DAC σε MAC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

CASTOR

New member
6 November 2008
31
Καλησπέρα
Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για τη σύνδεση ενός οικονομικού DAC (μέχρι 150Ε) με τις θύρες USB3 ή thunderbolt 3 του iMAC. Δύο ερωτήσεις

1. Τα DAC που σκέφτομαι είναι απλά, πχ το starter της pro-ject ή κάποιο της Cambridge Audio. Σκέφτομαι όμως και αυτό https://www.athensproaudio.gr/el/m-audio-super-dac.html κυρίως για την δυνατότητα ακουστικών αλλά και για την επιλογή μεταξύ digital και analogue source. Κατά τα άλλα θέλω απλώς να ακούω μουσική.

2. Έχω επίσης μπερδευτεί αρκετά με τις διαφορές στην τεχνολογία των θυρών USB (2, 3, C), thunderbolt (2, 3) κτλ. Από ότι προλαβαίνω να δω όλα σχεδόν τα DAC στην παραπάνω κατηγορία τιμής έχουν ένα απλό USB audio port. Πόσο συμβατό είναι αυτό με τις θύρες του MAC και τι είδους αντάπτορα χρειάζομαι;

Ελπίζω σε μια απάντηση όπως: "μην ανησυχείς, το καλώδιο περιέχεται στα DAC που ψάχνεις και απλά το συνδέεις κατευθείαν στο ΜΑC ανεξάρτητα από τον τύπο του USB" ....

Ευχαριστώ!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα λοιπόν και σου έχω καλά νέα.
Η απάντηση είναι αυτή που ελπίζεις , δηλαδή αγοράζεις το dac της αρεσκείας σου και το συνδέεις σε μια usb 3.0 θύρα του mac.
Τα mac δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είναι driver less σε αντίθεση με τα παραθυράτα PC που συνήθως μας βγάζουν την ψυχή
ακόμη και για τα πιο απλά πράγματα!

Ποια dac έχεις λοιπόν στα υπόψη?
 

CASTOR

New member
6 November 2008
31
Nothing fancy, για να είμαι ειλικρινής δεν έχω προλάβει να διαβάσω αρκετά ακόμη. Πάντως ευχαριστώ πολύ για την καθησυχαστική απάντηση.
Τα παρακάτω θα δώσουν μια γενική εικόνα κυρίως ως προς το εύρος τιμής, χωρίς όμως να έχω κάποια ιδέα για τις διαφορές μεταξύ τους. Μια έξοδος για ακουστικά θα μ'ενδιέφερε.
https://ican.gr/d1
http://soundgallery.gr/shop/index.p...iew=productdetails&virtuemart_product_id=4555
https://www.djshop.gr/epangelmatikos-ichos/perifereiaka-ichoy/ad-da-metatropeis/m-audio-super-dac

και το κλασσικό: https://www.athensproaudio.gr/el/pro-ject-usb-box-black.html

Ευχαριστώ και πάλι:worshippy:
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Καλησπέρα
Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για τη σύνδεση ενός οικονομικού DAC (μέχρι 150Ε) με τις θύρες USB3 ή thunderbolt 3 του iMAC. Δύο ερωτήσεις

1. Τα DAC που σκέφτομαι είναι απλά, πχ το starter της pro-ject ή κάποιο της Cambridge Audio. Σκέφτομαι όμως και αυτό https://www.athensproaudio.gr/el/m-audio-super-dac.html κυρίως για την δυνατότητα ακουστικών αλλά και για την επιλογή μεταξύ digital και analogue source. Κατά τα άλλα θέλω απλώς να ακούω μουσική.

2. Έχω επίσης μπερδευτεί αρκετά με τις διαφορές στην τεχνολογία των θυρών USB (2, 3, C), thunderbolt (2, 3) κτλ. Από ότι προλαβαίνω να δω όλα σχεδόν τα DAC στην παραπάνω κατηγορία τιμής έχουν ένα απλό USB audio port. Πόσο συμβατό είναι αυτό με τις θύρες του MAC και τι είδους αντάπτορα χρειάζομαι;

Ελπίζω σε μια απάντηση όπως: "μην ανησυχείς, το καλώδιο περιέχεται στα DAC που ψάχνεις και απλά το συνδέεις κατευθείαν στο ΜΑC ανεξάρτητα από τον τύπο του USB" ....

Ευχαριστώ!

Παίζω με mac εδώ και χρόνια ,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στις συνδέσεις .
Το μόνο <πρόβλημα> είναι η επιλογή player που θα χρησιμοποιείς δηλ audirvana ,amarra,jriver κλπ,κλπ .
 

CASTOR

New member
6 November 2008
31
ΟΚ, ευχαριστώ πολύ. Ο player είναι ο audirvana+ και ακούω συνήθως από αναλογικό ενισχυτή και ηχεία δαπέδου. Κάποτε είχε χρειαστεί να "φτιάξω" καλώδια για να συνδέσω μια εξωτερική κάρτα ήχου (firewire audio interface) με τον ενισχυτή και το mac. Από ότι βλέπω τα dacs που προτείνει ο Sonorus δεν έχουν αναλογικές εξόδους (left/right). Χρειάζομαι δηλ νέο καλώδιο και τι είδους; Σόρυ, σας τα λέω ένα ένα αλλά οι απαντήσεις σας είναι ήδη σημαντικές και με βάζετε να ψάχνω πάλι και καλά κάνετε.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: DAC σε MAC

ΟΚ, ευχαριστώ πολύ. Ο player είναι ο audirvana+ και ακούω συνήθως από αναλογικό ενισχυτή και ηχεία δαπέδου. Κάποτε είχε χρειαστεί να "φτιάξω" καλώδια για να συνδέσω μια εξωτερική κάρτα ήχου (firewire audio interface) με τον ενισχυτή και το mac. Από ότι βλέπω τα dacs που προτείνει ο Sonorus δεν έχουν αναλογικές εξόδους (left/right). Χρειάζομαι δηλ νέο καλώδιο και τι είδους; Σόρυ, σας τα λέω ένα ένα αλλά οι απαντήσεις σας είναι ήδη σημαντικές και με βάζετε να ψάχνω πάλι και καλά κάνετε.

Aναλογικές έχουν ,απλά είναι οι έξοδοι των ακουστικών και όντως χρειάζεσαι κάτι σ αυτό

https://www.skroutz.gr/s/8700928/Cable-6-3mm-male-2xRCA-male-1-5m-CR-148.html
 

CASTOR

New member
6 November 2008
31
OK, κάτι τέτοιο έχω καταλάβει και εγώ και οι προτάσεις είναι φυσικά ευπρόσδεκτες. Το πρόβλημα του καλωδίου λύθηκε επίσης και ευχαριστώ. Απλά λυπάμαι τα RCA που είχα φτιάξει για τη σύνδεση με τον ενισχυτή, αλλά μικρό το κακό. Υποθέτω ότι ακόμη μπορώ να τα χρησιμοποιήσω σε ένα dac με ανάλογες εξόδους. Προσπαθώ γενικά να μην ακούω μουσική σε mp3 format και είχα κατεβάσει ένα πρόγραμμα πριν χρόοονια (XLD) για τις σχετικές μετατροπές των αρχείων μετά όμως από καιρό παραιτήθηκα. Εν πάσει περιπτώσει θα διαβάσω λίγο περισσότερο το forum και αν έχω κάποιο πρόβλημα θα επανέλθω. Thank you all!:2thumb22sup:
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
αν ο ενισχυτής ακουστικών δεν έιναι απόλυτη ανάγκη και επίσης αν δεν υπάρχει η ανάγκη φορητότητας θα πρότεινα και το ifi iOne με κανονικές rca εξόδους και με την ευκολία του Bluetooth (aptx)
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
παιδες μια ερωτηση και απο εμενα και ελπιζω να μην χαλαω το νημα του φιλου,
εχω εναν hegel rost στον οποιο συνδεω στο ενσωματωμενο dac του ενα macbook pro,
εως πριν λιγο καιρο ολα μια χαρα,τωρα τελευταια μετα απο 5-6 λεπτα σταματαει ο ηχος,
μολις κανω εναλαγη στα ηχεια του macbook και μετα ξαναγυρναω στο dac επνερχεται,
το λειτουργικο μου ειναι macos mojave..
εχει ιδεα κανεις τι μπορει να συμβαινει? μου εχει σπασει τα νευρα
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
παιδες μια ερωτηση και απο εμενα και ελπιζω να μην χαλαω το νημα του φιλου,
εχω εναν hegel rost στον οποιο συνδεω στο ενσωματωμενο dac του ενα macbook pro,
εως πριν λιγο καιρο ολα μια χαρα,τωρα τελευταια μετα απο 5-6 λεπτα σταματαει ο ηχος,
μολις κανω εναλαγη στα ηχεια του macbook και μετα ξαναγυρναω στο dac επνερχεται,
το λειτουργικο μου ειναι macos mojave..
εχει ιδεα κανεις τι μπορει να συμβαινει? μου εχει σπασει τα νευρα

Μήπως φταίει το καλώδιο USB; Μήπως είναι παλιό, έχει φθαρεί και δεν κανει πλέον καλή επαφή; Δοκιμασε κάποιο άλλο καλώδιο, ή κάποια άλλη υποδοχή USB στο mac.
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Το καλωδιο usb ειναι σχετικα καινουργιο και σε αριστη κατασταση,δεν θυμαμαι τωρα τι μαρκα ειναι αλλα το ειχα παρει 60 ευρω,θεωρητικα υψηλης ποιοτητας δηλαδη..
αλλα ετσι απο περιεργεια θα το βγαλω και θα το ξανατοποθετησω....θα δοκιμασω επισης και αλλη υποδοχη usb(αυτο δεν το σκεφτηκα) και βλεπουμε..
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Τελικα το προβλημα λυθηκε με ενα απλο restart.
ειχα το mac για 3-4 μηνες συνεχως ανοιχτο,δεν το κλεινω ποτε.
Δεν ξερω τι συνεβη παντως το restart ελυσε το προβλημα,ευχαριστω
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: DAC σε MAC

Τελικα το προβλημα λυθηκε με ενα απλο restart.
ειχα το mac για 3-4 μηνες συνεχως ανοιχτο,δεν το κλεινω ποτε.
Δεν ξερω τι συνεβη παντως το restart ελυσε το προβλημα,ευχαριστω

Πιθανόν σου είχε κατεβάσει κάποιες ενημερώσεις και με την επανεκκίνηση εγκατασταθήκαν .
Το να μην παίζει mac είναι πολύ -πολύ παράξενο .

Πάντως καλό είναι να το κλείνεις ,ιδίως αν είναι mac mini
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Re: Απάντηση: Re: DAC σε MAC

Πιθανόν σου είχε κατεβάσει κάποιες ενημερώσεις και με την επανεκκίνηση εγκατασταθήκαν .
Το να μην παίζει mac είναι πολύ -πολύ παράξενο .

Πάντως καλό είναι να το κλείνεις ,ιδίως αν είναι mac mini

Πιθανον δεν ξερω,παντως εως τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα αληθεια ειναι,
MacBook Pro ειναι και γενικα δεν το κλεινω ποτε οπως και τον hegel,
αυτες ειναι οι μονες δυο συσκευες που μενουν μονιμα ανοιχτες στο σπιτι,μερα-νυχτα(ελπιζω να μην τις καψω)....
 

mellodos

New member
17 March 2009
82
Καλησπέρα,

Ειδικά για τον hegel δεν βλέπω κανένα κανένα λόγο να τον ταλαιπωρείς άδικα....
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
mellodos ο hegel ουσιαστικα εχει αντικαστησει τα ηχεια απο το λαπτοπ,
η διαφορα στον ηχο ειναι δραματικη οχι μονο στην μουσικη αλλα σε ολα,
ακουω τα παντα μεσα απο αυτον,μουσικη,ταινιες,youtube κ.τ.λ για αυτο μενει μονιμα αναμενος
και συνηθως το βραδι ξεχναω να τον κλεισω:violent-smiley-030:
λες οτι του κανει κακο να παραμενει συνεχεια αναμενος?