SAMSUNG 65Q6FN vs ... the rest!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimpate

New member
25 March 2010
11
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω τον παρακάτω προβληματισμό και θα ήθελα όποιος έχει διάθεση να μου πει τη γνώμη του. Θέλω καινούρια τηλεόραση και θέλω μια 65άρα...
Θέλω OLED αλλά λόγω κόστους δεν μπορώ. Προχτές είδα την B8 στο Πλαίσιο 1999 - 20% επιστροφή (άρα περίπου 1600) και μέχρι να αποφασίσω αν θα κάνω το βήμα ή όχι, η τιμή πήγε πάλι στα 2500... :-(
Και εδώ έρχεται ο προβληματισμός. Καθώς δεν μπορώ λόγω κόστους (ίσως και λόγω χρήσης) να πάρω OLED :-( αξίζει λέτε η Q6FN; Διαβάζοντας πάρα πολλά reviews και τις πολύτιμες απόψεις των χρηστών του forum εδώ, πιστεύω πως αν δεν πάει κάποιος σε OLED, στις απλές LCD καλή αγορά είναι η sony XF9005.
Αλλά τώρα που η Q6FN βγαίνει στα 1120, μήπως είναι καλή περίπτωση; Με άλλα λόγια, πιστεύετε ότι η XF9005 είναι "550 ευρώ καλύτερη" της samsung; Όσο για την OLED θα έλεγα πως ναι, είναι 900 ευρώ καλύτερη, αλλά μεταξύ των δύο LCD;

Αυτή τη στιγμή έχω μία samsung plasma 51 ιντσών, φτηνή σειρά, που μάλιστα έχει κολημένο το σήμα το ALPHA πάνω αριστερά από τα πρώτα κι όλας χρόνια λειτουργίας της... :-D
Η απόσταση θέασης είναι στα 2.5 με 3 μέτρα, σε σχετική ευθεία. Η χρήση θα είναι πολύωρη και καθημερινή (από τη 1 το μεσημέρι σερί μέχρι τις 9 το βράδυ τηλεοπτικό σήμα, και από τις 9 μέχρι τις 12 μόνο σειρές, ταινίες, netflix). Ο ήχος δεν με απασχολεί καθόλου (έχω home cinema) και οι smart λειτουργίες επίσης καθόλου (έχω το shield).

Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung 65Q6FN Vs the rest

Για τόσο πολύ τηλεοπτικό - ειδικά δε, αν δε θα απενεργοποιείται καθόλου η τηλεόραση - μάλλον είναι καλύτερα να πας σε LCD. Ενδεχομένως και να σε καλύπτει η Q6FN, όπως και κάποια άλλη, αντίστοιχη LCD.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Οι LG oled βγαινουν συνεχώς σε προσφορές. Σε 2,5 με 3 μέτρα είσαι εντάξει και με 55 ίντσες. Περιμένε να βγει η lg b8 στο χιλιάρικο ή η LG c8 στα 1200 και χτυπά μια από τις δύο. Το qled της Samsung είναι απάτη. Απλό va είναι και καμιά σχέση με oled.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Eγω σου λέω να κάνεις λίγο υπομονή για black Friday,πιστεύω θα χτυπήσεις 65αρα oled με 1500.



Sent from my iPad using Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Στην Ευρώπη η LG 65B8 πήγε στα 1.700 ευρώ από τις αρχές του μήνα χωρίς προσφορά. Ίσως και εδώ παίξουν αντίστοιχες τιμές αλλά αργότερα.

Τώρα στο τηλεοπτικό καλύτερη επεξεργασία κάνουν οι τηλεοράσεις της Sony ιδιαίτερα στα σήματα SD. Υπάρχει η SONY KD-70XF8305, 70", VA Panel Direct LED, 100Hz στα 1.384 ευρώ.

Επίσης φθηνότερη στις 70" υπάρχει η LG 70UK6950, 70", VA Panel Edge LED, 50Hz με magic remote στα 989 ευρώ.

Άν μιλάμε για την Samsung 65Q6FN τότε τα 1.120 είναι η χαμηλότερη τιμή που έχει βρεθεί η τηλεόραση. Αν αγοραστεί καλό είναι να προστεθεί και η 5ετή εγγύηση.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Το qled της Samsung είναι απάτη. Απλό va είναι και καμιά σχέση με oled.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή είναι κάπως ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποιείς,τι εννοείς και γιατί το αναφέρεις έτσι,ποιος είναι ο λόγος;
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Επειδή είναι κάπως ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποιείς,τι εννοείς και γιατί το αναφέρεις έτσι,ποιος είναι ο λόγος;
Επειδή και εγώ και πολύς κόσμος την έχουν πατήσει με τη Samsung και επίσης το qled είναι καθαρά marketing της samsung για να μπερδεύεται ο κόσμος με τις oled που ειναι κατά πολύ ανώτερες και εντελώς διαφορετική τεχνολογία. Από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimpate

New member
25 March 2010
11
Συμφωνώ με το γεγονός ότι οι qled δεν είναι τίποτα περισσότερο από απλές lcd, ίσως με κάποια premium χαρακτηριστικά, αλλά όπως και να 'χει, δεν είναι κάποια ανταγωνιστική προς την OLED τεχνολογία. Την Q6FN, την "γλυκοκοιτάζω" σαν καλή ευκαιρία, μια αξιοπρεπής LCD σε πολύ καλή τιμή (είναι;;;). Κατά τα άλλα, όπως λέει και ο @aggelos29 ίσως να πρέπει να κάνω υπομονή :-( μέχρι την επόμενη Black Friday και να πάρω OLED 65 στα 1500... Αν γίνει τέτοιο θαύμα. Βέβαια η τάση (@papasouzakias) αυτό δείχνει....
Όπως και να' χει, δύσκολη η απόφαση....
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Οι Oled είναι τηλεοράσεις με παντελώς premium σινεφίλ χαρακτηριστικά. Είναι αμαρτία να την έχεις 7 ώρες ανοικτή σε τηλεοπτικό σήμα. Η XF9005 και οι Q8, Q9 είναι αδικαιολόγητα υπερτιμημένες αυτή την εποχή, οπότε ή υπομονή για φθινόπωρο για premium LED με FALD ή μια εκ των Q6, NU8000 ίσως.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι

Aξιζει? Εχω βαλει και σχετικο post σε σχεση με δυο κοντινες της σε μοντελο...