Ταιριασμα ηχείου με ενισχυτή και ...μπας ριφλέξ.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Καλησπέρα σε όλους χρόνια πολλά καλή Σαρακοστή.
Θα ήθελα την γνώμη σας για τα Dynaudio focus 340 σε συνεργασία με τον Plinius 9200 τα οποία έχω.Ο χώρος είναι γύρω στα 30- 35 τ.μ. η απόσταση των ηχείων είναι γύρω στα 2,2-2.3 μ. από την θέση ακρόασης,μεταξύ τους περίπου 2 μ. και δεν έχουν πολύ χώρο από τον πίσω τοίχο (30-40 εκ.) όπως επίσης και από τους πλαινούς περίπου το ίδιο (τζάκι γαρ).Για να μην δημιουργούν μπουμάρισμα έβαλα τα σφουγγαράκια στα μπασ ριφλέξ των ηχείων.Χωρίς αυτά είχα στον χώρο μπουμάρισμα,όμως με αυτά πάει καλύτερα το πράγμα.Οπως φαντάζεστε κλασικό σαλονάκι ελληνικού σπιτιού μικρού σχετικά χωρίς καμιά ηχητική παρέμβαση στον χώρο.
Θα ήθελα γνώμες για τον συνδιασμό αν έχει κάποιος ακούσει και αν παίζουν ρόλο τα σφουγγαράκια και σε τι (κόβουν κάτι -αφαιρούν-προσθέτουν?).Μουσικές προτιμήσεις κλασικό ροκ 70-80, voices( γυναικείες πιο πολύ),έντεχνο ελληνικό και λίγο τζαζ.Προσωπικά μου ακούγεται ωραία και ιδιαίτερα όταν αναβάζω ένταση μερικές φορές αρκετά όσο μας πέρνει(διαμέρισμα) και βέβαια βλέπω πως παίζουν ρόλο και οι ηχογραφήσεις.Θα ήθελα όμως και γνώμες γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης εκτος απο τα προηγούμενα ηχεία (Audiovector mi3 sign).
Ευχαριστώ πολύ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Δεν έχω άποψη για τα συγκεκριμένα ηχεία αλλά δεν έχει καμία σημασία!
Τα σφουγγαράκια και αυτό ισχύει για όλα τα bass reflex ουσιαστικά κόβουν - περιορίζουν
την κατώτερη συχνότητα στην οποία κατεβαίνει το ηχείο.
Έτσι αν το ηχείο σου πάει μέχρι τα 42Hz χωρίς αυτά με αυτά θα πηγαίνει πχ στα 50Hz.
Με λίγα λόγια κόβεις μπάσο.
Φυσικά επηρεάζονται και οι σχετικές αρμονικές και η ποιότητα του μπάσου αφού το bass reflex είναι σχεδιασμένο
για να δουλεύει βέλτιστα χωρίς να το βουλώνει κάποιος.
Βέβαια αυτά είναι λεπτομέρειες αφού από ότι φαίνεται δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο όσο αφορά την βέλτιστη
τοποθέτηση των ηχείων.
Και αφού όπως έγραψες το αποτέλεσμα σου αρέσει όλα καλά.
Από εκεί και πέρα από καθαρά τεχνική άποψη ο ενισχυτής σου φαίνεται ικανός να οδηγήσει ικανοποιητικά τα ηχεία
δεν υπάρχει έλλειψη σε ισχύ.
Αν με κάποιο τρόπο καταφέρεις και δώσεις τουλάχιστο μισό μέτρο αέρα στα ηχεία ειδικά από πίσω θα έχεις και καλύτερο
ηχητικό αποτέλεσμα.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Έχω τα ίδια ηχεία με το σετ προ Μ8 & τελικό Ρ10 plinius. Τρομερή συνέργεια. Τα ηχεία είναι μεγάλα για το χώρο που έχεις. Θες χώρο από 45 τετραγωνικά και πάνω, 2,5 m απόσταση μεταξύ τους και τουλάχιστον 1m απόσταση από τον πίσω τοίχο. Τα ηχεία είναι 4Ω, 87db αλλά η εμπέδησή τους δεν παρουσιάζει έντονες διακυμάνσεις, οπότε είναι μια χαρά ο ενισχυτής σου. Ο χώρος μου είναι μεγαλύτερος από 45 τ.μ. και η απόσταση ακρόασης 3m.
 

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Απάντηση: Re: Ταιριασμα ηχείου με ενισχυτή και ...μπας ριφλέξ.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά αυτό νομίζω και εγώ,δηλαδή θέλουν μεγαλύτερο χώρο.Νομίζω μια χαρά τα πάει ο ενισχυτής με την ισχύ του και το αποτέλεσμα που ακούς αν εξαιρέσεις το πρόβλημα με τον χώρο όπως αναφέρθηκε(που θα μπορούσε να είναι καλύτερα σε πιό μεγάλο χώρο) σου δίνουν μια πολύ ικανοποιητική αίσθηση αυτού που δίνει το σύστημα.Θα δω τι μπορώ να κάνω για την βελτίωση του χώρου χωρίς γκρίνιες.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ο χώρος είναι μια χαρά από άποψη εμβαδού.
Αυτό που χρειάζεται είναι η σωστή τοποθέτηση by the book για το βέλτιστο αποτέλεσμα.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Ωραίος συνδυασμός...φοβερό τουίτερ,το ηχητικό blend plinius /Dynaudio μ άρεσε τις περισσότερες φορές.
Απ τα επιτυχέστερα ματσαρίσματα επίσης με τον πρώτο ολοκληρωμένο της Mark L.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
δοκιμασε να βγαλειs τιs ταπεs απο τιs εξατμισειs και βαλε μπασοπαγιδεs στιs γωνιεs και τα πλαϊνα των τοιχων, -αν το επιτρεψει η συμβια.
το αποτελεσμα δεν ειναι το ιδιο με τιs ταπεs γιατι το ηχειο Θα κατεβαινει χαμηλα και οι μπασοπαγιδεs Θα περιορισουν το μπουμαρισμα. εωs και να το εξαλειψουν πληρωs.
αναλογο προβλημα χωρου-Θεση ηχειων και μεγεΘοs αυτων ειχα και εγω και το ελυσα με αυτο τον τροπο.
το που ακριβωs και ποσεs, Θα το βρειs μονοs σου με δοκιμεs.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Οι μπασοπαγιδες είναι πάντα καλή ιδέα. Και ποτέ αρκετές. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως περισσότερο νοημα έχει το προφανές και πλέον δύσκολο. Το να δώσει τα ηχεία για μικρότερα ομοσταυλα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
πραγματικα δυσκολο και το καταλαβαινω. και εγω για παραδειγμα, Θα`πρεπε να`χω την ΑΘηνά, μη σου πω την Σειρηνα για εδω μεσα.. ελα ομωs που εχω ερωτα με την Αρτεμη.
πωs να την αλλαξω.. να με φαει το σαρακι μετα?
αν ο φιλοs δεν εχει τετοια ηλιΘια Θεματα, αs› το προχωρησει
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως περισσότερο νοημα έχει το προφανές και πλέον δύσκολο. Το να δώσει τα ηχεία για μικρότερα ομοσταυλα.

Η συγκεκριμένη σειρά Focus της Dynaudio έχει καταργηθεί. Μόνο από 2ο χέρι. Προσωπικά διαφωνώ με την αντικατάστασή του υπάρχοντος ηχχείου.
 

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Απάντηση: Re: Ταιριασμα ηχείου με ενισχυτή και ...μπας ριφλέξ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά,όμως δεν παίζει να τα διώξω με τίποτα.Οπως είπε και ο φίλος vlad66 θα με φάει το σαράκι μετά.Θα κάνω αυτήν την υποχώρηση με τον χώρο και θα προσπαθώ όταν ακούω να τα τραβάω όσο πιο μπροστά μπορώ,να τα ανοίγω και λίγο παραπάνω να τα ευχαριστιέμαι όσο γίνεται περισσότερο.Αν στο μέλον παίξουν και μπασοπαγίδες θα είναι ακόμα καλύτερα.Είδωμεν.Ομως τον συνδιασμό πράγματι τον ευχαριστιέμαι πολύ.Η μετάβαση από μεσαίες σε πρίμα η μπάσα γίνεται με ωραίο τρόπο,γενικά ωραίος ήχος και μου αρέσουν πολύ τα μεσαία του.Ακούς χωρίς κούραση και θέλεις και άλλο.Θέλουν όμως τα ρευματάκια τους.
Ευχαριστώ παιδιά που τα μοιράστηκα αυτά μαζί σας.
Οσο ζούμε μαθαίνουμε.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
γι`αυτο ειμαστε εδω μεσα. για να μοιραζομαστε το μερακι μαs.
τωρα, αν καμια φορα πεφτει και καναs μπανταναs, δε βαριεσαι... αλατοπιπερο... :2thumb22sup:
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
εγω με παρομοια ηχεια σε μεγεθος,παιζω σε 18 τετραγωνικα και εχω λιγο μπουμαρισμα σε πολυ συγκεκριμενη συχνοτητα,σε καποια κομματια.
Εσυ προφανως τα εχεις πολυ κακοστημενα στο χωρο σου.
Δεν μας βαζεις καμια φωτο,να δουμε πως ειναι ο χωρος σου;

Υ.Γ οσους συνδιασμους εκανα με τα μπας ριφλεξ,εμενα εχουν δυο οπες,τα αποτελεσμα ηταν χειροτερο με τα σφουγγαρακια.
 

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Φίλε Λάκης,από την αρχή του θέματος είπα πως ο χώρος μου δεν είναι σωστός για στήσιμο του συστήματος,δυστυχώς όμως αυτός είναι και προσπαθώ τραβώντας τον από τα μαλλιά να κάνω ότι μπορώ.Δεν υπάρχει χώρος μέσα στον χώρο μου άλλος που μπορούν να πάνε.Ίσως είναι υπερβολικό είπαμε για τον χώρο όλο γενικά το σύστημα αλλά μου αρέσει τι να κάνω.Έστω και έτσι είναι το μικρόβιο νομίζω καταλαβαίνεις.Στέλνω μερικές φωτό για του λόγου το αληθές.Κάθε καλόπιστη κριτική ευπρόσδεκτη,ξέρω και καταλαβαίνω γιαυτό λέω ευπρόσδεκτη.IMG_3381.jpgIMG_3381.jpgIMG_3374.jpgIMG_3373.jpgIMG_3370.jpg
 

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Πεδευτηκα αρκετά για να ανεβάσω τις φωτο δεν ήξερα αλλά σιγά-σιγά κάτι έγινε.Δεν ξέρω πως γίνεται για να τις ανοίγεις όταν θές όπως βλέπω σε άλλους σορυ.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Πάντα καλοπροαίρεται...επειδή οι περισσότεροι 'συγκατοικούμε' (με τις αντίστοιχες υποχωρήσεις), αλλά όσο ταίριασμα ηχείου/ενισχυτή και να υπάρχει,όσο controlled χαμηλό και να βγαίνει,η θέση του αριστερού ηχείου θα 'μουντζουρώνει' το αποτέλασμα...δύσκολη πραγματικά θέση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
φιλε romek, να ρωτησω.. τα ντουλαπια και τα συρταρια στο επιπλο ειναι ερμητικα γεματα με πραγματα ή εχουν κενο χωρο?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
και παμε τωρα στο δια ταυτα... βγαλε απο τιs οπεs των ηχειων οτι εχειs βαλει! υπαρχουν εγχωμα ηχοαπορροφητικα που δεν Θα χαλασουν την αισΘητικη πισω απο τα ηχεια και το επιπλο.
ικανου παχουs να`ναι. φαντασου ενα αναποδο Π κατα μηκοs του τοιχου οπου οι καΘετεs πλευρεs Θα ειναι πισω απο καΘε ηχειο και Θα φτανουν σε υψοs το υψοs του ηχειου.
φτηνα δεν ειναι- μη τρομαξειs, αλλα αλλη λυση για μενα δεν υπαρχει. η οριζοντια πλευρα στο υψοs του επιπλου.
εγω αυτα Θα`κανα.
ΥΓ ο χωροs σου ομολογω εχει πιο πολλα προβληματα απο τον δικο μου
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
O 9200 δε ζεσταίνεται εκεί που τον έχεις τοποθετημένο? Τα ηχεία δεν είναι σωστά τοποθετημένα από τον πίσω τοίχο. Το τζάκι επηρεάζει αρνητικά το αριστερό ηχείο. Προσπάθησε να βρεις καλύτερη θέση να τα βάλεις. Αγόρασε ένα ρακ. Τα ντουλάπια δεν είναι ό,τι καλύτερο.