είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα........

YANNIS_

New member
13 March 2019
2
Είμαι στην αναζήτηση νέας τηλεόρασης, η οποία θα χρησιμοποιείται για θέαση ταινιών από σκληρό δίσκο, για netflix, για kodi, για παρακολούθηση tv και ίσως για λίγο gaming.
Η απόσταση θέασης είναι 3 με 3,5 μέτρα.

θα ήθελα τη βοηθεια σας για να καταλήξω σε ένα μοντέλο από καποια συγκεκριμένα που έχω υπόψιν μου, τα οποία είναι τα παρακάτω:
[h=1]Samsung LED TV UE55NU7402 55" 4Κ Ultra HD Smart[/h][h=1]Samsung LED TV UE58MU6122 58" 4Κ Ultra HD Smart[/h][h=1]Sony LED TV KD55XE8096BAEP 55" 4Κ Ultra HD Smart[/h]Επίσης, θα ήθελα συγκεκριμένα όποιος γνωρίζει να μου πει ποια από τα μοντέλα αυτά έχουν VA PANEL.

Ακόμα, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια άλλα μοντέλα που ενδεχομένως έχετε εσείς υπόψιν σας...

Ευχαριστώ πολύ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα...

Για απόσταση θέασης τουλάχιστον τρία μέτρα, ιδανικά πας σε 65" και πάνω. Αν είναι περιορισμένο το budget, δες την 60" LG UK6200 (VA panel, 50 Hz).
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Είμαι στην αναζήτηση νέας τηλεόρασης, η οποία θα χρησιμοποιείται για θέαση ταινιών από σκληρό δίσκο, για netflix, για kodi, για παρακολούθηση tv και ίσως για λίγο gaming.
Η απόσταση θέασης είναι 3 με 3,5 μέτρα.

θα ήθελα τη βοηθεια σας για να καταλήξω σε ένα μοντέλο από καποια συγκεκριμένα που έχω υπόψιν μου, τα οποία είναι τα παρακάτω:
[h=1]Samsung LED TV UE55NU7402 55" 4Κ Ultra HD Smart[/h][h=1]Samsung LED TV UE58MU6122 58" 4Κ Ultra HD Smart[/h][h=1]Sony LED TV KD55XE8096BAEP 55" 4Κ Ultra HD Smart[/h]Επίσης, θα ήθελα συγκεκριμένα όποιος γνωρίζει να μου πει ποια από τα μοντέλα αυτά έχουν VA PANEL.

Ακόμα, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια άλλα μοντέλα που ενδεχομένως έχετε εσείς υπόψιν σας...

Ευχαριστώ πολύ
Καμία από τις τρεις δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου. Η LG που προτείνει ο φίλος από πάνω είναι καλή επιλογή.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Είμαι στην αναζήτηση νέας τηλεόρασης, η οποία θα χρησιμοποιείται για θέαση ταινιών από σκληρό δίσκο, για netflix, για kodi, για παρακολούθηση tv και ίσως για λίγο gaming.
Η απόσταση θέασης είναι 3 με 3,5 μέτρα.

θα ήθελα τη βοηθεια σας για να καταλήξω σε ένα μοντέλο από καποια συγκεκριμένα που έχω υπόψιν μου, τα οποία είναι τα παρακάτω:
Samsung LED TV UE55NU7402 55" 4Κ Ultra HD Smart

Samsung LED TV UE58MU6122 58" 4Κ Ultra HD Smart

Sony LED TV KD55XE8096BAEP 55" 4Κ Ultra HD Smart

Επίσης, θα ήθελα συγκεκριμένα όποιος γνωρίζει να μου πει ποια από τα μοντέλα αυτά έχουν VA PANEL.

Ακόμα, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια άλλα μοντέλα που ενδεχομένως έχετε εσείς υπόψιν σας...

Ευχαριστώ πολύ

Οι δύο Samsung που αναφέρεις έχουν VA (Vertical Alignment) panel.Προσωπικά από τις δύο θα διάλεγα την NU74.

H XF8096 IPS (In-Plane Switching) panel .

Αν η θέση θέασης είναι απέναντι από την οθόνη και οι συνθήκες θέασης είναι με χαμηλό φωτισμό ή καθόλου τότε LCD με VA panel είναι η καλύτερη επιλογή.

Για να πάρεις κάτι καλύτερο σε εικόνα πας σε VA,100Hz, 55NU8002,55Q6FN,να σημειωθεί επειδή αναφέρεις για ταινίες από hdd,οι Samsung δεν υποστηρίζουν DTS στον ήχο.

Επίσης για την απόσταση σου δες αν μπορείς να ανέβεις σε μέγεθος 65",70".

Σε Sony με VA panel πας σε 55XF70,και με android tv σε 65XF7596,και με 100Ηz στις 70XF8305,55XF9005.
 

YANNIS_

New member
13 March 2019
2
Απάντηση: Re: είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα........

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανέβω σε ίντσες, γιατί η τηλεόραση θα τοποθετηθεί ανάμεσα σε μία πόρτα και ένα παράθυρο, οπότε έχω απόσταση περίπου 1,30 μέτρα.
Οπότε αν βάλω 60 ίντσες , ή η πόρτα δε θα ανοίγει ή το παράθυρο.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Παιδιά γειά σας,

Σχετικά με το θέμα του μεγέθους της τηλεόρασης θα ήθελα να κάνω μερικά σχόλια.Για τους γνώστες του αντικειμένου αυτά που θα αναφέρω προφανώς θα φανούν τετριμμένα αλλά για τους μη μυημένους του είδους νομίζω πως δεν είναι καθόλου.Καταρχάς καλωσορίζω τον φίλο μας στο φόρουμ των τρελαμένων του ήχου και της εικόνας!:drool1:

Θα πρότεινα στον φίλο μας να μελετήσει τα γραφήματα που υπάρχουν στα παρακάτω δυο thread:

https://avclub.gr/forum/showthread.php/167342-Αγορά-νέας-Τηλεόρασης-εκτός-από-Samsung/page2

https://avclub.gr/forum/showthread.php/165709-Αγορά-55αρας-4k-με-μπατζετ-1500-1800€/page2

Επίσης τα συγκεκριμένα διαγράμματα νομίζω ότι καλό θα ήταν να γίνονταν sticky thread από τους διαχειριστές μας,για να είναι εύκολα προσβάσιμα κάθε στιγμή.

Ο φίλος παραπάνω είναι καινούργιος στο φόρουμ και πιθανόν να μην γνωρίζει πολλά σχετικά με τα των τηλεοράσεων ακόμα.Νομίζω ότι οι περισσότεροι από εσάς θα έχετε διαπιστώσει ότι στις συνήθεις καθημερινές συναναστροφές και συζητήσεις μας αν προτείνετε σε κάποιον 55" τηλεόραση για να βλέπει σε απόσταση 2 μέτρα,το πιθανότερο είναι να σας κοιτάξει περίεργα και να σας πει : "55" στα 2 μέτρα,θα στραβωθώ!Μια σαραντάρα και πάλι είναι πολύ μεγάλη!"

Για να εξετάσουμε,πόση δόση αλήθειας έχει αυτή η αυθόρμητη αντίδραση του συνομιλητή μας: Ας ξεκινήσουμε με τα λεγόμενα standard definition (SD) σήματα.Ως SD κατά βάση θεωρούνται σήματα 480i/p, 576i/p. Το σύνηθες τηλεοπτικό σήμα (εξαιρώντας τα HD κανάλια) είναι SD.Επίσης μια ταινία σε DVD έχει ανάλυση συνήθως 576p είναι δηλαδή στην κατηγορία του SD.Και εδώ διευκρινίζουμε ότι όταν λέμε μια ταινία DVD εννοούμε το πλήρες DVD και όχι συμπιεσμένο DVD το οποίο ενδεχομένως να έχει ακόμα μικρότερη ανάλυση καθώς και ακόμα μικρότερο bitrate.Όπως φαίνεται από τη γραφική παράσταση,για παράδειγμα,με μια τηλεόραση 40" ,προκειμένου για θέαση σήματος 480p η προτεινόμενη βέλτιστη απόσταση θέασης είναι περίπου 4,3 - 4,5 m.

Με το ίδιο μέγεθος τηλεόρασης 40" όπως θα δείτε για παρακολούθηση σήματος 720p η προτεινόμενη βέλτιστη απόσταση θέασης πέφτει στα 2,2 - 2,4 m.
Συνεχίζοντας,με το ίδιο μέγεθος τηλεόρασης 40" όπως θα δείτε για παρακολούθηση σήματος 1080p η προτεινόμενη βέλτιστη απόσταση θέασης πέφτει ακόμα στα 1,50 - 1,60 m.
Συνεχίζοντας ακόμα,με το ίδιο μέγεθος τηλεόρασης 40" για παρακολούθηση σήματος 4K UHD (2160p) η προτεινόμενη βέλτιστη απόσταση θέασης πέφτει επιπλέον μόλις περίπου στα 0,70 m !

Βλέπουμε γενικά δηλαδή ότι η απόσταση θέασης είναι συνάρτηση δύο (ανεξάρτητων) μεταβλητών: Η μια μεταβλητή είναι το είδος του σήματος που βλέπουμε (480p,720p,1080p,2160p,κλπ) και η δεύτερη μεταβλητή είναι το μέγεθος του προβαλλόμενου μέσου,εν προκειμένω της τηλεόρασης.Το μέγεθος συνηθίζουμε να το μετράμε μετρώντας το μήκος της διαγωνίου της τηλεόρασης,οθόνης προβολής.
Επίσης όπως είδαμε στο πιο πάνω παράδειγμα για τηλεόραση 40", γίνεται εμφανές από τις γραφικές παραστάσεις ότι : Για δεδομένο (δοσμένο) μέγεθος τηλεόρασης,όσο αυξάνεται η ανάλυση του προβαλλόμενου υλικού,η προτεινόμενη απόσταση θέασης μειώνεται!

Συμπερασματικά λοιπόν αυτό που ο περισσότερος κόσμος έχει συνηθίσει και πιστεύει ενστικτωδώς,ότι δηλαδή μια σαραντάρα είναι ότι πρέπει για να βλέπεις από τα 4 - 4,5 m,είναι απολύτως αληθές αν μιλάμε για SD σήματα,δηλαδή κατά βάση τηλεοπτικό σήμα ή ταινίες σε DVD.Ο κόσμος ενστικτωδώς θα απαντήσει έτσι λοιπόν διότι μέχρι και πριν λίγα σχετικά χρόνια κατά βάση δεν είχαμε πρόσβαση σε καλύτερης ποιότητας υλικό πέραν από SD και επίσης παλιά είχαμε τις τηλεοράσεις CRT, εκείνα τα τεράστια μπαούλα με τον καθοδικό σωλήνα και θυμόμαστε αρκετοί από εμάς τους γονείς μας να μας λένε μικροί ,να μην καθόμαστε πολύ κοντά στην τηλεόραση!

Φυσικά να τονίσουμε ότι και πάλι οι παραπάνω προτεινόμενες αποστάσεις θέασεις ίσως φανούν υπερβολικά κοντινές σε πολλούς.Θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν ότι αυτές οι αποστάσεις έχουν λάβει υπόψιν ότι ζητάμε θέαση που να έχει "κινηματογραφική αίσθηση".Να νιώθεις δηλαδή ας πούμε να σε "κυκλώνει" η εικόνα, να είναι immersive όπως λέμε και στον HD ήχο.Ειδικά λοιπόν στις HD και 4K UHD μιλάμε για αποστάσεις προτεινόμενες για σινεφιλ που θέλουν να έχουν θεάσεις με αξιώσεις.
Παρόλα αυτά ακόμα και να μην είναι κάποιος φανατικός σινεφίλ,μόλις δει μια ταινία ειδικά με κάδρο 2,35:1 όπου έχει μαύρες μπάρες πάνω και κάτω,και περιορίζουν την πραγματική εικόνα σε ακόμα μικρότερη αντιλαμβάνεται ότι οι προτεινόμενες αποστάσεις είναι απολύτως ρεαλιστικές.

Με όλη αυτή την ανάλυση που θέλω να καταλήξω: Ότι ειδικά σε μη μυημένους στο χώρο έχει σημασία οι προτάσεις που θα τους κάνουμε να λαμβάνουν υπόψιν τι είδους χρήση θέλουν να κάνουν με την τηλεόραση.Η εμπειρία μου δείχνει ότι πολλοί δεν είναι τόσο πορωμένοι με το άθλημα όσο εμείς εδώ και στις περισσότερες περιπτώσεις η χρήση της τηλεόρασης είναι για τηλεοπτικό πρόγραμμα και περιστασιακά για ταινίες-σειρές σε HD ή 4Κ.Επομένως όταν ξαφνικά λέμε σε κάποιον που μόλις μπήκε στο φόρουμ μας ότι για 3 - 3,5 m απόσταση πάει για 65" - 70" αν αυτός δεν είναι γνώστης ,όπως είναι το πιθανότερο, μπορεί να το πάρει κάπως περίεργα,να αναρωτηθεί "μα τι μου λένε όλοι αυτοί;"

Ελπίζω με την παρέμβαση μου να βοήθησα το φίλο μας να αρχίσει να μπαίνει στο "άθλημα".Θα πρότεινα λοιπόν στο φίλο μας αν του είναι εύκολο να μας διευκρινήσει περισσότερο τι είδους χρήση θέλει να κάνει με την τηλεόραση: Θα είναι κατά βάση τηλεοπτικό πρόγραμμα από επίγεια καναλάκια ή θα είναι θέαση ταινιών/σειρών μέσω hdd,netflix,kodi κλπ ?

Σας ευχαριστώ.