Κεφαλή για Thorens td 350 + clearaudio satisfy carbon silver

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Θα ήθελα γνώμες για κεφαλή στο παραπάνω πλατό με γνώμονα ότι προενισχυτής υπάρχει στον ενισχυτή Plinius 9200 ενώ ηχεία είναι τα Dynaudio focus 340.Μπάτζετ ταβάνι 800 ευρά.Ευπρόσδεκτες οι γνώμες και ευχαριστώ.Α κεφαλή που παίζει τώρα είναι μια Grado prestige silver.Δεν έχω άλλα ακούσματα καθότι σχετικά καινούργιος με πικ-απ και άπειρος.Γνωστοί μου λένε ότι ο βραχίωνας αξίζει κάτι καλύτερο.
Ευχαριστώ.
 

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Αν ξέρουν κάποιοι παρακαλώ θα ήθελα να μάθω ποιές κεφαλές ταιριαζουν με τον βραχίωνα,με τον ενισχυτή (ποιές μπορεί να παίξει καλά χωρίς εμφανή σημάδια του να χρειάζεται άλλον προ γιατί προς το παρόν αυτό δεν παίζει) και με τα ακούσματα μουσικής αν παίζει ρόλο αυτό.Θα ήθελα να έχω γνώμες για την απόφαση μου από πιό έμπειρους στα θέματα αυτά.
Ευχαριστώ πολύ.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Ο κατασκευαστης του βραχιονα δεν δινει ενεργο μαζα για ακριβεις υπολογισμους.Θα ελεγα ομως οτι για το ποσον που σκεφτεσαι να διαθεσεις η πρωτη επιλογη μου (και ισως η μονη στην τιμη αυτη)θα ηταν η BENZ ACE SL Micro-ridge.Eπισης η ACE λογω μαζας/ενδοτικοτητας ειναι πολυ καλη επιλογη με τους πλειστους συγχρονους βραχιονες.
Να πω εδω οτι το thorens td350 θεωρω οτι ειναι εξαιρετικη επιλογη !!!!!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Εδώ το δίνουν με Artist V2.
Άρα κάποια αντίστοιχων προδιαγραφών θα μπαίνει.

Μην ανοιξουμε τετοια συζητηση,την καναμε στο παρελθον.............:smile:
Οι προδιαγραφες που χρειαζονται για ταιριασμα με βραχιονες ειναι ενα πραγμα,οι καλυτερη επιλογη της καλυτερης κεφαλης (τεχνικα και ακουστικα) ειναι αλλο πραγμα.
Αν μη τι αλλο,στα 800 ευρω δεν σκεφτεσαι καν την επιλογη μιας ΜΜ.
 

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
AUDIOLYTIC ευχαριστώ και να σου πω πως την BENZ την έχω και εγώ στο μάτι,μου έχει κάνει κλικ από αυτά που διαβάζω.Την έχω στην λίστα ευχαριστώ και χαίρομαι που σου άρεσε η επιλογή μου.Ψάχνομαι λίγο ακόμα μου αρέσει το παιχνίδι αυτό να ταλαπωρούμαι λίγο με τις επιλογές που έχω, να καταλήγω μετά από σκέψεις και να το ευχαριστιέμαι.Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και βλέπουμε ακόμα επιλογές.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
To ψαξιμο ειναι καλο και βοηθαει στο να ξερουμε τι ειναι διαθεσιμο.
Μην παρεξηγεις την μια επιλογη μου.Επειδη ακριβως οι επιλογες ειναι παμπολλες εδω και καιρο εχω συρρικνωσει τις προσωπικες μου επιλογες ει δυνατον στην μια για καθε κατηγορια τιμης,αντε δυο.Η περιπτωση σου ειναι απο αυτες που για μενα τουλαχιστον η ACE SL-MR (η τελευταια της εκδοση) ειναι μονοδρομος.
Καλο κυνηγι :ernaehrung004:

Σημ: H ACE "συγχωρα" και τα παει αψογα με ενα ..... καλο phono και απογειωνεται με καλυτερα phono.
 

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ευχαριστώ AUDIOLYTIC,ευχαριστώ όλους παιδιά και όταν προχωρήσω θα σας πω τα νέα.Προς το παρόν καλό κυνήγι σε όλους μας.Ελπίζω το Phono του Plinius 9200 να μπορεί να ανταποκριθεί σε τέτοιου είδους κεφαλών τέτοιων τιμών η ίσως και ακόμα πιο πάνω,είναι και αυτό ένα θέμα που το σκέφτομαι πολύ.Δηλαδή αν το phono είναι καλό η αρκετά καλό η με κάποια αναβάθμιση της κεφαλής ίσως να θέλει γιά καλύτερο αποτέλεσμα να πρέπει να κινηθείς σε ξεχωριστό,και αν είναι έτσι σε τι κατηγορία?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απο review στο daGOGO για τον ενισχυτη σου και αναφορα στο phono του.

"Phono

The 9200 has a very nice sounding phono stage. It’s as good as most thousand to fifteen hundred dollar phono preamps; the only thing is, it’s not as versatile. The phono stage was not labeled either for MM or MC; instead, it can be set to HIGH (61dB) or LOW (54dB) gain for MM or MC cartridges by means of jumpers inside the amp. This is a little trouble, but not complicated. Interestingly, I found its MM performance to be extremely good in the lower output setting with the use of a good external step-up transformer."
 

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Audiolytic ευχαριστώ γιά την απάντηση.Καταλαβαίνω δηλαδή ότι και για MC LOW παίζει μια χαρούλα με την αλλαγή των jumpers.Καλό είναι αυτό γιά να γλυτώσουμε το ξεχωριστό phono pre.Από ότι καταλαβαίνω οι συγκεκριμένες κεφαλές είναι οι πιό δύσκολες για το phono.Έχω και ένα άλλο ερώτημα αν μπορείτε να με βοηθήσεται.Το αλφαδάκι το βάζω στο πλατώ για να το φέρω στα ίσια,πρέπει να το βάλω και κοντά στο αξονάκι να δω αν είναι ίσιο και εκεί η είναι στάνταρ ότι ντε και καλά θα είναι αφού είναι το deck?Υπάρχει περίπτωση να θέλει και σε άλλο σημείο περιφεριακά η σε 1 είναι οκ?Σόρυ τώρα αν είναι χαζές οι ερωτήσεις ( και γιά την ορολογία ) αλλά δεν έχω άποψη, απλά ερωτήσεις έχω και χωρίς φόβο και πάθος τις ξεφουρνάω.Επίσης έχουν χαλαρώσει τα ελατήρια από το καπάκι και δεν το κρατάει σηκωμένο,γίνεται κάτι με αυτό η το αφήνω έτσι?Ξέρω επίσης ότι οι πιο πολλοί συμφωνούν ότι πρέπει να βγάζουν το καπάκι για να ακούσουν,πόσο ρόλο παίζει πραγματικά αυτό?
Ευχαριστώ.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Γενικα οι MC ειναι πιο απαιτητικες στο θεμα του phono απο οτι οι ΜΜ.Μελετησα λιγο το phono section του Plinius και κατα την γνωμη μου η ACE δεν θα ειναι προβλημα.
Επειδη το TD350 εχει αναρτηση,υπαρχει η πιθανοτητα το πλατω και η βαση του πικαπ να μην συμφωνουν στο αλφαδιασμα.Καλο ειναι πρωτα να ειναι αλφαδιασμενο το πικαπ (βαση) και επειδη δεν εχει ρυθμισεις τοτε να αλφαδιαστει το ρακ, και μετα το πλατω με την βοηθεια των τριων βιδων που εχει το 350 στο πανω μερος της βασης του (οι βιδες ειναι κατω απο 3 πλαστικα καπακια,το ενα φαινεται πισω δεξια και τα αλλα δυο ειναι κατω απο το πλατω.Αν τωρα δεν ειναι δυνατο το αλφαδιασμα σε ολα,τοτε πιο σημαντικο ειναι το αλφαδιασμα του πλατω.
Υπαρχει,τουλαχιστον υπηρχε ενα θεμα με τους μεντεσεδες για το καλυμα του 350,ηταν λιγο αδυνατοι για το βαρος του καλυματος.Αυτο το αντιμετωπισα σε 3 διαφορετικα TD350.Και να τα αλλαξεις παλι θα παρουσιαστει το ιδιο προβλημα.Ενας τροπος να το λυσεις οριστικα,ειναι να βρεις ενα μεντεσε (ιδιοι με του linn sondek ειναι) και αφου βρεις την σωστη θεση,να τον βιδωσεις στο κεντρο μεταξυ των δυο υφιαταμενων μεντεσεδων,οποτε θα εχεις τρεις να κρατανε το καλυμα.Αυτο κανει αν θυμαμαι καλα και η Thorens με το καλυμα του TD550.Για το αν παιζει καλυτερα με η χωρις το καπακι,δοκιμασε το και δες αν ακους διαφορα και τι προτιμας.
Ελπιζω να βοηθησαν τα σχολια μου :ernaehrung004:
 

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Audiolytic ευχαριστώ γιά την απάντηση.Καταλαβαίνω δηλαδή ότι και για MC LOW παίζει μια χαρούλα με την αλλαγή των jumpers.Καλό είναι αυτό γιά να γλυτώσουμε το ξεχωριστό phono pre.Από ότι καταλαβαίνω οι συγκεκριμένες κεφαλές είναι οι πιό δύσκολες για το phono.Έχω και ένα άλλο ερώτημα αν μπορείτε να με βοηθήσεται.Το αλφαδάκι το βάζω στο πλατώ για να το φέρω στα ίσια,πρέπει να το βάλω και κοντά στο αξονάκι να δω αν είναι ίσιο και εκεί η είναι στάνταρ ότι ντε και καλά θα είναι αφού είναι το deck?Υπάρχει περίπτωση να θέλει και σε άλλο σημείο περιφεριακά η σε 1 είναι οκ?Σόρυ τώρα αν είναι χαζές οι ερωτήσεις ( και γιά την ορολογία ) αλλά δεν έχω άποψη, απλά ερωτήσεις έχω και χωρίς φόβο και πάθος τις ξεφουρνάω.Επίσης έχουν χαλαρώσει τα ελατήρια από το καπάκι και δεν το κρατάει σηκωμένο,γίνεται κάτι με αυτό η το αφήνω έτσι?Ξέρω επίσης ότι οι πιο πολλοί συμφωνούν ότι πρέπει να βγάζουν το καπάκι για να ακούσουν,πόσο ρόλο παίζει πραγματικά αυτό?
Ευχαριστώ.
Ωωχχχ σορυ την έκανα.
 

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
AUDIOLYTIC ευχαριστώ για την απάντηση,είσαι κατατοπιστικότατος,βρήκα τα σημεία που είπες για την αλφάδιαση του πλατώ.Βιδώνοντας- ξεβιδώνοντας φαντάζομαι ότι θα το φέρνουν αλφάδι ( για πολύ λίγο δεν είναι στην μέση του στρογγυλού στόχου, η φουσκάλα ,που έχει το αλφάδι πάνω για τις ρυθμίσεις).Θα προσπαθήσω να το φέρω χωρίς ελπίζω να τα κάνω χειρότερα.Από ότι κατάλαβα έχει περάσει από τα χέρια σου το πικ απ.Ημουν μεταξύ του clearaudio consept και αυτού και όχι για μεγάλη διαφορά χρημάτων προτίμησα αυτό αφού είχε και πάρα πολλά έξτρα και ήταν και σε πολύ καλή κατάσταση.Γιά να το λες και εσύ τώρα που το ξέρεις το πικ απ έκανα καλή επιλογή.Βασικά μου άρεσε και ο βραχίωνας καλύτερα του Thorens επειδή διάβαζα ότι του consept είχε θέματα αν ήταν κοντά σε ηχεία και γενικά με κραδασμούς ( πράγμα που ήξερα εγώ για τον χώρο μου),οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη κατέληξα στο Thorens.Είμαι μπορώ να πω με σιγουριά πολύ χαρούμενος γιαυτό.Κάποια στιγμή θα κάνω ντου και για την κεφαλή και θα είμαι ακόμα πιο καλά.Ευχαριστώ πολύ εσένα και όλους που βοηθάτε και είστε ψαγμένοι και κατατοπισμένοι σε θέματα που μας απασχολούν.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
AUDIOLYTIC ευχαριστώ για την απάντηση,είσαι κατατοπιστικότατος,βρήκα τα σημεία που είπες για την αλφάδιαση του πλατώ.Βιδώνοντας- ξεβιδώνοντας φαντάζομαι ότι θα το φέρνουν αλφάδι ( για πολύ λίγο δεν είναι στην μέση του στρογγυλού στόχου, η φουσκάλα ,που έχει το αλφάδι πάνω για τις ρυθμίσεις).Θα προσπαθήσω να το φέρω χωρίς ελπίζω να τα κάνω χειρότερα.Από ότι κατάλαβα έχει περάσει από τα χέρια σου το πικ απ.Ημουν μεταξύ του clearaudio consept και αυτού και όχι για μεγάλη διαφορά χρημάτων προτίμησα αυτό αφού είχε και πάρα πολλά έξτρα και ήταν και σε πολύ καλή κατάσταση.Γιά να το λες και εσύ τώρα που το ξέρεις το πικ απ έκανα καλή επιλογή.Βασικά μου άρεσε και ο βραχίωνας καλύτερα του Thorens επειδή διάβαζα ότι του consept είχε θέματα αν ήταν κοντά σε ηχεία και γενικά με κραδασμούς ( πράγμα που ήξερα εγώ για τον χώρο μου),οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη κατέληξα στο Thorens.Είμαι μπορώ να πω με σιγουριά πολύ χαρούμενος γιαυτό.Κάποια στιγμή θα κάνω ντου και για την κεφαλή και θα είμαι ακόμα πιο καλά.Ευχαριστώ πολύ εσένα και όλους που βοηθάτε και είστε ψαγμένοι και κατατοπισμένοι σε θέματα που μας απασχολούν.
Ναι ειχα το 350/sme m2-9 για αρκετο καιρο και οντως ειναι εξαιρετικο πικαπ και καλα εκανες που το προτιμησες imo.
Δεν ειχα ιδιαιτερο λογο να το πουλησω αλλα επειδη ειχα 3-4 πικαπ την εποχη εκεινη τελικα επελεξα να το δωσω.
Με λιγη υπομονη θα τα καταφερεις με το αλφαδιασμα ειμαι σιγουρος.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Να πω στον φιλο romek κατι, μιαs και μιλαμε για ολα τα Θεματα του στερεοφωνικου του εδω και αρκετεs μερεs..
γιατι βρε φιλε Θεs να αλλαξειs την υπεροχη grado, οταν εχειs τετοια σοβαρα Θεματα με τα ηχεια σου? εντελωs καλοπροαιρετα το λεω και χωριs καμια διαΘεση κοντραs ή υπεροψιαs ή δεν ξερω και γω τι αλλο... ουτε εξυπνοs Θελω να το παιξω. με καταλαβαινειs ελπιζω..
ομωs να εισαι σιγουροs οτι δεν εχειs ακουσει στην πραγματικοτητα, ουτε το πικαπ σου, ουτε την κεφαλη που φοραει τωρα. ουτε φυσικα την BENZ Θα ακουσειs.. μεχρι να λυσειs το Θεμα των ηχειων δλδ. γιατι λοιπον να "ξεφορτωσειs" 800φραγκα για κατι που απλα, δεν Θα πιασει τοπο? κριμα ειναι... εκτοs του οτι η silver που εχειs τωρα, ειναι στην ουσια μια gold που δεν "περασε" τιs εξετασειs για να "χριστει" gold.. ειναι η προκορωνιδα (αs το πω ετσι), τηs σειραs prestige.
στα λεω αυτα εγω που οπωs σου ειπα και στο αλλο νημα ειχα Θεματα με τον χωρο και τα ηχεια. και αν δεν καταλαβεs καλα τι προβληματα ελυσα, να σου διευκρινισω οτι προβληματα μπουμαρισματοs ελυσα. οχι στερεοφωνικηs εικοναs, σκηνηs, ή ευρουs. αυτα ποτε δεν Θα λυΘουν. την Αρτεμη την εχω ακουσει οπωs πρεπει με τον ιδιο ενισχυτη που εχω και γω και μικρη σχεση ειχε αυτο που ακουω στο σπιτι. γιατι πολυ απλα, δεν κανει το σπιτι για Αρτεμη... τον νου σου λοιπον για το αν αξιζει να αλλαξειs κεφαλη.
 

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Απάντηση: Re: Κεφαλή για Thorens td 350 + clearaudio satisfy carbon silver

Ευχαριστώ vlad66 γιά όλα αυτά,και είναι σωστά.Μη νομίζεις πως δεν τα σκεφτομαι και εγώ.Θέλω να σου πω όμως ότι με φίλο που ασχολείται με το άθλημα πολλά χρόνια και με γνώσεις και εμπειρία αφού έχουν περάσει αρκετά μηχανήματα αξιόλογα από τα χέρια του,πριν λίγες μέρες κάναμε εδώ ακροάσεις με τα σφουγγαράκια στις εξατμίσεις όπως είπες ,και ακουγόταν μιά χαρά (σύμφωνα με τον χώρο -στριμωγμένα).Ίσως χωρις να ήταν καλύτερα,και αυτός είχε την ίδια γνώμη για την κεφαλή τουλάχιστον προς το παρόν γιατί δεν έχω και πολύ υλικό ( 50-60 δίσκους).Πάντως και αυτός ήταν πολύ ικανοποιημένος με το άκουσμα.Όμως το μικρόβιο υπάρχει και κάποια στιγμή θα γίνει.Δεν ξέρω πως -τι-γιατί,όμως όταν τα τραβάω μπροστά και τα ανοιγω όσο γίνεται ( με τα σφουγγάρια πάντα) ακούγονται μιά χαρά.Τώρα και εγώ τα άκουσα με τον ενισχυτή μου στο μαγαζί και ήταν καλύτερα ναι,αλλά συμβιβάζομαι και τώρα εδώ και τουλάχιστον γιά τα αυτιά τα δικά μου είμαι αρκετά ικανοποιημένος και χωρίς να έχω κάνει τίποτα με τον χώρο.Όταν μπορέσω θα το κοιτάξω επιμελέστερα αυτό .Ευχαριστώ και όπως έχω πει κάθε άποψη καλοδεχούμενη φίλε vlad66.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
ασε τα σφουγγαρακια τοτε. καποιες φορες συμβαινει να ακουγεται καλυτερα ενα ηχειο με αυτα οταν εχουμε θεμα χωρου. και μη παρεις πανελ να γλιτωσεις λεφτα για δισκους.
ουτε αλλαγη κεφαλης... δισκοι,δισκοι και μονο δισκοι..!! :music-smiley-005::proud:
 

romek

New member
11 November 2007
43
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Απάντηση: Re: Κεφαλή για Thorens td 350 + clearaudio satisfy carbon silver

Φίλε vlad66 ευχαριστώ,αυτό κάνω προς το παρόν και θα δούμε.Ακούω αρκετά ,μου αρέσει και προχωράω.Όσο για τον χώρο βλέπω αργότερα. Όταν μπορέσω και επιμεληθώ τον χώρο σίγουρα θα ακούγεται και καλύτερα το σύστημα.Ευχαριστώ πολύ όλους.