Yπάρχει κάτι που να αξίζει πραγματικά με τιμή κάτω από (ή γύρω στο) χιλιάρικο;

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή έρχεται με το φόρα η τελευταία σεζόν του Game και "πρέπει" να τη δω σε 4k και σε περισσότερες από τις 46 υπάρχουσες ίντσες, υπάρχει κάτι που να αξίζει πραγματικά με τιμή κάτω από (ή γύρω στο) χιλιάρικο;

Απόσταση: 3 μέτρα περίπου, maximum διάσταση λόγω χώρου 65 ίντσες, βασική χρήση: ταινίες, σειρές από netflix, amazon prime, kodi

Σημαντικό είναι ότι θα κρεμαστεί σε τοίχο άρα και το πάχος/βάθος παίζει σημαντικό ρόλο και αυτός είναι ο βασικός λόγος που αποκλείω την lg 60uk6200 - παρόλο το πολύ καλό value for money, 9 εκατοστά είναι αρκετά για τέτοιου είδους τοποθέτηση και στο συγκεκριμένο χώρο δε θα δείχνει ωραία.

Για να αξίζει η μετάβαση, έχω ψιλο-αποκλείσει οτιδήποτε κάτω 60 ίντσες και επίσης φαντάζομαι πως πρέπει να πάω αποκλειστικά σε VA panel για ένα contrast της προκοπής...
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
σ'ευχαριστώ για την πρόταση

πήγα και την είδα σε κατάστημα νωρίτερα σήμερα, ενημερώθηκα για την προσφορά από ανάρτηση άλλου μέλους (xavito) στο αντίστοιχο νήμα (των προσφορών)

δύσκολο να βγάλεις συμπέρασμα σε χώρο με τέτοιο χάλια φωτισμό, αλλά φαίνεται πολύ τίμια πρόταση

το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχει αυτό το wow factor των oled που τις βλέπεις και σου τρέχουν τα σάλια με την εικόνα τους και μπαίνω πάλι στην ίδια διαδικασία - αν αξίζει να μείνω με αυτή που έχω (46αρα LED 5ετίας) μέχρι να μπορέσω να πάρω μια 65αρα OLED


υπόψη, η προσφορά των 999ευρώ για την 70αρα Sony δε θα κρατήσει πολύ - όπως με ενημέρωσε ο υπεύθυνος του καταστήματος, η διαθεσιμότητα ήταν περίπου 20-30 κομμάτια για όλη την Ελλάδα....
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχει αυτό το wow factor των oled που τις βλέπεις και σου τρέχουν τα σάλια με την εικόνα τους και μπαίνω πάλι στην ίδια διαδικασία - αν αξίζει να μείνω με αυτή που έχω (46αρα LED 5ετίας) μέχρι να μπορέσω να πάρω μια 65αρα OLED

Σε συνθήκες πολύ χαμηλού ή καθόλου φωτισμού η OLED δεν συγκρίνεται με LCD ειδικά αν στο σήμα υπάρχουν μαύρες μπάρες πάνω κάτω και φυσικά σε γωνίες θέασης μεγαλύτερες των 20 μοιρών (και πολύ λέω) για τον απαιτητικό και αυτόν που έχει εμπειρία/γνώση.
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
δυστυχώς ακόμη και σε φως πολυκαταστήματος η εικόνα των oled ήταν τόσο συντριπτικά καλύτερη που έκανε οτιδήποτε άλλο να μοιάζει παρωχημένο...

και επειδή τηλεόραση δεν αγοράζεις κάθε χρόνο, και ειδικά στις μεγάλες διαστάσεις την παντρεύεσαι κανονικά, το σκέφτομαι διπλά
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Yπάρχει κάτι που να αξίζει πραγματικά, με τιμή γύρω στο χιλιάρικο;

Θα πρέπει να αυξηθεί κατά πολύ το budget για κάποιαν 65" OLED και μάλλον δεν πρόκειται να εμφανιστούν μεγάλες ευκαιρίες (κοντά στα 1500 ευρώ, με επιστροφές χρημάτων και λοιπές προωθητικές ενέργειες) σε αυτό το μέγεθος σύντομα.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
δυστυχώς ακόμη και σε φως πολυκαταστήματος η εικόνα των oled ήταν τόσο συντριπτικά καλύτερη που έκανε οτιδήποτε άλλο να μοιάζει παρωχημένο

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου. Έχω δει σε κατάστημα OLED σε συνθήκες πολύ έντονου φωτισμού και απόρησα πως μερικοί υποστηρίζουν πως χάνει σε σχέση με τις LCD.
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
σε πολύ φωτεινές σκηνές υπήρχαν κάποιες LED που ήταν πιο εντυπωσιακές (κυρίως οι QLED της Samsung και κάποιες ακριβές LG), αλλά προσωπικά βρήκα τα χρώματά τους αφύσικα, δε μου άρεσαν... σίγουρα παίζουν πολλές παράμετροι ρόλο, από τι προφίλ-ρυθμίσεις έχει, τι υλικό παίζει κλπ. Το δυναμικό προφίλ της Samsung ας πούμε δεν βλέπεται, είναι υπερβολικά κορεσμένο χρωματικά

πάντως έβλεπα την 55αρα OLED Sony διαγώνια από το σημείο που παρακολουθούσα την 70αρα της προσφοράς και η εικόνα της σου τραβούσε αμέσως την προσοχή


Θα πρέπει να αυξηθεί κατά πολύ το budget για κάποιαν 65" OLED και μάλλον δεν πρόκειται να εμφανιστούν μεγάλες ευκαιρίες (κοντά στα 1500 ευρώ, με επιστροφές χρημάτων και λοιπές προωθητικές ενέργειες) σε αυτό το μέγεθος σύντομα.

Μιχάλη έχεις δίκιο, είναι άλλη κατηγορία τιμής - ίσως στο τελικό ξεστοκάρισμα του '18 να παρουσιαστούν κάποιες ευκαιρίες...