The Batman [2022]

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    32

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,930
Εκεί ψηλά.....
The-Batman.jpg

Poster-EN | Poster-GR


Σκηνοθεσία: Ματ Ριβς

Πρωταγωνιστούν: Ρόμπερτ Πάτινσον, Πολ Ντέινο, Ζόι Κράβιτς, Κόλιν Φάρελ, Άντι Σέρκις, Τζέφρι Ράιτ, Τζον Τορτούρο

Διάρκεια ταινίας: 176' λεπτά

Σινεμά: 3 Μαρτίου 2022

Imdb




Υπόθεση:
Πάνω από ένα χρόνο τώρα, ο Μπρους Γουέιν βυθίζεται στο σκοτάδι της Γκόθαμ ως ο Μπάτμαν που σπέρνει τον φόβο στις
καρδιές των εγκληματιών. Με μόνους συμμάχους τον Άλφρεντ και τον Τζέιμς Γκόρντον, ο μοναχικός τιμωρός δίνει σάρκα
και οστά στην εκδίκηση για χάρη των συμπολιτών του. Όταν ένας κατά συρροή δολοφόνος στοχεύσει στην ελίτ της πόλης,
ένα μονοπάτι από γρίφους οδηγεί την έρευνα του Μεγαλύτερου Ντετέκτιβ του Κόσμου στον υπόκοσμο, όπου θα συναντήσει
χαρακτήρες όπως η Σελίνα Κάιλ/Κατγούμαν, ο Όσβαλντ Κόμπλποτ/Πιγκουίνος, ο Κάρμαϊν Φαλκόνε και ο Έντουαρντ Νάστον/
Γρίφος. Όσο η κλίμακα του νοσηρού σχεδίου ξεδιπλώνεται, ο Μπάτμαν πρέπει να συνάψει καινούριες συμμαχίες, να αποκα-
-λύψει τον ένοχο και να αποδώσει δικαιοσύνη για την κατάχρηση εξουσίας και τη διαφθορά που έχουν καταστρέψει την
Γκόθαμ Σίτι.








 
Last edited by a moderator:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,436
Μεταμορφωση
Κρατάω και μια πισινή.
Αν τον κάνουν τούμπανο και υποστηρίξει σωστά τον ρόλο μπορεί να βιώσουμε μια ευχάριστη έκπληξη.
Εκ πρώτης, όντως δεν είναι συμβατή επιλογή.
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548


H ταινια μαλλον θα ασχοληθει με τα νεανικα χρονια του Γουειν και τις ικανοτητες του ως Ντετεκτιβ.

Άρα δεν είναι Batman.. Κρατάω μικρό καλάθι για την υπόθεση



Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,930
Εκεί ψηλά.....



Aντε να δουμε ποσο διαφορετικος θα ειναι ο Μπατμαν του Ριβς απο εκεινον του Νολαν.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πίστευα ότι μετά την τριλογία του Νόλαν κανείς δεν θα χε την όρεξη να ξανά ασχοληθεί με το θέμα, όπως και να το κάνεις η σύγκριση θα είναι αναπόφευκτη.
Προσωπικά δεν ξέρω αν θέλω να το δω, μου κατσε τόσο ωραία του Νόλαν η τριλογία που δεν ήθελα να βγει κάτι νέο και να μου το χαλάσει, απ την άλλη την έχω την περιέργεια, το πολύ πολύ αν δεν μ αρέσει θα δω επανάληψη του Νόλαν για να ρθω στα ίσα μου.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Εμένα που μου φαίνεται βαρετή του Νόλαν θα δω την καινούργια με ανυπομονησία. Ακόμη θεωρώ την πρώτη ταινία με τον Κίτον ανώτερη αισθητικά .
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Του Νόλαν μου άρεσε τρομερά γιατί ξέφυγε απ το παιδικό, το έφερε στα μέτρα του ρεαλιστικού τόσο που να σκέφτομαι εγώ σαν θεατής ότι ΑΝ υπήρχε μπάτμαν, έτσι θα γινόταν, μ έπεισε σα να έβλεπα πραγματικό γεγονός κι όχι ταινία.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,058
Αθηνα, Κεραμεικος
Αγαπημενα τα μπατμαν με Κιτον. Ειχαν φοβερη αισθητικη ειδικα για τοτε που βγηκανε.

Αλλα του Νολαν ειναι αλλου για εμενα. Τα δυο πρωτα ειναι οι καλυτερες ταινιες υπερηρωων εβερ.

Το τριτο ηταν χειροτερο αλλα και παλι παρα πολυ καλο. Το πρωτο νομιζω το χω δει 5.6 φορες ειναι το αγαπημενο μου.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,930
Εκεί ψηλά.....
Η τριλογια του Νολαν δεν υπαρχει τωρα αφηστε το. Ο τυπος πηγε την υποθεση super hero movie στην στρατοσφαιρα.

Δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος για αυτην παντως λογω πρωταγωνιστη (καλως ή κακως τον εχουμε συνηθισει ωριμο τον Μπατμαν , η νεανικη του ηλικια τωρα ειναι σαν να βλεπουμε τον νεαρο Ντικ να ξεκινα σολο καριερα)

Θα δουμε. Εχουν δωσει πολυ βαρος στο sound design αντιγραφοντας ετσι τον Νολαν λιγο για να δωσουν εμφαση στην ταινια με πιο αργη αφηγηση.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: The Batman (2021)

Του Νόλαν μου άρεσε τρομερά γιατί ξέφυγε απ το παιδικό, το έφερε στα μέτρα του ρεαλιστικού τόσο που να σκέφτομαι εγώ σαν θεατής ότι ΑΝ υπήρχε μπάτμαν, έτσι θα γινόταν, μ έπεισε σα να έβλεπα πραγματικό γεγονός κι όχι ταινία.
Εμένα με κούρασε . Και νομίζω ότι ο Νόλαν γενικά κουράζει σκηνοθετικά .
Πάντως υπάρχουν διαφορετικές κόμικ εκδοχές του βατμαν , όπως υπάρχουν και για τον Σπάιντερμαν. Εμένα δεν με συγκινεί η συγκεκριμένη εκδοχή .

Και έτσι κι αλλιώς ο βατμαν δεν έχει σούπερ δυνάμεις για να μην μπορεί να είναι κοντά στο ρεαλιστικό . Ένας πλούσιος τυπάς με τεχνολογία είναι σαν τον Ironman . Που πολεμάει σε μια φανταστική πόλη ...

Πάντως αν αρχίσουμε να μπαίνουμε σε σκέψεις πως τα κόμικ θα μπορούσαν να είναι κοντά στην πραγματικότητα , τότε οι κακοί θα έπρεπε να είναι σαν τον τζόκερ στην τελευταία ταινία και τα εξωγήινα μωρά που πέφτουν στην γη να καταλήγουν σαν τον brightburn και όχι τον Superman....
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Εμένα που μου φαίνεται βαρετή του Νόλαν θα δω την καινούργια με ανυπομονησία. Ακόμη θεωρώ την πρώτη ταινία με τον Κίτον ανώτερη αισθητικά .
Συμφωνώ όπως και στο επόμενο σου μήνυμα.
Με εξαίρεση κάπως την δεύτερη ταινία της σειρά του Nolan δεν μπορώ να πω πως έχω πετύχει τον εαυτό μου να θέλει να την ξαναδεί σε σύγκριση με την άποψη του Burton (ειδικά την πρώτη)
Βέβαια να πω πως ούτε ο Bale σαν επιλογή ηταν ότι καλύτερο έχει παρουσιάσει η σειρά.
Ο Keaton και ο Affleck μου άρεσαν πολύ περισσότερο ( αν και εντελώς διαφορετικοί Batman) σε σχέση με τους ενδιάμεσους που μας έχουν παρουσιάσει ως τωρα.