Προβολεας για ταινίες/gaming!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cpgr

New member
13 July 2013
15
Καλησπέρα σας, θα ήθελα τις συμβουλές σας για αγορά προτζέκτορα με budget 500/1000ε


Ας ξεκινήσω απο το gaming κομματι :

Επειδή δεν έχω καθολου εμπειρία απο προτζεκτορες, υπάρχει προβολεας που να τα κανει ολα ικανοποιητικά, (ταινιες + gaming >100hz) στο 1000-ρικο?... ή είναι προτιμοτερο το dedicated monitor ?

Η χρηση σε games θα ειναι κυρίως sim racing γιαυτο ψαχνω και πολλες ιντσες/fps... (Βεβαια σε πρωτη φαση με ενδιαφέρει το immersiοn απο τις πολλες ιντσες και σε δευτερη το smoothness )


Tαινίες:

Νομίζω ότι θα με βολέψει ένας απλός 1080p (στα 500ε) για ταινίες και σειρές αλλά από όσο έψαξα υπάρχουν αρκετά μεγάλες διαφορές και στους ακριβότερους (700-1000ε)..


Συνολικά :

1) Πρωτίστως με ενδιαφέρει να μην βγάλει προβήματα σε μια 4-5ετία.. (διάβαζα κατι για halo effect σε optoma 142x)

2) Αν υπαρχει προβολέας που είναι σημαντικά καλύτερος απο τους entry level (των 500ε) σε ταινίες και αξίζει για gaming (ιδανικά με >100 hz) με κοστος γύρω στα 1000ε τότε θα το σκεφτώ σοβαρά να επενδύσω σε αυτόν.

3) Αλλιώς θα αγοράσω αυτό το monitor και ότι καλύτερο μπορέσω για ταινίες με τα υπολοιπα 500ε (κατηγορία τιμής όχι απόλυτα νούμερα)..


Χώρος:

Φωτό

Οι 110'' που γράφω είναι στο περίπου από όσα είδα για τα 3.8μ αποστασης.. που έχω..

H σκιασμένη περιοχή είναι ενα σώμα καλοριφέρ και ο υπόλοιπος τοίχος κενός..
Αριστερα απο τα 4.2μ υπαρχει ακομη 1μ κενο αλλά έχω μια βιβλιοθήκη που μαλλον θα μείνει εκεί..

Μπορώ να τον βάψω αντί να αγοράσω πανί?


Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

cpgr

New member
13 July 2013
15
Επισης ο χώρος μπορεί να γίνει πλήρως σκοτεινός ανεξαρτητως συνθηκών ηλιοφάνειας... οπότε δεν έχω θέμα αν έχει λίγα lumen ο προβολεας.. (υποθέτω :p)

Eνα τετοιο setup μου φαίνεται αρκετα ελκυστικό..
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
https://www.skroutz.gr/s/13176794/BenQ-W2000.html

Θα σου έλεγα να πάρεις αυτόν.

Εγώ εχω τον απλό w2000 πάνω από 2 χρόνια με λάμπα που έχει περάσει τις 6500 ωρες (ακόμα η πρώτη) σε 110" και παίζω games χαλαρά..... και ο 2000+ είναι βελτιωμένος στον τομέα input lag οποτε θα είναι καλύτερος από τον δικό μου.

Θα σου βγάλει 5 χρόνια άνετα και είναι καλύτερος από entry level του 500ρικου.

...και ναι φυσικά μπορείς να βάψεις αντι να βάλεις οθόνη αν θέλεις.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Ποιοτικά μια καλή οθόνη είναι σαφώς καλύτερη επιλογή.

Όποτε, θα πρότεινα να δεις κάπου από κοντά πως είναι το gaming σε προβολέα (αν δεν το έχεις ήδη κάνει, βέβαια) και βάσει αυτού να αποφασίσεις προς τα που να κινηθείς.

Απλώς, αν το κανεις, δώσε λίγο χρόνο (αν γίνεται, φυσικά) γιατί τα πρώτα λεπτά σίγουρα θα ενθουσιαστείς από το μέγεθος και δεν θα πάρεις χαμπάρι τα αρνητικά (το μέγεθος μπορεί να είναι ένα από αυτά btw / όσο κι αν ακούγεται ειρωνικό)
 

cpgr

New member
13 July 2013
15
Ναι κατάλαβα επειδη δε μπορω να δω απο κοντα προβολεα , μαλλόν θα παω στη ποιο safe επιλογη του απλου προτζεκτορ για ταινιες και ενος dedicated gaming monitor.

To θεμα ειναι ποιον... αναμεσα στον optoma 144x και Epson EH-TW650 και Viewsonic Pro7827HD τι διαφορες υπαρχουν? Υπαρχει κατι αλλο αντιστοιχο?
 
19 June 2006
35,671
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να παίξεις σε κάποιον από αυτούς που αναφέρεις.

Οι δύο είναι DLP, επομένως, δουλεύουν με χρωματικό τροχό, ο Epson LCD.

Προσωπικά, αν και ντιελπάκιας, το gaming σε DLP με κουράζει αρκετά λόγω ότι τα μάτια ''παίζουν'' συνέχεια. Οι τρίτσιποι είναι σαφώς πιο ξεκούραστοι.

Τέλος, οι προβολείς έχουν output lag αρκετά υψηλό (40-50 ms).
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Καλησπέρα ,

δες και τον OPTOMA HD29 ... απο ότι έχω διαβάσει h εταιρία τον προτείνει για gaming projector....