σου να την ακούσεις. Δεν έχεις ακούσει τόσο όμορφο Τριπλό κοντσέρτο. Μπορείς να το βρεις για μερικά ευρώ στο Μοναστηράκι, ή να πάρεις την επανέκδοση σε βινύλιο 180 γρ. απο την Speakers Corner. CD δεν υπάρχει.